
Naujausios
Briuselyje atidarytoje parodoje – ir šiauliečio nuotrauka
Briuselyje, Europos Parlamento rūmuose, minint Lietuvos Respublikos atkūrimo šimtmetį, atidaryta nuotraukų paroda, joje eksponuojama ir šiauliečio fotomenininko Ričardo Dailidės fotografija.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Trečiadienį Lietuvai skirtame minėjime Briuselyje dalyvavo Europos Komisijos pirmininkas Jean-Claude Juncker, Lietuvos Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, įvairių frakcijų bei šalių Europos Parlamento nariai.
Sveikinimo žodį teletiltu iš Romos perdavė Europos Parlamento pirmininkas Antonio Tajani. A. Tajani pasiūlė Europos istorijos namuose eksponuoti 1918 metų Nepriklausomybės akto kopiją.
Svečius sveikino ir savo kūrinius atliko Lietuvos a cappella džiazo grupė „The Jazz Island“.
Fotografijos paroda, skirta šimtmečiui, atidaryta Jahudi Menuhin salėje.
Parodoje eksponuojamos Vytauto Augustino, Mariaus Baranausko, Roberto Dačkaus, Ričardo Dailidės, Ramūno Danisevičiaus, Izidoriaus Girčio, Judelio Kacenbergo, Juozo Kazlausko, Juliaus Miežlaiškio, Zenono Nekrošiaus, Valiaus Nikolenkos, Romualdo Požerskio, Majerio Smečechausko, Antano Sutkaus, Janinos Tallat-Kelpšienės, Raimondo Urbakavičiaus, Virgilijaus Usinavičiaus nuotraukos iš 1918–2018 metų laikotarpių.
Parodos kuratorius Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas, Kauno fotografijos galerijos vadovas Gintaras Česonis ir rengėjai, KTU Architektūros ir statybos instituto mokslo darbuotoja dr. Brigita Tranavičiūtė ir istorikas Arvydas Pakštalis fotografijas atrinko iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Lietuvos fotomenininkų sąjungos archyvo, Lietuvos ypatingojo archyvo, Kauno arkivyskupijos kurijos archyvo bei privačių kolekcijų.
R. Dailidė Joną Paulių II Kryžių kalne nufotografavo 1993 metais, popiežiaus vizito Lietuvoje metu.
„Aš turėjau akreditaciją visoje Lietuvoje, kur lankėsi popiežius. Pagrindinis taškas šiauliečiams buvo Kryžių kalnas. Buvau apsiginklavęs galingu, metro ilgio teleobjektyvu, žinojau, kad arti neprieisiu. Galvojau, ką įdomaus padaryti? Kilo mintis: juk popiežius eis pro šitą plyšį! – erdvę tarp kryžių nuotraukoje rodo R. Dailidė. – Objektyvą buvo sunku nulaikyti, nuotraukoje nėra absoliutaus ryškumo. Tai buvo sekundė.“
Žvelgdamas į nuotrauką, fotomenininkas mano, kad jam buvo svarbu popiežių užfiksuoti kaip tautodailininkų kuriamą smūtkelę, rūpintojėlį, nes popiežius Jonas Paulius II buvo labai paprastas, o paprastume slypėjo jo genialumas.
„Man pasiekė. Tai yra vienintelis kadras. Nuotraukoje yra du objektai: mūsų šventa vieta Kryžių kalnas ir popiežius“, – sako R. Dailidė.
Su šia nuotrauka susieta dar viena istorija. 2008 metais R. Dailidė su dailininkais Antanu Kmieliausku, Jonu Daniliausku, Broniumi Grušu ir fotomenininku Rimantu Dichavičiumi vyko į Lenkiją, kur Varšuvos kultūros centre, dailės galerijoje „Arka“, atidarė didelį pasisekimą turėjusią parodą.
R. Dailidė nusprendė lenkams parodyti Kryžių kalną ir popiežių.
„Mes iš anksto nežinojome, kad tame pačiame kultūros centre vyks popiežiaus Jono Pauliaus II intronizacijos 30-etis. Parodos organizatoriai mano ekspoziciją paprašė perkelti į iškilmių vietą. Buvo labai smagu“, – maloniu sutapimu džiaugiasi R. Dailidė.
Nuotrauka „Popiežius Jonas Paulius II Kryžių kalne“ publikuota įvairiuose leidiniuose, eksponuota parodose.
Ričardo DAILIDĖS nuotr.
Popiežių Joną Paulių II Kryžių kalne Ričardas Dailidė įamžino 1993 metais. Dabar ši nuotrauka eksponuojama Briuselyje, parodoje, skirtoje Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.