Bendradarbiavimo rezultatas – unikali ekspozicija

Bendradarbiavimo rezultatas – unikali ekspozicija

Bend­ra­dar­bia­vi­mo re­zul­ta­tas – uni­ka­li eks­po­zi­ci­ja

Va­kar bend­ra­dar­bia­vi­mo su­tar­tis tarp Šiau­lių uni­ver­si­te­to (ŠU) ir KASP Pri­si­kė­li­mo apy­gar­dos 6-osios rink­ti­nės pa­si­ra­šy­ta So­cia­li­nių, hu­ma­ni­ta­ri­nių moks­lų ir me­nų fa­kul­te­to rū­sy­je, kur bai­gia­ma kur­ti mi­li­ta­ris­ti­nė eks­po­zi­ci­ja. Ti­ki­ma­si, kad uni­ka­li Šiau­liuo­se erd­vė lan­ky­to­jams bus ati­da­ry­ta ba­lan­džio mė­ne­sį.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Dar­bai ei­na į pa­bai­gą

Bend­ra­dar­bia­vi­mo su­tar­tį pa­si­ra­šė ŠU rek­to­rius Do­na­tas Jur­gai­tis ir KASP Pri­si­kė­li­mo apy­gar­dos 6-osios rink­ti­nės va­das pulkininkas leitenantas Ne­ri­jus Kač­kaus­kas. Bend­ra­dar­bia­vi­mas tę­sia­mas – per­nai ŠU su 6-ąja rink­ti­ne su­da­rė dau­gia­ša­lę bend­ra­dar­bia­vi­mo su­tar­tį dėl pa­trio­ti­nio jau­ni­mo ug­dy­mo.

„To­kio­je ap­lin­ko­je su­tar­tį pa­si­ra­šau pir­mą kar­tą“, – juo­kė­si D. Jur­gai­tis.

„Mes, ka­riai, žiū­ri­me ir į prie­kį, ir at­gal. To­kia, ma­nau, ir čia bus edu­ka­ci­ja“, – sa­kė N. Kač­kaus­kas.

Rū­sy­je, bu­vu­sio­je so­viet­me­čio slėp­tu­vė­je, jau su­dė­ta eks­po­zi­ci­ja, dar trūks­ta ke­le­to smulk­me­nų, pa­tal­pų pa­va­di­ni­mų, eks­po­na­tų eti­ke­čių.

Pa­va­di­ni­mo nau­jo­ji erd­vė dar ne­tu­ri. So­cia­li­nių hu­ma­ni­ta­ri­nių moks­lų ir me­nų fa­kul­te­to Is­to­ri­jos ir fi­lo­so­fi­jos ka­ted­ros do­cen­tas dak­ta­ras Si­mo­nas Strel­co­vas ma­no, kad nea­ka­de­mi­nis pa­da­li­nys ga­lė­tų va­din­tis, pa­vyz­džiui, Ka­ro edu­ka­ci­jos cent­ru.

„Tai nė­ra mu­zie­jus. Tai – prie­mo­nė skleis­ti ži­nią apie Lie­tu­vos ka­riuo­me­nę, apie ga­li­my­bę prie­šin­tis, pa­tei­kiant is­to­ri­nius pa­vyz­džius“, – sa­ko S. Strel­co­vas.

Eks­po­zi­ci­ją su­da­ro ka­riš­kių, ko­lek­ci­nin­kų su­rink­ti daik­tai, ke­le­tas eks­po­na­tų pa­si­sko­lin­ta iš Ka­ro mu­zie­jaus, Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės Lo­gis­ti­kos val­dy­bos. Pag­rin­di­nė kryp­tis – ap­ran­ga, eki­puo­tė, apy­vo­kos daik­tai.

Bu­vu­sio­je slėp­tu­vė­je iš­li­ku­sios ori­gi­na­lios du­rys, sei­fas, oro va­ly­mo sis­te­ma, gul­tai, gau­sy­bė sten­dų su pla­ka­tais.

Nau­ją erd­vę sa­va­no­riš­kai ku­ria uni­ver­si­te­to dar­buo­to­jai, ka­riai, ko­lek­ci­nin­kai. Dau­giau­siai triū­so įdė­jo ser­žan­tas Dai­nius Re­ka­šius, šiau­lie­tis ko­lek­ci­nin­kas Sau­lius Ost­raus­kas.

Trūks­ta ma­ne­ke­nų

„Stu­den­tai čia ga­lė­tų at­lik­ti pra­kti­ką, ves­ti eks­kur­si­jas, už­siė­mi­mus moks­lei­viams, tu­ris­tams“, – ma­no S. Strel­co­vas.

Eks­po­na­tus bus ga­li­ma ne tik pa­ma­ty­ti, bet ir lies­ti. Smal­su už­si­dė­ti šal­mą ant gal­vos? Jo­kių pro­ble­mų.

Vie­ni eks­po­na­tai res­tau­ruo­ti, da­lis pa­lik­ti to­kie, ko­kie yra. Da­lis eks­po­na­tų – ko­pi­jos.

Prieš akis – so­vie­ti­nio pa­li­ki­mo re­lik­tai. Ant len­ty­nų – du­jo­kau­kės, ka­riš­ki gal­vos ap­dan­ga­lai: nuo tan­kis­to iki la­kū­no. Ma­ne­ke­nas ap­vilk­tas ap­sau­gi­niu kom­bi­ne­zo­nu, skir­tu che­mi­nio gink­lo pa­nau­do­ji­mo, ra­dia­ci­jos nuo­tė­kio at­ve­jais. Kiek­vie­nas daik­tas – at­ski­ra is­to­ri­ja.

Ki­ta pa­tal­pa skir­ta Ant­ra­jam pa­sau­li­niam ka­rui. Iš­ri­kiuo­ti įvai­riau­si daik­tai: gau­si šal­mų ko­lek­ci­ja, ger­tu­vės, du­jo­kau­kių dėk­lai, gink­luo­tė, gil­zės, me­di­ci­nos reik­me­nys, lau­ko te­le­fo­nas, kas­die­niai bui­ties daik­tai.

S. Strel­co­vas pai­ma ger­tu­vę, to­kią nau­do­jo Af­ri­kos kor­pu­sas – E. Ro­me­lio ar­mi­ja. Iš pir­mo žvilgs­nio at­ro­dan­tis so­vie­ti­nis ka­nist­ras iš tie­sų – 1941 me­tų vo­kie­čių ga­my­bos.

Eks­po­zi­ci­jo­je ga­li­ma pa­ma­ty­ti ne tik lie­tu­vių, vo­kie­čių, so­vie­tų ka­riuo­me­nių eks­po­na­tus, bet ir, pa­vyz­džiui, bel­gų šal­mą, ame­ri­kie­čių uni­for­mos da­lį. Me­ta­li­nė ap­ka­so prie­dan­ga nu­ke­lia į Pir­mą­jį pa­sau­li­nį ka­rą.

Įreng­ta ir Ant­ro­jo pa­sau­li­nio ka­ro mū­šio ins­ce­ni­za­ci­ja. Pla­nuo­ja­ma, kad do­ku­men­ti­niai ka­ro vaiz­dai bus ro­do­mi pro­jek­to­riu­mi.

Dar vie­na pa­tal­pa skir­ta par­ti­za­nams, re­zis­ten­ci­jos lai­ko­tar­piui. Pa­tal­po­je sto­vi par­ti­za­nų nau­do­ta kros­ne­lė, sun­ku­sis kul­kos­vai­dis, par­ti­za­no uni­for­mos rep­li­ka. Ši sa­ly­tė dar tik pra­dė­ta reng­ti, S. Strel­co­vas pla­nuo­ja va­žiuo­ti rink­ti me­džia­gos į Lie­tu­vos gy­ven­to­jų ge­no­ci­do ir re­zis­ten­ci­jos ty­ri­mo cent­rą.

Ne­di­du­kas kam­ba­rė­lis skir­tas ka­rui Uk­rai­no­je. Tarp eks­po­na­tų – se­pa­ra­tis­to uni­for­ma, Geor­gi­jaus juos­te­lė, lai­ki­nas lei­di­mas at­vyk­ti į konf­lik­to zo­ną, 2015 me­tais iš­leis­ta at­mi­ntinė, kaip ko­vo­ti su ru­sų tan­kais, ske­veld­ra, ant­siu­vai.

Ats­ki­ra pa­tal­pa skir­ta šian­die­nos Lie­tu­vos ka­riuo­me­nei, čia ga­li­ma pa­ma­ty­ti įvai­rių ka­riuo­me­nės pa­jė­gų uni­for­mų.

Kur­da­mi eks­po­zi­ci­ją, en­tu­zias­tai su­si­dū­rė su pro­ble­ma: la­bai trūks­ta ma­ne­ke­nų, ku­riuos ga­lė­tų ap­reng­ti uni­for­mo­mis. No­rė­tų­si eks­po­zi­ci­ją teat­ra­li­zuo­ti, pa­da­ry­ti di­na­miš­kes­nę.

Keis­ti po­žiū­rį

Eks­po­zi­ci­ja bus at­vi­ra vi­siems lan­ky­to­jams, tik rei­kės iš anks­to su­si­tar­ti, nes vis­kas da­ro­ma sa­va­no­rys­tės prin­ci­pu. Lan­ky­mas bus ne­mo­ka­mas.

S. Strel­co­vas ma­no, kad eks­po­zi­ci­jos lan­ky­to­jais ga­lė­tų tap­ti ir NA­TO oro po­li­ci­jos mi­si­ją vyk­dan­tys ka­riai. Gal­būt jie atei­ty­je pa­si­da­ly­tų eks­po­na­tais.

„Nie­ko pa­na­šaus Šiau­liuo­se nė­ra, tai ga­lė­tų tap­ti vie­nu iš lan­ko­mų ob­jek­tų. No­ri­si, kad jau­no­ji kar­ta, ku­ri ma­to per ma­žai per­spek­ty­vų sa­vo kraš­te, po­žiū­rį pra­dė­tų keis­ti. Įrė­min­tos fra­zės va­do­vė­ly­je – vie­na, o atei­ti ir pa­ma­ty­ti – vi­sai kas ki­ta, – sa­ko S. Strel­co­vas. – Gal kaž­kas at­ras nau­ją po­mė­gį, gal pa­žiū­rės į praei­tį ki­to­mis aki­mis.“

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.

BEND­RA­DAR­BIA­VI­MAS: Va­kar bend­ra­dar­bia­vi­mo su­tar­tį pa­si­ra­šė Šiau­lių uni­ver­si­te­to rek­to­rius Do­na­tas Jur­gai­tis (de­ši­nė­je) ir KASP Pri­si­kė­li­mo apy­gar­dos 6-osios rink­ti­nės va­das pulkininkas leitenantas Ne­ri­jus Kač­kaus­kas.

IDĖ­JA: So­cia­li­nių hu­ma­ni­ta­ri­nių moks­lų ir me­nų fa­kul­te­to Is­to­ri­jos ir fi­lo­so­fi­jos ka­ted­ros do­cen­tas dak­ta­ras Si­mo­nas Strel­co­vas ti­ki­si, kad nau­ja erd­vė taps lan­ko­mu ob­jek­tu.

AP­SAU­GA: Ma­ne­ke­nas ap­vilk­tas ap­sau­gi­niu kom­bi­ne­zo­nu, skir­tu che­mi­nio gink­lo pa­nau­do­ji­mo, ra­dia­ci­jos nuo­tė­kio at­ve­jais.

GER­TU­VĖ: To­kią ger­tu­vę nau­do­jo dy­ku­mo­je Af­ri­ko­je nau­do­jo Er­vi­no Ro­me­lio ar­mi­ja.

EKS­PO­NA­TAI: Ant­ro­jo pa­sau­li­nio ka­ro me­tų kas­tu­vai, kir­tik­liai.

LAU­KAS: Ant­ro­jo pa­sau­li­nio ka­ro mū­šio ins­ce­ni­za­ci­ja.

KROS­NE­LĖ: Par­ti­za­nų kros­ne­lė.

KE­PU­RĖ: Lie­tu­vos par­ti­za­nų ke­pu­rė.

ŠAL­MAI: Len­ty­no­se – gau­si šal­mų ko­lek­ci­ja.