Baldus muziejui dovanojo baldininko sūnus

Baldus muziejui dovanojo baldininko sūnus

Baldus muziejui dovanojo baldininko sūnus

Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinyje, poeto Jovaro name, kuriama nauja XX amžiaus pirmosios pusės “Knygyno“ ekspozicija sulaukė dovanos — tarpukario stalo ir trijų kėdžių. Baldus muziejui padovanojo garsaus Šiaulių baldžiaus Alfonso Bilevičiaus sūnus Juozas Bilevičius.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Unikalūs baldai

Ieškodami XX amžiaus pirmos pusės stalo ir kėdžių, muziejininkai kreipėsi į „Šiaulių kraštą“. Perskaitęs žinutę “Naujai ekspozicijai muziejus ieško baldų“, “Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėjai Irenai Nekrašienei paskambino Joniškyje gyvenantis 89-erių J. Bilevičius. Jis pasiūlė dovanoti stalą ir tris kėdes.

J. Bilevičiaus tėvas Alfonsas Bilevičius (1894— 1957) tarpukariu Šiauliuose turėjo karstų ir baldų dirbtuvę. Dviejų aukštų pastatas, kuriame buvo įsikūrusios dirbtuvės, prie Tilžės gatvės, už Šiaulių katedros, yra išlikęs.

A. Bilevičius dirbtuvėse dirbo pats ir samdė vieną pagalbininką, kuriam mokėjo 100 litų. J. Bilevičius iš tėvo buvo girdėjęs, kad dirbtuvėse buvo gaminami rašomieji stalai Šiaulių policijai.

Apie 1939-uosius vietoje samdomo pagalbininko pradėjo dirbti sūnus Juozas. Tada  ir pasigamino baldus, kurie ilgus metus tarnavo namuose, o dabar stovės „Knygyno“ ekspozicijoje.

J. Bilevičius baldininko kelio nepasirinko: baigė Šiaulių mokytojų seminariją, Vilniaus universitetą ir ilgai mokytojavo Joniškyje. Bet tėvo dirbtuvėse gauti įgūdžiai gyvenime pravertė. Muziejui jis padovanojo ir savo rankų darbo knygų spintą.

Tėvas A. Bilevičius po 1940 metų iš Šiaulių išvažiavo į Pašvitinį (Pakruojo rajonas), karo metais dirbo baldus privačiai. Sovietmečiu darbavosi kolūkyje Kepaliuose (Joniškio rajonas). Palaidotas Pašvitinyje.

Stovės ekspozicijoje

Puikiai išsilaikęs stalas jau pastatytas kuriamoje ekspozicijoje Jovaro name, o trys kėdės nukeliavo pas restauratorius.

Pasak „Aušros“ muziejaus Restauravimo centro vedėjos Vitos Andrulienės, viena kėdė yra visiškai sveika, todėl pagal ją bus atkurtos ir kitos dvi. Kėdžių gobelenai buvo pertraukti: restauratoriai tikisi, kad nuėmus dabartinį gobeleną, pavyks aptikti senojo likučių. Jei ne — bus ieškoma tarpukariui būdingo audinio.

„Knygyno ekspozicija bus turtinga, autentiška ir šiaulietiška, — džiaugiasi I. Nekrašienė. — Svarbu, kad lankytojams istoriją atskleis patys baldai — žinome, kam jie priklausė, kas gamino“.

Knygyne — tarpukario dvasia

Atnaujinti poeto Jovaro memorialinius kambarius ir įrengti „Knygyno“ ekspoziciją planuojama dar šiemet.

Knygyne vyraus tarpukario dvasia. Šiuo metu atrenkami eksponatai: knygos, vadovėliai, raštinės ir kanceliarijos reikmenys, mokslo priemonės, piniginės, albumai, būtiniausios namų apyvokos prekės.

Už prekystalio lankytojus pasitiks tarpukario prekybininkas, siūlantis pavartyti knygų, laikraščių, žurnalų. Juos skaityti bus galima prisėdus prie J. Bilevičiaus dovanoto stalo.

Jovaro name vyks ir edukacinės programos. Lankytojai rankine raidžių rinkimo mašina galės surinkti tekstą, pasigaminti senovinį popierių, sukurti ir atsispausdinti ekslibrisą.

KĖDĖS: Trys dovanotos kėdės bus restauruotos.

STALAS: Joniškyje gyvenančio Juozo Bilevičiaus dovanotas stalas jau stovi Jovaro name kuriamame „Knygyne“. Kairiau — J. Bilevičiaus pagaminta knygų spinta.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.