Autobusuose atsiras nauji ir brangūs kontrolės bilietai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Po Naujųjų metų be bilietų miesto autobusais važiuojantys ir kontrolierių pričiupti keleiviai galės tęsti savo kelionę, jei įsigys nepigų kontrolės bilietą.

Šiaulių miesto savivaldybė nuo 2023 metų sausio 1 dienos planuoja įvesti naują bilietų rūšį UAB „Busturo“ miesto autobusų keleiviams – Kontrolės bilietą. Toks sprendimo projektas teikiamas miesto tarybai, kuri jį svarstys gruodžio 22 dieną.

Savivaldybės administracijos Ekonomikos ir investicijų skyriaus vedėja Aistė Petkuvienė aiškino, kad tokio sprendimo tikslas – suteikti galimybę viešojo transporto keleiviams, kontrolės metu neturintiems bilieto, susimokėti už kelionę viešuoju transportu, o ne juos bausti. Kontrolės bilieto kaina – 8 eurai, tai yra pusė minimalios baudos, skiriamos pirmą kartą pažeidus taisykles. Įsigijus tokį bilietą lipti iš autobuso nereikės, keleivis su juo galės važiuoti vieną valandą. Keleiviui nebus surašomas administracinio nusižengimo protokolas ir nebereikės mokėti baudos. Tačiau atsisakius įsigyti kontrolės bilietą, keleivis išlaipinamas iš autobuso.

Argumentuojama, kad laiko ribojimas siūlomas dėl to, kad tai neturi būti paskatinimas važiuoti be bilieto, o finansinis nuostolis turi būti ženklus lyginant su vienkartinio bilieto kaina. Kontrolės bilietą bus galima įsigyti pas „Busturo“ vairuotojus-konduktorius autobuse, atsiskaitant grynaisiais pinigais arba banko mokėjimo kortele.

„Pardavimo pas vairuotojus privalumas – nereikalingos papildomos investicijos ir užkertamas kelias korupcijos apraiškoms, nes bilieto pardavimo procese dalyvauja tiek kontrolės darbuotojas, tiek vairuotojas“, – dėstoma skyriaus aiškinamajame rašte.

Bendrovė atliko skaičiavimus, kad per 2022 metus keleivių, nubaustų už važiavimą be bilieto skaičius gali siekti apie 2 000. Daroma prielaida, kad apie pusę jų pasinaudotų galimybe įsigyti kontrolės bilietą. Likusi pažeidėjų dalis gali būti nemokūs nuolatiniai pažeidėjai arba tuo metu neturintys galimybės susimokėti. Įvertinus keleivių, kurie pasinaudotų galimybe įsigyti kontrolės bilietą, skaičių bendrovė gautų 8 000 eurų pajamų per metus.

Iki šiol nemokamai miesto autobusais buvo galima vežti du vaikus iki 7 metų. Atsižvelgiant į tai, kad keliaujant tėvams ar kitiems keleiviams, kurie kartu vežasi daugiau nei du vaikus iki 7 metų ar darželio auklėtojoms su vaikų grupėmis, atsiranda pareiga sumokėti už už 3-ią ir paskesnius vaikus, kurie keliauja kartu. Savivaldybė pripažino, kad nėra galimybės įvertinti, kiek vaikų iki 7 metų keliauja miesto reguliaraus susisiekimo autobusais, nes jie keliaudavo be bilieto.

Jei Taryba pritars šiam sprendimui, nuo Naujųjų metų nemokamai miesto autobusais galės keliauti visi vaikai iki 7 metų.