Auditas šiukšlininkus pričiupo švaistant lėšas

Auditas šiukšlininkus pričiupo švaistant lėšas

Auditas šiukšlininkus pričiupo švaistant lėšas

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centre (ŠRATC) auditoriams atlikus patikrinimą paaiškėjo, kad iš gyventojų rinkliavos šiukšlininkai gyvena plačiai. Švaisto lėšas prabangiems automobiliams, savo algoms, o įmonės valdyti nesugeba. ŠRATC'o direktoriui audito išvados gali pakvipti atleidimu iš darbo.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Pažeidimų gausa pribloškė

ŠRATC dalininkai — visų Šiaulių apskrities savivaldybių atstovai tik ką baigė įmonės patikrinimą, kuriam vadovavo Šiaulių savivaldybės Audito skyriaus vedėja Marytė Vaišvilienė.

„Nustatyta tiek pažeidimų, kad net nesitikėjome. Įmonė vis kalba apie tarifų didinimą, nutarėm patikrinti, o kaip gi tvarkosi pati įmonė. Švaistomasi kaip reikiant“, — vakar “Šiaulių kraštui“ auditą komentavo Šiaulių savivaldybės Administracijos direktorius Vladas Damulevičius.

Dar šią savaitę rinksis ŠRATC valdyba, kurioje yra visų apskrities savivaldybių atstovai, spręsti, kaip bausti administraciją už daugybę pažeidimų.

„Gali būti, kad siūlysime direktoriui griežčiausią nuobaudą — atleidimą iš pareigų. Ar verta kreiptis į teisėsaugą dėl lėšų švaistymo? Spręsime“, — sakė Savivaldybės administracijos direktorius V. Damulevičius.

Direktoriaus laisvė — pinigai

Vadovaujantis įmonės įstatais, visiems finansiniams sandoriams reikalingas valdybos, kurią sudaro visų apskrities savivaldybių deleguoti asmenys, pritarimas. Tačiau auditoriai surado kitokią nuostatą — valdybos pritarimas reikalingas tik sandoriams, kurie viršija 100 tūkstančių litų sumą. Auditorių nuomone, tai riboja valdybos narių gaunamą informaciją apie įstaigos direktoriaus sudaromus sandorius, kurie įstaigai gali būti ekonomiškai nenaudingi ir gali turėti įtaką įstaigos finasiniams rodikliams.

Atlyginimus mokasi, kokių širdis geidžia

Auditrorius nustebino surasti faktai, kad, pavyzdžiui, gamybos direktoriaus pareiginis atlyginimas pagal nustatytas taisykles turėjo būti mažesnis nei įmonės vadovo, tačiau kažkodėl pavaldiniui pareigybinis atlyginimas skirtas didesnis, nei vadovui.

Tačiau ir vadovas Regimantas Vėgelė savęs irgi nenusiskriaudė išsimokėdamas priedus ir taip pasididindamas išmokamą realų atlyginimą. „Tokiu būdu direktorius sau neteisėtai pasididino atlyginimą“, — komentavo ŠRATC atlyginimų apetitus V. Damulevičius.

Auditoriai surado, kad, pavyzdžiui, ŠRATC juristui, kuris priimtas dirbti į įmonę antraeilėms (faktiškai dirbantis namuose) pareigoms 0,25 etato už 2 darbo valandas per dieną mokamas 3570 litų atlyginimas.

Auditoriams nesunkiai pavyko atskleisti ŠRATC pažeidimus dėl atlyginimų: skiriant priedus nenustatomas konkretus laikotarpis, o skiriami priedai viršija 50 procentų pareiginio atlyginimo.

Auditorių išvadose teigiama, kad 2008 metais ŠRATC darbuotojų atlyginimai išaugo 46,5 procento, o administracijos darbuotojų atlyginimas sudaro net 41,4 procento viso įmonės darbo užmokesčio fondo.

Prabangūs automobiliai — ne šiukšlėms vežioti

Auditorius nustebino, kad ŠRATC administracija nevaržoma nuomoja net devynis lengvuosius automobilius beveik už pusę milijono litų.

Lengvuosius automobilius naudoja savo patogumui, tačiau įmonės veiklai reikalingą techniką įsigijo, kaip ant seilės užėjo.

Europos Sąjungos sanglaudos fondo projekto lėšomis įsigyti konteineriai bei technika, reikalingi pervežti atliekas iš rajonų atliekų surinkimo aikštelių, nesuderinti, todėl įsigyta technika panaudojama nerentabiliai, o tik 10 — 60 procentų technikos galimybių.

„Vadinasi yra nupirkta technika, kuri negali dirbti su tokiais konteineriais, nes jie neatitinka vienas kito techninių reikalavimų“, — aiškino auditorių išvadas V. Damulevičius.

ŠRATC įsigijo beveik už pusę milijono litų ir dar nuomoja beveik už milijoną litų mechanizmus, automobilius, autokranus, buldozerius, nors konkurso būdu jau parinktas tokių paslaugų su tokia technika tiekėjas. Vadinasi, ŠRATC ir pats dirba tą darbą, kurį dirba ir konkurso būdu pasamdyta įmonė, o jai sumokama už darbo dubliavimą nemenka suma.

Manipuliuoja etatais ir skyriais

Auditoriai atrado įmonės vadovų prikurtų skyrių, kurie nėra patvirtinti įmonės dalininkų sudarytoje valdymo schemoje, pavyzdžiui, iš kažkur atsirado dokumentuose nenumatytas Atliekų tvarkymo skyrius.

Auditoriai surado ir pareigybių, kurios iš viso nenumatytos valdymo schemoje. Pasirodo, ŠRATC priiminėjo darbuotojus į nesančias pareigybes, pavyzdžiui, taip į nesančias pareigybes priimta dirbti įstaigos konsultantė.

O iš tikrųjų dirbančių įmonėje darbuotojų skaičius neatitinka patvirtintų etatų skaičiaus. „Reikia suprasti, kad prikurta etatų daugiau, nei galima. Iš to galima daryti išvadą, kad įstaigos administravimui galėjo būti naudojama daugiau lėšų, nei reikia. Arba gali paaiškėti ir tai, jog tokie prikurti skyriai reikalingi, bet kodėl tuomet tai tinkamai neįforminta įmonės valdymo struktūroje?“ — komentavo auditorių išvadas V. Damulevičius.

Apsižioplino dėl beveik pusės milijono litų

Dėl rinkliavos administravimo taip pat rasta pažeidimų. Nereglamentuotas dokumentais vietinės rinkliavos administravimo procesas, nenustatytos kontrolės procedūros, kurios padėtų formuoti kuo tikslesnį vietinės rinkliavos mokėtojų registrą.

Pavyzdžiui, juridinių asmenų pateiktose ataskaitose darbuotojų skaičius neatitinka skaičiaus, kurį suskaičiavo pats ŠRATC, todėl buvo paskaičiuota mažiau rinkliavos, nei priklausytų.

Neapmokestinamos kai kurios mokėtojų kategorijos — nepastatyti konteineriai, dėl to taip pat prarandama dalis rinkliavos. Dėl minėtų klaidų ŠRATC neteko galimybės surinkti 451 tūkstančių litų rinkliavos.

PINIGAI: Auditoriai nustatė, kad ŠRATC direktorius Regimantas Vėgelė sau neteisėtai pasididino atlyginimą, nors įmonės valdyti tinkamai nesugeba.

ŠIUKŠLĖS: Auditoriai įrodė, kad visos apskrities šiukšlių ūkio tvarkytojai nesusitvarko savame darže — rasta daugybė įmonės valdymo, atlyginimų išsimokėjimo pažeidimų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.