Ar gimnazistai bus suvaryti į profesinę mokyklą?

Ar gimnazistai bus suvaryti į profesinę mokyklą?

Ar gim­na­zis­tai bus su­va­ry­ti į pro­fe­si­nę mo­kyk­lą?

Prieš ke­le­tą mė­ne­sių ap­si­lan­kiu­sios švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­rės klaus­ta, kaip bus jun­gia­ma Pak­ruo­jo ra­jo­no Žei­me­lio gim­na­zi­ja ir Že­mės ūkio mo­kyk­la? Aiš­kaus at­sa­ky­mo neiš­girs­ta. Žei­me­lis – pa­ri­bio mies­te­lis, to­dėl bai­mi­na­ma­si, kad po šio eks­pe­ri­men­to ga­li bū­ti nu­su­sin­tos abi įstai­gos, o vie­tos to­kia re­gio­ni­nė po­li­ti­ka ska­tins krau­ti la­ga­mi­nus. Ar gim­na­zis­tai bus su­va­ry­ti į pro­fe­si­nę mo­kyk­lą?

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Pas­ku­ti­nė se­niū­ni­jos mo­kyk­la

Žei­me­lio gim­na­zi­ja – pa­sku­ti­nio­ji Žei­me­lio se­niū­ni­jo­je iš­li­ku­si bend­ro­jo la­vi­ni­mo mo­kyk­la, ku­rio­je ug­do­mi 224 pir­mų – dvy­lik­tų kla­sių moks­lei­viai.

Gim­na­zi­jos di­rek­to­rė Vil­ma Ka­mins­kie­nė įsi­ti­ki­nu­si, kad vi­du­ri­nį iš­si­la­vi­ni­mą su­tei­kian­ti įstai­ga ato­kia­me ra­jo­no pa­ri­by­je bū­ti­na: kur ki­taip jį įgis se­niū­ni­jos vai­kai? Iki ki­tų ar­ti­miau­sių gim­na­zi­jų Pak­ruo­jo, Jo­niš­kio, Pas­va­lio ra­jo­nuo­se at­stu­mai skai­čiuo­ja­mi de­šim­ti­mis ki­lo­met­rų.

„Me­tų me­tais apie 40 pro­cen­tų mū­sų abi­tu­rien­tų įsto­ja į aukš­tą­sias mo­kyk­las. Nors apy­lin­kė­se gy­ve­nan­čių dau­ge­lio vai­kų tė­vai už­dir­ba kuk­liai ir ne­tu­ri pi­ni­gų sam­dy­ti ko­re­pe­ti­to­rius. Va­di­na­si, gim­na­zi­ja su­tei­kia pa­kan­ka­mai ži­nių jau­ni­mui sėk­min­gai kon­ku­ruo­ti su did­mies­čių mo­ky­mo įstai­gų auk­lė­ti­niais. Žei­me­lio gim­na­zi­ja dir­ba pa­gal ak­re­di­tuo­tą pro­gra­mą, ne­trūks­ta moks­lei­vių (kla­sė­se vi­du­ti­niš­kai yra po 15) nei mo­ki­nio krep­še­lio lė­šų. Hi­gie­nos nor­mos mū­sų įstai­gai taip pat tai­ko­mos aukš­tos, aukš­tes­nės nei Že­mės ūkio mo­kyk­lai“, – var­di­ja di­rek­to­rė.

V. Ka­mins­kie­nė pri­si­me­na, kad idė­jos su­jung­ti ne­to­lie­se esan­čias mo­kyk­las ki­lo ne­be pir­mą kar­tą. Pir­mą­syk apie tai gar­siau pra­bil­ta 2000-ai­siais, kai anuo­me­ti­nė Žei­me­lio vi­du­ri­nė mo­kyk­la te­tu­rė­jo aš­tuo­nis abi­tu­rien­tus. Prie jun­gi­mo pla­nų švie­ti­mo po­li­ti­kai grįž­ta kas tre­jus – ket­ve­rius me­tus, nors per tą lai­ką mo­kyk­la pa­sie­kė gim­na­zi­jos sta­tu­są, o moks­lei­vių skai­čius sta­bi­li­za­vo­si.

Ne­ri­mo die­nos be at­sa­ky­mų

Prieš ke­le­tą mė­ne­sių abi Žei­me­lio mo­kyk­las ap­lan­kiu­sios švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­rės Jur­gi­tos Pet­raus­kie­nės klaus­ta, kaip nu­ma­to­ma jas jung­ti? Anot V. Ka­mins­kie­nės, gim­na­zi­jos bend­ruo­me­nė aiš­kių at­sa­ky­mų neiš­gir­do.

Ba­lan­dį vy­ku­sia­me su­si­ti­ki­me su Pak­ruo­jo ra­jo­no va­do­vais, po­li­ti­kais moks­lei­vių tė­vai bei mo­ky­to­jai taip pat pa­si­ge­do aiš­ku­mo.

O ne­ri­mo gim­na­zi­jo­je ne­trūks­ta. An­tai da­bar­ti­niai de­šim­to­kai griež­tai pa­si­sa­kė prieš ga­li­mą pa­mo­kų vy­res­nio­sioms kla­sėms per­kė­li­mą į Že­mės ūkio mo­kyk­los pa­tal­pas. Jau­ni­mas ne­slė­pė po­zi­ci­jos – „į pro­fe­si­nę nei­sim“. Ir, jei Žei­me­lio gim­na­zi­ja (moks­lei­vių nuo­mo­ne) bus ver­čia­ma pro­fe­si­ne mo­kyk­la – bū­si­mie­ji abi­tu­rien­tai iš­vyks mo­ky­tis ki­tur...

„Gim­na­zi­jos abi­tu­rien­tų ne­ma­ža da­lis kas­met ren­ka­si lai­ky­ti bran­dos eg­za­mi­nus vals­ty­bi­niu ly­giu. O Že­mės ūkio mo­kyk­los auk­lė­ti­niai, nors ir įgy­jan­tys jo­je vi­du­ri­nį iš­si­la­vi­ni­mą, prio­ri­te­tą tei­kia pro­fe­si­jai – dau­ge­lis lai­ko tik mo­kyk­li­nius bran­dos eg­za­mi­nus. Ka­žin, ar pa­sta­rą­ją mo­kyk­lą pa­da­rius gim­na­zi­jos sky­riu­mi, pro­fe­si­jos sie­kian­čių moks­lei­vių nuo­sta­tos pa­si­keis? Ir ar vy­res­ni nei 20 me­tų žmo­nės (to­kių Že­mės ūkio mo­kyk­lo­je yra ne­ma­žai) iš­vis no­rės mo­ky­tis mo­kyk­lo­je, ku­rią lan­ko vai­kai?“ – svars­tė V. Ka­mins­kie­nė.

Gal­vo­sū­kiu tap­tų ir su­jung­tų­ mo­kyk­lų dar­buo­to­jų atei­tis. Nes iš dvie­jų val­gyk­lų lik­tų vie­na, ne­be­rei­kė­tų vie­no iš di­rek­to­rių, gal­būt – da­lies pe­da­go­gų ar ki­tų dar­buo­to­jų.

„Iš dvie­jų skir­tin­go pro­fi­lio mo­kyk­lų su­kur­ti nau­ją vie­šą­ją įstai­gą nė­ra pa­pras­ta. Nes gim­na­zi­jos aukš­čiau­sias val­dy­mo or­ga­nas yra pe­da­go­gų, moks­lei­vių bei jų tė­vų at­sto­vų ta­ry­ba. O vie­šą­ją įstai­gą jau val­dy­tų da­li­nin­kai. Gim­na­zi­jos, tei­kian­čios ir pro­fe­si­nį iš­si­la­vi­ni­mą, vei­kian­čio mo­de­lio Lie­tu­vo­je nė­ra. Ši idė­ja gal­būt pe­rim­ta iš Skan­di­na­vi­jos ša­lių. Gim­na­zi­ją žy­miai lo­giš­kiau bū­tų jung­ti su Žei­me­lio vai­kų dar­že­liu-dau­gia­funk­ciu cent­ru. Nes abi įstai­gos yra vals­ty­bi­nės, abi tei­kia ug­dy­mo pa­slau­gas. Ir iki­mo­kyk­li­nių, prieš­mo­kyk­li­nių pa­da­li­nių veik­los prie mo­kyk­lų pa­tir­ties jau yra“, – tei­gia gim­na­zi­jos di­rek­to­rė.

V. Ka­mins­kie­nės nuo­mo­ne, gim­na­zi­jos ir Že­mės ūkio mo­kyk­los su­jun­gi­mas gal duo­tų nau­dą, tau­pant eta­tus. Ta­čiau at­si­gręž­tų ki­tu ga­lu: tuš­ti lik­tų ne­ma­žai pa­sta­tų, ku­riuos rei­kė­tų sau­go­ti, šil­dy­ti. Ir ši prie­žiū­ra kai­nuo­tų ne­pi­giai.

Ar rei­kia dar vai­duok­lių?

Žei­me­lio že­mės ūkio mo­kyk­los di­rek­to­rius An­ta­nas Ind­riu­lis – prieš nu­ma­to­mą jun­gi­mą. Va­do­vas pa­že­ria ei­lę ar­gu­men­tų, ko­dėl tai ne­nau­din­ga.

„Šiuo me­tu že­mės ūkio mo­kyk­los val­do­mos tie­siai iš Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jos, lė­šas veik­lai gau­na iš Fi­nan­sų mi­nis­te­ri­jos. Ga­li­my­bės da­ly­vau­ti pro­jek­tuo­se pri­trau­kiant pa­pil­do­mą fi­nan­sa­vi­mą – žy­miai di­des­nės nei bus, ta­pus ra­jo­no sa­vi­val­dy­bei pri­klau­san­čios gim­na­zi­jos sky­riu­mi. Mū­sų moks­lei­viai pra­kti­nius įgū­džius šli­fuo­ja ne tik vi­so­je ša­ly­je – per­spek­ty­viau­si iš­va­žiuo­da­vo pra­kti­kuo­tis ir į už­sie­nį. Į Žei­me­lį mo­ky­tis pro­fe­si­jų at­vyks­ta ne tik Pak­ruo­jo, bet ir ap­lin­ki­nių ra­jo­nų jau­nuo­liai. Ar be­va­žiuos po su­jun­gi­mo, kai gim­na­zi­jų yra ir ten? Jun­gi­mo lai­kas su­pla­nuo­tas, ta­čiau nė­ra poįs­ta­ty­mi­nių ak­tų, tu­rin­čių reg­la­men­tuo­ti pro­ce­sus. Ko­kia atei­tis lau­kia vi­sų 69 mo­kyk­los dar­buo­to­jų? Nes dar­bo, pre­li­mi­na­riais skai­čia­vi­mais, ne­teks treč­da­lis jų.“

A. Ind­riu­lis nea­be­jo­ja, kad po su­jun­gi­mo tuš­čius li­ku­sius pa­sta­tus iš­tiks griū­van­čių vai­duok­lių li­ki­mas. Jie sto­vės nie­kam ne­rei­ka­lin­gi, kaip sto­vi už­da­ry­tos Grik­pė­džių, ne­to­li­mų Bar­diš­kių, De­gė­sių mo­kyk­los. Pak­ruo­jo ra­jo­nas – juk ne did­mies­čiai, ku­riuo­se pa­tal­pas per­ka vers­li­nin­kai.

Di­rek­to­riaus nuo­mo­ne, Že­mės ūkio mo­kyk­la ga­lė­tų gy­vuo­ti kaip sa­va­ran­kiš­ka vie­šo­ji įstai­ga. Nes jau da­bar no­rą tap­ti jos da­li­nin­ku yra pa­reiš­kęs siu­vi­mo įmo­nę mies­te­ly­je įkū­ręs vers­li­nin­kas. Mo­kyk­la, kaip po­ten­cia­liu mo­ky­mo sky­riu­mi, do­mi­si Ge­di­mi­no tech­ni­kos uni­ver­si­te­to va­do­vy­bė.

„Re­gio­nų jau­ni­mą ve­ja iš Lie­tu­vos!“

Šiuo me­tu Že­mės ūkio mo­kyk­lo­je – 282 moks­lei­viai. Pa­sak A. Ind­riu­lio, nuo ki­to rug­sė­jo moks­lei­vių su­ma­žės ke­lio­mis de­šim­ti­mis, nes per­nai ne­bu­vo leis­ta rink­ti pir­ma­kur­sių į kai ku­rias spe­cia­ly­bes.

„Po­žiū­rį į Že­mės ūkio mo­kyk­lą iliust­ruo­ja fak­tas, kad iki šiol ne­ži­no­me, ko­kių iš ga­li­mų pro­fe­si­jų ga­lė­si­me mo­ky­ti nuo ru­dens. Nors aukš­tų­jų mo­kyk­lų siū­lo­mų stu­di­jų pro­gra­mų są­ra­šai jau pa­skelb­ti. Be Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jos lei­di­mo ne­ga­li­me steig­ti nau­jų, nors dar­bo rin­ko­je pa­klau­sių, pro­fe­si­jų mo­ky­mo gru­pių. Iš mi­nis­te­ri­jos ski­ria­mos kvo­tos, kiek ga­li­me priim­ti žmo­nių mo­ky­tis konk­re­čių spe­cia­ly­bių. Orien­tuo­ja­ma­si, kad jas įgi­ję mū­sų ab­sol­ven­tai tu­rė­tų dirb­ti Pak­ruo­jo ra­jo­ne.“

A. Ind­riu­lis me­na praė­ju­sį ru­de­nį: tuo­kart Že­mės ūkio mo­kyk­lo­je mo­ky­tis pa­no­ro aš­tuo­nias­de­šim­čia pre­ten­den­tų dau­giau, nei lei­do priim­ti kvo­tos. Di­rek­to­rius ra­šė Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jai, pra­šy­da­mas kvo­tas pa­di­din­ti. Ti­kė­da­ma­sis, kad jau­ni­mo no­ras įgy­ti pro­fe­si­jas bus pa­lai­ky­tas, lei­do at­sa­ky­mo lau­kian­tiems pre­ten­den­tams sa­vai­tę gy­ven­ti mo­kyk­los bend­ra­bu­ty­je.

„At­sa­ky­mo iš mi­nis­te­ri­jos taip ir ne­su­lau­kiau. Te­ko pa­sa­ky­ti jau­nuo­liams, kad ne­ga­li­me jų priim­ti... Ar pa­pras­ta jau­nam žmo­gui iš kuk­liai gy­ve­nan­čios šei­mos iš­vyk­ti mo­ky­tis pro­fe­si­jos į did­mies­čius, nes ša­lia esan­čio­je mo­kyk­lo­je jam neat­si­ra­do vie­tos“? – pik­ti­no­si A. Ind­riu­lis.

Di­rek­to­rius „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė ne­ži­nan­tis, kiek iš tų aš­tuo­nių de­šim­čių no­rė­ju­sių mo­ky­tis Žei­me­ly­je jau­nuo­lių su­si­kro­vė emig­ran­tų la­ga­mi­nus. Ta­čiau nea­be­jo­jo – to­kia po­li­ti­ka re­gio­nų jau­ni­mą ve­ja iš Lie­tu­vos!

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Gim­na­zi­ja – pa­sku­ti­nė mo­kyk­la Žei­me­lio se­niū­ni­jo­je.

Žei­me­lio gim­na­zi­jos di­rek­to­rė Vil­ma Ka­mins­kie­nė abe­jo­ja, ar nu­ma­to­mas su­jun­gi­mas duos ap­čiuo­pia­mą nau­dą: eta­tų su­ma­žės, ta­čiau teks iš­lai­ky­ti iš­tuš­tė­ju­sius pa­sta­tus.

Že­mės ūkio mo­kyk­los pa­sta­tai – erd­vūs, bet kiek juo­se mo­ky­sis žmo­nių, nu­sta­to kvo­tos.

Žei­me­lio že­mės ūkio mo­kyk­los ar­chy­vo nuo­tr.

An­ta­nas Ind­riu­lis ma­no, kad ne­ga­lin­tys įgy­ti pro­fe­si­jų ne­to­li na­mų re­gio­nų jau­nuo­liai ska­ti­na­mi emig­ruo­ti iš Lie­tu­vos.