Artėjančių švenčių įžanga – kepami kalėdaičiai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Kalėdaičius Mindaugas Bartkus kepa senoviniu aparatu – tam reikia įgūdžių ir patirties.
Šiaulių profesinio rengimo centro (ŠPRC) Prekybos ir verslo skyriuje antradienį pradėti kepti kalėdaičiai, darbą palaimino kunigas Saulius Paliūnas. Planuojama, jog iki švenčių bus iškepta, pašventinta ir išdalinta apie 3 000 kalėdaičių.

Susiformavo tradicija

ŠPRC Prekybos ir verslo skyriaus profesijos mokytojas Mindaugas Bartkus kalėdaičius kepa ne vienerius metus, tai – kasmetinė šio skyriaus tradicija.

Antradienį iškepė pirmuosius kalėdaičius: prabėgus metams, vėl reikia atgaivinti įgūdžius. M. Bartkus kalėdaičius kepa senoviniu, Šv. Jurgio bažnyčios zakristijono dovanotu aparatu – juo kalėdaičius kepė zakristijono tėvas.

Kepti kalėdaičius M. Bartkus mokėsi edukacijoje Varniuose, Žemaičių vyskupystės muziejuje, ir pas Šv. Jurgio bažnyčios zakristijoną.

„Reikia kelių dienų, kol pagauni kepimo ciklą, nes aparatas senas, temperatūra nesireguliuoja, turi suveikti nuojauta, kada atidaryti. Per anksti atidarysi, sugadinsi, per vėlai – sudeginsi. Technologinis procesas su įdomiais potyriais“, – kepimo niuansus apibūdina M. Bartkus.

Pirmąją dieną M. Bartkus iškepė per 100 kalėdaičių. Darbų pradžią palaimino Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo klebonas kunigas Saulius Paliūnas, pašventinęs kalėdaičius.

„Kepimas yra viena – miltų ir vandens masė, o po pašventinimo tampa Kūčių vakarienės akcentu – plotkele arba kalėdaičiu“, – sako M. Bartkus.

Išdalins tūkstančius kalėdaičių

Kalėdaičių kepimo ir dalijimo akciją ŠPRC Prekybos ir verslo skyrius pavadino „Kalėdos kiekvienam“.

Kalėdaičiai pasieks apie 150 Šiaulių labdaros valgyklos lankytojų, apie 40 Šaukėnų globos namų gyventojų, apie 40 Maltos ordino Šiauliuose lankomų asmenų. Per 2 000 kalėdaičių keliaus į Respublikinę Šiaulių ligoninę.

Per dieną, paskaičiavo M. Bartkus, galima iškepti apie 500 kalėdaičių.

„Užsibrėžėme iškepti apie 3 000, paskui – pagal poreikį. Aprūpinsime ir mokyklos bendruomenę, mokinius, mokytojus, socialinius partnerius. Viską sudėjus, per vieną sezoną šiuo aparatu bus iškepta daugiausiai kalėdaičių per visus mūsų skyriuje kepimo metus“, – sako M. Bartkus.

Tradiciškai M. Bartkui į pagalbą ateidavo mokiniai, dabar mokslas vyksta nuotoliniu būdu. Patalpoje dėl saugumo gali dirbti tik du žmonės. Už kepimą atsakingas M. Bartkus, o kraštelių pjaustytojai keičiasi.

„Svarbiausia – noras, o noro yra daug. Kad tik įranga nepavestų. Toliau bendrausime su kunigais, jie pašventins, o tada kalėdaičiai bus atiduodami tiems, kam reikia“, – sako M. Bartkus.

Maltiečiams kalėdaičiai jau bus perduoti pirmadienį. Visus kitus pasieks iki švenčių.