Bendruomenininkai verčia S. Stasiūną

Redakcijos archyvo nuotr.
Septyniolika bendruomeninių organizacijų pirmininkų siūlo S.Stasiūnui atsistatydinti iš Bendruomeninių organizacijų tarybos pirmininkų. S. Stasiūnas pareikė ataskaitą apie renginį, kuriame net nedalyvavo.
Šiaulių bendruomeninių organizacijų taryba (BOT) panašu, kad skilo. Savivaldybės atstovai posėdžiauja sau, bendruomeninių organizacijų pirmininkai sau. Bendruomeninių organizacijų pirmininkai reikalauja BOT pirmininko Sauliaus Stasiūno atstatydinimo iš pirmininko pareigų. Kaip dažniausiai būna, didelių konfliktų priežastis – pinigai.

 

BOT tapo pinigų skirstytojais

Bendruomeninių organizacijų tarybą Šiauliuose sudaro 12 narių – pusė Savivaldybės atstovų, pusė – bendruomeninių organizacijų pirmininkų. Jos pirmininku yra miesto Tarybos frakcijos „Dirbame miestui“ narys Saulius Stasiūnas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kasmet skiria lėšų bendruomeninių organizacijų projektams finansuoti. Šiauliams šįmet teko kiek daugiau nei 70 tūkstančių eurų. Juos administruoja Šiaulių miesto savivaldybė.

Nors lėšas skirstyti turėtų išplėstinė seniūnaičių sueiga, Šiauliuose visus seniūnaičius turi išsirinkusios tik Medelyno ir Rėkyvos seniūnijos. Kituose miesto rajonuose rinkimai dar tebevyksta ir labai vangiai. Todėl skirstyti projektų finansavimą buvo patikėta Bendruomeninių organizacijų tarybai.

Dar vasaros viduryje rašėme, kad daug klausimų kėlė lėšų paskirstymas. Nepatenkinti liko ir tie, kurie gavo pinigų, ir tie kurie negavo.

Metams einant į pabaigą ėmė aiškėti, kad COVID-19 pandemija pakoregavo planuotas veiklas. Buvo pristabdytas finansavimas.

Tačiau labiausiai visuomenininkams kliuvo BOT pirmininko Sauliaus Stasiūno bendravimas su bendruomeninių organizacijų pirmininkais.

Bendruomeninių organizacijų taryba skilo?

Spalio viduryje buvo šaukiamas nuotolinis BOT posėdis. Jame iš 12 narių dalyvavo tik 5, posėdis vyko be kvorumo. Bendruomeninių organizacijų pirmininkai jame nedalyvavo.

Šios savaitės pradžioje į pirmininkų inicijuotą „gyvą“ susirinkimą, kuris sušauktas laikantis visų saugumo priemonių ir atstumų, nėjo Savivaldybę atstovaujantys BOT nariai. Beje, ir patalpų Savivaldybėje šiam posėdžiui neatsirado.

Susirinkime dalyvavo 5 BOT nariai ir dar 3 organizacijų vadovai. Jį vedė pirmininko pavaduotoja Rima Gečienė. Tarybos pirmininkas susitikti su bendruomeninių organizacijų nariais nepanoro, nors buvo kviestas.

Posėdyje dalyvavę organizacijų pirmininkai akcentavo S. Stasiūno nekorektišką elgesį viešoje erdvėje ir BOT. Jis kaltintas nepagarba, pirmininko įgaliojimų viršijimu. Esą pirmininkas įtraukia į protokolus nesvarstytus klausimus, surašė išvadą, nedalyvaudamas renginyje. Nepaiso kitų BOT narių nuomonės, neleidžia jos išsakyti, galimai yra šališkas skirstant lėšas.

Bendruomenininkus piktino tai, kad jie pagal sudarytą lentelę turi eiti į kitų organizacijų projektinius renginius ir teikti ataskaitas. Kad privalo visus renginius viešinti Savivaldybės svetainėse, nors kai kurių organizacijų svetainės ar socialinių tinklų paskyros yra populiaresnės.

S. Stasiūno „perliukai“

Dainų mikrorajono bendruomenės organizacijos pirmininkas Virgilijus Balčius jai vadovauja jau vienuolika metų, tačiau sako, jog tokios įtemptos situacijos, kaip dabar nėra buvę.

Ši organizacija kartu su Aukštabalio bendruomene teikė projektą „Pietinio jungtinis projektas“ ir gavo maksimalų 10 tūkstančių finansavimą. Tačiau džiaugsmo buvo nedaug, nes V. Balčius sako iškart pajutęs padidintą S. Stasiūno dėmesį sau.

Siunčiamuose BOT nariams laiškuose S. Stasiūnas ėmė aiškinti, kad Dainų mikrorajono bendruomenė – nėra bendruomeninė organizacija, nors lėšas kažkodėl jai skyrė.

Jam užkliuvo, kad pirmininkas V. Balčius gyvena ne Dainų rajone, o Rėkyvoje (išsikėlė gyventi į sodus). Kodėl veiklą vykdo ne rajono teritorijoje, o, pavyzdžiui, Gytarių progimnazijoje.

„Ir „perliukas“ temos pabaigai. Virgilijus rašo: „pirmininku esu jau 11 metų“. Tuo tarpu organizacijos veiklos plane skaitau: „Rudens forumas „10 metų Dainų bendruomenei“?! 10 ar 11 – kam su matematika blogai ar tiesiog patiko jubiliejaus balius ir noriai jį kartojate?“ – ištrauka iš „mandagaus“ BOT pirmininko S. Stasiūno laiško, kuriame dar išaiškinama, kad žodis mikrorajonas yra sovietmečio terminas.

Vėliau V. Balčius paaiškino, kad praėjusiais metais organizacija negavo teikto projekto finansavimo, todėl buvo nuspręsta jubiliejinę sukaktį paminėti šįmet.

Tame pačiame laiške vos antrus metus su bendruomeninėmis organizacijomis dirbantis S. Stasiūnas ilgametį Dainų mikrorajono bendruomenės pirmininką pavadina egzistuojančios bendruomenės neegzistuojančiu pirmininku ir apkaltino, kad pristato save tuo, kuo nėra, nors organizacija ir jos pirmininkas yra įregistruoti Registrų centre.

Išvados apie renginį – iš skrajutės

Aukštabalio bendruomenė Dainų parke surengė talką. Ją „inspektuoti“ buvo pasiryžęs pats S. Stasiūnas. Tačiau rugsėjo 19 dieną vykusiame renginyje BOT pirmininkas nepasirodė, nes tuo metu šventė savo 50 metų jubiliejų.

Tačiau ataskaitą apie renginį pateikė. S.Stasiūnui pritrūko viešinimo, netiko skelbimas, kuriame net „Savivaldybės logotipas naudojamas savavališkai“. Pagaliau, S. Stasiūnas, nebuvęs renginyje, nematęs, ką nuveikė į talką susirinkę apie 30 žmonių, reziumuoja, kad veikla yra „slapta“, todėl ponas pirmininkas prieštarauja, kad tokia veikla būtų finansuojama iš priemonės „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ lėšų.

Pakalbintas S. Stasiūnas pripažino, kad renginyje nedalyvavo, o tokias išvadas padarė iš... skelbimo skrajutės!

Susitikus su Dainų ir Aukštabalio bendruomeninių organizacijų pirmininkais Virgilijumi Balčiumi ir Edvardu Kuviku, jie pasakojo, kad bendrame projekte, kaip ir buvo leidžiama, nusimatė 23 procentus administravimui. Kadangi vienas tapo projekto vadovu, kitas – vykdytoju, numatė sau už šį darbą atlygį. Ir dar buhalteriui.

Visuomenininkai spėja, kad tai ir tapo priežastimi, kodėl visą laiką jaučia Savivaldybės ypatingą dėmesį. V. Balčius tikino, kad per 11 veiklos metų dar nebuvo susidūręs su tokiu žeminimu, arogancija, absoliučiu dialogo su Savivaldybe nebuvimu.

Nepasitiki pirmininku – nutrauks finansavimą

Nebeapsikentę situacija, bendruomeninių organizacijų pirmininkai nusprendė kreiptis į Savivaldybę dėl nepasitikėjimo S. Stasiūnu ir jo nušalinimo ne tik nuo BOT pirmininko pareigų bei pašalinimo iš šios tarybos.

Pareiškimą pasirašė 5 Bendruomeninių organizacijų tarybos nariai ir dar 12 organizacijų pirmininkų. Bendruomenininkų manymu, BOT turėtų būti sudaryta kitokia proporcija – daugumą joje turėtų sudaryti bendruomeninių organizacijų pirmininkai.

Dar nespėjus pareiškimą su surinktais parašais pristatyti į Savivaldybę, kai iš ten atskriejo Administracijos direktoriaus Antano Bartulio pasirašytas raštas, jog nuo lapkričio 18 dienos Savivaldybė vienašališkai nutraukia „Pietinio jungtinio projekto“ finansavimą dėl finansinių įsipareigojimų nevykdymo ir reikalauja iki lapkričio pabaigos grąžinti per 4 tūkstančius eurų.

E. Kuviką toks žingsnis nustebino. Minėtos išlaidos pagrįstos dokumentais, jų kopijos kartu su trečiojo mėnesio ataskaita pateiktos Savivaldybei, priekaištų nesulaukta.

Dalis šių lėšų buvo išleista pasiruošimui renginiams, kurie dėl Ekstremalių situacijų komisijos dėl COVID-19 pandemijos taikomų apribojimų buvo nukelti arba atšaukti.

Projekto vykdytojai aiškino technine klaida, kad teikdami paraišką įdėjo juodraštinį variantą su 9 veiklomis, iš kurių dviejų prieš tvirtinant projektą atsisakė. Prie sutarties pridedamoje sąmatoje nurodytos 7 veiklos.

Šis skirtumas tapo priežastimis sutarčiai nutraukti. Nors E. Kuvikas spėja, kad tai yra spaudimas už Savivaldybei nepatinkančias bendruomeninių organizacijų iniciatyvas.

Nors Savivaldybės NVO koordinatorė Neringa Vilčinskaitė-Zavackienė aiškino, kad sutartį ketinama nutraukti, nes projekto vykdytojas pateikė trečiojo ketvirčio ataskaitą su trūkumais ir dalis pinigų panaudoti ne pagal tikslinę paskirtį – neįvykus veikloms.

Specialistė pripažino, kad dalis veiklų negali įvykti dėl „kovido“, tačiau svarbiausia, kad pinigai esą panaudoti veikloms, kurios nenumatytos trečią ketvirtį.

BOT pirmininkui – „audra stiklinėje“

BOT pirmininkas S. Stasiūnas sako neturintis žinių nei apie tarybos galimą skilimą nei apie jam pareikštą nepasitikėjimą. Jis aiškina, kad gali žmonės susirinkti ir įsteigti savo tarybą.

Paklaustas, ar priims bendruomeninių organizacijų valią ir atsistatydins iš BOT pirmininkų, ar toliau kariaus su bendruomeninių organizacijų atstovais, S. Stasiūnas situaciją pavadino „audra stiklinėje“.

Į pirmininkų priekaištus, kad jie privalo „inspektuoti“ kolegų veiklas, S. Stasiūnas atsakė visiškai priešingai: „Kas per žodis privalo? Kas vyksta? Nu sugalvok žodį privalo. Nu griūk stačias. Kokiame pasaulyje jūs ten gyventat? Tiesiog yra bendraujama, tariamasi, šnekama. Vyksta veiklos, sakom: ei, žmonės, žiūrėkit, galbūt galima daryti taip, kad jūsų rezultatai būtų geresni“.

S. Stasiūnas kalbėjo apie gražius tikslus vienyti bendruomenes, dalintis geraisiais pavyzdžiais ir čia pat „skalbė“ jas už netinkamą savo veiklos viešinimą. Jo arkliukas – veiklos viešinimas Savivaldybės tinklalapyje. Jei ten skelbimo nėra, vadinasi, nėra viešinimo. Ir prieš renginį, ir po. Pirmininkas norėtų, kad viešuose skelbimuose atsirastų rengėjų kontaktai, nors organizacijų atstovų telefonų numeriai yra asmeniniai ir nevieši.

S. Stasiūnas aiškino, kad panorėjus kitokių žaidimo taisyklių, reikia jas priimti ir jomis vadovautis.

„Jeigu žmonės įsivaizduoja kažkokius tai primetimus ir jie toje vietoje nemoka pasisakyti, o jums pasisako, tai yra bendravimo problemos“, – nusprendė politikas.

Jis patvirtino, kad iš vieno atstovo gavo pretenzijų apie jo asmenines savybes, aroganciją, bet ten nėra konkrečių nurodymų, ką jis darė blogai.

„Neturiu jokios teisės kažkam kažką nurodyti. Jei kažkam atrodo, kad mano pasitraukimas kažką išsprendžia, tegul parašo, ką tai išspręs“, – siūlė S. Stasiūnas.

Kai BOT pirmininkas pažėrė krūvą priekaištų dėl organizacijų nesugebėjimo surašyti informaciją projekte ar jį viešinant, paklausėme, tai gal reikėtų jiems organizuoti mokymus.

„Tai ir yra mokymas. Gal tai ir kritika, bet tai nėra kokie sprendimai ar kirčiai. Pasisamdyk žmogų viešinimui, jei nesugebi“, – teigė S. Stasiūnas, duodamas suprasti, kad jo ironija persmelkti laiškai ir yra bendruomeninių organizacijų atstovų mokymai.