Atliekų konteineriais apsuptas daugiabutis

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Pusiau požeminiais konteineriais S. Šalkauskio gatvės 5-ajam namui naudotis draudžiama, tačiau atliekų krūvelės kaupiasi Ežero gatvės pakraštyje po šio namo langais.
Į redakciją kreipėsi Šiaulių miesto S. Šalkauskio gatvės 5-ojo namo gyventojos. Moteris piktino aplink namą sustatyti atliekų konteineriai. Vienais naudotis neleidžiama, tačiau ten kaupiasi atliekos, kiti pastatyti ant pėsčiųjų tako. Gyventojai laukia naujų pusiau požeminių konteinerių, tačiau procesą stabdo Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) teisiniai ginčai. Po žiniasklaidos dėmesio namo gyventojai sulaukė pokyčių.

Vieni konteineriai neeksploatuojami, kiti – pėsčiųjų take

Prie S. Šalkauskio gatvės 5-ojo namo nuo Ežero gatvės stovi eilutė pusiau požeminių konteinerių, tačiau jais naudotis gyventojams draudžiama. Dėl šių ir dar kitų pirmųjų mieste pastatytų pusiau požeminių konteinerių jau ne pirmus metus vyksta Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro ir rangovo teisminis ginčas.

Nežiūrint to, kai kurie gyventojai įsigudrino atplėšti vieno konteinerio dangtį ir pilti į jį atliekas arba rikiuoti atliekų maišelius šalia konteinerio. Tai galėjo padaryti ir kitų aplinkinių namų gyventojai.

Kadangi pusiau požeminiais konteineriais žmonės naudotis negali, namo šoninėje pusėje, nuo S. Šalkauskio gatvės, sustatyti senieji konteineriai ant ratukų ir dar vadinamieji „varpeliai“ išrūšiuotoms atliekoms.

Atliekų konteineriai buvo išrikiuoti ant pėsčiųjų tako, vedančio į namą, taip apsunkindami pėsčiųjų judėjimą, ypač vežimėlių.

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro viešųjų ryšių specialistė Rasa Gelžinytė atsiuntė paaiškinimą, kad S. Šalkauskio gatvės 5-asis namas turi tik vieną veikiančią antžeminę aikštelę, kita aikštelė (pusiau požeminių konteinerių) dėl savavališko įrengimo neeksploatuojama.

Apie tai, kad aikštelė yra neeksploatuojama ir kad atliekas ten pilti draudžiama, prie konteinerių nėra jokios informacijos. R. Gelžinytė tikino, kad VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras skelbė informaciją spaudoje, taip pat individuliai teikė informaciją gyventojams.

„Labai gaila, kad gyventojai savavališkai nuplėšė plėveles, kurios buvo nuo konteinerių įrengimo pradžios, taip sukurdami netvarką. Esant palankioms meteorologinėms sąlygoms, ant neeksploatuojamų pusiau požeminių konteinerių dangčių bus užklijuoti lankstinukai, draudžiantys naudotis šiais konteineriais“, – žadėjo specialistė.

Tačiau paklausus, kada bus pašalintos atliekos iš neeksploatuojamos pusiau požeminių konteinerių aikštelės, atsakymo negavome, nes ŠRATC esą rūpinasi atliekų išvežimu tik iš eksploatuojamų aikštelių, o jei aplink nenaudojamą aikštelę susikaupia nelegalių atliekų, jomis pagal atskirą sutartį rūpinasi Šiaulių miesto savivaldybė.

ŠRATC negali gyventojams pasakyti, kada S. Šalkauskio gatvės 5-asis namas turės naujus pusiau požeminius konteinerius, nes tai priklauso nuo teismo procesų baigties.

ŠRATC atstovė padėkojo už pateiktą informaciją apie ant pėsčiųjų tako sustatytus senuosius konteinerius ir žadėjo, kad tai bus sutvarkyta. Konteinerių skaičius parenkamas pagal aptarnaujamų namų kiekį ir konteinerių aptarnavimo dažnumą, taip pat gyventojams turi būti užtikrinta galimybė rūšiuoti atliekas.

Po kreipimosi į redakciją – pokyčiai

Atliekų tvarkymo organizatoriai į signalą sureagavo. Jau kitą dieną konteineriai nuo tako buvo perstatyti į aikštelę, o „varpeliai“ iš ten iškelti ir surikiuoti pagal įvažiavimą į namą. Neeksploatuojami konteineriai išvalyti, uždaryti ir užklijuotas užrašas, nukreipiantis atliekų turėtojus į kitą aikštelę. Liko neišvežta krūvelė atliekų šalia konteinerių. Kada Savivaldybė jomis pasirūpins, atsakymo kol kas negavome.

Gyventojai norėtų sulaukti kuo greičiau pusiau požeminių konteinerių, nes senuosiuose, vos pradėjus šilti, jau kapstosi benamiai. Be to, atliekų tvarkytojų žmonės paprašė nuplauti „varpelius“, nes po žiemos jie gerokai „pakeitė“ spalvą. Gavo pažadą, kad į jų prašymą bus atsižvelgta.