„Busturą“ sustabdė protekcijų šešėlis

„Busturą“ sustabdė protekcijų šešėlis

„Busturą“ sustabdė protekcijų šešėlis

Šiaulių savivaldybės įmonės UAB „Busturas“ konkursu domisi Viešųjų pirkimų tarnyba. Elektroninių bilietų diegimą Šiauliuose gali sustabdyti protekcionizmo skandalas.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Procedūra sustabdyta

Balandžio 23 dieną „Busture“ turėjo būti atplėšti atvirojo konkurso “Komposteravimo įrangos įsigijimas ir įdiegimas UAB “Busturas“ vietinio reguliariojo susisiekimo autobusuose“ dalyvių vokai su pasiūlymais ir paskelbtas nugalėtojas. Vokai liko neatplėšti, nes balandžio 25-osios rytą į UAB “Busturas“ atvyko Viešųjų pirkimų tarnybos prie Vyriausybės darbuotojai ir išsivežė į Vilnių visus su šiuo konkursu susijusius dokumentus.

UAB „Busturas“ turėjo oficialiai pranešti, kad visos elektroninio bilieto įrangos ir įdiegimo paslaugų pirkimo procedūros yra sustabdomos.

Dar praėjusių metų vasarą „Busturas“ paskelbė, kad vadinamojo elektroninio bilieto maršrutiniuose miesto autobusuose įdiegimui numatoma skirti iki penkių milijonų litų.

Žadėta, kad šis projektas turėtų būti įgyvendintas šį kovą, tada bendrovės vadovai „Šiaulių kraštui“ sakė, kad jaudinasi dėl to, kaip pasiseks išmokyti naudotis elektroniniu bilietu visus keleivius.

Įtarimai dėl sąlygų

Šių metų vasario 11 dieną UAB „Busturas“ generalinio direktoriaus Viliaus Laužiko patvirtintos viešojo konkurso sąlygos per šį laiką keitėsi net 6 kartus.

Įtariama, kad sąlygos ir konkurso reikalavimai tarsi pritaikyti vienai bendrovei. Šaltinių teigimu, Viešųjų pirkimų tarnyba aiškinasi įtarimus, ar konkurse dalyvaujančiam Lenkijos konsorciumui siekiama suteikti pranašumą kitų konkurentų atžvilgiu.

Klaipėdoje ir Vilniuje elektroninio bilieto ir keleivių informavimo sistemą įdiegė būtent lenkų konsorciumas. „Busturo“ konkurse kaip tik yra specialus reikalavimas, kad konkurso dalyvis būtų įvykdęs bent dvi sutartis, kuriose būtų pateikta beveik identiška sistema su visais šiame konkurse numatytais komponentais. Komponentai pagal konkuso sąlygas — 20 komplektų autobusų keleivių informavimo švieslenčių, kurias gamina viena iš konsorciumo kompanijų.

Dar vienas „Busturo“ reikalavimas: elektroninio bilieto sistema turi veikti elektroninės piniginės principu “check— in/check— out“ rėžimu. Tai reiškia, kad keleiviai, naudojantys kartinius bilietus, privalės bilietą pažymėti ir įlipdami, ir išlipdami iš autobuso. Tai gali sukelti spūsčių.

Komentarų mažai

Savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėjas Stanislovas Gurėjėvas paaiškino, kad viską darė ir už konkurso rengimą atsakingas „Busturo“ vadovas V. Laužikas, todėl “tegul dabar ir aiškina“.

Šiuo metu atostogaujantis „Busturo“ generalinis direktorius Vilius Laužikas į klausimus apie Viešųjų pirkimų tarnybos tyrimą ir įtarimus dėl protekcionizmo atsakė: “Jokių komentarų! Dar kartą kartoju — komentarų nebus, kol nesibaigs tyrimas“.

Savivaldybės įmonės UAB „Busturo“ valdybos pirmininku neseniai tapęs mero pavaduotojas Denis Michalenko pasakė tik tiek: “Gal geriau dabar tegul ištiria ir viską išsiaiškina, kas kaip buvo, negu vėliau, jau įvykus konkursui. Tada tektų tampytis po teismus, kurie trunka labai ilgai. Gal čia viskas į gerą? Gal daugiau skaidrumo bus?“.

„Šiaulių kraštas“ susisiekė ir su kai kuriais konkurso dalyviais, tačiau jie leido suprasti, kad šiuo metu geriau nekomentuoti situacijos.

Viešųjų pirkimų tarnyba tyrimą turėtų atlikti per dešimt dienų nuo dokumentų poėmio ir pateikti išvadas.

LIKIMAS: Šiaulių savivaldybės bendrovės „Busturas“ generalinis direktorius Vilius Laužikas, kalbėjęs apie naujus elektroninius bilietus, gali likti su senais komposteriais.

Redakcijos archyvo nuotr.