Argentinietis kolekcininkas susidomėjo „Šiaulių kraštu“

Argentinietis kolekcininkas susidomėjo „Šiaulių kraštu“

Argentinietis kolekcininkas susidomėjo „Šiaulių kraštu“

„Kolekcionuoju įvairių šalių ir įvairiakalbius laikraščius ir labai norėčiau, kad atsiųstumėte man savo dienraštį“, — tokį prašymą “Šiaulių kraštui“ atsiuntė argentinietis Adrian Hess. Su kolekcionieriumi susisiekėme elektroniniu paštu — vaikinas mielai sutiko papasakoti apie savo neįprastą kolekciją, lietuviškas šaknis ir Argentinos aktualijas.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas

Iš kelionių — su laikraščiais

Dvidešimt šešerių Adrian Hess, gyvenantis Buenos Aires (Argentina) priemiestyje, informaciją apie „Šiaulių krašto“ laikraštį rado tinklapyje www.onlinenewspapers.com.

Laikraščius vaikinas kolekcionuoja nuo 12-kos metų. Spauda susidomėjo, kai vasaros atostogų metu keliavo su tėvais. Tąkart pirko kiekvieno miesto, kurį aplankė, laikraščius, nes buvo įdomu sužinoti vietines naujienas.

„Šis įprotis išliko ir vėlesniais metais, kai keliavau po Argentinos provincijas ir įvairias šalis — Urugvajų, Jungtines Amerikos Valstijas, Čilę ir Meksiką. Aplankiau ir daugybę miestų bei miestelių prie Buenos Aires, kur įsigijau vietinių laikraščių“, — rašo Adrian.

Šiuo metu argentiniečio kolekcijoje — 855 laikraščiai. Pusė iš jų yra argentinietiški. Bet turi laikraščių iš Azijos ir Afrikos šalių, Kinijos, Egipto, Izraelio, Japonijos, Libano, Malaizijos, Namibijos, Pakistano, Singapūro ir Jungtinių Arabų Emyratų.

„Manau, kad pastarieji yra patys įdomiausi mano kolekcijoje, nes gyvenantiems Pietų Amerikoje šios šalys yra neįprastos“, — teigia A. Hess.

Laikraščius kolekcininkas laiko knygų lentynoje: šešios krūvos yra suskirstytos pagal žemynus, šalis ir abėcėlę.

Proseneliai atvyko iš Vilniaus

A. Hess giminės istorija driekiasi į Lietuvą. Jo proseneliai gyveno Vilniuje, o į Argentiną išvyko 1898 metais: „Apie prosenelių gyvenimą Lietuvoje nežinau nieko, bet jie buvo didelės žydų bendruomenės, kuri gyveno Vilniuje, dalis. Bendruomenės, kurios dauguma buvo nužudyti ir išnaikinti vokiečių nacių.“

Pasak A. Hess, vilniečiai protėviai į Argentiną atvyko padedami Žydų Kolonizacijos Asociacijos (JCA), įkurtos 1891 metais Barono Maurice de Hirsch. Ši asociacija veikė tam, kad palengvintų masinę žydų emigraciją iš Rusijos ir kitų Rytų Europos šalių.

„Kad suvoktumėte, kokia gausybė tautų, kalbų, kultūrų ir religijų persipynė Argentinoje paskutiniaisiais XIX amžiaus ir pirmaisiais XX amžiaus dešimtmečiais, pasakysiu, jog turiu du prosenelius iš Prancūzijos, du iš Lietuvos, du iš Ispanijos ir du iš Ukrainos ir dar — vokišką pavardę.“

A. Hess universitete studijuoju žurnalistiką bei socialinę komunikaciją, šie metai — baigiamieji. Minėtą specialybę pasirinko, nes visada domėjosi naujienomis, žiniasklaida, komunikacija, politika, istorija ir visais socialiniais mokslais.

Tad paprašytas vaikinas pabėrė ir karščiausių naujienų iš Argentinos: vyksta kova tarp vyriausybės ir opozicijos, buvęs prezidentas Néstor Kirchner išrinktas UNASUR (Pietų Amerikos Šalių Sąjunga) generaliniu seketoriumi.

Dėl ekoniminių interesų naujasis spaudos įstatymas („Ley de medios“) įžiebė konfliktą tarp vyriausybės ir svarbiausio šalies laikraščio “Clarķn“. Pasak A. Hess, naujajam įstatymui priešinasi didelės žiniasklaidos korporacijos, opozicinės partijos. Įstatymą palaiko vyriausybė, kai kurios centro kairiųjų partijos ir socialinės organizacijos.

„Dėl šio konflikto keletas žurnalistų, laikraščių ir TV kanalų, kurie kritikuoja viską iš eilės, ką bendarytų vyriausybė, prarado dalies visuomenės pasitikėjimą. Kita vertus, oficialioji spauda visada pateikia tik “gerąsias naujienas“, — rašo argentinietis.

Ir, žinoma, dar viena itin svarbi naujiena Argentinoje — lūkesčiai, susiję su artėjančiu Pasaulio futbolo čempionatu bei joje dalyvausiančia Argentinos nacionaline rinktine.

KOLEKCIJA: Adrian Hess laikraščius prenumeruoja nuo dvylikos metų. Dabar jo kolekciojoje — 855 laikraščiai.

Adrian HESS albumo nuotr.