Naujausios
Bus patikrinta visa bendruomenė
Spalio mėnesį sirgęs radviliškietis moksleivis į medikus kreipėsi dėl užsitęsusio kosulio, silpnumo. Paaiškėjus, kad abiturientas serga atvira plaučių tuberkulioze, jis buvo paguldytas į ligoninę. Mokslo įstaigoje pradėta atlikti tyrimus asmenų, kontaktavusių su ligoniu.
Abu moksleiviai, kuriems tuberkuliozė nustatyta minėtų kontaktinių tyrimų metu, jokių ligos simptomų neturėjo ir sveikatos sutrikimų nejautė. Anot medikų, abiem ši liga nustatyta pirminėse jos stadijose.
Mokslo įstaigoje nustačius tuberkuliozės židinį, į Radviliškio rajono savivaldybę susirinkę visuomenės sveikatos specialistai, rajono gydymo įstaigų vadovai, Savivaldybės vyriausioji gydytoja, kitų institucijų atstovai aptarė planą veiksmų, kurių užduotis – stabdyti tuberkuliozės plitimą.
Kadangi tuberkulioze yra užsikrečiama nuo tiesioginių infekcijos šaltinių, nuspręsta, kad Lizdeikos gimnazijoje pamokos ir toliau vyks įprastu būdu, tačiau bus imtasi papildomų higienos priemonių.
Pastarosiomis dienomis vyksta nuotoliniai gimnazijos darbuotojų ir tėvų susirinkimai, per kuriuos aptariama situacija ir tolimesni veiksmai, tėvai apklausiami dėl sutikimų reikalingiems tyrimams atlikti.
Radviliškio rajono savivaldybės vyriausioji gydytoja Irmina Ruškienė „Šiaulių kraštą“ vakar informavo, kad jau kitą savaitę prasidės su ligoniais glaudžiau kontaktavusių asmenų, daugiausiai Lizdeikos gimnazijos bendruomenės, profilaktinė patikra.
Nuspręsta, kad 1–3 gimnazijos klasių moksleiviams bus paimti profilaktiniai tuberkulino mėginiai, o ketvirtokams, kurie iki sausio 20-osios, kai buvo nustatyti nauji atvejai, dar nepatikrinti – profilaktinis plaučių rentgeno tyrimas. Rentgenu bus tikrinama ir apie šešias dešimtis gimnazijos darbuotojų.
I. Ruškienė pripažino, kad tuberkuliozė – rimta problema su rimtomis sveikatos pasekmėmis ir jos plitimui sustabdyti būtina skirti maksimalias priemones. Tuberkuliozė pradinėse ligos stadijose dažniausiai neturi jokių simptomų, todėl yra klastinga ir, norint išaiškinti ją bei užkirsti kelią plitimui, reikalingos maksimalios pastangos ir būdai.
„Esu įsitikinusi, jei patikrintume daugiau rajono žmonių, o ne tik kontaktavusiuosius su tais, kuriems tuberkuliozė diagnozuojama, besimptomių atvejų tikrai atrastume daugiau“, – sakė Savivaldybės vyriausioji gydytoja.
Ji primygtinai ragina klausytis savo organizmo. Jei ilgiau negu tris savaites kankina kosulys, jei atsiranda dusulys, jei jaučiamas bendras organizmo silpnumas arba krenta svoris, būtina pasitikrinti.
Situacija rimta, bet neekstremali
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Edita Satkevičienė informavo, kad po nustatyto pirmojo atvejo Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje buvo ištirta 110 iš maždaug 600 sąlytį turėjusių asmenų.
Anot specialistės, situacija yra kontroliuojama, nes atviros plaučių tuberkuliozės valdymo principas yra kuo anksčiau išaiškinti ligos atvejus, o šiuo atveju taip ir daroma.
Vedėja situaciją Radviliškio rajone „Šiaulių kraštui“ įvardijo kaip rimtą, bet neekstremalią.
„Taip, Radviliškio rajonas iš tiesų yra pirmaujantis Šiaulių apskrityje pagal sergamumą tuberkulioze. Taip pat ir sergamumas Šiaulių apskrityje yra aukštesnis už bendrą šalies vidurkį. Tačiau skaičiai tikrai nėra tokie, kad reikėtų skelbti ekstremalią situaciją“, – sakė specialistė.
2022 metais Šiaulių apskrityje nustatyti 63 tuberkuliozės atvejai (sergamumo rodiklis dešimčiai tūkstančių gyventojų siekė 2,44 atvejo).
Radviliškio rajone, įvairiose rajono gyvenvietėse ir mieste, tuberkulioze sirgo 15 žmonių (sergamumo rodiklis siekė 4,36 atvejo šimtui tūkstančių gyventojų).
Anot E. Satkevičienės, prie trejus–ketverius metus Šiaulių apskrities rajonuose susirgimo tuberkulioze atvejų buvo ženkliai daugiau, tuo tarpu paskutiniaisiais metais kai kuriuose rajonuose, pavyzdžiui, Pakruojo, Joniškio, šios ligos išaiškinama tik po keletą.
„Net ir tuo atveju, jei tuberkuliozė diagnozuojama, panikuoti nereikėtų. Svarbiausia laikytis gydytojų nurodymų ir vykdyti gydymo planą, gerti medikamentus, nenutraukti jų ligos simptomams pranykus, antraip gali atsirasti atsparumas vaistams, o liga nebus išgydyta. Taip, tuberkuliozės gydymas yra ilgas, trunkantis apie pusę metų. Gera žinia yra tai, kad ši liga yra išgydoma“, – sakė Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja.
E. Satkevičienė primygtinai ragina tėvus skiepyti vaikus nuo tuberkuliozės. Skiepai, anot jos, mažų vaikų nuo užsikrėtimo nors ir neapsaugo, bet apsaugo nuo sunkių tuberkuliozės formų.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, skiepijimas nuo minėtos plaučių ligos, nors ir vangesnis pastaraisiais metais, vis dėlto yra aukščiausias, palyginti su kitais rekomenduojamais skiepais nuo kitų užkrečiamųjų ligų – jis siekia daugiau negu 95 procentus.
Pernai Lietuvoje diagnozuota beveik 650 tuberkuliozės atvejų.