Baltarusijos pareigūnų „juodąjį sąrašą“ dar derina: konservatoriai prašo pasiaiškinti

EPA-ELTA nuotr.
Lietuva dar derina Baltarusijos pareigūnų, atsakingų už rinkimų klastojimą ir smurtą prieš gyventojus, „juodąjį sąrašą“. Kaimyninėje valstybėje protestai ir streikai tebesitęsia – nors smurto gatvėse nebeliko, žmonės suiimami toliau.

Vidaus reikalų ministerija (VRM) teigia vis dar su kitomis institucijomis derinanti už smurtą ir rinkimų klastojimą atsakingų Baltarusijos pareigūnų sąrašą. Visgi, pasak ministerijos, „juodasis sąrašas“ pareigūnų, kuriems planuojama pritaikyti nacionalines sankcijas, turėtų būti pasirašytas artimiausiu metu.

„Sąrašas dar yra derinimo procese. Nes, kaip žinoma, URM pateikė, kad jį reikia suderinti su kitomis institucijomis. Kai turėsime jau suderintą variantą, bus ir pasirašyta. Aš labai tikiuosi, kad (tai bus – ELTA) artimiausiu metu, gal pirmadienį“, – Eltai teigė vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės patarėja Božena Zabrovska-Zdanovič.

ELTA primena, kad Užsienio reikalų ministerija (URM) siūlo įvesti sankcijas daugiau nei šimtui Baltarusijos asmenų, atsakingų už smurtą prieš taikius protestuotojus bei prezidento rinkimų klastojimą. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad jo vadovaujamos ministerijos parengtas sąrašas nėra tik simbolinis pareiškimas, tačiau ir realiai veikianti priemonė. Ministras taip pat įsitikinęs, kad dalis į „juodąjį sąrašą“ įrašytų Baltarusijos asmenų lankydavosi Lietuvoje. Šis sąrašas įsigalios po to, kai jį patvirtins VRM.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis reikalauja skubaus vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės pasiaiškinimo dėl delsimo į nepageidaujamų asmenų sąrašą įtraukti asmenis, atsakingus už žiaurias represijas, kankinimus ir beprecedentį taikių Baltarusijos žmonių persekiojimą. Ministrės taip pat prašoma paaiškinti, kodėl neveikia vadinamasis „humanitarinis koridorius“ režimo persekiojamiems Baltarusijos piliečiams.

„Viešoje erdvėje pasirodė informacija, kad dėl ministrės R. Tamašunienės delsimo pasirašyti dokumentus, patvirtinančius 118 asmenų įtraukimo į Nacionalinį asmenų, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvos Respubliką, sąrašą, pagal Magnickio įstatymą, nacionalinės Lietuvos sankcijos Baltarusijos režimui iki šiol neveikia. Skubiai prašome atsakyti, dėl kokių priežasčių yra vilkinamas Lietuvos nacionalinių sankcijų įvedimas, o brutalius nusikaltimus prieš taikius žmones vykdę pareigūnai iki šiol gali laisvai įvažiuoti į Lietuvą?“ – laiške vidaus reikalų ministrei rašo G. Landsbergis.

„Operatyvus nacionalinių sankcijų įvedimas ir nuolatinis asmenų, kuriems jos taikomos, sąrašo pildymas turėjo būti pats pirmasis žingsnis, parodantis, kad demokratinėje Lietuvoje – Europos Sąjungos ir NATO valstybėje – žmogaus teisių pažeidimai nėra toleruojami, o už juos atsakingi asmenys nėra pageidaujami“, – rašo TS-LKD lyderis.

Pasak TS-LKD lyderio, taip pat pasiekia žinios, kad ne visiems Baltarusijos piliečiams, kurie kenčia nuo režimo valdomų jėgos struktūrų persekiojimo, o jų sveikatai ir gyvybei gresia pavojus, pavyksta sklandžiai atvykti į Lietuvą, naudojantis vadinamuoju humanitariniu koridoriumi.

G. Landsbergis reikalauja R. Tamašunienės nedelsiant imtis veiksmų ir operatyviai spręsti šalinant biurokratines ir kitas iškylančias kliūtis, kurios dar labiau apsunkina ir taip nepavydėtinoje padėtyje esančius žmones, turinčius pilietinę poziciją ir aktyviai ją reiškiančius bei siekiančius apsaugoti save ir savo šeimas nuo jiems kylančių grėsmių.

Demonstracijos Baltarusijoje prasidėjo po rugpjūčio 9 dieną vykusių prezidento rinkimų, kuriuose neva 80,1 proc. balsų atiteko 26 metus šalį valdančiam A. Lukašenkai. Oficialiais duomenimis, opozicijos atstovė Sviatlana Cichanouskaja buvo antra su 10,12 proc. balsų, tačiau ji rezultatų nepripažino. Pati S. Cichanouskaja naktį į rugpjūčio 11-ąją dėl savo saugumo išvažiavo iš Baltarusijos ir šiuo metu yra Lietuvoje.

Suklastoti rinkimai šalyje sukėlė protestų bangą, kuri tęsiasi iki šiol. Kilusius protestus valdžia malšino smurtu, keli žmonės žuvo, tūkstančiai buvo sulaikyti, pranešama apie kankinimus sulaikymo įstaigose.