Atpigusios medicinos paslaugos verčia taupyti

Atpigusios medicinos paslaugos verčia taupyti

Atpigusios medicinos paslaugos verčia taupyti

Šiaulių gydymo įstaigos nuo gegužės dėl sumažinto paslaugos įkainio nebegavusios apie 11 procentų pajamų taupo kaip išmano. Ne visų įstaigų vadovai taupyti ėmėsi atlyginimų sąskaita.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Priversti taupyti

Šiaulių greitosios pagalbos stotis šį mėnesį gavo sąskaitas mažesnes nei įprasta — dėl sumažintų paslaugos įkainių iki šių metų pabaigos įstaiga negaus apie pusę milijonų litų. Vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad su administracija peržiūrėjo galimus taupymo variantus, tačiau darbuotojų atlyginimų mažinti kol kas neketina.

Vyriausioji gydytoja sakė, kad sudėtinga „išlaviruoti“ iš besiklostančios sunkios finansinės padėties — Teritorinė ligonių kasa pervedė dar ne visus pinigus už balandį suteiktas paslaugas, o mokėti atlyginimus reikia jau už gegužę. Sudėtingiausia, kad įstaigos privalo mokėti už degalus, medikamentus, elektrą, vandenį, nuomą už pastotes dar negavusios pinigų.

Vadovė buvo nuvykusi į Sveikatos apsaugos ministeriją, kalbėtis apie sudėtingą padėtį pas ministrą ir viceministrą, kur buvo žadama peržiūrėti įkainius už teikiamas papildomas paslaugas.

„Neaišku, kiek gražins pinigų, bet ministerijoje buvo žadėta paslaugos įkainį padaryti nuo 94 iki 96 centų. Nebedaug liktų sutaupyti. Nuolat į ministeriją važiuoja profsąjungos, tariamasi, kaip švelninti padėtį. Kur galėjome, ten išgręžėme, taupome, spaudžiamės. Visi neišgyvena“, — pasakojo E. Kukaitienė.

Atlyginimų mažinimo diena nustumiama

Optimistiškiau nusiteikęs Dainų pirminio sveikatos priežiūros centro direktorius Pranas Andruškevičius — „jei yra problema, atsiranda galimybė ją spręsti“.

Jų įstaigoje taupoma, tačiau medikų atlyginimus mažins paskutiniu atveju. Atlyginimai už birželį dar bus nemažinami, paskaičiavus už liepą, jei nebus didelio trūkumo, taip pat nemažins. Įstaigoje dirba 170 darbuotojų, iš jų 54 gydytojai, 70 slaugytojų.

„Nuspręsta, kad įstaigai sunkiu laiku atlyginimų fondas bus pamažintas 10 procentų — mažinami ne baziniai atlyginimai, o priedai. Visiems darbuotojams vienodai“, — sakė P. Andruškevičius.

Taupydami gydytojai pas pacientus į namus važiuoja samdomu transportu — taksi. Per mėnesį už tai sumokama 1160 litų, paskaičiuota, įstaigai išlaikyti vieną automobilį per mėnesį kainuotų apie 3600 litų. Dideli remonto darbai nebus vykdomi, tačiau iš sutaupytų lėšų ketinama 8 kabinetuose pakeisti linoleumą. Dėl renovuoto šilumos mazgo buvo mažiau išleista už šildymą.

„Įstaigos metinis biudžetas yra 8,6 milijono litų, negausime 11 procentų. Reikia pamiršti puošybą ir prabangą — išsiversime“, — sakė direktorius.

Ieško galimybių sutaupyti

Šiaulių asmens sveikatos priežiūros centro darbuotojai pastarosiomis dienomis gyveno permainų nuotaikomis — Varpo g. 9 (buvusi vaikų poliklinika) dirbę gydytojai perkelti į Vytauto gatvėje esantį pasatą. Taip bus sutaupyta patalpoms išlaikyti skirtų lėšų.

„Išėjo keli pensinio amžiaus darbuotojai, jų pacientai išdalyti kitiems. Naujų gydytojų nepriimsime“, — pasakojo Šiaulių asmens sveikatos priežiūros centro vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Aušra Varpučianskienė, pridūrusi, kad centre dirbantys 240 žmonės, iš kurių — 68 gydytojai, nebus atleidinėjami.

Rėkyvos ambulatorijoje yra pacientų prisirašiusių ne tik iš miesto, bet ir iš kaimo vietovių, už kurių sveikatos priežiūrą įkainiai liko tokie pat — 1 litas. Pacientų iš kaimo vietovių sudaro 20 procentų, todėl finansavimo trūkumą ambulatorija pajuto.

„Algų dar nemažinome, tačiau jau mažiau uždirbame. Ateitis dar neaiški, o išgyventi reikia“, — sakė Rėkyvos ambulatorijos vyriausiasis gydytojas Mindaugas Maželis.

Sunku ir privatiems gydytojų centrams

Šeimos medicinos centro „Alsavita“ direktorė Alma Tilvikaitė “Šiaulių kraštui“ sakė, kad už suteiktas paslaugas gavę mažiau pinigų, yra priversti darbuotojams mažinti 10 procentų atlyginimus. Svarsto galimybę kai kurioms paslaugoms didinti mokamus įkainius.

„Pasirinkimo nėra. Neapmokamų atostogų negalime išleisti, nes gydytojų mažai, o kas teiks paslaugas?“, — sakė A. Tilvikaitė.

Direktorė įsitikinusi, kad šiuo metu valdiškoms gydymo įstaigoms išgyventi lengviau, nes jomis pasirūpina ir steigėjai — „gauna pinigų mašinoms, stogams ar kitiems remontams“, o privatūs medicinos centrai savimi privalo pasirūpinti patys.

Lieporių šeimos gydytojų centro direktorė Vitalija Glodenytė patikino, kad sunku išgyventi — atlygį darbuotojams mažins 11 procentų.

„Jei bus sunku, žiemą mažinti algas teks ir iki 20 procentų“, — svarstė direktorė.

TIKIMYBĖ: Šiaulių greitosios pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė dėl sunkios finansinės padėties nuvykusi į ministeriją sužinojo, kad paslaugų įkainiai gali būti peržiūrėti.

ĮKAINIAI: „Už kaimo žmogui suteiktas paslaugas įkainis paliktas 1 litas, kai miesto gyventojams yra 89 centai. Kaimo gyventojų pas mus yra prisirašę apie 20 procentų“, — skaičiavo Rėkyvos ambulatorijos vyriausiasis gydytojas Mindaugas Maželis.  

Jono TAMULIO nuotr.

 

FINANSAVIMAS: Gydymo įstaigose medikams dėl sumažėjusio finansavimo bus mažinami atlyginimai, tačiau prisirašiusiems pacientams paslaugas teikti būtina tokias pat.

 

SPRENDIMAS: „Jei yra problema, atsiranda galimybė ją spręsti. Reikia pamiršti puošybą ir prabangą — išsiversime“, — sakė Dainų pirminio sveikatos priežiūros centro direktorius Pranas Andruškevičius.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.