Bulvaro pabaigtuves sveikino Trys karaliai

Bulvaro pabaigtuves sveikino Trys karaliai

Bulvaro pabaigtuves sveikino Trys karaliai

Vakar Šiauliuose vyko dviguba šventė: Trijų karalių ir Bulvaro rekonstrukcijos pabaigtuvių. „Šiaulių bulvaras dabar pats gražiausias Lietuvoje“, — teigė ne vienas šventės dalyvis.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Bulvaras — palaimintas

Rekonstruotas bulvaras vakar šurmuliavo. Prie Dailės galerijos vykusioje šventėje miestiečius sveikino Trys Karaliai, pėsčiųjų bulvaro sumanytojas Šiaulių miesto garbės pilietis Vilius Kazanavičius, projektinius darbus vykdžiusi architektė Virginija Taujanskienė, rekonstrukcijos architektai Rūta ir Rimantas Stuopeliai, darbų vykdytojų — UAB „Šiaulių kelias“ — direktorius Romanas Kančauskas, vyskupas Eugenijus Bartulis, buvę ir esami miesto vadovai.

Kojos pačios kilnojosi ne tik nuo liaudiškos muzikos ansamblio „Saulė“, miesto pučiamųjų orkestro ir choreografijos studijos “Aušrelė“ nuotaikingų melodijų bei šokių, bet ir nuo šalčio. Bet valandą trukusios šventės dalyvių oras neišvaikė.

Pabaigtuvių vaikiną, simbolizuojantį visus keturis metų laikus, miesto merui Genadijui Mikšiui įteikė R. Kančauskas. Pasak direktoriaus, rekonstruojant bulvarą, būta visko: ir spyglių, ir žiedų, bet gyvenimas bulvare turi virti ištisus metus.

Diplomais padėkota „Šiaulių kelio“ darbininkams, apdovanotas ir Šiaulių universiteto Specialiojo ugdymo centras, kurio pasiūlytas naujojo fontano pavadinimas “Tiltai“ (dėl Lietuvos tūkstantmečio pavadinimas praplėstas į “Tūkstantmečio tiltai“–red. past.) buvo pripažintas geriausiu.

E. Bartuliui palaiminus bulvarą, G. Mikšys, V. Kazanavičius bei R. Kančauskas perkirpo simbolinę juostą. Atnaujintu bulvaru patraukė šventinė eisena, kurios priekyje žengė Trys karaliai, sutiktiesiems daliję dovanas. Į smagų ritmą mediniais šaukštais mušė ir jais prekiavę tautodailininkai.

Šiauliai tapo pavyzdžiu

1976 metais pėsčiųjų bulvaru tapusi Vilniaus gatvė buvo unikali visoje Sovietų Sąjungoje. Idėjos autoriui, tuometiniam miesto vadovui V. Kazanavičiui originali mintis gimė rašant disertaciją urbanistikos klausimais bei poilsio zonas išvydus Vokietijoje, Austrijoje, Italijoje.

„Idėją įgyvendinti nebuvo lengva, tada gyvenimas ėjo greičiau, nei keitėsi įstatymai. Reikėjo nusižengti daug kam: gavau ir aš barti už šitą darbą, ir kitus bariau. Bet visi barniai buvo geranoriški, nes tuo laiku laužėme nusistovėjusias normas. Tai buvo naujovė, o naujos idėjos visada sunkiai skinasi kelią. Svarbiausia, kad atsirado pasekėjų — žmonių entuziastų“, — sako V. Kazanavičius.

Novatoriška idėja paplito. Pasak jos autoriaus, kauniečiai kopijavo nuo Šiaulių, o maskviečiai pritaikė patirtį, įrengdami savąjį Arbatą.

Neatpigino ir nesupaprastino

Baigtos rekonstrukcijos autoriai — Rūta, Giedrė ir Rimantas Stuopeliai. Vertindama pabaigtuves, R. Stuopelienė džiaugiasi, kad įvykdyti 99 procentai sumanymų, rekonstrukcija nebuvo atpiginta ir supaprastinta.

Kūrėjai kėlė uždavinį sukurti nedidelio europinio miesto gatvę: ne per modernią, su trupučiu retro atspalvio, bet ne per saldžią. Ieškota spalvų, formų dermės. Dar vienas architektų uždavinys buvo išsaugoti bei atnaujinti senuosius akcentus. Yra numatyta vietų ir naujiems menininkų darbams.

Naujieji šviestuvai, išskyrus belgų dizainerės sukurtą „galvą“, apdovanotą Hanoverio parodoje, buvo projektuoti tik Šiauliams. Niekur kitur tokių nėra. Fontanai, kurių valdymas visiškai kompiuterizuotas, pasak R. Stuopelinės, yra aukščiausios technikos kūrinys Šiauliuose.

Bulvaro danga — ilgaamžė, padengta klinkeriu ir granitu. Jautriausi bulvare — medžiai, jiems į šaknis nutiesta laistymo sistema. Architektė apgailestauja, kad praėjusią vasarą dėl lėšų stokos medžiai nebuvo laistomi, o vazonuose trūko gėlių.

Pinigų teks palaukti

Bulvaro rekonstrukcijos darbai kainavo 25,9 milijono litų, pirmiesiems etapams lėšų buvo skirta iš privatizavimo fondo. Rekonstruojant trečiąjį etapą, „Šiaulių kelias“ patriotiškai dirbo avansu. Su bendrove Savivaldybė planuoja atsiskaityti per trejus metus.

R. Kančauskas sako, jog paskutinysis rekonstrukcijos etapas buvo pats sudėtingiausias techniniais sprendimais.

„Šiaulių bulvaras atitinka tradiciją ir nūdienos reikalavimus. Tai — geriausias bulvaras Lietuvoje, jo pavydėti gali ir kai kurie Europos miestai“, — įsitikinęs “Šiaulių kelio“ direktorius.

Trys karaliai

PABAIGTUVĖS: Miesto meras Genadijus Mikšys džiaugėsi, kad sunkmečiu, nors ir skolon, pavyko baigti bulvaro rekonstrukciją. Ateityje, planuojama, pabaigtuvių žvaigždės patekės ir virš Dainų bulvaro.

PAŠNEKESYS: Pabaigtuves aptaria (iš kairės) „Šiaulių kelio“ direktorius Romanas Kančauskas, bulvaro iniciatorius Vilius Kazanavičius ir architektė Virginija Taujanskienė.

FINIŠAS: Darbas baigtas. Simbolinę juostą perkirpo (iš kairės) Romanas Kančauskas, Genadijus Mikšys ir Vilius Kazanavičius.

EISENA: Šventinei eisenai kelią rodė Kalėdų žvaigždė ir Trys karaliai.

ŠALTIS: Šventės dalyviams buvo nelengva kovoti su šalčiu.

IŠEITIS: Vyskupas Eugenijas Bartulis nuo šalčio gynėsi plodamas katučių.

 

 

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

išnaša: „Kūrėjai kėlė uždavinį sukurti nedidelio europinio miesto gatvę: ne per modernią, su trupučiu retro atspalvio, bet ne per saldžią.

FAKTAI

Rekonstrukcijos etapai:

Bulvaro rekonstrukcija nuo Tilžės iki Žemaitės gatvės vyko 2005— 2009 metais. Visas rekonstrukcijos ilgis — 735 metrų. Visas tvarkytos teritorijos plotas — 19 577 kvadratiniai metrai. Darbai įvykdyti už 25,9 milijono litų.

I etapas (2005— 2006) — nuo Tilžės iki Dvaro gatvės (atkarpos ilgis — 226 metrai; tvarkomos dangos plotas — 5 222 kvadratiniai metrai; darbų vertė — 4,5 milijonai litų);

II etapas (2006— 2007) — nuo Dvaro iki A. Mickevičiaus gatvės (atkarpos ilgis — 151 metras; tvarkomos teritorijos plotas — 2 728 kvadratiniai metrai; darbų vertė — 3,5 milijono litų);

III etapas (2008 — 2009) — nuo A. Mickevičiaus iki Žemaitės gatvės (atkarpos ilgis — 358 metrai.; tvarkomos teritorijos plotas — 11 627 kvadratiniai metrai; darbų vertė — 17,9 milijono litų).

Funkciniai sprendimai:

Išklotas aukštos kokybės grindinys, derinant raudonai rudų klinkerio trinkelių „šaligatvinėje“ zonoje ir šviesiai pilko deginto granito trinkeles buvusioje “važiuojamojoje“ dalyje. Panaudoti iš senojo miesto grindinio tašyti granito akmenys. Gatvė išgrįsta visu jos pločiu — apie 18,5 metrų.

Išsaugoti meniniai akcentai, išlikę iš pirmos gatvės rekonstrukcijos. Pėsčiųjų gatvės baigiamasis akcentas — naujas fontanas „Tūkstantmečio tiltai“.

Naujai pasodintos liepos išdėstytos gatvės perimetru iš abiejų pusių ritmingu žingsniu kas 7,5 metro.

Apšvietimas įrengtas naujai. Atstumas tarp kiekvieno šviestuvo — 8 metrai.