
Naujausios
Biržiškų kelionė prasidėjo Šiaulių krašte
Šiandien Vasario 16-osios akto signataro Mykolo Biržiškos, žmonos Bronislavos, jo brolių Viktoro ir Vaclovo palaikai amžinojo poilsio atguls Rasų kapinėse Vilniuje. Trys broliai profesoriai Viktoras, Mykolas ir Vaclovas Biržiškos gimė Viekšniuose (Mažeikių r.), gimnaziją baigė Šiauliuose. Čia saugomas ir jų atminimas.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Išpildė norą
Lėktuvas su signataro M. Biržiškos ir jo žmonos palaikais Tarptautiniame Vilniaus oro uoste nusileido pirmadienį, čia surengta iškilminga palaikų pasitikimo ceremonija.
Perlaidojimo ceremonija vyksta šiandien. Kartu su M. Biržiška, jo žmona Bronislava bus perlaidoti ir broliai Vaclovas bei Viktoras. Dviejų brolių palaikai pargabenti anksčiau.
Prieš perlaidojimą Biržiškų šeima buvo pašarvota Vilniaus universiteto Šventų Jonų bažnyčioje.
Artimųjų pageidavimu, perlaidojimo ceremonija Rasų kapinėse vyks dalyvaujant tik šeimos nariams ir artimiausiems bičiuliams. Kalbą sakys buvęs Seimo vadovas, socialdemokratų garbės pirmininkas Česlovas Juršėnas. 1918 metų Vasario 16-osios akto signataras M. Biržiška bus palaidotas šalia savo bendražygio, patriarcho Jono Basanavičiaus.
„Aš ne tik tikiu, kad grįšiu į laisvą Lietuvą, bet ir žinau, kad grįšiu. Gyvas ar miręs, bet vis tiek grįšiu“, – šiuos M. Biržiškos žodžius oro uoste perskaitė senelius sutikęs Biržiškų anūkas Vytas Barauskas.
Paskutinė valia bus išpildyta po 56 metų.
Brolių Biržiškų biografijos – įspūdingos.
Mykolas Biržiška (1882–1962) – signataras, Lietuvos istorikas, Kauno Vytauto Didžiojo ir Vilniaus universitetų profesorius bei rektorius, Lietuvos mokslų akademijos vadovas, monografijų ir vadovėlių autorius. Jo žmona B. Biržiškienė-Šėmytė (1879–1955) buvo lietuvių ir JAV lietuvių visuomenės, kultūros, politinė veikėja.
Vaclovas Biržiška – kultūros istorikas, bibliografas, bibliotekų steigėjas, Kauno Vytauto Didžiojo ir Vilniaus universitetų profesorius, Lietuvos mokslų akademijos akademikas, „Lietuviškosios enciklopedijos“ rengėjas, įvairių leidinių autorius.
Viktoras Biržiška – inžinierius matematikas, Kauno Vytauto Didžiojo ir Vilniaus universitetų profesorius, įvairių leidinių ir vadovėlių autorius.
Lankėsi Viekšniuose
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos direktorius Rimas Budraitis sekmadienį dalyvavo Viekšniuose aukotose šv. Mišiose už Biržiškas.
Į Viekšnius buvo suvažiavę Biržiškų palikuonys: B. ir M. Biržiškų dukters Onos Biržiškaitės-Barauskienės sūnus Vytautas su dukra Ona, duktė Venta Barauskaitė-Leon ir duktė Danutė Barauskaitė-Mažeika su sūnumi Konradu Mažeika.
Susitikime R. Budraitis bendravo ir su buvusiu Lietuvos susisiekimo ministru Jonu Biržiškiu – Mykolo Biržiškos pusbrolio Stanislovo Biržiškio sūnumi.
Po šv. Mišių susitikimo dalyviai lankė Biržiškų tėvų sodybą, esančią centre, prie bažnyčios. Biržiškų šeimai skirta ekspozicija čia buvo įkurta 2008 metais atstatytame gyvenamajame šeimos name.
Muziejuje saugomi ir autentiški eksponatai: tėvo Antano Biržiškos asmeninis darbo stalas su krėslu.
Tėvai gydytojas, žemaičių bajoras A. Biržiška ir muzikos mokytoja Elžbieta Biržiškienė-Rodzevičiūtė Viekšniuose apsigyveno 1881 metais. Po metų gimė sūnus Mykolas, 1884 metais – Vaclovas, 1886 – Viktoras. Biržiškos namuose kalbėjo lenkiškai.
E. ir A. Biržiškos palaidoti senosiose Viekšnių kapinėse. Viekšnių centrinėje aikštėje 1995 metais buvo atidengtas paminklas Biržiškų šeimai.
Viekšniuose išlikę ir kiti objektai, susiję su garsios šeimos gyvenimu: Šv. Jono Krikštytojo parapijos bažnyčia, kurioje buvo pakrikštyti trys broliai, Dr. Antano Biržiškos vardo Sveikatos namai – gydymo įstaiga, pastatyta Mykolo Biržiškos iniciatyva ir lėšomis tėvo atminimui įamžinti, Viekšnių vaistininkų Aleksandravičių namai (senoji Viekšnių vaistinė-muziejus), kuriuose Biržiškos nuolat lankydavosi.
Gimnazijoje mokėsi dvi kartos
Biržiškų šeimos atminimą saugo ir Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos istorijos Jono Krivicko muziejus.
„Trys broliai Biržiškos įsilieja į mūsų garsiųjų gimnazistų gretas, jie tapo Lietuvos patriotais ir kūrėjais“, – sako R. Budraitis.
2009 metais muziejus išleido informacinį leidinį „Biržiškos: trys broliai – vienas gyvenimas“.
M. Biržiškos gyvenimas ir veikla atspindėti ir gimnazijos leidiniuose, parodose, skirtose keturiems Vasario 16-osios Akto signatarams – gimnazijos auklėtiniams.
Broliai Biržiškos buvo antra šeimos karta, kuri mokėsi gimnazijoje Šiauliuose. Jų tėvas šią mokslo įstaigą baigė 1875 metais. Į tą pačią gimnaziją 1895 metais atvyko ir trys sūnūs. Mykolas pradėjo mokytis trečioje klasėje, Vaclovas – pirmoje, Viktoras – prieklasyje.
Šešerius metus trys broliai, jų motina ir auklė gyveno daktaro Julijono Šalkauskio namuose, Malaja Tiuremnaja gatvėje Šiauliuose.
M. Biržiška gimnaziją Šiauliuose baigė 1901 metais, Vaclovas Biržiška – 1903 metais, Viktoras Biržiška – 1904 metais.
M. Biržiškai du kartus grėsė būti pašalintam iš gimnazijos. Pirmą kartą – kai dalyvavo proteste prieš stačiatikių pamaldas – už tai jam buvo sumažintas elgesio pažymys. Antrą kartą pavojus kilo dėl maištavusių Petrapilio universiteto studentų parėmimo.
Visi trys broliai mokėsi puikiai. Viktoras gimnaziją baigė aukso medaliu.
Apie mokslo metus Šiauliuose M. Biržiška pasakoja 1938 metais Kaune išleistoje knygoje „Anuo metu Viekšniuose ir Šiauliuose“.
„Ši knyga yra kaip istorijos vadovėlis – ne tik apie Biržiškų gyvenimą, bet ir Šiaulių gimnaziją, pačius Šiaulius“, – sako gimnazijos muziejaus vadovė Rita Margevičienė.
Prisiminimuose M. Biržiška rašo, kad tvarka gimnazijoje buvo labai griežta: „Laiku keltis, susitvarkyti, nepavėluoti į pamokas.“
Dar vienas šiaulietiškas epizodas – ant Salduvės kalno M. Biržiška su Marijonu Sviechauskiu davė priesaiką kovoti prieš carizmą ir už išsivadavimą. Marijonas – už Lenkijos ir Lietuvos, Mykolas – už Lietuvos.
R. Margevičienė atverčia 1926 metų fotografijų albumą, parengtą gimnazijos 75-mečio proga, ir tarp svečių parodo M. Biržišką. Iškilmėse dalyvavo visi keturi signatarai.
R. Margevičienė džiaugiasi dėkingu sutapimu: pavasarį gimnazijoje vyko 1958 metų (107 laidos) susitikimas po 60 metų. Viena moteris prisistatė, jog yra Biržiškų giminaitė – Praurima Rimavičiūtė-Biržiškienė. Jų šeimoje išliko Biržiškų pavardė.
R. Budraitis sako, kad išpildyti paskutinį M. Biržiškos norą buvo svarbu: „Dažnai cituojami žodžiai, kad jis gyvas ar miręs nori grįžti į laisvą Lietuvą. Manau, kad bet kurios valstybės didžiavyriai turėtų ilsėtis savo šalyje, savo krašte, nors gyvenimas visaip pasisuka. Gražus ir simbolinis aktas. Tai šventė – labai gražus sugrįžimas.“
Lietuviška tapatybė
Prieš dešimtmetį šiauliečių kūrybinė komanda – autorė ir režisierė, žurnalistė Daiva Grikšienė, konsultantas istorikas dr. Dangiras Mačiulis, operatorius Tomas Andrijauskas – sukūrė dokumentinių filmų ciklą „Trys broliai iš Viekšnių“. Filme Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorius Vladas Baranauskas prabilo knygos „Anuo metu Viekšniuose ir Šiauliuose“ žodžiais.
„Ši šeima yra išskirtinis atvejis ir kultūros istorijoje, ir Lietuvos istorijoje. Šeimoje atsispindi viskas. Ir apsisprendimas dėl lietuviškos tapatybės, nes šeimoje vaikai buvo ugdomi, auklėjami kaip lenkų tautybės žmonės. Ir politinė veikla – signataras M. Biržiška labai nuosekliai laikėsi savarankiškos, nepriklausomos Lietuvos valstybės kūrimo linijos. Kitas dalykas – brolių mokslinė kultūrinė veikla. Kitos trijų brolių profesorių šeimos neturime“, – sako Lietuvos istorijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas D. Mačiulis.
Pasak istoriko, mokslai Šiaulių gimnazijoje buvo ir brolių tapatybės klausimo, brandos, apsisprendimo metas.
„Broliai gimsta beveik kartu su lietuvių tautiniu judėjimu. Apie jį sužino jau būdami gimnazijoje, kai iškyla ir tapatybės klausimas, ir domėjimasis politiniu, visuomeniniu gyvenimu“, – sako istorikas.
D. Mačiulis primena M. Biržiškos prisiminimų epizodą. Kai senelis, tėvo tėvas, jo paklausia, ar moka lietuviškai, Mykolas pameluoja, kad moka – pokalbis vyko lenkiškai. Mykolas prisiminimuose rašo susigėdęs. O senelis dar prisakė: gerai, kad moki, nepamiršk tos kalbos.
Ėjimas į lietuvišką pasaulį buvo palaipsnis. 1897 metais Rusijos imperijoje vyko visuotinis gyventojų surašymas, asmenys turėjo įvardyti savo tapatybę. Tėvas ir du broliai užsirašė esą žemaičiai, o Mykolas – lenkas. Įtikino mamos argumentas: jei neįsirašys lenku, bus įrašytas rusu.
Galutinis apsisprendimas ateina kartu su naujuoju, XX-uoju, amžiumi.
„1900 metais svyravimas pakrypsta lietuviškos tapatybės naudai, tai lemia eilė faktorių. Žinojimas, kad per tėvą priklauso istorinei Žemaitijos bajorų giminei, žinios apie tautinį judėjimą. Vienu iš vedlių į lietuvišką pasaulį tampa Mykolo klasės draugas Povilas Urbšys (Juozo Urbšio, tarpukario Lietuvos užsienio ministro, dėdė), netgi prašo jo mokyti lietuvių kalbos“, – sako D. Mačiulis.
Pasak istoriko, Biržiškų grįžimas į Lietuvą yra simboliškas ir reikšmingas.
„Mykolo atveju, grįžimas į Vilnių simboliškas ir todėl, kad jis buvo vienas iš tų tarpukario žmonių, kuris negailėjo pastangų, kad Vilnius grįžtų Lietuvai. Kad lietuvių visuomenei būtų įdiegta idėja, kad būtent Vilnius yra vienatinė Lietuvos sostinė ir jokios laikinos sostinės negali to pakeisti“, – sako D. Mačiulis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr. ir repr.
Ant Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos leidinio viršelio – trys broliai Biržiškos. Iš kairės – Viktoras, Mykolas ir Vaclovas.
Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos direktoriaus Rimo Budraičio rankose – gimnazijos 75-mečio proga išleistas albumas. Iškilmėse dalyvavo ir keturi Vasario16-osios Nepriklausomybės Akto signatarai, tarp jų – Mykolas Biržiška. Šalia – gimnazijos muziejaus vadovė Rita Margevičienė.
Šiaulių valstybinės gimnazijos 75-asis jubiliejus. Pirmoje eilėje kairėje – Mykolas Biržiška.
1938 metais Mykolas Biržiška išleido prisiminimų knygą „Anuo metu Viekšniuose ir Šiauliuose“.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
Paminklas Biržiškoms Viekšnių centre.
Rimo BUDRAIČIO nuotr.
Biržiškų namas Viekšniuose, jame veikia garsiajai šeimai skirta ekspozicija.
Tėvo Antano Biržiškos darbo stalas ir krėslas.
Mykolo ir Bronislavos Biržiškų anūkai – (iš kairės) Danutė, Vytas ir Venta.
Prie Biržiškų namo įsiamžino susitikimo Viekšniuose dalyviai.