Automobiliai keičia smėlio dėžes

Automobiliai keičia smėlio dėžes

Automobiliai keičia smėlio dėžes

Šiaulių daugiabučių kiemai plyšta nuo automobilių. Jie statomi ant žolynų, po balkonais, vaikų žaidimų aikštelėse. Smarvė, teršalai, naktimis po langais kaukiančios signalizacijos kiršina kaimynus, o gyvenimą daro nepakenčiamą. Nors pažeidinėjamos higienos normos, baudėjai neskuba: sako, pirmiausia reikia sudaryti komisiją.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Kiemai sausakimši

Netylančios gyventojų aistros dėl sausakimšų kiemų, į kuriuos ekstremaliu atveju ne visada įvažiuos gaisrinė arba greitoji, paskatino pasidairyti po miesto daugiabučių kiemus. Ar tiesa, kad padėtis tokia kritiška?

Šiaulių centras, nedidelis kelių daugiabučių kiemas ties Vilniaus gatvės 179-uoju namu. Vidurdienį jame suskaičiavome per trisdešimt automobilių. Kai kurie iš jų buvo pažymėti mieste veikiančių įmonių vardais.

Kažkada bandyta nuo svetimų apsisaugoti, įrengiant rakinamą užkardą. Akivaizdu, kad tai nepasiteisino: kiemas vis tiek pilnas, o pats užkardas nebenaudojamas ir sulankstytas, po juo rikiuojasi automobilių eilė. Juodas džipas vaikų žaidimų aikštelėje palindęs tiesiai po krepšinio lanku.

Pietinis miesto rajonas, Lieporių gatvės 9 ir 11 namų kiemas. Nors pats darbymetis, automobilių palei langus, ant vejos ir specialiai kažkada vaikams įrengtame žaidimų plote netrūksta. Gyventojai sakė, kad vakarais kiemas būna sausakimšas, o savaitgaliais apskritai — loterija, ar rasi laisvos vietos.

„Kiemuose automobilius laiko ir tie, kurie turi garažus. Pasistato po langu, ant žaliosios vejos ar šaligatvio ir nesuka galvos, kad kaimynai nebegali praeiti. Žiūrėkit, kokios šaligatvių plytelės ištrupėjusios. Jau greitai į laiptines įvažiuos. Nejaugi jokios higienos normos nebeprivalomos?“ — piktinosi ponia Justina.

Vieni gyventojai imasi iniciatyvos ir patys plečia kiemą bei rengia aikšteles.

Štai Saulės tako 3-iojo daugiabučio bendrijos nariai, kurie turi automobilius, susidėjo pinigų ir savo jėgomis praplatino siauroką kiemo taką, mat automobiliai nebetilpo po langais. Vaikų aikštelė buvo „pastumta“ šiek toliau, išlygintas gruntas ir užpilta žvyro.

Bet didžioji dauguma gyventojų mano, kad kiemų tvarkymu turėtų užsiimti Savivaldybė. Motyvas — žemė aplinkui daugiabučius yra valstybės.

Apmoka pusę išlaidų

Vytautas Jankauskas, Šiaulių miesto savivaldybės Infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas, sako, jog kiemų platinimas ir stovėjimo aikštelių įrengimas priklauso nuo gyventojų iniciatyvos. Visos galimybės tam yra, 50 procentų išlaidų kompensuoja Savivaldybė.

Jeigu bendrija nusprendė tvarkyti kiemą, Infrastruktūros skyriui reikalinga pateikti bendrijos iniciatyva parengtą nedidelį projektą bei toponuotrauką, pagal kurią išsiaiškinama, kokios kieme yra komunikacijos. Gyventojams tai kainuoja apie 200— 300 litų.

Savivaldybė rengia darbų organizavimo konkursus. Konkurso komisijoje suteikiama teisė dalyvauti namo bendrijos pirmininkui.

Pasak V. Jankausko, šis projektas Tarybos sprendimu pradėtas prieš keletą metų, bet reikėjo laiko, kol gyventojai išsijudino. Pernai dalis lėšų, skirtų kiemams tvarkyti, liko nepanaudotos.

O šiais metais ledai pajudėjo: pavaduotojas prognozuoja, kad kiemams platinti skirti 100 tūkstančių litų bus panaudoti per artimiausius keletą mėnesių. Planuojama ieškoti papildomų lėšų. Projektai „statomi“ į eilę.

„Anksčiau niekas neimdavo, visi norėjo už dyką. Dabar suprato: kuo greičiau susitvarkys, tuo visais atžvilgiais išloš. Atėjo į protą, kad jiems savo kiemuose reikia mašinas statyti, ne Savivaldybei.“

Pinigai bendri, nuosavybė — Savivaldybės

Detalieji daugiabučių namų teritorijų planai, V. Jankausko žodžiais, bus baigti 2010 metais. Žemę gyventojams bus galima išsipirkti, nuomotis. „Jeigu jie žamės nepasiims — pagriebs kiti, ir prieš langus stovės nebe kaimynų automobilis, o koks devynaukštis“, — perspėja savivaldybininkas.

Dabar dešimties vietų automobilių aikštelės įrengimas vidutiniškai kainuoja 120 tūkstančių litų. Kol neparengti detalieji daugiabučių namų teritorijų planai, aikštelės bus įteisintos kaip Savivaldybės nuosavybė. Motyvas — aikštelės įrenginėjama valstybės žemėje.

Į klausimą, ar taip gyventojams neteks du kartus susimokėti už tą pačią aikštelę, Savivaldybėje niekas atsakyti negalėjo.

Problema — centras

Centrinės miesto dalies transporto specialųjį planą planuojama baigti šių metų liepos mėnesį. Šiuo specialiuoju planu bus pasiūlytos „parkavimo“ vietos ir variantai miesto centrinėje dalyje.

„Ieškome vietų, kur jų dar galėtų prikaišioti. Buvo kalbama požeminę automobilių stovėjimo aikštelę įrengti po Prisikėlimo aikšte, tačiau projektas kol kas neparengtas,“ — sakė V. Jankauskas.

Higienos normų nepaiso

Pasak Jūratės Karalevičienės, Šiaulių visuomenės sveikatos centro saugos skyriaus vedėjos, sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl sanitarinės apsaugos zonų ribų nustatymo ir režimo numato, kad atviro parkavimo automobilių aikštelės, kuriose saugoma iki 10 automobilių, atstumas nuo gyvenamųjų namų turi būti ne mažiau kaip 10 metrų. Jeigu saugoma nuo 10 iki 50 automobilių, atstumas iki gyvenamojo namo turi būti 15 metrų.

Pastaraisiais metais automobilių skaičius neprognozuojamai išaugo. Jie laikomi tose pačiose aikštelėse, ir, pasak specialistės, dabar jau ne iki 10 automobilių, o kelis kartus daugiau, statomi ant žaliosios vejos. Taigi ir atstumas iki gyvenamojo namo turėtų būti 15 metrų, o tiek tikrai nėra, ypač mažuose kiemuose.

„Dėl ne vietoje pastatyto arba po langais teršiančio automobilio, gyventojai turėtų raštu kreiptis į Visuomenės sveikatos centrą, miesto Savivaldybę ir policiją. Bus sudaryta komisija. Jeigu taisyklės ir normos pažeidžiamos, pažeidėjui gali būti taikoma administracinė nuobauda,“ — sakė specialistė.

Panašu, kad kol komisija susirinks ir ką nors nuspręs, automobilio ant žalios vejos gali ir nelikti.

citata: „Detalieji daugiabučių namų teritorijų planai bus baigti 2010 metais. Žemė taps gyventojų. Jeigu jie jos nepasiims — pagriebs kiti, ir prieš langus stovės koks devynaukštis.

INICIATYVA: Vytautas Jankauskas, Šiaulių miesto Infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas, tvirtina, kad yra būdas susitvarkyti kiemus.

 

PAVOJAI: Vaikų žaidimų aikštelėje nuo čiuožyklos mažyliams čiuožti nesaugu — gali pakliūti tiesiai po ratais.

DŽIOVYKLOS: Skalbinių džiovyklos automobilių kaimynystėje neteko prasmės.

KARAS: Miesto centro kiemuose kasdien vyksta karas dėl vietos automobiliui.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.