Baudą skyrė pagal nelegalų ženklinimą

Giedriaus BARNAUSKO nuotr.
Nelegalus ženklinimas, pagal kurį šiaulietis sumokėjo baudą, J. Janonio gatvėje buvo nutrintas.
Šiaulių centre, kaip ir kituose gyvenamuosiuose rajonuose, daugiabučių namų gyventojai vargsta vakarais ieškodami, kur pastatyti savo automobilį. Vienas šiaulietis naktį kelioms valandoms pastatęs savo transporto priemonę ant geltonu zigzagu pažymėtos gatvės vietos, iš Kelių policijos sulaukė administracinio nurodymo susimokėti baudą. Greit paaiškėjo, kad zigzagas šalia dviaukščio pastato nupieštas nelegaliai.

Geltonas zigzagas – nelegalus

Tilžės gatvės daugiabučių, į kurių kiemus įvažiuojama J. Janonio gatvele, gyventojai automobilius palieka ne tik ankštuose kiemuose, bet ir J. Janonio gatvės pakraštyje. Čia stovi ir vaikų lopšelis-darželis, privatūs namai, tad daug laisvos vietos parkavimui nėra. O ir šios gatvelės namų gyventojų visai nedžiugina patvoriuose stovintys svetimi automobiliai.

Prie dviaukščio kelių butų namo J. Janonio gatvėje 11 patvorio ant valstybinės žemės dar visai neseniai stūksojo statybinės paletės, trukdančios palikti ten transporto priemonę. Neseniai palečių neliko, jas pakeitė geltonos spalvos zigzagas, žymintis, kad čia statyti automobilius draudžiama. Liepos 9-osios naktį, apie 2 valandą nakties sugrįžęs šiaulietis S. A. paliko automobilį iki 6 valandos ryto ant neseniai išraityto zigzago, nes daugiau laisvos vietos nerado. Po poros dienų iš Kelių policijos gavo administracinį nurodymą sumokėti baudą. Norėdamas pasinaudoti suteikta galimybe sumokėti pusę baudos, 15 eurų sumokėjo per 5 dienas.

Tačiau raštingam vyrui kirbėjo mintis, kad toks žymėjimas valstybinėje žemėje gali būti nelegalus.

„Kokiu pagrindu priimtas toks sprendimas? Gal ir taip per ankšta automobilių parkavimo teritorija sumažinta, nes kažkam pasirodė, kad čia sumažėjo mašinų?“, – stebėjosi S. A., suprasdamas, jog sprendimus atlikti tokius žymėjimus priima miesto Savivaldybė.

Ilgai nelaukęs savo pretenzijas elektroniniu būdu žmogus išreiškė ir miesto Savivaldybei.

Gana operatyviai gavo atsakymą: „J. Janonio g., ties sklypu J.Janonio g. 11, horizontalus ženklinimas geltonu zigzagu buvo atliktas nesuderinus su Savivaldybe ir bus panaikintas iki šios savaitės pabaigos, paliekant ženklinimą tik ties vartais ir vandentiekio šuliniu“.

Nors S. A. maloniai nuteikė operatyvus Savivaldybės atstovų atsakymas, tačiau kartu jis sukėlė ir naujų klausimų.

„Iš ko ir kokiu būdu man išsiieškoti administracinę baudą, kurią sumokėjau palikęs automobilį nakčiai ant, kaip paaiškėjo, savavališkai kažkieno pakeverzoto zigzago? Ir kokia atsakomybė gresia savavališkos teplionės autoriams?“ – į šiuos klausimus Savivaldybės atsakymo žmogus dar nesulaukė.

Savivaldybė nurodė nelegalų ženklinimą panaikinti

Situaciją paaiškinti paprašėme Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vyriausiosios specialistės Jūratės Sodienės. Ji priminė, kad geltonas zigzagas, neleidžiantis statyti automobilių ties įvažiavimais į kiemus, buvo nudažytas jau anksčiau. Tačiau kilo poreikis taip paženklinti vandens šulinį, nes avarijos atveju prireikus į jį patekti, tai padaryti galėjo būti keblu – šulinėlis atsiduria po stovinčiu automobiliu.

Anot J. Sodienės, gyventojų paprašyti Savivaldybės užsakymu darbus atliekančios UAB „GATAS“ darbuotojai paženklino visą 11 namo patvorį. Kadangi tokio užsakymo Savivaldybė nedavė, įmonė savo lėšomis zigzagą turi ir pašalinti. Anot specialistės, čia įmonės klaida, ir ji už ją atsakinga.

Vakar zigzago jau nebebuvo. Geltona kreivė raitėsi tik ties įvažiavimu ir pažymėjo šulinėlį.

Padarom – nutrinam

UAB „GATAS“ projekto vadovas Artūras Vaitkevičius patvirtino, kad geltoną žymę šalia namo tvoros darbininkai nupiešė gyventojo prašymu.

„Kažkoks gyventojas skambino man iš to namo kelis kartus. Sakė, kai atvažiuosim, jam paskambinti, jis parodys. Kažkoks vyras, pirmininkas ar dar kažkas, aš nežinau. Jis sakė: esu susiderinęs, išsiaiškinęs, ką reikia daryti. Iš Savivaldybės mums buvo davę užsakymą pažymėti šulinį. Kai vyrus „nuleidau“, mes pasiskambinome jam. Kaip parodė, taip padarėm. Aš juo paprasčiausiai patikėjau“, – aiškino A. Vaitkevičius.

Projekto vadovas sakė pagalvojęs, kad tai tas pats Savivaldybės užsakymas.

„Būna juk tokių vietų. Padarom, vėl nutrinam, tai vėl padarom ir vėl nutrinam“, – kalbėjo A. Vaitkevičius, pridūręs, kad „lygtai namo pirmininko“ telefono numerio nebeturi.

Paaiškėjus naujoms aplinkybėms, baudą grąžins

Kelių policijos tarnybos Administracinės veiklos ir eismo įvykių tyrimo skyriaus viršininkas Lorenas Dainauskas sakė, kad baudą pagal nelegalų žymėjimą sumokėjęs šiaulietis pinigus gali susigrąžinti. Jis turi kreiptis su prašymu į policiją atnaujinti bylą dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių, ir jas nurodyti.

„Yra galimybė atnaujinti bylą pagal naujai paaiškėjusias aplinkybes, ištyrus gautą informaciją, ką ten Savivaldybė turi, kokias žinias. Jei ta informacija pasitvirtins, žmogui sumokėta bauda bus grąžinta. Nėra neišsprendžiamų dalykų“, – sakė policijos atstovas.

Tačiau L. Dainauskas akcentavo, kad jeigu yra ženklas ar ženklinimas, vairuotojas privalo jo laikytis. Juk žmogus nežino, ženklas yra legalus ar ne.

„Juo labiau ir informacija policijai, iš kur ji turi būti žinoma. Jei ženklinimas atitinka reikalavimus, policijos pareigūnai nesiaiškina, ar jis legalus. Kiek yra ženklinimų ar ženklų, policininkams neįmanoma visų prisiminti“, – aiškino skyriaus viršininkas.