Atidarytos Daušiškių kapinės

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis kvietė susirinkusiuosius į Daušiškių kapinių atidarymą maldai ir pašventino kryžių bei kapines.
Lapkričio 1-osios išvakarėse Šiauliuose atidarytos naujos Daušiškių kapinės. 18 metų trukęs projektas pagaliau baigtas. Nuo šiol kapinių administratorius siūlys laidoti artimuosius ne tik į daug metų veikiančias miesto kapines, bet ir į Daušiškių, kurios įrengtos šalia vakarinio miesto aplinkkelio.

 

Atidarymas: maldos ir padėka

Naujųjų kapinių atidarymas vyko prie pastatyto didelio medinio kryžiaus, kurį sukūrė tautodailininkas drožėjas iš Joniškio Dalius Udrakis. Ceremoniją atidarė pučiamųjų kvintetas. Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis kartu su kitais kunigais pakvietė susirinkusiuosius maldai ir pašventino kryžių bei kapines.

Šiaulių meras Artūras Visockas kapinių atidaryme nedalyvavo. Miesto valdžiai atstovavo Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis. Jis padėkojo visiems, kurie prisidėjo prie šio objekto įrengimo.

Kapinių teritorija užima 38 hektarus žemės, tačiau šiuo metu įrengta tik jos dalis – apie 5 hektarai, vėliau numatoma plėtra. Administracijos vadovas aiškino, kad iš viso kapinėse suplanuota per 6 200 laidojimo vietų: 5 461 šeimos kapavietė ir 501 mažesnė. Taip pat numatytos 238 socialinės kapavietės. A. Bartulis informavo, kad nenaudojamą kapinių žemę prižiūri ūkininkai.

Kiek anksčiau Savivaldybė informavo, kad antrajame kapinių įrengimo etape įrengtos 3 237 kapavietės, o dar apie 3 000 tūkstančių kapaviečių įrengimas liks trečiajam etapui, kuris bus vykdomas pagal poreikį.

Kapinėse įrengta daugiau nei 100 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, žalieji plotai, takeliai, pravažos. Numatyta vieta kolumbariumui, tačiau kolumbariumo statybos Savivaldybės planuose dar nėra. Kaip informavo Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė, yra suplanuotos mažos kapavietės, skirtos išskirtinai laidoti urnoms.

Kapinėse įrengti keli tualetai, konteineriai atliekoms, atvesti vandentiekio ir nuotėkų tinklai, įrengti laistymo hidrantai, drenažo sistema. Kapinių teritoriją juosia tvora, įrengtas apšvietimas.

Kol kas į naująsias kapines viešasis transportas nevažiuos, tačiau pradėjus joms pildytis ir atsiradus poreikiui ketinama numatyti ir miesto autobusų maršrutą.

Vis tik pirmasis „Busturo“ autobusas į kapines jau važiavo – atvežė norinčius dalyvauti atidarymo iškilmėse.

7 milijonų eurų vertės kapinės

A. Bartulis pranešė, kad kapinių įrengimas kainavo 4,3 milijono eurų. Dar 262 tūkstančius eurų kainavo kapinių projektavimas. Pagal sutartį rangovas užbaigti darbus turėjo per dvejus metus ir du mėnesius, o gedulingos procesijos į Daušiškes turėjo sukti jau nuo 2020 metų rudens, tačiau kapinių funkcionavimo pradžia užtruko trejus metus. Administracijos vadovas pripažino, kad darbams užsitęsus, jie pabrango.

Iš tiesų Daušiškių kapinių istorija prasidėjo daug anksčiau. Vieta šioms kapinėms buvo parinkta dar 2005 metais, tačiau joms įrengti reikėjo paimti žemę visuomenės poreikiams iš privačių asmenų. Buvo nuspręsta išpirkti apie 60 hektarų žemės, tačiau vos procesui prasidėjus Vyriausybė nustatė, kad kapinių teritorija negali būti didesnė, nei 40 hektarų. Žemės išpirkimas Savivaldybei kainavo apie 2,5 milijono eurų. Kilo skandalas, kai paaiškėjo, kad žemės sklypai buvo išpirkti ir tuometinio miesto Genadijaus Mikšio žmonos giminaičių. Procesas vienu metu buvo įstrigęs teisme.

Savivaldybei naujosios kapinės kartu su žemių išpirkimu kainavo per 7 milijonus eurų.

Valdžios keitė vien kitą, tačiau kapinių įrengimo projektas vis tęsėsi, darbai buvo atidėliojami. Net dabartinei miesto valdžiai nepakako dviejų kadencijų projektui užbaigti. A. Bartulis aiškino, kad darbai užtruko, nes buvo vykdomi tik iš miesto biudžeto lėšų. Iš esmės antrojo etapo darbai buvo atlikti per ketverius metus, šįmet buvo likę tik baigiamieji akcentai.

Procesas truko taip ilgai, kad savivaldybė pasimetė informacijoje. Savivaldybės administracijos atstovai pamiršo pirmąjį kapinių įrengimo etapą, jam išleistas lėšas, negalėjo pasakyti nei kokio dydžio kapinių teritorijos dalis įrengta, nei kiek kapaviečių jau paruošta. Penktadienį Statybos ir renovacijos skyriaus paprašius patikslinti bent porą konkrečių skaičių, patikslinimo nesulaukėme.

Pagrindinėse miesto Ginkūnų kapinėse naujos kapavietės nebeformuojamos, laidoti galima tik į turimus šeimos kapus. K. Donelaičio kapinėse yra likę laisvų iki 300 vietų, panašiai vieneriems metams. Čia planuojama statyti ir kolumbariumą, tačiau jau keli Savivaldybės konkursai rangos darbams pirkti vyko nesėkmingai. Jei pavyks rasti rangovą, planuojama, kad kolumbariumas bus įrengtas per vienerius metus.