
Naujausios
Ar socialines darbuotojas apsaugos skiepai nuo gripo?
Socialinio darbuotojo profesija patenka į pavojingų darbų sąrašą. Tai patvirtina situacijos, kai šį sunkų darbą atliekančioms moterims tenka „ristis“ su girtais, agresyviais vyrais, rizikuoti sėdant prie vairo ir vežant socialinės rizikos šeimas nusipirkti maisto, pas gydytojus, tvarkytis dokumentų. Darbo pavojingumą patvirtino Kražių įvykiai, kai buvo nužudyta socialinė darbuotoja.
Tačiau apsisaugoti jiems siūlomi tik skiepai nuo gripo, medicininė kaukė ir žiebtuvėlis.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kai žmonės neturi ką prarasti
Net ir po Kražių įvykių Kelmės rajono savivaldybės Socialinių paslaugų centro direktorė Aldona Kvintufelienė nesiryžo aprūpinti socialinių darbuotojų dujų balionėliais savigynai.
To daryti neleidžia teisės aktai. „O kas atsakys, jeigu socialinė darbuotoja purkš dujų ją puolančiam agresyviam girtuokliui, o pataikys vaikams?“ – klausia.
Pasak direktorės, po Kražių, paskui po Kėdainių įvykių visi sujudo, diskutavo, tačiau apčiuopiamo rezultato kol kas nėra.
Atsiradus stebimų šeimų statusui, darbo socialinėms darbuotojoms padaugėjo. Tačiau jų saugumas ir toliau lieka jų pačių reikalas.
Vienintelės leistinos priemonės jų apsaugai – skiepai nuo gripo, medicininė kaukė ir žiebtuvėlis. Net nuo tuberkuliozės neskiepija.
Tuo tarpu agresyvūs kaimo girtuokliai kartais užsimoja kirviu arba mojuoja peiliais.
„Jie jau nebeturi ką prarasti, – sako A. Kvintufelienė. – Pavyzdžiui, Seimo narys Rokas Žilinskas gėrė, bet vieną dieną atsibudo ir suprato, jog dėl girtavimo gali prarasti Seimo nario mandatą. Kas mokės jo kreditus? Iš ko gyvens? O kaimo pijokėlis neturi ko prarasti. Darbo nėra. O ir dirbti jau nesinori. Atsikėlė iš ryto – ar taip, ar taip gyvenimo nėr. „Apsipylė“ akis – ir lengviau iki vakaro.“
Iš neturinčių ko prarasti žmonių galima visko tikėtis. Bet už jų gyvenimą turi atsakyti socialinės darbuotojos. Pavyzdžiui, jos sodinasi į automobilį socialinės rizikos šeimas su vaikais ir veža į miestą tvarkyti reikalų, apsipirkti, pas gydytojus. Kas atsakytų, jei įvyktų eismo nelaimė?
„Labai daug dalykų neapspręsta įstatymais,“ – sako A. Kvintufelienė.
Šeimų nėra, yra tik sugyventiniai
Socialinių paslaugų centro direktorė svarsto, ar taip sparčiai degraduojant visuomenei, užteks socialinių darbuotojų. Kaimų vietovėse šios profesijos žmonių jau nebėra. O atsitiktiniai dirbti tokio fiziškai ir emociškai sunkaus darbo negali.
„Šeimų jau nebėra. Yra tik sugyventiniai. Nėra ir atsakomybės. Tokios sąjungos – neprognozuojamos. Nuvažiuoji vakare: mama su vaikais daro Užgavėnių kaukę. Viskas atrodo gerai. O po kelių dienų – skandalas. Reikia paimti vaikus.
Jie neturi motyvacijos nei tvarkytis, nei rūpintis. Daugelyje namų netvarka, nešvara. Nuvažiuoji į kokių sugyventinių namus. Namai šalti. Malkų nėra. Durys neužsidaro. O namuose – keturių mėnesių kūdikis. Kai kurie atsimerkia tik tuomet, kai atima vaikus. O kai kuriems – viskas vienodai, – įspūdžiais dalijasi A. Kvintufelienė. – Daugelis jų psichikos ligoniai. Vienai porai skyrė erdvų būstą. Vietos daug. Atrodo, tėvai galėtų džiaugtis. Bet motina, persikėlusi į kitą vietą, atsidūrė psichiatrijos ligoninėje. Gal todėl, kad naujoj vietoj neturi draugų? O gal, kad nėra pinigų erdviuose namuose tinkamai įsikurti?“
Turės nustatyti neveiksnių žmonių poreikius
Dar vienas iššūkis socialinėms darbuotojoms – praėjusių metų pabaigoje patvirtintas naujas asmens gebėjimo pasirūpinti savimi ir priimti sprendimus aprašas.
Jo tikslas – pagerinti sutrikusio intelekto žmonių gyvenimo kokybę, daugiau dėmesio skirti veiksniems ir ribotai veiksniems žmonėms. Visišką ar ribotą neveiksnumą nustatys medikai.
Socialinius tokių žmonių gebėjimus privalės įvertinti ir poreikius nustatyti socialinės darbuotojos. Tačiau kaip tai daryti, jokių mokymų kol kas nėra. Be to, sudėtingėja ir pats darbas. Socialinės darbuotojos turės stebėti ir nustatyti, ar žmogus geba tvarkyti savo finansus, pasigaminti maistą, laikytis higienos ir t.t.
Jeigu bus diferencijuojamas žmogaus neveiksnumo lygis įvairiose srityse, užsitęs ir pačios procedūros. Norėdamas, jog artimajam būtų nustatytas ribotas ar visiškas neveiksnumas, šeimos narys turės kreiptis į teismą. Teismas siųs žmogų ekspertizei. Ekspertų trūksta. Gali tekti laukti 7 – 8 mėnesius.
Gavęs ekspertų vertinimą teismas pripažįsta ribotą ar visišką neveiksnumą. Praeina dar mėnuo, kol įsiteisėja sprendimas. Tuomet vėl tenka kreiptis į teismą dėl globos nustatymo. Kol įvyksta posėdis, kol įsiteisėja sprendimas, praeina dar nemažai laiko.
Daug atvejų, kai neveiksnumo nustatymo procedūra trunka apskritus metus. Kaip tą laikotarpį rūpintis neveiksniu žmogumi? Kas turi tvarkyti jo finansus? Kol nepaskirta globėjo ar turto administratoriaus, paštininkas faktiškai negalėtų pačiam žmogui duoti net pensijos.
Dėl naujojo aprašo keičiasi ir ribotai veiksnių žmonių globėjų statusas. Visiškai neveiksniam žmogui mokama 289 eurų slaugos pašalpa, o jį prižiūrinčiam asmeniui skaičiuojamas darbo stažas. Ribotai veiksniam žmogui priklausys tik 54 eurų globos pašalpa. O jį prižiūrintis asmuo jau nebeturės jokių socialinių garantijų.
Beje, keitėsi ir pašalpų mokėjimo tvarka. Anksčiau pinigai būdavo pervedami globėjui, nuo šių metų sausio 1 dienos vedami į globotinio sąskaitą.
Neveiksnių nepilnamečių vaikų globėjomis mamos laikomos tik tol, kol jam sukanka 18 metų. Po to ir joms tenka atlikti visas procedūras, kad būtų paskirtos globėjomis.
Autorės nuotr.
PROGNOZĖS: Kelmės rajono savivaldybės Socialinių paslaugų centro direktorė Aldona Kvintufelienė sako, jog atsiradus stebimos šeimos statusui, socialinių darbuotojų poreikis didės. Tačiau žmonių, turinčių reikiamą išsilavinimą ir galinčių dirbti šį darbą, kaimiškose seniūnijose gali pritrūkti.