Argumentas — sudegęs namas

Argumentas —  sudegęs namas

Argumentas — sudegęs namas

Keli kilometrai už Žarėnų (Šiaulių raj.), Auksučių kaime, trečiadienį gyvenamasis namas užsiliepsnojo tuo metu, kai miestelyje vietos žmonės svarstė, kaip rajono valdžiai įrodyti, kad jų ugniagesių komanda gyvybiškai būtina.

Į gaisravietę pirmieji atskubėjo būtent Žarėnų ugniagesiai, kurių jau kitais metais pagal valdžios taupymo planą turi nelikti.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Pirmas atskubėjo vietos ekipažas

Žarėnų komanda, gavusi pranešimą apie nelaimę, į gaisravietę Auksučiuose atvyko per keliolika minučių ir prie ugnies apgadinto pastato plušėjo bemaž kelias valandas.

Vietos ugniagesiai užgesino name siautėjančią ugnį, išsaugoti turto likučių. Vėliau atvykus Gruzdžių ir Kuršėnų ugniagesiams pavyko išsaugoti greta liepsnojančio namo esančius ūkio pastatus.

Valdžiai — žmonių peticija

Kaip tik trečiadienį, gaisro dieną, į Žarėnų kaimo bendruomenės salę susirinkę gyventojai kalbėjo apie Šiaulių rajono savivaldybės planus atsisakyti Žarėnų priešgaisrinės komandos. Žmonės teigė nesuprantantys politikų teiginių, kad Žarėnų ugniagesiai į gaisrus išvažiuoja retai ir dėl to esą nereikalingi.

„Valdininkai tarsi apgailestauja, kad Žarėnuose ir apylinkėse mažai nelaimių“, — piktinosi gyventojai. — Jei nėra gaisrų, nereiškia, kad gelbėtojai blogai dirba.“

„Rajono valdžia Žarėnus matyt nori nubraukti nuo žemės paviršiaus: lapkričio 1-ąją kaime nebelieka pašto, kėsinamasi į medicinos punktą, mokyklą. Gal dar ir bažnyčią tegul panaikina!, — susirinkusiesiems sakė Žarėnų bendruomenės pirmininkas Steponas Skėrys. — Kaimas lieka plikas basas. Ar jaunimas čia benorės grįžti?“

Žarėnuose šiuo metu gyvena apie puspenkto šimto žmonių. Visi kone vieningai suraitė parašus Šiaulių rajono merui, Seimo nariams V. Simulikui ir R. Baškienei adresuojamoje peticijoje, kurioje išdėstytas vienintelis reikalavimas — biudžeto skylių nekamšyti kaimo saugumo sąskaita.

Politikas žadėjo padėti

Susitikime su žarėniškiais dalyvavo Šiaulių rajono savivaldybės tarybos narys Antanas Sekreckis. Jis teigė girdėjęs kalbų apie komandos sunaikinimą, tačiau konkretaus sprendimo esą dar nėra.

„Negali būti absurdiškesnių minčių nei sumanymas pradėti taupyti dar ir saugumo sąskaita, — teigė politikas. — Galiu užtikrinti, kad yra ir kitų resursų taupyti. Šiaulių rajono merui aš tuos resursus parodysiu.“

Šiaulių rajono savivaldybės pavaldume veikia penkios šio rajono kaimuose įsikūrusios ugniagesių komandos. Damoklo kardas kol kas pakibęs tik virš Žarėnų.

Finansų ministerija 2009-iesiems visoms penkioms komandoms išlaikyti — gaisrinių mašinų degalams, kitoms būtinosioms reikmėms įsigyti bei ugniagesių atlyginimams prieš biudžeto mažinimus buvo skyrusi 904 tūkstančius litų. Vienai kaimo ugniagesių komandai per mėnesį reikia maždaug 20-ies tūkstančių litų.

„Šiaulių krašte“ apie skurdžią savivaldybės priklausančių ugniagesių komandų būklę buvo rašyta ne kartą. Ar normalu, kad ugniagesiai detales gaisriniams automobiliams perka iš savo lėšų, po gaisro apsiprausti reikalingo vandens atsiveža iš namų, o uniforminius drabužius po pamainos veža skalbti namuose?

GAISRAS: Trečiadienį gaisras be pastogės paliko šeimą su mažamečiais vaikais. Gaisravietėje ne vieną valandą dirbo kelios Šiaulių rajono savivaldybės ugniagesių komandos.

NERIMAS: Žarėnų bendruomenės pirmininkas Steponas Skėrys neslėpė nerimo, kad kaimas liks be ugniagesių.

PARAŠAI: Žarėniškiai pasirašė po peticija Šiaulių rajono valdžiai. Reikalavimas — nepanaikinti Žarėnų komandos. 

Jono TAMULIO nuotr.

ĮSITIKINIMAS: Seimo narė Rima Baškienė įsitikinusi, kad gaisrininkų komandos turi likti.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KOMENTARAS:

Komandos turi likti

Seimo narė Rima BAŠKIENĖ:

— Gyventojų nerimas pagrįstas, jų siekimas išsaugoti komandas yra teisingas. Kvaila sakyti: nėra gaisro, nereikia gaisrininko. Ką mes sakysim, kai kaimas supleškės?

Retoriškai klausiu: ar svarstydami apie ugniagesių atleidimą Šiaulių rajono savivaldybės vadovai teisingai sudėlioję prioritetus? Juk komandų sunaikinimas gali kainuoti kur kas brangiau nei jų išlaikymas, nes, atsitikus nelaimei, padarinius tektų kompensuoti iš valstybės rezervo fondo.

Taupymo rezervų tikrai yra. Kyla klausimas, ar administracija efektyviai naudoja savivaldybės transportą, ar taupoma kitose ne gyvybiškai reikalingose srityse, ar nešvaistomos lėšos nesibaigiančios draugystės kelionėms į Prancūziją? Bėda ta, kad taupoma tikrai ne ten.

Kaimų žmonės turėtų ryžtingai kreiptis į Savivaldybės tarybos narius ir vardan savo bei savo vaikų saugumo reikalauti palikti komandas.

Ne mažiau svarbu ir tai, kad sunkmečiu žmonės būtų ne atleidžiami, o galvojama, kaip juos išlaikyti. Antraip patyręs ugniagesys taps darbo biržos lankytoju, o ta pati Šiaulių rajono savivaldybė šeimai mokės socialines pašalpas. Taigi ar galvodama apie naikinimą savivaldybė mąsto toliaregiškai?