Ar į savivaldą ateis gatvės kultūra?

Ar į savivaldą ateis gatvės kultūra?

Ar į sa­vi­val­dą ateis gat­vės kul­tū­ra?

Val­dy­ti Šiau­lius sie­kia ne­ma­ža da­lis vi­siš­kai nau­jų, po­li­ti­ko­je ne­da­ly­va­vu­sių žmo­nių. Jie ga­li su­teik­ti mies­to Ta­ry­bai di­na­miš­ku­mo, at­neš­ti nau­ją po­žiū­rį, ta­čiau ar ne­su­kels vi­sai ki­to­kių pro­ble­mų? Mies­to me­ro Ar­tū­ro Vi­soc­ko ko­man­do­je – pa­var­dės, mi­ni­mos konf­lik­tuo­se, ku­rie kar­tais spren­džia­mi jė­ga. Ar į Ta­ry­bą ga­li atei­ti gat­vės kul­tū­ra?

Jū­ra­tė RAU­DU­VIE­NĖ

jurate@skrastas.lt

Muš­ty­nės ar už­puo­li­mas?

Tarp pre­ten­duo­jan­čių atei­nan­čius ket­ve­rius me­tus val­dy­ti Šiau­lius – To­mas Sar­na­čins­kas, prieš keletą me­tų bu­vo ži­no­mas kaip pi­lie­ti­nio ak­ty­vaus jau­ni­mo at­sto­vas, įkū­ręs aso­cia­ci­ją „Ne­ty­lėk“. Bet aso­cia­ci­ja nu­ti­lo, o ak­ty­vus jau­nuo­lis emig­ra­vo į Ang­li­ją.

Grį­žęs dir­bo ke­lio­se įmo­nė­se. Šiau­lių uni­ver­si­te­te yra įgi­jęs in­ži­nie­riaus me­cha­ni­ko spe­cia­ly­bę.

Re­dak­ci­ją pa­sie­kė in­for­ma­ci­ja, kad bū­si­mas po­li­ti­kas per­nai lapk­ri­čio pa­bai­go­je ga­li­mai įsi­vė­lė į muš­ty­nes prie vie­no Šiau­lių ba­ro.

„Ne. Bu­vo ki­to­kia is­to­ri­ja. Ma­ne už­puo­lė du žmo­nės ir aš ap­si­gy­niau“, – sa­ko T. Sar­na­čins­kas

Šiau­lių po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to at­sto­vė spau­dai Gai­lu­tė Smag­riū­nie­nė pa­tvir­ti­na: įvy­kių su­ves­ti­nė­je už­fik­suo­ta, kad lapk­ri­čio 17 die­ną prie vie­no mies­to ba­ro mu­šė­si ke­tu­ri vy­riš­kiai – du prieš du. Pa­reiš­ki­mo po­li­ci­jai ra­šy­ti ne­pa­no­ro nė vie­nas, to­dėl ty­ri­mas ne­pra­dė­tas.

Ka­dan­gi iki­teis­mi­nio ty­ri­mo ne­bu­vo ir ap­lin­ky­bės ne­nus­ta­ty­tos, be­lie­ka iš­klau­sy­ti žmo­nes, su­si­ju­sius su to va­ka­ro įvy­kiais.

Ka­dan­gi T. Sar­na­čins­kas bu­vo ne­pa­ten­kin­tas klau­si­mais ir gra­si­no teis­mais, eti­kos ko­mi­si­ja, įsta­ty­mais ir pa­na­šiais da­ly­kais, pir­miau­sia pa­tei­kia­me jo ver­si­ją.

„Man ki­lo klau­si­mas, ar ra­šy­ti pa­reiš­ki­mą. Aš pa­ty­riau nuo­sto­lių, man bu­vo su­plė­šy­tas švar­kas, su­ga­din­tas va­ka­ras, bet nuo­sto­liai ne­bu­vo di­de­li ir aš ne­no­rė­jau skan­da­lo“, – sa­kė šiau­lie­tis.

T. Sar­na­čins­kas pa­sa­ko­jo lai­ką ba­re lei­dęs su žmo­na ir dar dviem bi­čiu­liais. Iš pra­džių iš­gir­do rep­li­kas sa­vo ad­re­su nuo gre­ti­mo sta­liu­ko, o po kiek lai­ko išė­jus iš sa­lės prie jo priė­jo žmo­gus ir pir­ma­sis pra­dė­jo muš­ty­nes, o jis tik ap­si­gy­nė.

„Įsi­vaiz­duo­ki­te, ma­ne puo­lė du as­me­nys“, – tvir­ti­no vy­ras.

Ko­dėl nu­ken­tė­ju­siu sa­ve pri­sta­tęs, jis ne­si­krei­pė į po­li­ci­ją?

„Dėl vie­nos prie­žas­ties – tarp už­puo­li­kų bu­vo žmo­gus, ku­ris dir­ba dar­bo­vie­tė­je, ku­rio­je dir­ba vie­nas ma­no pa­žįs­ta­mas. Tie­siog ne­no­rė­jau ga­din­ti žmo­gui gy­ve­ni­mo, jis ten ei­na pa­kan­ka­mai aukš­tas pa­rei­gas. Ki­tu at­ve­ju, tik­rai bū­čiau pa­ra­šęs, nes man su­plė­šė švar­ką, pa­kau­šis bu­vo mė­ly­nas, ma­ne smar­kiai su­mu­šė“, – at­sa­kė pa­šne­ko­vas.

Jis ti­ki­no, kad jį ga­li­mai puo­lę muš­ty­nių da­ly­viai nu­ken­tė­jo ne­žy­miai.

„Tas druč­kis, ku­ris ma­ne puo­lė, iš vi­so ne­bu­vo su­muš­tas“, – aiš­ki­no T. Sa­rna­čins­kas.

Me­ras pa­ti­kė­jo sa­vu

Tą va­ka­rą ba­re lai­ką lei­do ir vie­nos už­sie­nio ka­pi­ta­lo įmo­nės Šiau­liuo­se dar­buo­to­jai. Šio­je įmo­nė­je yra dir­bęs T. Sar­na­čins­kas. Kar­tu bu­vo ir jos va­do­vas, ta­čiau jis grei­tai ba­rą pa­li­ko. Po ke­lių mi­nu­čių ki­lus in­ci­den­tui, bu­vo iš­kvies­ta po­li­ci­ja.

„Aš nu­va­žia­vau į po­li­ci­ją, ap­klau­siau dar­buo­to­jus. Jų nuo­mo­nė bu­vo vi­sai ki­to­kia nei pa­ties T. Sar­na­čins­ko, bu­vu­sio ten su drau­gu“, – pa­sa­ko­jo aukš­tas pa­rei­gas einan­tis įmo­nės at­sto­vas (ka­dan­gi įmo­nės at­sto­vas yra pri­va­tus as­muo, jo pra­šy­mu pa­var­dė bei įmo­nė ne­vie­ši­na­ma).

Paš­ne­ko­vas pa­sa­ko­jo, kad ne­va pa­ts T. Sar­na­čins­kas „grie­žė dan­tį“ ant ki­to vė­liau ki­lu­sių muš­ty­nių da­ly­vio, o šio ko­le­ga ban­dė nu­ra­min­ti, kad konf­lik­tas neį­si­siū­buo­tų.

„Kai išė­jo į lau­ką, po pir­mi­nio konf­lik­to, jis jau ro­dė sa­vo „ko­vos veiks­mus“. Mū­siš­kiai bu­vo la­biau su­muš­ti. Ant­ra­sis iš mū­sų ban­dė gin­ti, sa­ky­ti, kad ne­da­ry­kit čia nie­ko blo­go, priė­jo ar­čiau ir ga­vo tie­siai į vei­dą, nors jis bu­vo nei prie ko“, – pa­sa­ko­jo įmo­nės at­sto­vas.

Apie šį įvy­kį bu­vo in­for­muo­tas mies­to me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas.

„Si­tua­ci­ja man ži­no­ma, ga­vau To­mo paaiš­ki­ni­mą, ku­ris ma­ne vi­siš­kai įti­ki­no. Ten yra taip, kad To­mas gy­nė­si“, – sa­kė re­dak­ci­jai A. Vi­soc­kas.

Muš­ty­nių ne­bep­ri­si­me­na?

Vi­suo­me­nė­je pro­tes­to ak­ci­jo­mis bei vie­šais pa­si­sa­ky­mais, at­sto­vau­jan­čiais Šiau­lių me­ro po­zi­ci­joms, iš­gar­sė­jęs vi­suo­me­ni­nin­kas Za­ki­ras Me­dži­do­vas ko­vo 3 die­ną da­ly­vaus Sa­vi­val­dos rin­ki­muo­se.

Esa­me ra­šę, kad So­vets­ko (Ru­si­ja) aukš­to­jo­je mo­kyk­lo­je tei­sės moks­lus krim­tęs, vė­liau Šiau­lių kraš­to va­dy­bos, tei­sės ir kal­bų ko­le­gi­ją bai­gęs, o Šiau­lių uni­ver­si­te­to ma­gist­ran­tū­ro­je dar stu­di­juo­jan­tis šiau­lie­tis dir­ba trans­por­to va­dy­bi­nin­ku.

Į re­dak­ci­ją krei­pę­sis šiau­lie­tis ste­bė­jo­si, kaip šis kan­di­da­tas su­ge­bės tar­tis su ki­tais Ta­ry­bos na­riais, jei ne­va dėl konf­lik­tų dar­bo­vie­tė­se neuž­si­bū­na. Esą vie­no­je Šiau­lių kro­vi­nių per­ve­ži­mo įmo­nių trans­por­to va­dy­bi­nin­ku dir­bęs Z. Me­dži­do­vas konf­lik­ta­vo su to­li­mų­jų rei­sų vai­ruo­to­jais, o su dviem iš jų ga­li­mai su­si­mu­šė.

„Nep­ri­si­me­nu“, – pa­klaus­tas apie šią is­to­ri­ją sa­kė šiau­lie­tis, nors įmo­nę pa­li­ko tik prieš pust­re­čių me­tų.

„Ką reiš­kia muš­ty­nės? Ar tai reiš­kia tekš­te­lė­jai, pa­si­stū­mei, ar – dau­žy­tis kumš­čiais iki krau­jo? Bar­tis daž­nai tek­da­vo“, – ko­men­ta­vo Z. Me­dži­do­vas.

Jis pa­sa­ko­jo, kad vai­ruo­to­jai iš Uk­rai­nos, Bal­ta­ru­si­jos, Ru­si­jos dirb­ti at­va­žiuo­ja „su kaž­ko­kiu įsi­vaiz­da­vi­mu, kiek už­dirbs, ko­ja du­ris ati­da­ri­nės“. Anot trans­por­ti­nin­ko, iš­va­žia­vę į rei­są jie su­si­pa­žįs­ta su kar­čia rea­ly­be – da­ro pa­žei­di­mus, nuo­sto­lius, ne ten pi­la­si ku­rą, pa­vė­luo­ja, pri­skam­bi­na te­le­fo­nu ir pa­na­šiai.

„Ne­si­lai­ko vai­ra­vi­mo re­ži­mo. Jam sa­kai: tau dar li­ko dvi va­lan­dos va­žia­vi­mo, jis man sa­ko: aš pa­var­gau. Grį­žę pra­de­da konf­lik­tuo­ti“, – bū­si­mas po­li­ti­kas kal­ti­no vai­ruo­to­jus.

Jis pa­brė­žė, kad iš įmo­nės išė­jo sa­vo no­ru, o ne bu­vo at­leis­tas „už nea­dek­va­tų el­ge­sį“. Ko­dėl išė­jo?

„Kaip čia jums paaiš­kin­ti, ne­be­su­ta­rė­me su darb­da­viu. Jis vie­naip įsi­vaiz­da­vo dar­bą, aš ki­taip“, – pa­ban­dė paaiš­kin­ti.

„Pap­ra­šė išei­ti“

Z. Me­dži­do­vas bu­vo įsi­dar­bi­nęs ir ki­to­je kro­vi­nių per­ve­ži­mo įmo­nė­je.

Vie­nas įmo­nės va­do­vų (var­das, pa­var­dė re­dak­ci­jai ži­no­mi) re­dak­ci­jai ko­men­ta­vo, kad po pu­sant­rų me­tų dar­bo Z. Me­dži­do­vo „bu­vo pa­pra­šy­ta“ pa­lik­ti įmo­nę dėl ne­va im­pul­sy­vaus ir konf­lik­tiš­ko cha­rak­te­rio.

„Pas mus jis ne­si­mu­šė, nes fi­ziš­kai ne­tu­rė­jo tam ga­li­my­bių – dir­bo Šiau­liuo­se, o įmo­nė Kau­ne, ta­čiau gir­dė­jo­me, kad šiau­lie­čių įmo­nė­je bu­vo su­si­mu­šęs su vai­ruo­to­jais“, – sa­kė pa­šne­ko­vas.

Jis pa­sa­ko­jo, kad bū­da­mas ge­ru va­dy­bi­nin­ku Z. Me­dži­do­vas ne­su­ge­bė­jo ko­mu­ni­kuo­ti su ko­le­go­mis ir įmo­nė nu­spren­dė neau­ko­ti vi­so ko­lek­ty­vo dėl vie­no žmo­gaus.

Z. Me­dži­do­vas pa­sa­ko­ja ki­taip – pa­di­dė­jo dar­bo krū­vis, pa­pra­šė pa­di­din­ti at­ly­gi­ni­mą, darb­da­vys ne­su­ti­ko.

Ar išė­jo iš dar­bo to­dėl, kad bu­vo pa­pra­šy­tas tai pa­da­ry­ti dėl ne­va im­pul­sy­vaus cha­rak­te­rio?

„Sun­ku pa­sa­ky­ti. Išė­jau ša­lių su­si­ta­ri­mu. Tai, kad pa­sa­kei tie­są, esi konf­lik­tiš­kas? Jei duo­da dau­giau dar­bo, o mo­kė­ti dau­giau ne­no­ri...“ – pa­sa­ko­jo šiau­lie­tis.

Pri­mi­nus ga­li­mus konf­lik­tus ne tik su va­do­vais, bet ir su ko­le­go­mis, sa­kė: „Ką reiš­kia konf­lik­tuo­ti? Tai dar­bi­nės si­tua­ci­jos. Daug ne­su­ta­ri­mų bū­da­vo“.

Po­li­ti­ka – de­ry­bų me­nas. Ar jam pa­vyks su­val­dy­ti sa­vo, anot bu­vu­sių darb­da­vių, im­pul­sy­vų bū­dą mies­to Ta­ry­bo­je? „Pir­miau­sia rei­kia, kad žmo­nės iš­rink­tų“, – at­sa­kė.

Šiau­lių mies­to me­ras, pa­klaus­tas, ar ne­ma­to grės­mių at­ves­ti į mies­to Ta­ry­bą gat­vės kul­tū­rą, at­sa­kė, kad grės­mes ma­to spau­do­je. Me­ras sa­ko, kad apie ap­ra­šy­tus są­ra­šo na­rius jam rei­kė­tų dau­giau ži­nių, ku­rias ga­lė­tų pa­tik­rin­ti.

Ar­tė­ja spren­di­mo me­tas

Spar­čiai ar­tė­ja sa­vi­val­dy­bių rin­ki­mų die­na. Do­mė­ki­tės, ieš­ko­ki­te in­for­ma­ci­jos apie pre­ten­den­tus į ta­ry­bas, į me­ro po­stus, ver­tin­ki­te, ar jū­sų iš­rink­ti žmo­nės pa­tei­si­no lū­kes­čius, pa­sver­ki­te pa­ža­dus ir pa­da­ry­tus dar­bus.

Ana­li­zuo­ki­te rin­ki­mų są­ra­šus. Apie, jū­sų nuo­mo­ne, ne­tin­ka­mus as­me­nis dirb­ti ta­ry­bo­se in­for­muo­ki­te ži­niask­lai­dą, vie­šin­ki­te. „Šiau­lių kraš­tas“ priims tik fak­tus, o ne nuo­mo­nes be ar­gu­men­tų. Vi­sus fak­tus tik­ri­na­me ir tik­rin­si­me.

Re­dak­ci­ja

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Za­ki­ras Me­dži­do­vas ne­nei­gia konf­lik­tuo­da­vęs su bend­ra­dar­biais, ta­čiau apie ga­li­mai vy­ku­sias muš­ty­nes ne­pri­si­me­na.

Prieš maž­daug de­šimt­me­tį įkū­ręs aso­cia­ci­ją „Ne­ty­lėk“, kvie­tu­sią kel­ti ša­ly­je tvy­ran­čias ne­ge­ro­ves, T. Sar­na­čins­kas ta­da ak­ty­viai da­ly­va­vo įvai­rio­se pro­tes­to ak­ci­jo­se.

Meras Artūras Visockas savo bendražygius gina.