Biblioteka tampa svarbi kaip namai ir darbas

Biblioteka tampa svarbi kaip namai ir darbas

Bib­lio­te­ka tam­pa svar­bi kaip na­mai ir dar­bas

„Bib­lio­te­ki­nin­kė nė­ra nie­ko ne­vei­kian­ti, pik­ta ir su vir­ba­lais!“ – iki šiol gy­vu ste­reo­ti­pu ste­bi­si Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vie­šo­sios bib­lio­te­kos di­rek­to­rė Ire­na Ži­lins­kie­nė, ge­riau­sia 2016 me­tų bib­lio­te­kos va­do­vė. Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos ap­do­va­no­ta il­ga­me­tė di­rek­to­rė sa­ko, kad bib­lio­te­ka nė­ra vien kny­gos – įvai­raus am­žiaus lan­ky­to­jus trau­kia nau­jos veik­los, tech­no­lo­gi­jos. Šios bib­lio­te­kos pa­si­di­džia­vi­mas – ana­lo­gų Lie­tu­vo­je ne­tu­rin­tis Ko­mik­sų cent­ras.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

– Ta­po­te vie­na iš tri­jų ge­riau­sių 2016 me­tų bib­lio­te­kų va­do­vų Lie­tu­vo­je. Ko­kius svar­biau­sius nu­veik­tus dar­bus iš­skir­tu­mė­te?

– Reikš­min­giau­siu įvy­kiu lai­kau, kad mū­sų bib­lio­te­ka lai­mė­jo pro­jek­tą ir įkū­rė­me Ko­mik­sų cent­rą. To­kia erd­vė yra vie­nin­te­lė Lie­tu­vo­je.

Ini­ci­juo­jant pro­jek­tą, te­ko daug do­mė­tis ko­mik­sais. Su ko­mik­su ga­li­ma tiek daug nu­veik­ti! Te­ko sta­žuo­tis Pran­cū­zi­jos bib­lio­te­ko­se, ma­čiau, kaip po­pu­lia­ru skai­ty­ti ko­mik­sus, bet to­kio cent­ro, kaip pas mus, ten ne­bu­vo. Su ko­man­da pa­vy­ko rea­li­zuo­ti vi­siš­kai nau­ją da­ly­ką, su­kur­ti erd­vę, į ku­rią ga­li atei­ti tiek vai­kas, tiek suau­gęs, at­si­pa­lai­duo­ti, kur­ti ko­mik­są.

Per praė­ju­sius me­tus vien Ko­mik­sų cent­re ap­si­lan­kė be­veik 4 000 lan­ky­to­jų. Tu­ri­me ga­li­my­bių pa­si­kvies­ti žmo­nes, ku­rian­čius ko­mik­sus. Bu­vo at­vy­kęs sve­čias iš Pran­cū­zi­jos.

– Ko­kių veik­lų dar vyk­do bib­lio­te­ka?

– Mū­sų bib­lio­te­ka – iš­skir­ti­nė, ne­sa­me po vie­nu sto­gu. Vi­si mū­sų fi­lia­lai yra bend­ruo­me­nių bib­lio­te­kos.

Pas­ta­ruo­ju me­tu ypač daug ku­ria­me edu­ka­ci­nių veik­lų jau­ni­mui ir vai­kams. Šios veik­los nė­ra re­mia­mos, jos įgy­ven­di­na­mos iš pro­jek­ti­nių lė­šų. Vai­kų li­te­ra­tū­ros sky­riu­je įkur­ta erd­vė „Skai­tan­ti ma­ma“, klu­bas vie­ni­ja ma­mas, ku­rios lai­ki­nai „iš­kren­ta“ iš dar­bo, au­gi­na vai­ku­čius. Tu­rė­jo­me ge­rus rė­mė­jus, įsi­gi­jo­me ma­nie­žų, nes atei­na įvai­raus am­žiaus skai­ty­to­jų – ir iki vie­ne­rių me­tų.

La­bai gra­žiai bend­ra­dar­biau­ja­me su sen­jo­rais. Bib­liog­ra­fi­jos-in­for­ma­ci­jos sky­riu­je sen­jo­rai mo­ko ama­tų gud­ry­bių ir jau­nes­nę kar­tą. Am­žiaus skir­tu­mus ga­li su­vie­ny­ti bend­ra idė­ja, veik­la. Vie­nas iš pro­jek­tų – sen­jo­rai au­dė juos­tas, mo­ki­niai ra­šė ei­les apie Ko­vo 11-ąją, bend­ras veik­los re­zul­ta­tas bu­vo pla­ka­tai, pa­tal­pin­ti mies­to sto­te­lė­se.

Dar­buo­to­jai or­ga­ni­zuo­ja ir sa­vo ra­jo­ne gy­ve­nan­čių žmo­nių pa­ro­das, pri­sta­to kny­gas. Gy­ven­to­jams tai ga­li tap­ti pir­mą­ja vie­ta pri­sta­ty­ti sa­vo dar­bus. Tuo la­bai džiau­gia­mės.

– Dar vie­na iš funk­ci­jų – ska­tin­ti bend­ruo­me­niš­ku­mą?

– Taip. Bib­lio­te­kos bend­rau­ja su bend­ruo­me­nių pir­mi­nin­kais, jie įsi­jun­gia į mū­sų ren­gi­nius. Ai­do gat­vė­je prie bib­lio­te­kos pa­sta­ty­ti suo­liu­kai: idė­ja bu­vo bib­lio­te­ki­nin­kų, o įgy­ven­din­ta per bend­ruo­me­nę. Suo­liu­kus, ku­riuos puo­šia iš­drož­tos kny­gos, su­kū­rė liau­dies meist­ras D. Žy­man­tas.

– Gy­ven­to­jų mies­te ma­žė­ja, o skai­ty­to­jų?

– Per­nai pas mus bu­vo 182 tūks­tan­čiai lan­ky­to­jų. Šie­met lan­ky­to­jų tu­ri­me 10 tūks­tan­čių dau­giau. Taip, gy­ven­to­jų ma­žė­ja, bet au­ga nau­ja kar­ta, ir rei­kia gal­vo­ti, ką jai pa­siū­ly­ti, kad atei­tų į bib­lio­te­ką. Mū­sų stra­te­gi­nis tiks­las – pra­dė­ti nuo tė­vų.

Per­nai be­veik 49 pro­cen­tai lan­ky­to­jų bu­vo vai­kai ir jau­ni­mas. Mū­sų ko­man­da ku­ria pro­jek­tus, su­sie­tus su įdo­mio­mis veik­lo­mis. Pa­vyz­džiui, pa­siū­ly­mas „Skai­tyk ir kurk še­šė­lių teat­rą“ int­ri­guo­ja. Pas­ta­rų­jų me­tų vi­lio­jan­čios int­ri­gos, pro­jek­tai, su­si­ję su vai­kais, da­vė tei­gia­mų re­zul­ta­tų.

At­ro­do, taip ne­se­niai re­no­va­vo­me bib­lio­te­kas, o žiū­rėk, jau li­no­leu­me sky­lė! Va­di­na­si, pas mus žmo­nės ei­na – „Šal­ti­nė­lio“ fi­lia­lo grin­dy­se pa­da­ry­tą upe­lį „iš­brai­dė“ lan­ky­to­jai! Rei­kia ne pyk­ti, o džiaug­tis.

Lai­mė­jo­me pro­jek­tą, skir­tą skai­ty­to­jams, ku­rie gy­ve­na ty­lo­je – klau­sos ne­ga­lią tu­rin­tiems žmo­nėms. Net še­ši bib­lio­te­kos dar­buo­to­jai bai­gė ges­tų kal­bos kur­sus.

Bib­lio­te­ki­nin­kes, o ypač Bib­liog­ra­fi­jos-in­for­ma­ci­jos sky­riaus, Lie­po­rių fi­lia­lo, va­di­nu ir kom­piu­te­ri­nio raš­tin­gu­mo pra­dme­nų mo­ky­to­jo­mis.

Nau­jo­vės atei­na – sten­gia­mės neap­lenk­ti nė vie­no gy­ven­to­jo.

– Koks šian­dien vy­rau­ja po­žiū­ris į bib­lio­te­ką ir bib­lio­te­ki­nin­kus?

– Mes ro­do­me, kad ga­li­me la­bai daug. Jei mums pa­de­da, ga­li­me dvi­gu­bai dau­giau. Rei­kia dau­giau pi­ni­gų kny­goms. Kaž­ko­dėl kar­tais gal­vo­ja­ma, kad tų pi­ni­gų ne­duo­da­ma bib­lio­te­koms. Pa­lau­ki­te! Ar bib­lio­te­ka pa­ti skai­tys?! Ne­duo­da­ma gy­ven­to­jams!

Per­nai kny­goms iš mi­nis­te­ri­jos ga­vo­me be­veik 27 tūks­tan­čius eu­rų, mies­tas sky­rė 7 200 eu­rų. Ga­lė­jo­me nu­pirk­ti 9 200 eg­zemp­lio­rių kny­gų. Prieš kri­zę gau­da­vo­me iki 200 tūks­tan­čių li­tų (be­veik 58 tūks­tan­čius eu­rų).

Bib­lio­te­ko­je yra 43 dar­buo­to­jai. No­rė­tų­si, kad at­ly­gi­ni­mai bū­tų di­des­ni, nes dir­ba daug. Pa­ki­li­mas vy­ko tre­jus me­tus iš ei­lės, bet jis ne­bu­vo toks, kad pa­si­jaus­tų, dar pa­si­mai­šė eu­ro įve­di­mas.

Žmo­nės, bai­gę bib­lio­te­ki­nin­kys­tės spe­cia­ly­bę, da­bar ta­po spe­cia­lis­tais, ku­rie vyk­do įvai­riau­sias – mo­ky­to­jo, auk­lė­to­jo – funk­ci­jas, tu­ri su­ge­bė­ti bend­rau­ti.

Nie­kaip ne­sup­ran­tu, ko­dėl bib­lio­te­ka ir bib­lio­te­ki­nin­kės žmo­nėms aso­ci­juo­ja­si su vir­ba­lais? Įst­ri­go ir straips­nio pa­va­di­ni­mas: „Ko­dėl krep­ši­nin­kai ren­ka­si ma­ne­ke­nes, o ne bib­lio­te­ki­nin­kes?“ Iš tie­sų bib­lio­te­ko­se dir­ba daug jau­ni­mo, ku­ris se­niai už­gy­ven­tą įvaiz­dį už­ka­sė.

Su­tin­ku, kad nuo įvaiz­džio sun­ku pa­bėg­ti, nes kaž­ka­da bib­lio­te­ko­je tik­rai bu­vo tik vie­na pa­slau­ga. Da­bar bib­lio­te­ka yra tre­čia svar­bi vie­ta: dar­bas, na­mai ir erd­vė bend­rau­ti. Bib­lio­te­ko­je ga­li­ma mo­ky­tis, su­si­tik­ti. Bib­lio­te­kos tik­rai kei­čia­si.

– Bib­lio­te­ka ak­re­di­tuo­ta tarp­tau­ti­nei sa­va­no­rys­tės veik­lai. Su­lau­kė­te sve­čių?

– Per­nai at­vy­ko is­pa­nas ir ita­lė – jau­ni, veik­lūs, sa­vęs ieš­kan­tys, iš­ra­din­gi žmo­nės. Sma­gu, kad pa­si­rin­ko mus. Is­pa­nas Lie­po­rių bib­lio­te­ko­je ve­dė is­pa­nų kal­bos kur­sus, su­si­rin­ko ne­ma­ža gru­pe­lė žmo­nių.

Šio­je bib­lio­te­ko­je vyks­ta ir es­pe­ran­to kal­bos kur­sai, la­bai no­riu pa­dė­ko­ti Ze­no­nui Sa­ba­liui ir ten dir­ban­čiam ko­lek­ty­vui už idė­ją ir sa­va­no­rys­tę.

– Ko­kie šių me­tų bib­lio­te­kos tiks­lai?

– Lai­mė­jo­me tarp­tau­ti­nį re­gio­no pa­sie­nio pro­jek­tą LAT­LIT. Šio pro­jek­to pa­grin­du at­si­ras už­sie­nio kal­bų mo­ky­mo­si cent­ras, to­kio Šiau­liuo­se nė­ra. Į jį mo­ky­tis atei­tų bet ko­kio am­žiaus žmo­nės. Jei pro­jek­tas bus pa­rem­tas 100 pro­cen­tų, ly­giag­re­čiai bus įkur­ta erd­vė šei­mai: nuo 3D spaus­din­tu­vo iki ki­no fil­mų per­žiū­ros. Kol tė­ve­liai mo­ky­sis už­sie­nio kal­bų, vai­kai ga­lės žais­ti. No­ri­si su­bur­ti žmo­nes – juk pie­ti­nė­je mies­to da­ly­je gy­ve­na tiek jau­nų šei­mų!

Vai­kai ne­bes­kai­tys taip, kaip mes no­rė­tu­me, jie jau gi­mė su te­le­fo­nais. Bend­rau­ti su Z kar­ta rei­kia pra­dė­ti nuo tech­no­lo­gi­jų.

– Ko­kia tu­rė­tų bū­ti bib­lio­te­ka, apie ku­rią sa­ky­tu­mė­te: pa­sie­kiau tai, ko no­rė­jau?

– Ne­ži­nau, kiek to­li esu nuo sva­jo­nės, idė­ją iš­sa­kiau Sa­vi­val­dy­bei. Jei vis­kas pa­vyk­tų, gal kai ku­rio­se bib­lio­te­ko­se at­si­ras­tų sa­vi­tar­na. Kad žmo­gus pa­jaus­tų, kad ga­li vis­ką pa­da­ry­ti pa­ts – 24 va­lan­das per pa­rą 7 die­nas per sa­vai­tę.

– Koks bu­vo jū­sų ke­lias į bib­lio­te­ką?

– Tė­vu­kas la­bai mė­go skai­ty­ti. Sa­ky­da­vo: par­nešk kny­gų ir man, ir sau. Mo­kyk­lo­je bu­vau bib­lio­te­kos ak­ty­vis­tė: ne­bu­vo nie­ko ge­riau už tai, kad kla­sės drau­gams ga­lė­jau iš­duo­ti kny­gas. Tu­rė­jau la­bai pui­kią lie­tu­vių kal­bos mo­ky­to­ją Jū­ra­tę Sir­tau­tie­nę.

Kai pra­dė­jau dirb­ti, bu­vo tik įsi­kū­ru­si cent­ra­li­zuo­ta bib­lio­te­kų sis­te­ma, su skai­ty­to­jais te­ko tik mė­ne­sį pa­dirb­ti, ta­pau da­bar­ti­nio Lie­po­rių fi­lia­lo (prieš tai bu­vo fi­lia­las Nr. 1) ve­dė­ja. Pra­si­dė­jo or­ga­ni­za­vi­mo, ieš­ko­ji­mo ke­lias.

Man te­ko daug va­ži­nė­ti, kel­ti kva­li­fi­ka­ci­ją, da­ly­va­vau pen­kio­se IF­LA ge­ne­ra­li­nė­se kon­fe­ren­ci­jo­se Vo­kie­ti­jo­je, Pie­tų Ko­rė­jo­je, Pie­tų Af­ri­ko­je, Ka­na­do­je, Puer­to Ri­ke. Man at­ro­do, kad vi­sur bib­lio­te­ki­nin­kas yra vie­no­das – už­si­de­gęs. Ir vi­sur tos pa­čios fi­nan­si­nės pro­ble­mos, rei­kia gy­ven­ti iš pro­jek­tų. Sa­vo dar­buo­to­jus nuo­lat ra­gi­nu vi­sur da­ly­vau­ti.

– Kaip at­ro­do Lie­tu­vos bib­lio­te­kos Va­ka­rų bib­lio­te­kų kon­teks­te?

– La­bai ge­rai. Pro­ver­žis bib­lio­te­ko­se pa­si­jau­tė su pro­jek­tais „Bib­lio­te­kos pa­žan­gai-1“, „Bib­lio­te­kos pa­žan­gai-2“.

Praė­ju­sį ru­de­nį te­ko lan­ky­tis Suo­mi­jos bib­lio­te­ko­se. Net pa­si­di­džia­vau, kai pa­ma­čiau bib­lio­te­ko­je sto­vin­čias vaikš­čio­ji­mo laz­das – mes Rė­ky­vo­je įvyk­dė­me pro­jek­tą, ša­lia kny­gų at­si­ra­do laz­dos, ga­li­ma jas pa­si­sko­lin­ti, pa­si­vaikš­čio­ti ap­link Rė­ky­vos eže­rą. Bib­lio­te­ko­je Suo­mi­jo­je bu­vo net krau­jos­pū­džio apa­ra­tas. To­dėl sa­kau, kad jis tu­ri at­si­ras­ti ir pas mus! Ko­dėl gi ne? Ir tai rea­ly­bė.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vie­šo­sios bib­lio­te­kos di­rek­to­rė Ire­na Ži­lins­kie­nė džiau­gia­si ino­va­ty­via erd­ve – Ko­mik­sų cent­ru.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vie­šo­sios bib­lio­te­kos dar­buo­to­jai di­rek­to­rei su­kū­rė svei­ki­ni­mą-ko­mik­są. Ire­na Ži­lins­kie­nė sa­ko, kad bran­giau­sias da­ly­kas – gau­na­ma grą­ža iš sa­vo ko­man­dos na­rių.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vie­šo­ji bib­lio­te­ka 2015 me­tais bu­vo pri­pa­žin­ta Ori­gi­na­liau­sių ino­va­ci­jų bib­lio­te­ka.

„Gy­ven­to­jų ma­žė­ja, bet au­ga nau­ja kar­ta ir rei­kia gal­vo­ti, ką jai pa­siū­ly­ti, kad atei­tų į bib­lio­te­ką“, – sako Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės vie­šo­sios bib­lio­te­kos di­rek­to­rė Ire­na Ži­lins­kie­nė.