Atsidarys mobilieji turgeliai

Atsidarys mobilieji turgeliai

Atsidarys mobilieji turgeliai

ŠIAULIUOSE PREKIAUTI BUS GALIMA NEMOKAMAI

Šešiose vietose Šiaulių mieste pradės veikti mobilieji mini turgeliai. Vietas patvirtino miesto Taryba. Ūkininkai prekiauti savo produkcija planuoja pradėti šį mėnesį. Vilniuje prekyba ūkininkų užaugintais ir pagamintais produktais jau seniai įsibėgėjusi.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Sutartį pasirašys artimiausiu metu

Pagal tarybos patvirtintą sprendimą, prekybai numatytos šios vietos: prie prekybos centro „Norfa XL“ (Žuvininkų gatvė 5), prie VšĮ Dainų sveikatos centro (Aido gatvė 16A), prie prekybos centro “Senukai“ (Lyros gatvė 13), prie parduotuvės “Super Netto“ (Krymo gatvė 28, iš Tilžės gatvės pusės), prie ,“Aido“ prekybos centro (Aido gatvė 12) ir prie pastato Gegužių gatvėje 13.

Gegužių gatvės 13-ojo namo gyventojas Vladislovas sako girdėjęs, kad jų kieme ūkininkai prekiaus savo produkcija. „Tegul prekiauja. Iš ūkininko — šviežesnė produkcija nei iš kažkur atvežta“, — mano šiaulietis.

Prie Dainų sveikatos centro susitiktas kaimynystėje gyvenantis Algirdas Guzas irgi jau girdėjo apie prekybos vietas. „Pirkčiau pieną — šviežią, neskiestą ir pigesnį nei parduotuvėje. Reikia manyti, ir pasiderėti bus galima“, — tikisi būsimas pirkėjas.

Prekyba numatytose vietose prasidės, kai ūkininkai pasirašys „Turgelio“ prekybos miesto viešosiose vietose vykdymo sutartį su Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriumi.

Pasak vieno iš iniciatorių ūkininko Rito Kvietkaus, sutartis turėtų būti pasirašyta artimiausiu metu — penktadienį ūkininkai renkasi į pasitarimą.

Nustatytose vietose Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos nariai — ūkininkai, Žemės ūkio rūmų projekto „Turgelis“ dalyviai savo žemės ūkyje užauginta ar pagaminta produkcija galės prekiauti nuo balandžio 1 dienos iki lapkričio 1 dienos vieną kartą per savaitę nuo 9 valandos iki 19 valandos.

Pastaruoju metu, pasak R. Kvietkaus, prekyba Šiauliuose domėjosi šeši ūkininkai.

Pats R. Kvietkus mobiliuosiuose turgeliuose prekiaus šviežiomis ir šaldytomis uogomis. Šią produkciją ūkininkas jau pardavinėjo Vilniuje, kur mini turgeliai veikia nuo sausio mėnesio. „Sekėsi puikiai, — džiaugiasi ūkininkas. — Natūralus produktas yra vertinamas“.

Už prekybą nemokės

Pasak Tarybos sprendimo projektą parengusios Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sanitarijos skyriaus vedėjos Vitalijos Pelenienės, ūkininkams už prekybą Šiauliuose rinkliavos mokesčio nereikės mokėti, tik jie patys turės prisižiūrėti, tvarkytis ir būti atsakingi už prekybos vietas.

Patvirtintose Prekybos ir paslaugų teikimo Šiaulių miesto viešosiose vietose taisyklėse yra numatyta, kad prekeiviai patys privalo laikytis veterinarinių reikalavimų, sudaryti sutartį su atliekų išvežėju.

Kadangi prekybos vietos numatytos automobilių aikštelėse, prekyba turės vykti prie šaligatvio, kad pirkėjai būtų saugūs.

V. Pelenienės teigimu, tiksli diena, kada ūkininkai pradės prekiauti Šiauliuose, bus numatyta ūkininkų ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pasirašytoje sutartyje.

Asortimentas gausėja

Žemės ūkio rūmų projekto „Turgelis“ koordinatorius Mindaugas Maciulevičius, prisimena Vilniaus pavyzdį: sunkiausia buvo pirmiesiems pralaužti ledus, o vėliau telefonas netilo nuo norinčiųjų registruotis. Šiuo metu Vilniuje prekiauja apie 70 ūkininkų.

Itin populiarūs mėsos gaminiai: dešros, skilandžiai. Vilniečiai pasiilgę ir naminės duonos, kuri atvežama parduoti ir iš Šiaulių krašto. Pirkėjų nestokoja pieno produktai. M. Maciulevičius sakė, jog atsiradus konkurencijai, gausėja asortimentas — parduodamas ne tik šviežias pienas, bet ir įvairiausi sūriai — su cinamonu, baziliku.

Pirkėjai noriai perka vaisius, daržoves. Šiuo metų laiku prekiaujama obuoliais, ūkininkai pradeda siūlyti ir pirmąsias šviežias daržoves.

Ūkininkų parduodamos produkcijos kainos yra šiek tiek mažesnės nei prekybos centruose.

„Gimsta kūrybiškumas, tiesioginis ryšys tarp ūkininko ir vartotojo. Ūkininkas stengiasi pagaminti kažką naujo, įtikti pirkėjui — galiausiai laimi vartotojas. Toks ir yra mūsų tikslas“, — sako projekto koordinatorius.

Sugalvoja akcijų

Vilniuje absoliuti dauguma prekiaujančiųjų yra ūkininkai, prekiauja ir keletas mažų įmonėlių, kurios turi kulinarinio arba ekologiškos produkcijos sertifikatus.

M. Maciulevičiaus nuomone, svarbus ir bendravimas, nes žmonės pavargo nuo kasdienio rutininio apsipirkimo prekybos centruose. „Vien pienu prekiaujantys ūkininkai sugalvojo tokią gudrybę: perki tris butelius pieno, sūrmaišį bei receptą gauni nemokamai“, — apie originalias akcijas pasakoja koordinatorius.

Pasak M. Maciulevičiaus, turgelių idėja jau juda ir Kaune.

Vilniuje ūkininkai vienai dienai moka 10 litų administracinį mokestį Savivaldybei, kuri išduoda leidimus prekiauti. Planuojama, kad artimiausiu metu bus nustatytas minimalus mokestis įsteigtam kooperatyvui, kuris, pasak M. Maciulevičiaus rūpinsis reklama, buitiniais dalykais ir veiks kaip savikontrolės mechanizmas.

Ūkininkams, norintiems pradėti prekybą, koordinatorius pataria susisiekti su mini turgelių organizatoriais. Planuojantiems prekiauti daržovėmis, užtenka turėti mikroautobusą, prekiausiantiems mėsa ir pienu, reikia autoparduotuvės su šaldymo įranga ir praustuvėmis.

 

TURGUS: Sostinėje mobliuosiuose turgeliuose nuo sausio prekiauja ūkininkai iš visos Lietuvos. Šiauliai vejasi sostinę po pusmečio.

Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

SIEKIS: Žemės ūkio rūmų projekto „Turgelis“ koordinatorius Mindaugas Maciulevičius sako, jog Šiauliuose prekyba įsibėgės po dviejų mėnesių. Koordinatorius tikisi, kad tradicija bus ilgalaikė bei pavyks išsaugoti nepriekaištingą produkcijos kokybę.

Piotro Romančiko (ELTA) nuotr.

PIRKĖJAS: Šiaulietis Algirdas Guzas iš ūkininkų tikisi įsigyti kokybiškos ir pigesnės produkcijos.

NORAS: Gegužių gatvės gyventojas Vladislovas tikisi šviežios produkcijos. AIKSTELES UKININKAMS PREKYBININKAMS 05

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

UOGOS: Ūkininkas Ritas Kvietkus mobiliuosiuose turgeliuose planuoja prekiauti uogomis. 

Redakcijos archyvo nuotr.