As­bes­tas li­go­ni­nė­je! Mi­nist­rė lie­pė pa­ty­lė­ti

As­bes­tas li­go­ni­nė­je! Mi­nist­rė lie­pė pa­ty­lė­ti

Asbestas ligoninėje! Ministrė liepė patylėti

Naujosios Akmenės ligoninėje apsilankiusiai sveikatos apsaugos ministrei Rimantei Šalaševičiūtei pranešta apie čia dar veikiančią ventiliacijos sistemą iš asbestinių vamzdžių. Pagal Europos Sąjungos nustatytus normatyvus gydymo įstaigoms ligoninė turėtų būti uždaryta. Ministrė patarė apie tai niekam nepasakoti. Ligoninės vadovas taip pat norėjo nuslėpti asbesto pavojų ligoninėje.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Ministrė: „Tik niekam nepasakokit“

Penkių aukštų Naujosios Akmenės ligoninės pastatas keleri metai vis renovuojamas. Pagal paskutinį parengtą techninį projektą suskaičiuota darbų už 7 milijonus litų.

Sveikatos apsaugos ministerija iki šiol per metus parūpina nuo dviejų iki keturių šimtų tūkstančių litų.

Padidinti finansavimo nežadama. Suskaičiuota, kad tokiais tempais dirbant, ligoninė atjaunės tik po 12 metų.

Apie dėl to kylančias problemas penktadienį kalbėtasi ministre R. Šalaševičiūte.

Rajono meras V. Mitrofanovas pranašavo: „Mes galime ir uždusti dėl ventiliacijos sistemos – ji tebėra iš asbestinių vamzdžių“.

Ministrė akimirksniu reagavo patarimu: „Tik niekam nepasakokit“.

Sakė žinanti – jei kavinės ir restoranai neturi tinkamos ventiliacijos, tai yra uždaromi. Ir reziumavo: „Tas pats yra ligoninei“.

V. Mitrofanovas siūlė išeitį: Sveikatos ministerija per dvejus metus parūpina po 2,5 milijono litų kasmet, tada dar po 1 milijoną prisidėtų Savivaldybė. Tada ir asbestinių vamzdžių nebeliktų.

R. Šalaševičiūtė tvirtino, kad tai neįmanoma.

„Juk žinote, kiek Lietuvoje yra gydymo įstaigų ir kokio didumo, o valstybės lėšų portfelyje šiemet joms skirta tik 66 milijonai litų“, – paaiškino ministrė.

Ligoninės direktorius: „Nesąmonių neklausinėkit!“

„Kokie asbestiniai vamzdžiai?! Neklausinėkit nesąmonių!“ – vakar į klausimą, kokių išeičių ieškoma, kad ligoninė nekeltų pavojaus savo pacientų sveikatai dėl esamų asbestinių ventiliacijos vamzdžių atsakė Naujosios Akmenės ligoninės direktorius Tomas Skučas.

Ligoninės direktorius iš pradžių teigė nežinantis, ar ligoninėje yra asbestiniai vamzdžiai: „Gal ir buvo... nežinau... Paprasčiausiai nėra pabaigta ligoninės rekonstrukcija...“

Vėliau direktorius T. Skučas prisiminė, kad tokių vamzdžių esama.

„Aš esu ligoninės vadovas, bet ligoninės remonto aš nedarau. Tai daro Savivaldybė“, – tvirtino T. Skučas.

Meras: „Evakuos, kaip teismą“

Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas paaiškino, kad vienas iš ministrės R. Šalaševičiūtės tikslų ligoninėje yra susijęs su parengtu techniniu ligoninės pastato rekonstrukcijos projektu.

Pirminiame techninio projekto variante nebuvo suprojektuota ventiliacijos rekonstrukcija. Tačiau darant ekspertizę, pamatyta, kad ventiliaciniai vamzdžiai – iš asbesto. Šiuo metu daroma techninio projekto korekcija, dėl to projektas pabrango.

„Kartais objektuose, kuriems yra didesni reikalavimai sanitarijai, pamato kažkokią kriauklę netvarkoje ir grasina licencijos atėmimu. O šiuo atveju... Ar nebus taip, kaip Ukmergės teisme evakuacija... Ar nereikės mūsų ligoninės evakuoti dėl pavojaus šaltinio?..“ – retoriškai klausė V. Mitrofanovas.

Asbesto vamzdžių ventiliacija yra ligoninės Vaikų, Dializės, Terapiniame skyriuose.

„Faktiškai taip išeitų, kad turėtų uždaryti ligoninę, bet tai būtų katastrofa Akmenės rajonui. Jau taip esame nuskriausti, kad nebeturime Chirurgijos – reanimacijos skyriaus“, – teigė meras V. Mitrofanovas.

Meras teigė, kad Vyriausybei reikia „daryti spaudimą“, kad skirtų lėšų „šiai nestandartinei situacijai, nes asbestas yra pavojingas žmogaus sveikatai“.

V. Mitrofanovas ministrei įrodinėjo, kad ligoninei rekonstruoti skiriama per mažai pinigų.

Vienas iš galimų ventiliacijos pakeitimo finansavimo šaltinių, pasak V. Mitrofanovo, yra Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo (LAAIF) lėšos, iš kurių yra finansuojamos ventiliacijos, energijos taupymo projektai.

Visuomenės sveikatos centras: „Nėra problemos“

Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktorius Krizentas Kameneckas dėl to, kad ligoninė ventiliuojama sveikatai pavojingais asbestiniais vamzdžiais – nemato jokios problemos.

„Jeigu asbesto nejudini, nelaužai – jokio pavojaus nėra. O jeigu vyksta pastato renovacija, iš jo reikia iškelti visus žmones, iškraustyti patalpas. Daugelyje senų pastatų yra likę asbestinių vamzdžių, stogų. Naujuose pastatuose jokiu būdu negali būti asbesto, bet senuose nuo seno ir likę. Mano paties namas asbestiniu šiferio stogu“, – problemos nemato visuomenės sveikatos specialistas.

Jis teigė, kad nėra girdėjęs, jog dėl to būtų uždaryta nors viena ligoninė ar vaikų įstaiga.

Ar direktorius garantuoja, kad asbestas nepakenks pacientams?

PAVOJINGAS MINERALAS

Asbestas – pluoštinis mineralas, atsparus ugniai, rūgštims, šarmams, geras šilumos, garso, elektros izoliatorius.

Žmogui įkvepiant asbesto skaidulas, jos lyg adatėlės susminga į kvėpavimo takų audinį, tapdamos įvairių nepagydomų vėžinių susirgimų bei asbestozės priežastimi.

Įkvėptos asbesto dulkės gali sukelti šiuos negalavimus: pneumokoniozė (asbestozė) – chroniška plaučių liga, kuria sergant sumažėja plaučių tūris ir jie mažiau išsiplečia kvėpuojant. Šios ligos simptomai — dusulys, sausas kosulys, švogždžiantys garsai plaučiuose kvėpuojant, krūtinės skausmai. Esant nuolatinėms didelėms įkvepiamo asbesto dozėms simptomai pasireiškia jau po 3 — 5 metų.

Pleuros ir pilvaplėvės mezoteliomos – paviršinio audinių sluoksnio vėžinis susirgimas. Liga paprastai diagnozuojama tik praėjus daugeliui metų nuo to momento, kai patiriamas pirmasis asbesto poveikis, o jos latentinis periodas dažnai būna ilgesnis nei plaučių vėžio. Meziotelioma greitai progresuoja ir pasibaigia mirtimi.

Asbesto dulkės gali sukelti ir bronchogeninę karciomą.

Dėl asbesto poveikio per metus Europos šalyse apytiksliai užregistruojama apie 20 000 mirčių nuo plaučių vėžio. Dažniausiai kenksmingas asbesto poveikis pasireiškia po 20–30 metų. Pagal kenksmingumą asbestas prilyginamas arsenui ir gyvsidabriui.

Asbestas įrašytas į Tarptautinio vėžio tyrimo centro kancerogeninių veiksnių sąrašą kaip kenksminga, vėžį sukelianti medžiaga. Teisės aktais nuo 2005 metų sausio 1 dienos Lietuvoje, kaip ir visose Europos Sąjungos šalyse, naudoti asbestą ir kitus jo turinčius gaminius yra uždrausta.

Apie su asbestu susijusią veiklą darbdavys privalo pranešti Valstybinei darbo inspekcijai. Dirbantieji su asbestu ar jo turinčiais gaminiais turi būti maksimaliai saugomi nuo jo poveikio atitinkamai pasirengiant darbui, jį organizuojant ir vėliau sutvarkant darbo vietą, specialiai mokomi, aprūpinami asmeninėmis apsauginėmis priemonėmis, darbdavys juos turi būtinai informuoti apie galimą pavojų sveikatai, kurį sukelia darbas su asbestu.

* Aplinkos ministerijos informacija

Vytauto RUŠKIO nuotr.

LIGONINĖ: Naujosios Akmenės ligoninėje ministrė Rimantė Šalaševičiūtė pasiūlė apie asbestą patylėti.

MINISTRĖ: Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė Naujojoje Akmenėje pabrėžė pažadais nesišvaistanti.

POZICIJA: „Kokie asbestiniai vamzdžiai?! Neklausinėkit nesąmonių!“, – stebėjosi Naujosios Akmenės ligoninės direktorius Tomas Skučas.

EVAKUACIJA: Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas abejoja ar nereikės ligoninės evakuoti dėl pavojaus šaltinio.