Ar Šiauliai neteks Geležinkelininkų muziejaus?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Muziejaus pasididžiavimas – „siauruku“ važinėjęs suomių gamybos garvežiukas. Vienu metu jam jau buvo iškilusi grėsmė iškeliauti iš Šiaulių – Vilnius į jį taikėsi, bet po restauravimo grįžo atgal į Šiaulius.
Šiauliuose penkis dešimtmečius veikiantį Geležinkelininkų muziejų norima perkelti į Radviliškį. „Radviliškis – geležinkelių sostinė ir muziejus turi būti čia, – įsitikinęs Vytautas Simelis, Radviliškio rajono meras. – O Šiauliai – Radviliškio priemiestis, šiauliečiai atvažiuosite traukiniu 15 kilometrų muziejaus pasižiūrėti.“

Šis muziejus – dalis Šiaulių istorijos. Ar Šiauliams rūpi jo likimas?

„Neuždarinėjame – perkeliame“

AB „Lietuvos geležinkeliai“ priklauso Šiaulių geležinkelio muziejus, jis prieš kurį laiką yra tapęs Vilniaus geležinkelio muziejaus filialu. Šiauliečių geležinkelininkų pastangomis muziejus buvo įkurtas 1971 metais, minint Šiaulių geležinkelio stoties atidarymo šimtmetį.

Šiauliečių ir ne tik šiauliečių lankoma, į turistų maršrutus įtraukta muziejaus ekspozicija atspindi 150 metų geležinkelio istoriją Šiauliuose – nuo pirmojo traukinio, atvažiavusio į Šiaulių geležinkelio stotį 1871 metais, istorinė nuotrauka saugoma muziejuje.

Iš viso saugoma ir rodoma 6 000 eksponatų. Lauko ekspozicija su istoriniais garvežiais ir kita geležinkelio technika, muziejinė-istorinė ekspozicija su įdomiais eksponatais, kurie buvo rinkti, dovanoti geležinkelio darbuotojų ir šiauliečių, pritraukia daug lankytojų, ypač moksleivių grupių.

Dirba jame tik viena darbuotoja, muziejininkė Ilona Senulienė. Ji pasidžiaugia, kad vien per šiųmetinę Muziejų naktį sulaukė per 1 800 lankytojų. Prieš pandemiją per metus po 7 000 lankytojų būdavo kasmet. Bet Šiauliai šio muziejaus gali netekti.

„Prieš porą savaičių sužinojau, kad būsiu atleidžiama, tik dar įspėjimo lapelio negavau ir kasdien viliuosi, jog gal negausiu“, – sakė „Šiaulių kraštui“ I. Senulienė, klausiama, ar muziejus gali būti uždarytas?

Koks tolesnis muziejaus ekspozicijos likimas, nežino. Pasidalijo tik, jog buvo atvažiavęs muziejaus apžiūrėti Radviliškio rajono meras Vytautas Simelis.

Vilniaus geležinkelio muziejaus direktorė Vitalija Lapėnienė „Šiaulių kraštui“ patvirtino, jog muziejininkė Šiauliuose atleidžiama. Jos teigimu, „visi žino, kokia sudėtinga dabar yra bendrovės situacija, darbuotojų etatai mažinami.“ V. Lapėnienė pasidžiaugė Vilniaus geležinkelio stotyje atidaroma atnaujinta muziejaus ekspozicija, o kas bus su ekspozicija Šiauliuose dar nėra aišku. Gal į Radviliškį perkels? Gal „Aušros“ muziejus priims?

Mantas Dubauskas, AB „Lietuvos geležinkeliai“ komunikacijos direktorius, „Šiaulių kraštą“ informavo, jog kalbėjosi su Radviliškio rajono meru dėl galimybės perkelti muziejų iš Šiaulių į Radviliškį.

Kodėl reikia uždarinėti muziejų Šiauliuose?

„Muziejaus neuždarinėjame, kalbame apie perkėlimą – tikino M. Dubauskas. – Radviliškio rajono savivaldybė rodo didelį interesą ir ketina prisidėti prie perkėlimo išlaidų ir išlaikymo, pokalbiai vyksta, galutiniai sprendimai dar nėra priimti. Su Šiaulių miesto savivaldybe nesikalbėjome, bet neatsisakome kalbėtis. Jeigu rodytų tokį suinteresuotumą, kaip Radviliškio, tai, aišku, kitokia kalba būtų.“

„Lietuvos geležinkelių“ atstovo nuomone, Radviliškyje būtų patogiau aplankyti muziejų, nei Šiauliuose. Mat čia jis veikia geležinkelio infrastruktūros gamybinėje teritorijoje.

„Į ją nėra patogu patekti lankytojams, o Radviliškyje, jeigu būtų perkeliamas, įsikurtų šalia geležinkelio stoties ir į jį būtų patogu pasiekti tiek radviliškiečiams, tiek aplinkinių miestų ir miestelių gyventojams. Manau, kad ir šiauliečiams būtų patogu – išbandytų kelionę traukiniu ir muziejų apžiūrėtų. Dabar Šiauliuose nuo geležinkelio stoties iki muziejaus reikia eiti pėsčiomis kilometrą.“

„Patogesnė vieta ir savivaldybės prisidėjimas svarbiausi, o taupymo dalykai antriniai, nes jeigu savivaldybė prisidėtų, tai mums padėtų muziejų išlaikyti“, – argumentavo pertvarką M. Dubauskas.

Kada muziejų ketinama iškelti iš Šiaulių?

„Nėra konkretaus termino, laukiame Radviliškio rajono savivaldybės apsisprendimo“, – sakė jis.

Su džiaugsmu priims

Radviliškio rajono meras Vytautas Simelis „Šiaulių kraštui“ sakė, jog Geležinkelio muziejų „su džiaugsmu priims“, rimtai apie tai svarsto.

„Kai „Lietuvos geležinkeliai“ pasiūlė mums tokį variantą, tiesą sakant, buvau nustebęs, nuvažiavau į Šiaulius savo akimis muziejaus pamatyti, ekspozicijos įdomios, padarė gerą įspūdį, – pasidalijo meras. – Kadangi Radviliškis yra geležinkelių sostinė, tai būtų gražu, kad toks muziejus būtų sostinėje. O Šiauliai gi visada buvo Radviliškio priemiestis.“

Mero žodžiais, Radviliškio geležinkelio stoties perone jau kuriama lauko ekspozicija (pastatytas tremtinių vagonas, vagonas-restoranas, senovinis garvežys, o iš Šiaulių atvežti senieji garvežiai ir kita technika ją papildytų). Vidaus ekspozicijai perkelti svarstomi du variantai: arba Radviliškio geležinkelio stotyje, kuri yra kultūros paveldas, arba ištuštėjusiame geležinkelininkų administracinio pastato pirmame aukšte.

„Reikia tik nuspręsti, koks bus muziejaus statusas, – įvardijo artimiausius veiksmus meras. – Ar tai bus savivaldybės padalinys, ar liks „Lietuvos geležinkelio“ pavaldumo, ar kuriame viešąją įstaigą, kurios steigėjai būtų ir Savivaldybė, ir „Lietuvos geležinkeliai“, kokie bus mūsų įnašai?“

„Būkim realistai nė vienas muziejus neišsilaiko be paramos iš šalies, – tvirtino V. Simelis. – Mažiausiai dviejų darbuotojų etatai būtų reikalingi, kad jie vienas kitą galėtų pakeisti, o ne vienas dirbtų, kaip dabar Šiauliuose. Bus ir persikėlimo išlaidų, ir lauko ekspozicijai reikės aikštelę ir bėgius įrengti. Pateiksime savo modelį, skaičiuosime ir derėsimės.“

Svarsto, jog „pinigai gali būti nemaži“. Bet, jo žodžiais, „tokiu muziejumi Radviliškyje suinteresuota ir Savivaldybė, ir visi radviliškiečiai“.

Turi likti ten, kur buvo įkurtas

„Blogai, kad yra tokie planai ir kad nėra kalbėjimosi su visuomene dėl muziejaus likimo. Aš manau, kad muziejus, kuris buvo įkurtas Šiauliuose ir turi gilias tradicijas, čia ir turi išlikti“, – vienareikšmiai teigia Raimundas Balza, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius.

Jo nuomone, tokie sprendimai turi būti priiminėjami politiniame lygmenyje. AB „Lietuvos geležinkeliai“ yra akcinė bendrovė, kuri vienaip ar kitaip pavaldi Vyriausybei, ir ji turinti ieškoti variantų.

„Jeigu muziejus čia nebegali funkcionuoti, tai pagal Muziejų įstatymą jis turi būti perduotas artimiausiam valstybiniam muziejui. Šiuo atveju – „Aušros“ muziejui, – akcentuoja R. Balza. – Tam, aišku, turi būti skirtos dotacijos, dengiami išlaikymo kaštai. Panašiai perėmėme, neleidome uždaryti nei Dviračių muziejaus, kuris priklausė „Vairo“ gamyklai, nei Radijo ir televizijos muziejaus, kai jo atsisakė Televizorių gamykla.“

Jis prisimena, jog „Aušros“ muziejui perimant žinybinius muziejus sprendimai buvo padaryti Vyriausybės lygmenyje, tariantis su savivalda.

„Turi būti suvokiama, kad tai yra kultūros dalykai, kurie susiję su Šiauliais, – pabrėžė, komentuodamas „Šiaulių kraštui“ situaciją „Aušros“ muziejaus vadovas. – Antras dalykas, Šiauliai yra geležinkelio mazgas ir Radviliškis yra Šiaulių priemiestis, o ne atvirkščiai. Aišku, tai yra „Lietuvos geležinkelių“ sprendimas, bet Šiaulių miesto taryba ir meras turėtų labai aiškiai išreikšti savo poziciją. Uždarė Šiaulių universitetą, iškelia valstybines institucijas, dabar – muziejų, Šiauliai gi negali tapti Radviliškis-2. Reikia planuoti, matyti miesto perspektyvą. Radviliškis žiūri į priekį, o Šiauliai? Jeigu taip ir toliau, tai tikrai Šiauliai taps Radviliškio priemiesčiu.“

Sprendimus Šiauliuose uždaryti ar perkelti muziejų kitur jis įvardija neadekvačiais, į tai turinti įsikišti kultūros bendruomenė.

„Mes, muziejininkai, tikrai įsikišime, kad jis liktų ten, kur buvo įkurtas, – patikino R. Balza. – Priežasčių jam būti Radviliškyje lygiai tiek pat, kiek būti Šiauliuose. Niekaip neįžvelgiu, kodėl jis turėtų būti iškeltas į miestelį, esantį šalia Šiaulių? 50 metų Šiauliuose puikiai funkcionavo, pritraukė lankytojų, sukūrė ekspoziciją, tai tik reikia plėsti veiklą. Šeimininkas visada gali atsirasti, jeigu „Lietuvos geležinkeliams“ jo nebereikia. Ar savivalda, ar valstybinis muziejus juo gali tapti. Kultūriniai dalykai turi išlikti mieste.“

Šiauliai tik atnaujins mero raštą

Šiaulių miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė prisiminė, jog gandai apie muziejaus galimą perkėlimą į Radviliškį sklandė dar pernai.

„Prieš metus rašėme mero vardu raštą „Lietuvos geležinkelių“ generaliniam direktoriui, kad muziejus Šiauliams yra svarbus, kad jį įveikliname ir savo kultūros programose, – prisiminė vedėja. – Gavome tada atsakymą, jog viskas yra gerai, kad džiaugiasi, jog įtraukiame į programas. Dabar vėl informaciją turime gandų lygmenyje, bet nieko oficialaus.“

Vedėjos žodžiais, Savivaldybėje dabar galvojama, kad „reikia atnaujinti komunikaciją“.

„Pakartosim raštą, vėl mero vardu kreipsimės į „Lietuvos geležinkelių“ generalinį, kad išsaugotų muziejų Šiauliuose, vienas darbuotojo etatas tėra, bet jis daug lemia: ir žmogus turi darbo, ir muziejus veikia. Mes gi negalime perimti jo į savo rankas, Savivaldybė gi jokio savo muziejaus neturi“, – aiškino Kultūros skyriaus vedėja.

Ar Šiaulių miesto savivaldybė galėtų prisidėti prie muziejaus išlaikymo?

„Svarbus muziejus, bet jeigu finansiškai reikia prisidėti, tai kokiu pagrindu? Mes neturim jokių galių ir jokių teisių“, – atsakė D. Kinčinaitienė.