Atvirame jaunimo centre – ylos iš maišo

Skaitytojo nuotr.
Prie Šiaulių atviro jaunimo centro policijos automobiliai suka dažnai.
Šiaulių atviras jaunimo centras, įkurtas Šiaulių miesto centre, Vytauto gatvėje, miesto valdžiai visuomet buvo tarsi karšta bulvė. Kurį laiką merdėjęs Švietimo centro priklausomybėje, 2019 metų pabaigoje buvo perduotas Šiaulių menų mokyklai. Dabartinė Šiaulių valdžia, deklaruojanti didelę meilę jaunimui, džiūgauja, kad šiuo metu ten vakarais susirenka apie 50 jaunuolių, kurie užsiima įvairia veikla ir dabar jau ten viskas puiku. Per pusmetį į Jaunimo centrą 8 kartus kviesta policija, pradėti 3 ikiteisminiai tyrimai.

Narkotikai, smurtas, policija

Pastaruoju metu ėmė lįsti ylos iš Jaunimo centro maišo.

„Žadėjo projektus rašyti, darbus su probleminiu jaunimu organizuoti, bet situacija ten yra nevaldoma. Jaunimas ten rūko žolę, ištvirkauja ir taip toliau“, – laiške redakcijai rašo šiaulietis.

Įsiplieskė Jaunimo centro lankytojų nesutarimai su tame pačiame pastate „gyvenančiais“ vaikų ir jaunimo teatro studijos „Kompanija šauni“, Lietuvos moksleivių sąjungos Šiaulių mokinių savivaldų informavimo centro atstovais.

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Gailutė Smagriūnienė informavo, kad per šiuos mokslo metus (6 mėnesius) policija į Atvirą jaunimo centrą dėl įvairių problemų, tokių kaip alkoholio vartojimo, rūkymo, konfliktų, ašarinių dujų naudojimo ir kitų, buvo kviesta 8 kartus. Pradėti trys ikiteisminiai tyrimai: du – dėl narkotinių medžiagų vartojimo, vienas – dėl smurto, kai lauke susimušė ir filmavo muštynes dvi nepilnametės.

Žaidžia biliardą, stalo tenisą, pliekia kortomis

Šiaulių miesto savivaldybės tinklalapyje Šiaulių miesto atviras jaunimo centras pristatomas kaip pačiame miesto centre (Vytauto g. 103A) įsikūrusi įstaiga, vykdanti atvirą darbą su jaunimu (nuo 14 iki 29 metų), teikianti nemokamas socialines, pedagogines ir psichologines paslaugas.

Vieną vakarą apsilankėme Jaunimo centre, kuris dirba nuo 14 iki 20 valandos.

Prie įėjimo ant betoninių trinkelių būrys paauglių mušinėjo kamuolį, vėliau žaidė „bulvę“. Bet koks griuvimas ant betono galėjo baigtis trauma. Aplink – pastatai. Vaikai sakė nepažadantys, kad kamuoliu neišmuš langų.

Viduje radome ne daugiau kaip 10 jaunuolių. Pora žaidė biliardą, kelios merginos kampe kalbėjosi.

Mus pasitiko Skaistė Kairytė, jaunimo užimtumo specialistė. Ji stebėjosi, kad tą savaitę paauglių rinkosi mažiau. Skaistė save vadina centro senbuve, nes čia – jau ketvirti metai.

Kita jaunimo užimtumo specialistė Sandra Sinkevičienė dirba tik pusmetį. Ji vardija, kad čia susirinkusiems jaunuoliams siūlomos įvairios veiklos: stalo tenisas, pulas arba biliardas, Xbox kambarys. Kai vykdomi projektai, bando įtraukti į kitas veiklas, jei jaunuoliai susidomi. Specialistė pripažįsta, kad labiausiai jauni žmonės mėgsta sportines veiklas.

Darbuotojos pasakoja, kad didžioji dalis Jaunimo centro lankytojų – vyresnių klasių moksleiviai, tačiau ateina ir Šiaulių kolegijos studentų arba jaunuolių iš Šiaulių technologijų mokymo centro (buvusio profesinio rengimo centro). Čia jie susitinka su draugais, žaidžia kortomis, žiūri muzikinius klipus, gali pailsėti, namų darbus padaryti.

„Kad jie – triukšmaujantys, energingi, tai taip. Čia yra gatvės jaunimas. Yra ir iš globos namų. Mes bendraujame, tačiau yra visko. Nueikite į gimnazijas per pertrauką irgi pamatysit būrelį rūkančių. Pas mus tas jaunimas sunkesnis“, – sako Sandra.

Skaistė priduria, kad centre galioja vidinės taisyklės, jos padeda susikalbėti. Didžiausia nuobauda už taisyklių nesilaikymą – draudimas kurį laiką lankytis centre. Tai veiksminga priemonė.

Sandra patvirtina, kad yra tekę ir policiją kviesti. Apsisvaiginusių būna. Yra ir susimušę, be ne centro teritorijoje.

„Su dramos studija sutariame, o jie mūsų nemėgsta. Mūsų vaikai triukšmingi, šūkauja, keikiasi, net ausys raitosi. Tuomet kaimynai yra pikti“, – neslepia Sandra.

Darbuotojos sako, kad jaučiasi saugios ir reikalingos. Skaistė tikina matanti centrą lankančių jaunuolių pokyčius. Kai kurie meta „garinti“ (rūkyti elektronines cigaretes), ateina pas specialistes pasikalbėti, tampa atviresni.

„Aš suprantu, kad apie mus visokie atgarsiai sklinda. Tai yra Atviras jaunimo centras ir čia gali ateiti bet kas. Motyvuotas jaunimas turi būrelius, sportą, muziką, o čia kviečiame, kad nesibastytų po gatves, po prekybos centrus. Jie sunkūs, uždari vaikai, ir jie keičiasi. Nori kalbėtis, apsikabina, mūsų laukia. Aišku, jie prisidirba, „pagarina“, mes nubaudžiam, o vėliau ir vėl bendraujame. Yra įrengtos kameros. „Garina“ ir klasėse, o mokytojai nieko negali padaryti“, – aiškino Skaistė.

Besikalbant užsukame į nediduką Xbox kambariuką. Televizorius rodo modernios rusiškos grupės klipą. Viena mergaitė klausėsi muzikos. Ant kito pufo po plona antklode kažkas krutėjo. Sandra atidengė antklodę, išlindo susivijusi jaunutė porelė.

Svarbiausia – susitinka su draugais

Sutikome organizacijos „Apskritasis stalas“ atstovą. Jis su bendraminčiais čia renkasi kartą per savaitę. Sakė su Atviro jaunimo centro lankytojais nesutarimų neturi. Kviečia juos dalyvauti renginiuose, kartais ateina.

Pakalbinti centro jaunuoliai akcentavo, kad svarbiausia, dėl ko jie ten ateina, – susitikti su draugais. Jei yra noras, žaidžia biliardą, tenisą, kartais pliekia kortomis. Prisipažįsta, jei nebūtų tokio centro, laiką leistų gatvėje arba namuose.

Viena mergina iš Šiaulių technologijų mokymo centro atvirai pasakojo, kad jei ne draugai, čia neitų.

„Realiai čia iš viso veiklos nėra. Jei pakviečia į renginius, sudalyvaujame, jei koks įdomesnis“, – sakė mergina.

Nors jaunimas mėgsta sportinę veiklą, sporto salės nėra. Nėra kompiuterių ar kitų šiuolaikiškam jaunimui įdomių priemonių.

Skaistė sako parašyti projektai, ateityje bus įdomesnės veiklos.

Savivaldybė nežino situacijos

Apie dažnai į Jaunimo centrą vykstančią policiją, pradėtus ikiteisminius tyrimus informacijos neturi nei Savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatorė Dalia Vietienė, nei Jaunimo reikalų tarybos (JRT) narys, mero patarėjas Justinas Švėgžda.

Anot D. Vietienės, Atviro jaunimo centro misija – kuo mažiau vaikų bus gatvėje, bus saugioje aplinkoje, tuo mažiau prikrės aibių kitiems ir patys sau. Ji pasakojo, kad paskutiniame Jaunimo reikalų tarybos posėdyje LMS atstovė pradėjo sakyti, kad centre vyksta negeri dalykai, išmėto jų organizacijos dokumentus ir panašiai. Keli JRT nariai ėjo žiūrėti. Rado šalia stovintį policijos automobilį. Vyrukai rūkė, bet jau už centro vartų.

J. Švėgžda sakė Jaunimo centre buvo apsilankęs dar prieš rinkimus, stebėjo stalo teniso turnyrą. Jam ten viskas pasirodė labai neblogai.

Informacija apie ikiteisminius tyrimus, narkotikų vartojimo faktai J. Švėgždai nežinomi.

„Reikia išskirstyti atsakomybes. Tai yra Menų mokykla, ne Jaunimo reikalų taryba koordinuoja veiklą. Mes niekaip tiesiogiai nesame susiję – nesame nei dalininkai, nei steigėjai“, – mero patarėjas atsakomybę už situaciją nukreipė į Menų mokyklą.

Jis minėjo, kad ruošiamasi komandiruoti Jaunimo centro vadovą į Alytų pasisemti patirties.

Autobuse pavojingiau nei Jaunimo centre?

Šiaulių menų mokyklos direktorius Kęstutis Šaltis džiaugiasi, kad centre vyksta veiksmas. Anksčiau esą čia nieko nevyko. Direktorius aiškino, kad patys centro darbuotojai prireikus kviečia policiją, o pažeidimai vyko ne patalpose, o šalia jų.

„Pavyzdžiui, pas mus vyko renginys, tačiau vaiką policija sulaikė jau ne mūsų teritorijoje“, – akcentavo Menų mokyklos vadovas.

K. Šaltis džiaugėsi bendruomenės policija, kuri ateina pabendrauti su centro lankytojais.

„Tai, kad jie turi galimybę ateiti ir susitikti su draugais irgi yra gerai. Kad yra žmonės, kurie su jais pabendrauja – gerai. Kad tai yra saugi erdvė, jei kas įvyksta, kviečia policiją. Mes kalbame apie nemotyvuotus vaikus. Motyvuotiems vaikams reikia eiti į tą patį pastatą, bet iš kitos pusės (dramos studija – aut. past.)“, – komentavo situaciją vadovas.

Jis aiškino, kad yra parašyti projektai. Pirmajam etapui jau gautas finansavimas, prasidės pastato renovacija, nes žiemą salėje būdavo vos 11 laipsnių šilumos.

K. Šaltis tikino, kad nesutarimus su dramos studija ir LMS jaunimu „užgesino“.

„Mūsų, kaip švietimo įstaigos, teritorijoje rūkyti draudžiama, bet jie išeina už vartelių, o ten yra galima. Nebuvo to jaunimo, nebuvo rūkančių, nebuvo priekaištų. Kai kuriems vaikams užtenka to, kad jie ateina ir tiesiog pabendrauja su kitais, nepaisant to, kad kažkam atrodo, jog reikia juos užimti“, – sakė direktorius.

Jis pasakojo apie naują sumanymą – įsteigti 24/7 erdvę. Ji bus prieinama visą parą, tačiau patekti į ją visi norintys negalės. Užraktas bus autorizuotas, o prieiga bus suteikta tik tiems, kuriais centras pasitiki.

Direktorius neslepia, kad jų kaimynams toks sumanymas kelia nerimą.

„Baiminamasi, kad jie kiaurą naktį baliavos, ištvirkaus. Nebus taip. Užraktas bus autorizuotas, prieigą turės tik tie, kuriais mes pasitikime. Yra specialistai darbui su jaunimu gatvėse. Jiems nėra kur pasikalbėti su jaunuoliais, o čia galės užeiti ir pasikalbėti. Matysime, kad nepasiteisina, bandysime kažką keisti“, – žadėjo K. Šaltis.

Jis pasakojo neseniai važiavęs miesto autobusu ir jam susidarė įspūdis, kad ten pavojinga.

„Mano akimis žiūrint, autobuse yra pavojingiau nei Jaunimo centre ir jo prieigose. Kai skiri dėmesį jaunam žmogui, jis grįžta. Kepa centre blynus, vaišina kitus. Apribojome, kad muzikos garsą padidinti gali tik iki tam tikro lygio, kad kitiems netrukdytų“, – sakė Menų mokyklos direktorius.

Jis neneigė, kad narkotikai, smurtas yra blogai, tačiau džiūgavo, kad centras turi planų plėsti veiklą ir pasiūlyti jaunuoliams daugiau veiklų.