
Naujausios
Blaivus festivalis neišvengė politinio prieskonio
„Alkoholio pardavimas ir vartojimas festivalio teritorijoje yra griežtai draudžiamas!“ – šis įspėjimas pasitiko savaitgalį vykusio aštuntojo festivalio visai šeimai „Naisių vasara“ dalyvius. Šių metų festivalio naujovė – atidaryta triušių sala. Šalia jos pastatyta palapinė buvo skirta Gretos Kildišienės knygai.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Partinė salelė
„Įkalam, ten nebus“, – išlipę iš mašinos juokauja vaikinai ir gurkšteli mineralinio vandens.
Šiemet „Naisių vasaros“ festivalis dėmesio sulaukė dar neprasidėjęs, kai iš jo pasitraukė grupė BIX ir Vaidas Baumila. Vietoje jų koncertuoti buvo pakviestas Jurgis Didžiulis ir „Naktinės personos“. Festivalyje dalytose renginio programose atlikėjai nebuvo pakeisti.
„Pinigai ir meilė valdo pasaulį“, – besišnekučiuodamos triušių salos link traukia moterys.
Dar nepriėjus tilto, – partinė „salelė“, čia pastatytos dvi palapinės su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ženklais. Jas skiria fotosienelė iš sodriai žalios dirbtinės žolės ir į ją sukaišytų dirbtinių gėlių.
Kitoje palapinėje – atskiras „altorėlis“, skirtas Gretos Kildišienės knygai „Atvirai": į lentynas pramaišiui su gėlėmis pastatyta naujoji knyga.
Kelios knygų krūvelės sudėtos ir ant juoda staltiese dengto stalo. Knygos kaina – 9 eurai. Pirkėjai prie stalo nesirikiuoja. „Ar perka knygą?“ – teiraujamės. „Perka“, – atsako pardavėjas. „Kiek pardavėte?“ „Apie dešimt“. Žvilgtelime į laikrodį – nuo festivalio pradžios praėjo daugiau nei pora valandų.
Tiltas į triušių salą apkabinėtas balionais. Ant nedidelės pontoninės scenos sinchroniškai juda šokėjos.
„Nematau triušių“, – nerimauja maža mergaitė. Saloje išdėstyti penki nameliai triušiams ir pavėsinė iš beržinių rąstų bei šiaudų. Ant namelių išpieštos baltos langinės. Šalia namelių – maisto „ėdžios“.
Lauk iššokuoja vienas, o po jo ir kitas triušis. Tiksliau – triušės, triušių nėra, nes patelės ramesnės, o „vyrukai“ būtų linkę į muštynes. Apie tai paaiškina sutiktas naisiškis. Triušių saloje – dvi dešimtys, jos į salą atkeliavo iš veislynų.
Prie tilto susitinkame sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą. „Į festivalį atvažiuoju trečius metus, vis ką nors naujo pamatau“, – sako ministras, nusiimdamas akinius nuo saulės.
Festivalyje galima sutikti ir daugiau bendrapartiečių, frakcijos narių – Seimo Pirmininko pirmąją pavaduotoją Rimą Baškienę, Sveikatos reikalų komiteto pirmininkę Agnę Širinskienę, festivalio mecenatą, Seimo Kultūros komiteto pirmininką Ramūną Karbauskį, Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininką Justą Džiugelį, galiausiai ir patį Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį.
Įvairiems skoniams
Festivalis šiemet turėjo ne vieną konkurentą: dubliavosi su Radviliškio miesto gimtadieniu, „Sel“ koncertu pajūryje, „Bliuzo naktimis“.
„Šiemet žmonių mažiau“, – įvertina vietinis. Kasmet festivalyje dalyvaujantis vyras išvardija: anksčiausiai atvyksta senjorai, po jų – šeimos su vaikais, o galiausiai – vakarinių koncertų klausytojai.
Taip išdėstyta ir programa: pirmieji groja ir dainuoja kaimo kapela „Sadūnai“, po jų muzikinį spektaklį „Beprotiškai fantastiškos maestro Vytauto Kernagio dainos“ atlieka „Naisių vasaros" teatras.
Kol skamba „Tele bim bam“ hitas „Musė“, prie scenos šokių žingsnius kartoja ir lankstumą demonstruoja valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ nariai. Į Naisius jie atvežė programą „Aukso fondas“. „Ridig dai ridig do!“ – kartu traukia žiūrovai.
Lietuviškas dainas ir šokius keičia svečias iš Prancūzijos Romain Lateltin. Po prancūziško intarpo – vėl tautiniai motyvai: specialiai festivaliui sukurta muzikinė lietuvių liaudies dainų kompiliacija, ją atlieka pianistas Vytis Smolskas, vokalistė Vytautė Pupšytė, būgnininkas Vytis Vainilaitis.
Per festivalio atidarymo ceremoniją paskelbiamos 2018 metų Mažosios kultūros sostinės: Antanavas (Kazlų Rūdos sav.), Aukštadvaris (Trakų r.), Kražiai (Kelmės r.), Laukuva (Šilalės r.), Salantai (Kretingos r.), Šiluva (Raseinių r.), Tverai (Rietavo sav.), Užpaliai (Utenos r.), Vaškai (Pasvalio r.), Viečiūnai (Druskininkų sav.).
Po atidarymo prasideda vakarinis koncertas su Sauliumi Prūsaičiu, Merūnu Vitulskiu, J. Didžiuliu, „Naktinėmis personomis“, „Perkūno sakme“ ir fejerverkais. Dieną iškentėjęs dangus vakarop pratrūksta lietumi.
Vaikų džiaugsmas
Kitapus Baltų arenos – vaikų sala. Čia vaikai piešia, žaidžia, kuria, mankština smegenis ir kūną, puošiasi piešiniais ant veido ir laikinomis tatuiruotėmis.
Medikai moko suteikti pirmąją pagalbą, policininkai su šuniu Amsiu – saugaus eismo, bibliotekininkai – pasigaminti skirtuką knygai ar ženkliuką. Atgyja ir knygų herojai: vaikštinėja liūtas Bonifacijus, šėlsta linksma Raganiukė. Koncertai ir cirkas.
Judriausi vaikai kopia šlaitu į arenos viršūnę ir žole čiuožia, ridenasi žemyn. Išžolinti drabužiai – nė motais, kai linksma.
Viduramžių miestelio palapinėse veikia heraldikos, duonos kepimo, ugnies įžiebimo, kaligrafijos, keramikos, šarvų, juvelyro, odininko, virvių rišimo dirbtuvės, ginklinė, žonglierių mokyklėlė.
Veiksmo netrūksta: vieni bando žengti su kojūkais, kiti ragauja ant laužo keptos duonos, treti įskelia ugnį. Ne tik vaikai, bet ir suaugę neatsispiria pagundai nusifotografuoti šalia šarvų.
Ramaus, į meditaciją pasinėrusių žmonių kampelio tylą praplėšia burzgiantis keturratis.
Prekybinėje zonoje išdėstyta įprasta mugėms pasiūla: nuo maisto iki rūbų.
„Nemokama kaukė veidui“, – moliu aplipusias rankas pakelia žiedėjas. Nuo įgudusio meistro skaptuojamo medžio lekia skiedros.
Praplaukia šašlykų, raugintų kopūstų kvapas. Porcija šašlykų kainuoja 6 eurus, rūkyta dešrelė su raugintais kopūstais – 3 eurus, aštrus troškinys – 4 eurai. Yra ir „tikros neapolietiškos picos“, jos kaina svyruoja nuo 6 iki 8 eurų. Ledų kaušelis – 2 eurai, juoda kava – 1,5 euro. Suolai prie stalų tirštai nusėsti.
Vakarop Naisių link driekiasi mašinų kolona – vakarinių koncertų publika. Sušvinta švyturėliai – į festivalį atvyko Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Atskira palapinė skirta Gretos Kildišienės knygai.
Prie įėjimo į festivalio „Naisių vasara“ teritoriją pasitiko griežtas įspėjimas.
Šių metų naujovė – triušių sala.
Triušių salos gyventojos.
Tarp festivalio lankytojų – ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Kelias į vaikų pasaulį prie Baltų arenos.
Ant laužo kepama duona.
Prie scenos apšilinėja ansamblio „Lietuva“ šokėjai.
Statūs Baltų arenos šlaitai tapo vasaros čiuožykla.
Festivalio dalyviai pasklido plačioje teritorijoje.
Scenoje – svečias iš Prancūzijos Romain Lateltin.