Atgaivinamas mūšis skatina patriotizmą

Atgaivinamas mūšis skatina patriotizmą

Atgaivinamas mūšis skatina patriotizmą

„Įvykiai Radviliškyje pakeitė Lietuvos istoriją“, — šiuo šūkiu pasitinkama mūšio prieš bermontininkus rekonstrukcija, lapkričio 21 dieną vyksianti prie Radviliškio malūno. Mūšio lauke, kaip ir prieš 91-erius metus, susigrums dvi kariuomenės, kova bus įamžinta filme. Įžanga į mūšį — penktadienį atidaroma paroda Radviliškio kultūros centre.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Prireikė pusantrų metų

Populiarinti kovų su bermontininkais istoriją Radviliškio apylinkėse prieš keletą metų ėmėsi Lietuvos karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazės tarptautinio bendradarbiavimo specialistas puskarininkis Alvydas Tamošiūnas.

„Šiaulių kraštas“ praėjusių metų pavasarį su A. Tamošiūnu keliavo po Radviliškio rajono vietas, susijusias su Nepriklausomybės kovomis. Tąkart puskarininkis pasidalijo idėja 90-ečio proga atgaivinti mūšį. Bet mūšiui rekonstruoti prireikė pusantrų metų.

Idėją įgyvendinti padėjo Radviliškio kultūros centro darbuotojai, į kuriuos A. Tamošiūnas kreipėsi. Į sumanymą buvo įtrauktas Radviliškio kultūros centro Jaunimo klubas „Mix“: nutarta ne tik rekonstruoti mūšį, bet ir sukurti filmą apie kovas su bermontininkais. Parengus projektą “Bermontininkai retrospektyvoje“, kurio vadovė Jolanta Kvedarienė, koordinatorius Romualdas Juzukonis, konsultantas — A. Tamošiūnas, pavyko gauti lėšų iš Kultūros ministerijos Kultūros rėmimo fondo.

Jaunimas pasiūlė ir savo mintį: iš modelino sukurti mūšio maketą. Dabar su juo pluša Radviliškio dailės, darbų mokytojai, tautodailininkai, mokiniai.

Kova truks apie valandą

Lapkričio 21 dienos ryte istorijos puoselėtojai, mūšio dalyviai kapinėse pagerbs karius, žuvusius mūšyje. Už juos bus aukojamos šv. Mišios.

Vidurdienį prie Radviliškio malūno, esančio J. Basanavičiaus gatvės gale, prasidės mūšis. Jame žada dalyvauti Lietuvos, Latvijos, Estijos istorinės karybos klubų atstovai: nuo 50 iki 70 žmonių. Klubų nariai itin rūpinasi autentika, tad mūšyje bus galima pamatyti kuo tikslesnes minimo laiko uniformas ir ginkluotę.

Mūšį parengti padės Oro gynybos bataliono kariai, kariuomenės inžinieriai, talkins jaunieji šauliai, savanoriai.

Projekto koordinatorius R. Juzukonis kiek atskleidžia būsimo mūšio scenarijų. Bermontininkams užpuolus šeimą, įsižiebs konfliktas, į kovą įsitrauks lietuvių karių pajėgos. Lauke prie Radviliškio malūno užvirs apie valandą truksianti kova. Mūšio įspūdį sustiprins pirotechnika.

Žiūrovai kovas galės stebėti iš arti plyname lauke. Po mūšio kovų dainas dainuos Povilas Meškėla, Vladas Kovaliovas, Jeronimas Milius.

Vykstant mūšiui, bus tęsiama filmo, kurį žiūrovai išvys per Lietuvos televiziją, kūryba. Stambiaplanėse scenose filmuosis klubų atstovai — kariai, Lietuvos kariuomenės paramedikai.

Ugdo pilietiškumą ir patriotiškumą

A. Tamošiūnas dar nėra tikras, ar pats dalyvaus mūšyje. Noras — didelis, turi atkurtas ir lietuvišką, ir vokišką uniformas, bet neaišku, ar pavyks suderinti organizacinius rūpesčius.

„Kelias nuo idėjos iki darbų buvo ilgas, reikalaujantis daug kantrybės, užsispyrimo. Pačiam sunku patikėti, kad jau esame arti tikslo“, — sako A. Tamošiūnas.

Renginys — unikalus, nes pirmą kartą Lietuvoje bus atkurtos kovos su bermontininkais. Atkuriamu mūšiu ugdomas patriotiškumas, pilietiškumas, populiarinimas regionas, karybos ir krašto istorija. Tokios rekonstrukcijos seniai populiarios Vakaruose.

Organizatoriai tikisi, kad po renginio bus atkreiptas dėmesys į istorines vietas: dabar jų nežymi jokios nuorodos.

Parodą pamatys Prezidentė

Įžanga į kovų paminėjimą — šį penktadienį Radviliškio kultūros centre atidaroma paroda „Lietuvos laisvės kovose naudoti ginklai“. Kultūros centro pirmas ir antras aukštai virs menama karo slėptuve: bus įrengtas bunkeris, o ekspoziciją sudarys ginklai, naudoti kovose už Lietuvos nepriklausomybę, fotografijos ir vaizdo medžiaga.

Į parodą eksponatai atkeliavo iš privačių kolekcijų, Šiaulių „Aušros“, Vytauto Didžiojo Karo muziejaus Vilniaus filialo, Genocido aukų muziejaus. Išskirtinis eksponatas — į Radviliškį bus atgabenta patranka, iš bermontininkų atimta 1919 metais.

Radviliškiečiai galės pamatyti ir šiauliečio dizainerio Viliaus Purono sukurtą kardą milžiną.

Penktadienio vakare vyks diskusija „Įvykiai Radviliškyje pakeitė Lietuvos istoriją“, joje planuoja dalyvauti istorikai Arūnas Gumuliauskas, Algis Kasperavičius, Eugenijus Kantauskas. Profesorius Vytautas Landsbergis pristatys knygą “Iš atminties ekrano“, kurioje minimi ir epizodai iš profesoriaus tėvo Gabrielio Žemkalnio-Landsbergio jaunystės, kuomet jis kovėsi prieš bermontininkus.

Šią parodą lapkričio 22 dieną aplankys ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė, su ja lydinčia delegacija. Kultūros centre prezidentė stabtelės prieš vykdama į iškilmes Mėnaičiuose.

UNIFORMA: Vienas iš mūšio rekonstrukcijos organizatorių puskarininkis Alvydas Tamošiūnas įsigijo lietuvišką kario uniformą, bet dar nežino, ar pats dalyvaus kovoje. tamosiunas

Sauliaus SENDŽIKO nuotr.

MALŪNAS: Mūšis su bermontininkais bus atgaivintas prie Radviliškio malūno, esančio J. Basanavičiaus gatvės gale. Spėjama, kad 1919 metais lapkričio 21— 22 dienomis, vykstant kovoms, vienas ugnies taškas buvo įrengtas malūne.

PASIRENGIMAS: Radviliškio kultūros centras virsta menama slėptuve: rengiamasi parodai „Lietuvos laisvės kovose naudoti ginklai“.

TIKSLAS: Projekto „Bermontininkai retrospektyvoje“ koordinatorius Romualdas Juzukonis tikisi, kad bus atkreiptas deramas dėmesys į kovas, vykusius ties Radviliškiu.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

LIPDINIAI: Mūšis su bermontininkais įamžinamas makete, šiuo metu iš modelino lipdomi kariai. 

Jolantos KVEDARIENĖS nuotr.