Buldozeris stumdo valdišką žemę

Buldozeris stumdo valdišką žemę

Buldozeris stumdo valdišką žemę

Šiaulių centre dvi privačios bendrovės — UAB „Senasis dvaras“ ir “Lintanas“ nori perplanuoti visą kvartalą — tarp Vilniaus, Salantų gatvių, Aušros alėjos bei Kaštonų alėjos. Žada už detalųjį planą net sumokėti. Tik labadros čia nebus — siekiama keisti sklypų ribas valstybinės žemės sąskaita, statyti daugiaaukščius ir net aukštybinius gyvenamuosius namus su komercinėmis patalpomis.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Iniciatoriai — privatininkai

Sprendimo projekte, kuris teikiamas Šiaulių miesto tarybai, teigiama, kad naujo detaliojo plano rengimo organizatoriai yra UAB „Senasis dvaras“, UAB “Lintanas“ ir Savivaldybė. Šio plano rengimo išlaidas prisiimtų dengti privačios įmonės.

Šiame kvartale bendrovės turi savo turto: Vilniaus gatvės 190, 200, 22a, 202a ir Kaštonų alėjos 13 sklypai bei pastatai.

Rasos Budrytės, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotojos, teigimu, šioje teritorijoje yra du valstybinės žemės sklypai — po 23 arus — taigi, 46 arai, o 32 arai priklauso „Senajam dvarui“.

Laisvi žemės sklypai buvo skirti parduoti aukcione. Dabar privačios bendrovės prašo sklypų ribas keisti ir valstybinės žemės sąskaita. Taip pat pageidaujama infrastruktūrinio sklypo, kuris 2005 metais buvo suformuotas daugiaaukščio garažo statybai ir skirtas parduoti aukcione.

Pasak R. Budrytės, šioje vietoje negali būti aukštybinių pastatų, nes tai prieštarauja Bendrojo plano koncepcijai ir sprendiniams. Ji negalėjo ataskayti, ar aukcionai bus skelbiami valstybinės žemės sklypams.

Išleisti pinigai vėjais?

Bendrovių norams jau pritarta Miesto ūkio ir plėtros komitete.

Ankstesnio detaliojo plano autorius Algimantas Černiauskas prisimena, kad planas Savivaldybei kainavo per 10 tūkstančių litų.

Paskutinis detalusis planas atsirado 2005 metų pavasarį, kuriuo sklypas Kaštonų alėjoje 13 buvo dalijamas tarp bendraturčių. Vienas bendraturtis — Šiaulių apskrities viršininko administracija, valdanti sklypo dalį patikėjimo teise. Todėl minėtu detaliuoju planu siekta suformuoti sklypą parduoti aukcione ir kitą infrastruktūros sklypą privažiavimui bei komunikacijoms.

Šį planą tikrino apskrities Valstybinė teritorijų planavimo inspekcija. Ir tik 2007 metais rugpjūtį buvo gauta neigiama inspekcijos išvada. Neigiama dėl to, kad vienas iš bendrasavininkų — tada UAB „Gandruva“ atsisakė derintį šį detalųjį planą.

Netrukus minėtas ir dar vienas bendraturtis perleido savo sklypus „Senajam dvarui“.

„Senasis dvaras“ pernai rudenį buvo paprašytas suderinti detaliojo plano sprendinius, bet irgi atsisakė tai padaryti bei paprašė Savivaldybės sustabdyti sklypo Kaštonų alėjoje 13 detaliojo plano rengimą.

Netrukus buvo gautas ir minėtas „Senojo dvaro“ bei “Lintano“ prašymas dėl planavimo organizatoriaus teisių.

Nenori bylinėtis

Pasak Stasio Grigaliūno, Miesto ūkio ir plėtros komiteto pirmininko, galimos dvi išeitys: kreiptis į teismą, kad jis priverstų bendraturčius pasirašyti detaliojo plano suderinimo dokumentus arba planą rengti iš naujo.

„Su teismais geriau neprasidėti, nes procesas bus ilgas, o Savivaldybės teisininkai silpni“, — motyvavo pirmininkas.

Esminė S. Grigaliūno nuostata — parengti tokią trišalę Savivaldybės sutartį su bendrovėmis.

Žemės kaina šioje vietoje labai didelė, todėl, S. Grigaliūno teigimu, parduoti valstybinį sklypą ar jo dalį pagal žemės verčių žemėlapį, kaip dabar leidžia įstatymas, būtų nesąmonė.

Kita vertus, Vyriausybėje pradėta rengti kitokia žemės pardavimo tvarka ir tikimasi jos sulaukti, nes dabar mažesni nei 50 arų sklypai net „auksinėse“ vietose verslininkams atitenka pusvelčiui.

„Svajonių“ žemė

Ne vienas šiaulietis mena, kad tarybiniais laikais buvo numatyta čia pastatyti „Aušros“ muziejų, dailės parduotuvę ir galeriją. Kultūros ministerija jau buvo skyrusi pinigų. Miesto valdžia planavo čia statyti daugiaaukštį viešbutį. Bet viskas liko svajose. Dabar patvoriuose apsigyveno benamiai, buvusi čiuožykla pilna šiukšlių.

Architektas A. Černiauskas „Šiaulių kraštui“ teigė, jog miesto centre šią vietą reikia tvarkyti kompleksiškai, gal net iš naujo parengti visos centrinės dalies detalųjį planą: “Nereikia griebti po kąsnelį, o taikyti metodinį požiūrį, sukurti įvaizdį. Deja, valdžios požiūris į miesto tvarkymą kol kas tik toks“.

Panašus ir S. Grigaliūno požiūris: Savivaldybė neturėjo ir neturi savo pozicijos dėl šios vietos. „Man keista, kad Šiaulius norima paversti kuo gilesne provincija. Ginčijamasi vien dėl pastatų aukštingumo, kad tik jie neužstotų bažnyčios“.

citata: Šioje teritorijoje yra du valstybinės žemės sklypai — po 23 arus — taigi, 46 arai, o 32 arai priklauso „Senajam dvarui“.

PASIŪLYMAS: Verslininkai siūlo Kaštonų alėjos kvartalą paversti gyvenamuoju ir komerciniu.

BENAMIAI: Prie buvusios čiuožyklos tvoros nakčiai po maišais glaudžiasi benamiai.

Jono TAMULIO nuotr.

LIKIMAS: Rasa Budrytė, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotoja: „Dar neatsakyta į klausimą, koks likimas laukia laisvų valstybinių sklypų, skirtų parduoti aukcione“.

NUOSTOLIS: Stasys Grigaliūnas, Miesto ūkio ir plėtros komiteto pirmininkas: „Nesvarbu, kas tvarkys šį kvartalą, svarbu, kad miestui nebūtų nuostolio“.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.