Aukciono laimėtojas perka „istorinį“ menų inkubatoriaus pastatą

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Pastatas Frenkelių g. 25, kuriame turėjo veikti menų inkubatorius, parduotas aukcione – rengiami pirkimo-pardavimo dokumentai.

Šiaulių miesto savivaldybė rugsėjo pradžioje viešame aukcione galimai pardavė „istorinį“ pastatą, kuriame buvo suplanuotas menų inkubatorius – turi aukciono laimėtoją. Savivaldybės administracijos atstovai paaiškino, kad objektas dar nėra parduotas, kadangi nėra pasirašyta pirkimo-pardavimo sutartis. Šiuo metu yra rengiami sutarties pasirašymo dokumentai.

3,5 tūkstančio kvadratinių metrų ploto apgriuvusį pastatą Frenkelių g. 25 Savivaldybė pardavinėjo pastaruosius ketverius metus – aukcionai neįvykdavo, nes niekas juose nedalyvaudavo. Jis parduotas aukcione už pradinę kainą – 29 714 eurų, o pirktas buvo apie 2010 metus už beveik 100 tūkstančių eurų (325 tūkstančius litų).

Menų inkubatoriaus projektas iš pat pradžių buvo nesėkmingas – klimpo teismuose. Nors projektui įgyvendinti buvo skirta apie 2,3 milijono eurų ES lėšų, jo įgyvendinti nepavyko. Gaisras apgadino ir taip prastos kokybės statinį. Ūkio ministerija sustabdė projekto finansavimą, tačiau Savivaldybė tokį sprendimą apskundė teismui. Vilniaus apygardos administracinis teismas panaikino buvusio ūkio ministro įsakymą nefinansuoti projektą.

Konkursą laimėjęs rangovas greitai suskaičiavo, kad konkursinės kainos atstatyti apgriuvusį pastatą jam neužteks ir paprašė papildomų pinigų. Rangos sutartis buvo nutraukta, konkursas paskelbtas iš naujo. Jį laimėjo tas pats rangovas tik su didesne kaina ir kartu su kita įmone. Politinių rietenų, interesų, netinkamai organizuotų įvairių procedūrų bei rangovo nepajėgumo projektas neatlaikė.

2015 metais į valdžią atėjus merui Artūrui Visockui ir jo komandai projektas buvo nutrauktas, valstybei grąžinta per 400 tūkstančių eurų panaudotų ES lėšų, o su rangovu pradėti teisminiai procesai. Šis žlugęs projektas kartu sunaikino jį vykdžiusią instituciją – Šiaulių regiono plėtros agentūrą.

Dar 2015 metais Savivaldybė bandė atsikratyti skylėto pastato – pardavinėjo jį aukcionuose, tačiau nesėkmingai. Iš miesto biudžeto buvo mokama už jo apsaugą ir tik vėliau jis buvo aptvertas tvora. Verslininkams buvo siūloma pastatą išsinuomoti dešimtmečiams už 1 eurą, bet ir tai nieko nesudomino.

Pastato perspektyvą ribojo tai, kad jis yra registruotas Kultūros vertybių registre kaip Frenkelio odos fabriko pastatų komplekso aštuntasis gamybinis pastatas. Žemės sklypas yra nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos zonoje. Kultūros vertybių naudojimas ir tvarkymas bei kitų statinių, esančių vertybės teritorijoje, statybos ar remontas reglamentuojami Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymu, kuris numato daug įvairių apribojimų.

Savivaldybės atstovai sakė nežinantys, ką naujasis šeimininkas ketina veikti privatizuojamame pastate.