Ar pasiilgom atvertų parduotuvių?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Prie drabužių parduotuvių nutįso eilutės.
Šią savaitę leista vėl atverti duris prekybos centruose įsikūrusioms drabužių, batų, kosmetikos ir kitų įvairiausių prekių parduotuvėms, knygynams. Prekybininkai tikina pasiilgę pirkėjų ir darbo, o šiauliečių pirkėjų klausėme, ar pasiilgo parduotuvių?

Eilutės rikiuojasi

Vidurdienį iš vieno didžiųjų prekybos centrų išskuba mama su dviem mažais vaikučiais ir pirkiniais. Ji tvirtina, jog nemaisto prekių parduotuvių nepasigedo per visą karantiną. „Drabužius ir kitas prekes mes perkame internetu“, – sako šiaulietė.

Bet pirmiausia prie drabužių suaugusiems ir vaikams parduotuvių rikiuojasi pirkėjų eilutės prekybos centruose.

„Labai laukiau, kol tos parduotuvės atsidarys, – sako Edvinas, stovintis netrumpoje eilutėje prekybos centro koridoriuje. – Laukiu galimybės prekę apžiūrėti, pasimatuoti, nes internetu pirkti drabužius – nesąmonė.“

„Labai gerai vertinu, kad leido prekybos centruose atsidaryti parduotuvėms, – sako ir Jolanta, laukianti prie įėjimo į drabužių parduotuvę. – Labai to trūko. Aš nesibaiminu rizikos užsikrėsti virusu, nes čia laikomasi atsargumo priemonių.“

Kita prekybos centro lankytoja Rosita taip pat tvirtina, jog norisi perkamą prekę apžiūrėti, pačiupinėti, drabužius pasimatuoti: „Vien internetinės prekybos neužtenka, o čia eilutė greitai juda, laukiame gal penkias minutes.“

Firminėje batų parduotuvėje pardavėjos laukia pirkėjų, salė kol kas tuščia. „Mūsų parduotuvė čia nauja, tik antrą dieną dirbame – mums smagu ir batų jau šiek tiek pardavėme“, – pasidalija nuotaikomis pardavėja.

Kol kalbamės, sulaukia dviejų pirkėjų – daugiau vienu metu salėje negali būti.

Ties parduotuvės „Pepco“ įėjimu pirkėjų eilę reguliuoja darbuotoja, čia pat ji dezinfekuoja krepšelius, kuriuos palieka išeinantys pirkėjai. Jei yra laisvų krepšelių, tik tada leidžia pirkėjams įeiti. Prie įėjimo dezinfekcinis skystis rankoms dezinfekuoti.

„Nuo gruodžio nedirbome, darbo daug, atleiskite, negaliu kalbėti“, – trumpai atsako darbuotoja.

Knygyno „Vaga“, atvėrusiame duris prekybos centre „Saulės miestas“, salėje knygų dairosi keli pirkėjai.

„Atėjau į knygyną pirkti pratybų sąsiuvinių, nes ne kiekvienoje parduotuvėje galima įsigyti tokių, kokių reikia“, – sako sutikusi pasikalbėti Jurgita.

Ji laikosi kitokios nuomonės dėl parduotuvių atidarymo prekybos centruose, nei kiti kalbinti pirkėjai: „Manau, kad nebuvo būtinybės atidaryti prekybos centruose „šoninių“ parduotuvių, kam jų prekių reikėjo, sugebėjo nusipirkti internetu ar užsisakydami atsiimti pačioje parduotuvėje, nes kai kurios turi išėjimus į gatvę. Aš pati tikrai nepasigedau jų atidarymo.“

Ateina knygyno dvasios įkvėpti

Knygyno „Vaga“ vedėja Violeta Murzienė sako, jog knygynas per karantiną iš dalies dirbo, veikė elektroninė knygų prekyba.

„Siuntėme knygas ne tik šiauliečiams, bet ir į kitus miestus, nes, matyt, kai kur knygynai buvo visai užsidarę, – pasakoja ji. – Bet elektroninė prekyba ne visiems tinka. Žmonės nori knygas apžiūrėti, atsiversti, paskaityti knygos nugarėlėje anonsą. Kai tik atsidarėme pirmadienį, viena iš pirmųjų užsuko moteris, kuri jau išeidama iš prekybos centro negalėjo pro šalį praeiti. Sakė: „O kaip puiku!“ Ji nieko nenupirko, bet panardė tarp knygų. Ne vienas knygyno dvasia tiesiog nori pakvėpuoti. Mes patys pasiilgom darbo, pavargom nuo laukimo, kada galėsim atsidaryti.“

Knygyno darbuotojai yra pasiskiepiję nuo COVID-19. Kaip ir kiti prekybininkai Šiauliuose skiepijosi „AstraZenecos“ vakcina. Prekybos centras sudarinėjo sąrašus norinčių skiepytis parduotuvių darbuotojų. Pasak vedėjos, po skiepo kai kam buvo stipresnės reakcijos, pašoko temperatūra, galva skaudėjo, bet po dienos kitos praėjo.

„Prieš knygyno atidarymą šeštadienį visi dar testavomės ir visų testai buvo neigiami, galime dirbti“, – sako V. Murzienė.

Knygyne, kaip kitose centro parduotuvėse laikomasi atsargumo priemonių ir klientų prašoma laikytis: būti su kaukėmis, dezinfekuoti rankas. Ribojamas jų skaičius pagal parduotuvių plotą. Į salę knygyne, pavyzdžiui, įleidžiama ne daugiau nei 14 pirkėjų, mažesnėse parduotuvėse – po 1–2.

„Žmonės įprato laikytis atsargumo, kol kas tik vieną vyrą reikėjo įspėti, kad pakeltų kaukę ant nosies, laikosi ir atstumo vieni kitų“, – teigia knygyno vedėja.

„Per pirmąjį karantiną užsidarėme su ašaromis, manėme, kad gyvenimas žlunga, bet išgyvenome,– sako V. Murzienė. – Antrąjį karantiną paskelbus, taip pat buvo gaila užsidaryti. Gaila buvo ir žmonių, kad negalėjo nusipirkti kalėdinių dovanų, o prekių daug turėjome, tiekėjams buvo didžiulių nuostolių ir mes jų patyrėme. Per karantiną vieni dirbome, kiti buvome prastovose – taip vis keitėmės, knygyne nė vieno darbuotojo neteko atleisti. Manau, kad per visą karantiną galėjome žmonių srautus reguliuoti ir dirbti, nes maksimose tie srautai tikrai didesni, nei pas mus.“

Neleista parduotuvėms prekybos centruose veikti tik savaitgaliais.

Maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, gėlių, optikos ir ortopedijos, laidojimo reikmenų, vaistinės, taip pat parduotuvės, turinčios tiesioginį įėjimą iš lauko, savaitgaliais ir toliau veikia, kaip iki šiol.