Aukštajam mokslui pastatytas kryžius

Aukštajam mokslui pastatytas kryžius

Aukštajam mokslui pastatytas kryžius

Sunerimę dėl prieštaringai vertinamos aukštojo mokslo reformos visų šalies aukštųjų mokyklų atstovai vakar Kryžių kalne pastatė kryžių — tarsi Dievo pirštą trumparegei valdžiai.

Marius STAŠINSKAS

redakcija@skrastas.lt

Šv.Mišios — už dėstytojus ir studentus

Iškilminga „Studentų kryžiaus“ pastatymo ceremonija surengta vakar popietę. Prieš tai Šiaulių vyskupas JE Eugenijus Bartulis Šiaulių Katedroje laikė Šv.Mišias už aukštąjį mokslą, visos šalies dėstytojus ir studentus.

Jaudulys dėl neaiškaus rytojaus į šią akciją sutelkė visų šalies aukštųjų mokyklų bendruomenės narius: nešini savo akademijų bei universitetų vėliavomis prie Kryžių kalno susirinko buvę ir esami dėstytojai bei studentai iš įvairiausių šalies kampelių.

Apie 2,3 m aukščio kryžių palaiminęs Šiaulių vyskupas pagarbą šiai akcijai išreiškė priklaupdamas prie Kryžių kalno papėdėje pastatyto kryžiaus. Netrukus prie kryžiaus subolavo laidotuvių krepšelis, kurį padėjo viena iš ceremonijos dalyvių.

„Žmogus yra gyvas ne vien duona“,— skelbia užrašas ant kryžiaus pritvirtintoje lentelėje. Po šiais Evangelijos pagal Matą žodžiais pasirašė LVA, LŽŪU, KTU, VDU, KMU, LKKA, VU, VGTU, MRU, ŠU, VPU, LMTA, VDA, LKA, KU studentai ir dėstytojai.

Juodo metalo kryžių su tradiciniais lietuviškos saulutės elementais sukūrė kelmiškiai Gintautas Juškys ir Romas Garnys.

Aukštasis mokslas — tik aukštuomenei

„Nepritariame tai aukštojo mokslo reformai,—–“Šiaulių kraštui“ sakė akciją iniciavusi docentė socialinių mokslų daktarė Birutė Štuikytė. -- Man nepatinka tai, ką dabar daro oligarchai, kad aukštasis mokslas bus prieinamas tik aukštiems pinigingiems žmonėms, o varguoliai, nors ir bus gabūs, neturės materialinių išteklių baigti aukštąjį mokslą“.

„Šiaulių krašto“ paklausta, kaip vertina Švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus išsakytą mintį, kad kai kurioms aukštosios mokykloms teks jungtis į vieną darinį, B. Štuikytė teigė: prie gero tokios jungtuvės neprives.

„Ta sujungimų idėja sklandė dar sovietmečiu,— prisiminė didžiulę pedagoginio darbo patirtį turinti pašnekovė. — Visąlaik norėjo sujungti Lietuvos žemės ūkio akademiją ir Veterinarijos akademiją. Tai yra neįmanoma, yra bazės... O kad ten sumažės administracijoje vienu ar dviem žmonėmis, tai nieko neišgelbės“.

B. Štuikytės nuomone, ministras turėtų būti vienas iš aukštųjų mokyklų rektorių — habilituotas mokslų daktaras, profesorius, su mokslo laipsniais ir vardais, žinantis mokslo problemas.

„O kai šitai ministerijai vadovauja ekonomistai, juristai, tai nėra gerai“,— reziumavo docentė.

Abiturientai vejami į užsienį

B. Štuikytei nerimą kelia ati, kad Lietuvoje mokslui skiriama vos 2 procentai bendrojo vidaus produkto (BVP). „Žinoma, nesilygiuokime į JAV, kur mokslui skiriama 30 procentų nuo metinio BVP, tačiau skirkime bent tiek, kiek skiriama Europos sąjungoje — 15 procentų“,— svarstė pašnekovė.

Docentės nuomone, dabartinė valdžia aukštąjį mokslą stumia į duobę.

„Štai, Švedijoje nemokamas mokslas, todėl geriausi mūsų abiturientai ir išvažiuos ten, — lingavo galva ilgametė pedagogė.— Ir dabar jie važiuoja, susikuria materialines sąlygas, apsigyvena. Kodėl jie Lietuvoje turi mokėti už mokslą iš savo tėvų kišenės arba tas paskolas imti? Paims, baigs aukštąjį mokslą ir “good bye, Lietuva“ (atia, Lietuva — angl.) — išvažiuos dirbti į užsienį, jei neišgalės paskolų atiduoti. Be to, Lietuvoje jie vargiai ir darbą gaus pagal specialybę, nes čia jau tokia tvarkelė“.

Šiaulių vyskupas JE Eugenijus Bartulis susirinkusiuosius pakvietė nepamiršti savojo kryžiaus. Vyskupas priminė, kad kasmet rugsėjo pradžioje tikintieji pėsčiomis keliauja iš Kryžių kalno į Šiluvą ir pakvietė prisijungti prie šio žygio dalyvių dar šiemet.

Giedriaus Baranausko nuotr.

JAUDULYS. Į Kryžių kalną iš visos Lietuvos suvažiavę kryžiaus statytojai jaudinosi dėl neaiškaus aukštojo mokslo rytojaus.

 

POZICIJA. Docentė Birutė Štuikytė neabejoja, kad dabartinė valdžia aukštąjį mokslą stumia į duobę.

KVIETIMAS. Šiaulių vyskupas J.E. Eugenijus Bartulis pakvietė susirinkusiuosius nepamiršti savojo kryžiaus.