
Naujausios
Balandžiai burkavo šiauliečiams
Šeštadienį Šiauliuose, prekybos ir pramogų centre „Akropolis“, pirmąkart surengta balandžių paroda. Pademonstruota apie 50 veislių, o apie balandžius lankytojams porino pats jų šeimininkas Rimantas Beneta.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Pasididžiavimas — karakuliniai
Garbaniai, išpūstgūžiai, laibakojai ir burbuliai balandžiai — taip švelniai įvairiausių veislių ir spalvų paukščius parodos lankytojams su šypsena visą dieną pristatinėjo parodos autorius Šiauliuose gerai žinomas balandžių augintojas, Šiaulių balandininkų klubo vadovas R. Beneta.
Parodoje šiauliečiams parodyta apie pusantro šimto balandžių — nuo akinamai baltų iki rusvų, pilkšvų, margučių ir juodų tarsi naktis.
Apie kiekvieną veislę ir kiekvieną paukštį, R. Beneta gali papasakoti atskirą istoriją. Paklaustas, kuriuos iš savo augintinių myli labiausiai, atveda tiesiai prie karakulinių. Šie iš Lenkijos prieš penketą metų parsigabenti balandžiai įdomūs ne tik savo garbanotais sparneliais, bet ir elgesiu. jie orūs ir ramūs. Be to, šie paukščiai išskirtinai mąslūs, stebėtojai.
Augintojo žodžiais, karakuliniai ir kaimyniniame aptvare vaikštinėję rusiškos veislės Rostovo fasoniniai arba nuleistasparniai — jo kolekcijos elitas ir pasididžiavimas. Už rusiškųjų porą vienas pirkėjas siūlęs penkis šimtus litų, tačiau vyras krūva pinigų nesusigundė — pernelyg jam šie paukščiai brangūs.
Dar viena veislė, prie kurios pulkais stoviniavo parodos lankytojai, — išpūstgūžiai balandžiai, savo dydžiu panašūs į vištaites. Pasak R. Benetos, kai šie paukščiai būna patenkinti ir gerai nusiteikę, markstosi po kaklu išpūtę didžiulį puošnų gūžį.
Didžiulis baltas paukštis su puošnia ketera ant galvos išdidžiai vaikštinėja ant aptvaro — tai Bucharos burbulis. Balandininkas, paėmęs jį, pasodina ant lankytojų rankos — paukštis tupi ir nė krust. Pasak R. Benetos, šių kuoduotų balandžių kalba labiau panaši į burbuliavimą nei į burkavimą.
Vestuviniai balandžiai skrenda namo
Parodoje neapsieita ir be liaudies pašto arba vestuviniais vadinamų balandžių. R. Beneta sako, kad šiais laikais itin populiari vestuvių atributika — balandžiai — tarsi laimės simbolis purpteli į dangų ir skuba ne kur kitur, o namo, į Akacijų gatvę.
„Vestuvėms auginamus balandžius dresuoju, kad paleisti į dangų, nenutūptų ant kryžiaus, o skubėtų namo“, — juokiasi šeimininkas.
R. Beneta vestuvinių balandžių dresavimą pradeda nuo labai menkų atstumų, kad ir nuo kiemo. Vėliau atstumai ilgėja. Taip žingsnis po žingsnio, paukščiai išmokomi grįžti į gimtąjį voljerą.
Balandžių augintojas savo paukščiams nesuteikia išskirtinių sąlygų. Svarbiausia vėsa, saulė ir geras lesalas. Kartais šiaulietis savo augintinius pamalonina saulėgrąžomis.
Aukštaskraidžių veislių balandžiai žino, kas yra laisvė. Dekoratyviniai laikomi tik uždaroje erdvėje ir laisvės pojūčio nėra patyrę.
„Balandis — keistokas paukštis, nes geria ne kaip paukštis, va taip, — augintojas aukštai užverčia galvą. — Balandis geria kaip karvė — nuleidžia galvą ir siurbia vandenį. Gal todėl karveliais ir vadinami“.
„Burkuoja balandžiai po langu“
Ne veltui liaudyje sakoma: burkuoja kaip du balandėliai. Šie paukščiai iš tiesų labai draugiški vienas kitam, ir burkuoja dažniausiai tuomet, kai jaučiasi saugūs ir yra sotūs.
Prisiekęs balandininkas balandžių kalbos dar neišmoko, bet ir nesistengia to daryti — tegu turi augintiniai savų paslapčių.
Kitas reikalas — balandžių draugiškumas ir tolerancija, kurios kartais netgi žmonės galėtų pasimokyti. Anot R. Benetos, jie vertina draugystę, ir jauniklius, reikalui esant, augina netgi ne poromis, o trise. Ilgametėje balandininko praktikoje būta, kai balandžiukus užaugino du patinai.
Balandžiai R. Benetos hobis nuo pat vaikystės. Buvo gal šešerių metų, kai į namus kažkas atnešė nuo šalčio sustingusį balandžiuką. Tuomet vaiko ištikimai globojamas paukščiukas sušilo, atsigavo ir purptelėjo į laisvę. To pakako, kad meilė šiems paukščiams išliktų visam gyvenimui.
Dabar vyro namuose balandinių — pilni namai.
DRAUGIJA: Didžiausias parodos lankytojų, ypač vaikų, džiaugsmas Bucharos burbulis. Paukštis jaukiai įsitaiso ant rankos kiekvienam jo draugijos pageidaujantiems.
GAUSA: Paroda sulaukė gausaus šiauliečių būrio.
AUGINIMAS: Šiaulių balandininkų klubo vadovas Rimantas Beneta balandžius augina kiek pats save atsimena.
GARBANOS: Balandininko numylėtiniai — karakuliniai balandžiai, iš kitų išsiskiriantys savo susigarbanojusiais sparneliais.
VEISLĖS: Daugybė balandžių veislių — balandininko pasididžiavimas.
Jono TAMULIO nuotr.