
Naujausios
Bendradarbiavimo rezultatas – unikali ekspozicija
Vakar bendradarbiavimo sutartis tarp Šiaulių universiteto (ŠU) ir KASP Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės pasirašyta Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto rūsyje, kur baigiama kurti militaristinė ekspozicija. Tikimasi, kad unikali Šiauliuose erdvė lankytojams bus atidaryta balandžio mėnesį.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Darbai eina į pabaigą
Bendradarbiavimo sutartį pasirašė ŠU rektorius Donatas Jurgaitis ir KASP Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės vadas pulkininkas leitenantas Nerijus Kačkauskas. Bendradarbiavimas tęsiamas – pernai ŠU su 6-ąja rinktine sudarė daugiašalę bendradarbiavimo sutartį dėl patriotinio jaunimo ugdymo.
„Tokioje aplinkoje sutartį pasirašau pirmą kartą“, – juokėsi D. Jurgaitis.
„Mes, kariai, žiūrime ir į priekį, ir atgal. Tokia, manau, ir čia bus edukacija“, – sakė N. Kačkauskas.
Rūsyje, buvusioje sovietmečio slėptuvėje, jau sudėta ekspozicija, dar trūksta keleto smulkmenų, patalpų pavadinimų, eksponatų etikečių.
Pavadinimo naujoji erdvė dar neturi. Socialinių humanitarinių mokslų ir menų fakulteto Istorijos ir filosofijos katedros docentas daktaras Simonas Strelcovas mano, kad neakademinis padalinys galėtų vadintis, pavyzdžiui, Karo edukacijos centru.
„Tai nėra muziejus. Tai – priemonė skleisti žinią apie Lietuvos kariuomenę, apie galimybę priešintis, pateikiant istorinius pavyzdžius“, – sako S. Strelcovas.
Ekspoziciją sudaro kariškių, kolekcininkų surinkti daiktai, keletas eksponatų pasiskolinta iš Karo muziejaus, Lietuvos kariuomenės Logistikos valdybos. Pagrindinė kryptis – apranga, ekipuotė, apyvokos daiktai.
Buvusioje slėptuvėje išlikusios originalios durys, seifas, oro valymo sistema, gultai, gausybė stendų su plakatais.
Naują erdvę savanoriškai kuria universiteto darbuotojai, kariai, kolekcininkai. Daugiausiai triūso įdėjo seržantas Dainius Rekašius, šiaulietis kolekcininkas Saulius Ostrauskas.
Trūksta manekenų
„Studentai čia galėtų atlikti praktiką, vesti ekskursijas, užsiėmimus moksleiviams, turistams“, – mano S. Strelcovas.
Eksponatus bus galima ne tik pamatyti, bet ir liesti. Smalsu užsidėti šalmą ant galvos? Jokių problemų.
Vieni eksponatai restauruoti, dalis palikti tokie, kokie yra. Dalis eksponatų – kopijos.
Prieš akis – sovietinio palikimo reliktai. Ant lentynų – dujokaukės, kariški galvos apdangalai: nuo tankisto iki lakūno. Manekenas apvilktas apsauginiu kombinezonu, skirtu cheminio ginklo panaudojimo, radiacijos nuotėkio atvejais. Kiekvienas daiktas – atskira istorija.
Kita patalpa skirta Antrajam pasauliniam karui. Išrikiuoti įvairiausi daiktai: gausi šalmų kolekcija, gertuvės, dujokaukių dėklai, ginkluotė, gilzės, medicinos reikmenys, lauko telefonas, kasdieniai buities daiktai.
S. Strelcovas paima gertuvę, tokią naudojo Afrikos korpusas – E. Romelio armija. Iš pirmo žvilgsnio atrodantis sovietinis kanistras iš tiesų – 1941 metų vokiečių gamybos.
Ekspozicijoje galima pamatyti ne tik lietuvių, vokiečių, sovietų kariuomenių eksponatus, bet ir, pavyzdžiui, belgų šalmą, amerikiečių uniformos dalį. Metalinė apkaso priedanga nukelia į Pirmąjį pasaulinį karą.
Įrengta ir Antrojo pasaulinio karo mūšio inscenizacija. Planuojama, kad dokumentiniai karo vaizdai bus rodomi projektoriumi.
Dar viena patalpa skirta partizanams, rezistencijos laikotarpiui. Patalpoje stovi partizanų naudota krosnelė, sunkusis kulkosvaidis, partizano uniformos replika. Ši salytė dar tik pradėta rengti, S. Strelcovas planuoja važiuoti rinkti medžiagos į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą.
Nedidukas kambarėlis skirtas karui Ukrainoje. Tarp eksponatų – separatisto uniforma, Georgijaus juostelė, laikinas leidimas atvykti į konflikto zoną, 2015 metais išleista atmintinė, kaip kovoti su rusų tankais, skeveldra, antsiuvai.
Atskira patalpa skirta šiandienos Lietuvos kariuomenei, čia galima pamatyti įvairių kariuomenės pajėgų uniformų.
Kurdami ekspoziciją, entuziastai susidūrė su problema: labai trūksta manekenų, kuriuos galėtų aprengti uniformomis. Norėtųsi ekspoziciją teatralizuoti, padaryti dinamiškesnę.
Keisti požiūrį
Ekspozicija bus atvira visiems lankytojams, tik reikės iš anksto susitarti, nes viskas daroma savanorystės principu. Lankymas bus nemokamas.
S. Strelcovas mano, kad ekspozicijos lankytojais galėtų tapti ir NATO oro policijos misiją vykdantys kariai. Galbūt jie ateityje pasidalytų eksponatais.
„Nieko panašaus Šiauliuose nėra, tai galėtų tapti vienu iš lankomų objektų. Norisi, kad jaunoji karta, kuri mato per mažai perspektyvų savo krašte, požiūrį pradėtų keisti. Įrėmintos frazės vadovėlyje – viena, o ateiti ir pamatyti – visai kas kita, – sako S. Strelcovas. – Gal kažkas atras naują pomėgį, gal pažiūrės į praeitį kitomis akimis.“
Vytauto RUŠKIO nuotr.
BENDRADARBIAVIMAS: Vakar bendradarbiavimo sutartį pasirašė Šiaulių universiteto rektorius Donatas Jurgaitis (dešinėje) ir KASP Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės vadas pulkininkas leitenantas Nerijus Kačkauskas.
IDĖJA: Socialinių humanitarinių mokslų ir menų fakulteto Istorijos ir filosofijos katedros docentas daktaras Simonas Strelcovas tikisi, kad nauja erdvė taps lankomu objektu.
APSAUGA: Manekenas apvilktas apsauginiu kombinezonu, skirtu cheminio ginklo panaudojimo, radiacijos nuotėkio atvejais.
GERTUVĖ: Tokią gertuvę naudojo dykumoje Afrikoje naudojo Ervino Romelio armija.
EKSPONATAI: Antrojo pasaulinio karo metų kastuvai, kirtikliai.
LAUKAS: Antrojo pasaulinio karo mūšio inscenizacija.
KROSNELĖ: Partizanų krosnelė.
KEPURĖ: Lietuvos partizanų kepurė.
ŠALMAI: Lentynose – gausi šalmų kolekcija.