
Naujausios
Ar į savivaldą ateis gatvės kultūra?
Valdyti Šiaulius siekia nemaža dalis visiškai naujų, politikoje nedalyvavusių žmonių. Jie gali suteikti miesto Tarybai dinamiškumo, atnešti naują požiūrį, tačiau ar nesukels visai kitokių problemų? Miesto mero Artūro Visocko komandoje – pavardės, minimos konfliktuose, kurie kartais sprendžiami jėga. Ar į Tarybą gali ateiti gatvės kultūra?
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Muštynės ar užpuolimas?
Tarp pretenduojančių ateinančius ketverius metus valdyti Šiaulius – Tomas Sarnačinskas, prieš keletą metų buvo žinomas kaip pilietinio aktyvaus jaunimo atstovas, įkūręs asociaciją „Netylėk“. Bet asociacija nutilo, o aktyvus jaunuolis emigravo į Angliją.
Grįžęs dirbo keliose įmonėse. Šiaulių universitete yra įgijęs inžinieriaus mechaniko specialybę.
Redakciją pasiekė informacija, kad būsimas politikas pernai lapkričio pabaigoje galimai įsivėlė į muštynes prie vieno Šiaulių baro.
„Ne. Buvo kitokia istorija. Mane užpuolė du žmonės ir aš apsigyniau“, – sako T. Sarnačinskas
Šiaulių policijos komisariato atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė patvirtina: įvykių suvestinėje užfiksuota, kad lapkričio 17 dieną prie vieno miesto baro mušėsi keturi vyriškiai – du prieš du. Pareiškimo policijai rašyti nepanoro nė vienas, todėl tyrimas nepradėtas.
Kadangi ikiteisminio tyrimo nebuvo ir aplinkybės nenustatytos, belieka išklausyti žmones, susijusius su to vakaro įvykiais.
Kadangi T. Sarnačinskas buvo nepatenkintas klausimais ir grasino teismais, etikos komisija, įstatymais ir panašiais dalykais, pirmiausia pateikiame jo versiją.
„Man kilo klausimas, ar rašyti pareiškimą. Aš patyriau nuostolių, man buvo suplėšytas švarkas, sugadintas vakaras, bet nuostoliai nebuvo dideli ir aš nenorėjau skandalo“, – sakė šiaulietis.
T. Sarnačinskas pasakojo laiką bare leidęs su žmona ir dar dviem bičiuliais. Iš pradžių išgirdo replikas savo adresu nuo gretimo staliuko, o po kiek laiko išėjus iš salės prie jo priėjo žmogus ir pirmasis pradėjo muštynes, o jis tik apsigynė.
„Įsivaizduokite, mane puolė du asmenys“, – tvirtino vyras.
Kodėl nukentėjusiu save pristatęs, jis nesikreipė į policiją?
„Dėl vienos priežasties – tarp užpuolikų buvo žmogus, kuris dirba darbovietėje, kurioje dirba vienas mano pažįstamas. Tiesiog nenorėjau gadinti žmogui gyvenimo, jis ten eina pakankamai aukštas pareigas. Kitu atveju, tikrai būčiau parašęs, nes man suplėšė švarką, pakaušis buvo mėlynas, mane smarkiai sumušė“, – atsakė pašnekovas.
Jis tikino, kad jį galimai puolę muštynių dalyviai nukentėjo nežymiai.
„Tas dručkis, kuris mane puolė, iš viso nebuvo sumuštas“, – aiškino T. Sarnačinskas.
Meras patikėjo savu
Tą vakarą bare laiką leido ir vienos užsienio kapitalo įmonės Šiauliuose darbuotojai. Šioje įmonėje yra dirbęs T. Sarnačinskas. Kartu buvo ir jos vadovas, tačiau jis greitai barą paliko. Po kelių minučių kilus incidentui, buvo iškviesta policija.
„Aš nuvažiavau į policiją, apklausiau darbuotojus. Jų nuomonė buvo visai kitokia nei paties T. Sarnačinsko, buvusio ten su draugu“, – pasakojo aukštas pareigas einantis įmonės atstovas (kadangi įmonės atstovas yra privatus asmuo, jo prašymu pavardė bei įmonė neviešinama).
Pašnekovas pasakojo, kad neva pats T. Sarnačinskas „griežė dantį“ ant kito vėliau kilusių muštynių dalyvio, o šio kolega bandė nuraminti, kad konfliktas neįsisiūbuotų.
„Kai išėjo į lauką, po pirminio konflikto, jis jau rodė savo „kovos veiksmus“. Mūsiškiai buvo labiau sumušti. Antrasis iš mūsų bandė ginti, sakyti, kad nedarykit čia nieko blogo, priėjo arčiau ir gavo tiesiai į veidą, nors jis buvo nei prie ko“, – pasakojo įmonės atstovas.
Apie šį įvykį buvo informuotas miesto meras Artūras Visockas.
„Situacija man žinoma, gavau Tomo paaiškinimą, kuris mane visiškai įtikino. Ten yra taip, kad Tomas gynėsi“, – sakė redakcijai A. Visockas.
Muštynių nebeprisimena?
Visuomenėje protesto akcijomis bei viešais pasisakymais, atstovaujančiais Šiaulių mero pozicijoms, išgarsėjęs visuomenininkas Zakiras Medžidovas kovo 3 dieną dalyvaus Savivaldos rinkimuose.
Esame rašę, kad Sovetsko (Rusija) aukštojoje mokykloje teisės mokslus krimtęs, vėliau Šiaulių krašto vadybos, teisės ir kalbų kolegiją baigęs, o Šiaulių universiteto magistrantūroje dar studijuojantis šiaulietis dirba transporto vadybininku.
Į redakciją kreipęsis šiaulietis stebėjosi, kaip šis kandidatas sugebės tartis su kitais Tarybos nariais, jei neva dėl konfliktų darbovietėse neužsibūna. Esą vienoje Šiaulių krovinių pervežimo įmonių transporto vadybininku dirbęs Z. Medžidovas konfliktavo su tolimųjų reisų vairuotojais, o su dviem iš jų galimai susimušė.
„Neprisimenu“, – paklaustas apie šią istoriją sakė šiaulietis, nors įmonę paliko tik prieš pustrečių metų.
„Ką reiškia muštynės? Ar tai reiškia tekštelėjai, pasistūmei, ar – daužytis kumščiais iki kraujo? Bartis dažnai tekdavo“, – komentavo Z. Medžidovas.
Jis pasakojo, kad vairuotojai iš Ukrainos, Baltarusijos, Rusijos dirbti atvažiuoja „su kažkokiu įsivaizdavimu, kiek uždirbs, koja duris atidarinės“. Anot transportininko, išvažiavę į reisą jie susipažįsta su karčia realybe – daro pažeidimus, nuostolius, ne ten pilasi kurą, pavėluoja, priskambina telefonu ir panašiai.
„Nesilaiko vairavimo režimo. Jam sakai: tau dar liko dvi valandos važiavimo, jis man sako: aš pavargau. Grįžę pradeda konfliktuoti“, – būsimas politikas kaltino vairuotojus.
Jis pabrėžė, kad iš įmonės išėjo savo noru, o ne buvo atleistas „už neadekvatų elgesį“. Kodėl išėjo?
„Kaip čia jums paaiškinti, nebesutarėme su darbdaviu. Jis vienaip įsivaizdavo darbą, aš kitaip“, – pabandė paaiškinti.
„Paprašė išeiti“
Z. Medžidovas buvo įsidarbinęs ir kitoje krovinių pervežimo įmonėje.
Vienas įmonės vadovų (vardas, pavardė redakcijai žinomi) redakcijai komentavo, kad po pusantrų metų darbo Z. Medžidovo „buvo paprašyta“ palikti įmonę dėl neva impulsyvaus ir konfliktiško charakterio.
„Pas mus jis nesimušė, nes fiziškai neturėjo tam galimybių – dirbo Šiauliuose, o įmonė Kaune, tačiau girdėjome, kad šiauliečių įmonėje buvo susimušęs su vairuotojais“, – sakė pašnekovas.
Jis pasakojo, kad būdamas geru vadybininku Z. Medžidovas nesugebėjo komunikuoti su kolegomis ir įmonė nusprendė neaukoti viso kolektyvo dėl vieno žmogaus.
Z. Medžidovas pasakoja kitaip – padidėjo darbo krūvis, paprašė padidinti atlyginimą, darbdavys nesutiko.
Ar išėjo iš darbo todėl, kad buvo paprašytas tai padaryti dėl neva impulsyvaus charakterio?
„Sunku pasakyti. Išėjau šalių susitarimu. Tai, kad pasakei tiesą, esi konfliktiškas? Jei duoda daugiau darbo, o mokėti daugiau nenori...“ – pasakojo šiaulietis.
Priminus galimus konfliktus ne tik su vadovais, bet ir su kolegomis, sakė: „Ką reiškia konfliktuoti? Tai darbinės situacijos. Daug nesutarimų būdavo“.
Politika – derybų menas. Ar jam pavyks suvaldyti savo, anot buvusių darbdavių, impulsyvų būdą miesto Taryboje? „Pirmiausia reikia, kad žmonės išrinktų“, – atsakė.
Šiaulių miesto meras, paklaustas, ar nemato grėsmių atvesti į miesto Tarybą gatvės kultūrą, atsakė, kad grėsmes mato spaudoje. Meras sako, kad apie aprašytus sąrašo narius jam reikėtų daugiau žinių, kurias galėtų patikrinti.
Artėja sprendimo metas
Sparčiai artėja savivaldybių rinkimų diena. Domėkitės, ieškokite informacijos apie pretendentus į tarybas, į mero postus, vertinkite, ar jūsų išrinkti žmonės pateisino lūkesčius, pasverkite pažadus ir padarytus darbus.
Analizuokite rinkimų sąrašus. Apie, jūsų nuomone, netinkamus asmenis dirbti tarybose informuokite žiniasklaidą, viešinkite. „Šiaulių kraštas“ priims tik faktus, o ne nuomones be argumentų. Visus faktus tikriname ir tikrinsime.
Redakcija
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Zakiras Medžidovas neneigia konfliktuodavęs su bendradarbiais, tačiau apie galimai vykusias muštynes neprisimena.
Prieš maždaug dešimtmetį įkūręs asociaciją „Netylėk“, kvietusią kelti šalyje tvyrančias negeroves, T. Sarnačinskas tada aktyviai dalyvavo įvairiose protesto akcijose.
Meras Artūras Visockas savo bendražygius gina.