Bus kuriami bendruomeniniai vaikų globos namai

Bus kuriami bendruomeniniai vaikų globos namai

Bus ku­ria­mi bend­ruo­me­ni­niai vai­kų glo­bos na­mai

Bu­vu­sia­me Šiau­lių mies­to so­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riu­je (Auš­ros alė­ja 29) po ke­le­rių me­tų ap­si­gy­vens vai­kai. Čia bus stei­gia­mi bend­ruo­me­ni­niai vai­kų glo­bos na­mai. Bu­vu­sio sky­riaus kon­to­ro­je jų bus dve­ji, nes vie­nuo­se ne­ga­li gy­ven­ti dau­giau nei 8 vai­kai. O ir vaikš­čio­ti dvie­jų skir­ti­ngų na­mų gy­ven­to­jai tu­ri per skir­tin­gus įė­ji­mus.

Jū­ra­tė RAU­DU­VIE­NĖ

jurate@skrastas.lt

Dve­ji na­mai, nes rei­kia dvie­jų laip­ti­nių

Auš­ros alė­jo­je esan­čio pen­kiaaukš­čio na­mo pir­ma­ja­me aukš­te įreng­tos kon­to­ros pa­tal­pos. Čia daug me­tų pa­gal­bos, kom­pen­sa­ci­jų ieš­ko­ti šiau­lie­čiai ei­da­vo į Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­rių. Prieš me­tus Ad­mi­nist­ra­ci­jos pa­da­li­nys per­si­kė­lė į iš­nuo­mo­tas erd­vias pa­tal­pas bu­vu­sio „Sno­ro“ ban­ko pa­sta­te. Šiuo me­tu bu­vu­sia­me sky­riaus „ofi­se“ lai­ki­nai įsi­kū­rė kai­mynys­tė­je re­mon­tuo­ja­mo Kul­tū­ros cent­ro ad­mi­nist­ra­ci­ja, pla­nuo­jan­ti ten „pa­gy­ven­ti“ iki šių me­tų pa­bai­gos. Ir jau ta­da už Eu­ro­pos Są­jun­gos (ES) lė­šas bu­vu­si kon­to­ra bus per­da­ry­ta į bend­ruo­me­ni­nius vai­kų glo­bos na­mus. Ir net į dve­jus.

Ko­dėl dve­jus? So­cia­li­nių pa­slau­gų sky­riaus ve­dė­ja Edi­ta Či­če­lie­nė paaiš­ki­no, kad bend­ruo­me­ni­niuo­se vai­kų glo­bos na­muo­se ga­li gy­ven­ti ne dau­giau kaip 8 vai­kai. Vie­no­je vie­to­je ga­li bū­ti stei­gia­mi tik vie­ni to­kie na­mai vai­kams. Mi­ni­mo­se Sa­vi­val­dy­bės pa­tal­po­se bus įreng­ti du at­ski­ri pen­kių kam­ba­rių bu­tai. Kiek­vie­na­me iš jų gy­vens po 8 vai­kus.

Vie­nuo­se bend­ruo­me­ni­niuo­se na­muo­se bus vie­tų, pri­tai­ky­tų gy­ven­ti vai­kams su ne­ga­lia. Kad ten ga­lė­tų bū­ti įkur­ti dve­ji bend­ruo­me­ni­niai vai­kų glo­bos na­mai, rei­kia kad abie­jų bu­tų vai­kai vaikš­čio­tų per skir­tin­gas laip­ti­nes. Ve­dė­ja sa­ko, kad to­kie glo­bos nor­mų rei­ka­la­vi­mai.

ES struk­tū­ri­nių fon­dų fi­nan­sa­vi­mo są­ly­gos rei­ka­lau­ja, stei­giant ke­lis bend­ruo­me­ni­nius vai­kų glo­bos na­mus, vie­ni jų tu­ri bū­ti pri­tai­ky­ti vai­kams su ne­ga­lia. E. Či­če­lie­nė ža­da, kad šis rei­ka­la­vi­mas bus įvyk­dy­tas.

Nau­jos glo­bos įstai­gos bus įsteig­tos, jei va­sa­rio 7 die­ną mies­to po­li­ti­kai to­kiems ke­ti­ni­mams pri­tars. Ta­da Sa­vi­val­dy­bė rengs pa­raiš­ką pro­jek­tui fi­nan­suo­ti.

Ad­mi­nist­ra­ci­jos at­sto­vai po­li­ti­kams aiš­ki­na, kad įstei­gus šei­mai ar­ti­mos ap­lin­kos bend­ruo­me­ni­nius vai­kų glo­bos na­mus bus su­da­ry­tos są­ly­gos ko­ky­biš­kam vai­kų gy­ve­ni­mui šei­mo­mis. To­kie ma­ži na­mai, ku­riuo­se ga­li gy­ven­ti tė­vų glo­bos ne­te­kę vai­kai, tu­rė­tų bū­ti neiš­sis­ki­rian­tys iš bend­ros ap­lin­kos, neat­ri­bo­ti nuo kai­my­nų ir ne­tu­rin­tys jo­kių ski­ria­mų­jų ženk­lų.

Svars­tant šio pro­jek­to klau­si­mą po­li­ti­kai tei­ra­vo­si, ko­dėl pa­si­rink­ta to­kia ap­lin­ka, jud­ri mies­to vie­ta.

So­cia­li­nių pa­slau­gų sky­riaus ve­dė­ja in­for­ma­vo, kad pro­jek­tui iš ES struk­tū­ri­nių fon­dų ski­ria­ma be­veik 250 tūks­tan­čių eu­rų.

„Tai pa­kan­ka­mi ri­bo­ti pi­ni­gai. Pa­gal glo­bos nor­mas yra rei­ka­la­vi­mas, kad vai­kai gy­ven­tų po du kam­ba­ry­je ir vie­nam jų tek­tų ne ma­žiau nei 6 kvad­ra­ti­niai met­rai plo­to. To­kių bu­tų nu­pirk­ti ne­ran­da­me. Du na­mus jei ir nu­pirk­si, juos pri­tai­ky­ti ne­be­liks pi­ni­gų. Vie­ną ga­li nu­pirk­ti, bet gai­la tiek pi­ni­gų iš­leis­ti. Sta­ty­bi­nin­kai pa­skai­čia­vo, kad tu­ri­mos su­mos dviem bu­tams įreng­ti už­teks“, – paaiš­ki­no E. Či­če­lie­nė ir pa­tiks­li­no, kad pro­jek­tas tu­rė­tų bū­ti įgy­ven­din­tas iki 2022 me­tų.

Šiau­liuo­se vie­ni bend­ruo­me­ni­niai vai­kų glo­bos na­mai jau vei­kia, juos pa­gal pro­jek­tą įkū­rė or­ga­ni­za­ci­ja „SOS vai­kų kai­mas“.

Ats­ki­ri ko­te­džai ne­be­tin­ka

Sky­riaus ve­dė­ja E. Či­če­lie­nė pa­pa­sa­ko­ja ir apie dau­giau vai­kų tei­sių ir glo­bos sis­te­mos gri­ma­sų.

Vos prieš ke­lerius me­tus pa­sta­ty­tą nau­ją Šiau­lių vai­kų glo­bos na­mų pa­sta­tą su­da­ro at­ski­ri na­me­liai, ku­riuo­se vai­kai gy­ve­na šei­my­no­mis po aš­tuo­nis. Kiek­vie­nas tu­ri at­ski­rą įė­ji­mą. Ko­dėl ne­ga­li­ma steig­ti bend­ruo­me­ni­nių vai­kų glo­bos na­mų ten?

„Yra glo­bos nor­mos, ku­rio­se pa­ra­šy­ta, kad ke­li glo­bos na­mai ne­ga­li bū­ti vie­no­je te­ri­to­ri­jo­je. Ka­dan­gi jie yra su­jung­ti sie­no­mis, yra vie­na glo­bos įstai­ga, vie­na bend­ruo­me­nė“, – aiš­ki­na E. Či­če­lie­nė.

Anot ve­dė­jos, pa­gal da­bar­ti­nę so­cia­li­nę vals­ty­bės po­li­ti­ką, nė vie­no mies­to vai­kų glo­bos įstai­gos na­me­lio ne­ga­li­ma pa­lik­ti gy­ven­ti vai­kams. Sa­vi­val­dy­bė yra pa­ren­gu­si Šiau­lių vai­kų glo­bos na­mų per­tvar­kos pla­ną, ku­ria­me pa­si­ža­dė­jo įveik­lin­ti kiek­vie­ną na­me­lį. Vie­na­me yra su­pla­na­vę įsteig­ti kri­zių cent­rą, ki­ta­me – vai­kų die­nos cent­rą, dar ki­ta­me – pa­ly­di­mo­sios glo­bos na­mus vai­kams, ku­rie išei­na iš vai­kų glo­bos na­mų, ta­čiau dar nė­ra pa­si­ren­gę gy­ven­ti sa­va­ran­kiš­kai, taip pat dar­bo su šei­mo­mis cent­rą.

E. Či­če­lie­nė pa­sa­ko­ja, kad vai­kų mi­nė­to­je įstai­go­je jau bu­vo su­ma­žė­ję, o vie­nas na­me­lis li­kęs tuš­čias ir ja­me ruo­šė­si įsteig­ti vai­kų die­nos cent­rą.

„Ta­čiau at­si­ti­ko vai­kų tei­sių sis­te­mos re­for­ma ir mums vai­kų pra­dė­jo dau­gė­ti. Vie­to­je die­nos cent­ro įstei­gė­me kri­zių cent­rą, ku­ria­me paim­tas iš ne­sau­gios ap­lin­kos vai­kas gy­ve­na tol, kol prii­ma­mas teis­mo spren­di­mas vai­ką paim­ti iš šei­mos. Iki to me­to jis tu­ri bū­ti ap­gy­ven­din­tas sau­gio­je ap­lin­ko­je. Po teis­mo spren­di­mo vai­ko tei­sių at­sto­vai mums duo­da nu­ro­dy­mą ar­ba vai­ką grą­žin­ti į šei­mą, ar­ba nu­sta­ty­ti lai­ki­ną­ją glo­bą ir pa­rink­ti glo­bė­jus“, – su­dė­tin­gą vai­kų per­kraus­ty­mo sis­te­mą ko­men­ta­vo E. Či­če­lie­nė.

Ji pa­si­džiau­gė, kad šian­dien Sa­vi­val­dy­bė sa­vo ži­nio­je tu­ri 11 bu­din­čių glo­bo­to­jų, dar trys mo­ko­si jais tap­ti. Kol kas mies­tui to­kių pa­jė­gų pa­kan­ka.

Ve­dė­ja ap­gai­les­ta­vo, kad kur kas su­dė­tin­giau su nuo­la­ti­niais glo­bė­jais. Lai­ki­no­ji glo­ba pas bu­din­čius glo­bo­to­jus ga­li truk­ti iki 12 mė­ne­sių. To­liau vai­kus ar­ba rei­kia grą­žin­ti į šei­mas, jei ten jiems pa­vo­jus praė­jęs, ar­ba su­ras­ti nuo­la­ti­nę glo­bą.

Vai­kų glo­bos na­muo­se ne­ma­žė­ja

E. Či­če­lie­nė pa­tvir­ti­no, kad iš šei­mų paim­tus ma­žy­lius į kū­di­kių na­mus jau ne­be­ve­ža, ta­čiau vy­res­ni vai­kai glo­bos na­mus vis dar pa­pil­do. Dau­gu­ma 14–16 me­tų paaug­liai. Bu­din­tys glo­bo­to­jai jų ne­no­ri. Sky­riaus va­do­vė pa­sa­ko­ja, kad tarp šių paaug­lių daž­nai yra to­kių, ku­rie lin­kę smur­tau­ti, kar­tais net prieš sa­vo tė­vus.

„Ne­se­niai tu­rė­jo­me mer­gai­tę, ku­ri su­mu­šė du po­li­ci­nin­kus taip, kad šie net tu­rė­jo ne­dar­bin­gu­mą. To­kį vai­ką ve­ža į glo­bos na­mus, kur yra dar 50 vai­kų. Čia yra pro­ble­ma. Jie bė­ga iš glo­bos na­mų. Po­li­ci­ja mums ra­šo, kad ne­tin­ka­mai at­lie­ka­me glo­bė­jų funk­ci­jas, bet mes ne­tu­ri­me prie­mo­nių tai pa­da­ry­ti. Glo­bos na­mai nė­ra so­cia­li­za­ci­jos cent­ras, ku­ria­me tai­ko­mas griež­tes­nis re­ži­mas. La­bai re­tais at­ve­jais duo­da siun­ti­mus į so­cia­li­za­ci­jos cent­rus", – sa­kė E. Či­če­lie­nė.

Sa­vi­val­dy­bė rengia raš­tą Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to bei So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­joms, pra­šy­da­ma at­kreip­ti dė­me­sį, kad, pa­sak ve­dė­jos, ne­ga­li­ma paė­mus iš šei­mos smur­tau­jan­tį vai­ką, gel­bė­jant nuo jo tė­vus, at­vež­ti į ko­lek­ty­vą, kur yra dar dau­giau vai­kų.

Po skan­da­lin­gų įvy­kių Kau­ne, kai iš šei­mos bu­vo paim­ti du vai­kai, Sei­me gims­ta pa­siū­ly­mai, ku­rie E. Či­če­lie­nę la­bai ste­bi­na. Ne­va sie­kiant, kad vai­kui ne­bū­tų psi­cho­lo­gi­nės trau­mos pai­mant jį iš šei­mos, ku­rio­je, pa­vyz­džiui, smur­tau­ja tė­vas, siū­lo­ma jį lai­ki­nai pas bu­din­čius glo­bo­to­jus ap­gy­ven­din­ti kar­tu su ma­ma.

„To­kiu at­ve­ju ne­be­liks nė vie­no glo­bė­jo, mums jau da­bar jie skam­bi­na ir klau­sia, kas čia bus“, – svars­tė tar­nau­to­ja.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šia­me pa­sta­te ke­ti­na­ma įsteig­ti dve­jus bend­ruo­me­ni­nius vai­kų glo­bos na­mus.

So­cia­li­nių pa­slau­gų sky­riaus ve­dė­ja Edi­ta Či­če­lie­nė ma­no, kad bu­vu­sios sky­riaus pa­tal­pos be­ne la­biau­siai ati­tin­ka glo­bos nor­mas bend­ruo­me­ni­niams vai­kų na­mams įsteig­ti.