Ar biudžeto pinigai buvo nukreipti „į savas kišenes“?

Praėjusią savaitę „Šiaulių krašte“ buvo išspausdintas žurnalistinis tyrimas „Politinė arogancija ir ištaškyti bendruomeniniai pinigai“. Jame buvo atskleista, kaip Šiaulių miesto mero Artūro Visocko politinės komandos narys, šiauliečių antrą kadenciją išrinktas į miesto Tarybą Irmantas Kukulskis, nesiteikė miesto bendruomenei paaiškinti, kodėl negrąžina į biudžetą 10 tūkstančių eurų, nes jo administruojamas bendruomeninis projektas „Senjorų dienos namai Tik TU“ nepasiekė tikslo. Istorija susidomėjo politikai, aiškinsis miesto Tarybos Kontrolės komitetas.

 

Klausimas, ar lėšos projektui galėjo būti skirtos

2020 metais Šiauliams buvo skirtos lėšos pagal Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2020 metų veiksmų plano įgyvendinimo priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“. Maksimali 10 tūkstančių eurų suma buvo skirta I. Kukulskio atstovaujamo Šiaulių regbio klubo „Vairas“ projektui „Senjorų dienos namai „Tik TU“, pagal kurį turėjo būti suremontuota salė klubo turimose (Savivaldybės panaudai suteiktose) klubo patalpose Dainų gatvėje ir įkurti Senjorų dienos namai, kuriuose įvairias veiklas turėjo vykdyti apie 100 pietinio rajono pensinio amžiaus gyventojų.

Praėjo ketveri metai. Sporto klubo salę I. Kukulskis gal iš bendruomeninių lėšų ir suremontavo, tik miesto bendruomenei jų nerodo. Tačiau Senjorų dienos namų nėra iki šiol. Ir niekam Savivaldybėje dėl to galvos neskauda.

Savivaldybės 2020 metais patvirtintame tvarkos apraše, pagal kurį buvo skirstomi pinigai bendruomeniniams projektams, rašoma, kad tinkamomis finansuoti laikomos veiklos, tenkinančios socialinius gyvenamųjų vietovių bendruomenių narių (gyventojų) poreikius.

Surašytuose punktuose, kur galima leisti projekto pinigus, apie patalpas nurodoma tik tiek: „patalpų projektui vykdyti nuoma ir (ar) komunalinių paslaugų išlaidos (šildymo, elektros energijos tiekimo, vandentiekio, nuotekų šalinimo paslaugoms apmokėti)“. Apie remontą – nė žodžio.

Be administracinių išlaidų dar galimos išlaidos įvairioms paslaugoms pirkti. Tik statyba ir patalpų remontas – ne paslaugos, o darbai.

Tad klausimas, ar šis projektas išvis galėjo būti finansuojamas. Tokį klausimą 2020-aisiais kėlė ir Bendruomeninių organizacijų tarybos nariai, kitų projektų teikėjai, tačiau atsakymas buvo vienas: projekto bendruomeninis tikslas – labai reikalingi Senjorų dienos namai. Bendruomeninių organizacijų tarybai tuo metu vadovavo kitas mero politinis bendražygis miesto Taryboje Saulius Stasiūnas.

Projekto tikslas liko nepasiektas. Tačiau projekto vadovas I. Kukulskis ne tik nesiteikė paaiškinti miesto gyventojams, kodėl neįsteigė žadėtų Senjorų dienos namų, bet ir pagąsdino žurnalistę.

Lėšas skiria „savi saviems“?

Ši publikacija visuomenėje sukėlė rezonansą. Be įvairių komentarų socialinėje erdvėje, sureagavo ir politikai.

Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narė, spalį šiauliečių išrinkta į LR Seimą, Roma Janušonienė pakomentavo situaciją: „Projektas „Senjorų dienos namai „Tik TU“ atskleidžia nerimą keliančią tendenciją Šiaulių savivaldybėje – kai atrodo, kad lėšos skiriamos vadovaujantis ne miesto interesais, o artimais ryšiais. Visuomenė, pagrįstai siekianti skaidrumo ir sąžiningumo, turi teisę sužinoti, ar šis projektas nebuvo tik pretekstas nukreipti miesto biudžeto pinigus į savas kišenes. Klausimas, ar lėšos skiriamos tiems, kas iš tiesų jų nusipelno, ar tiesiog „savi saviems“?

Savivaldybės administracijos ir atsakingų asmenų neveiklumas, nesugebėjimas vykdyti atidžios kontrolės atskleidžia galimą viešųjų ir privačių interesų supainiojimą. Kodėl projektas nebuvo įgyvendintas pagal numatytus tikslus, tačiau lėšos taip ir negrąžintos? Kur buvo meras ir Administracijos direktorius, kai reikėjo stebėti, kaip šis projektas vykdomas? Galų gale, kodėl tokios lėšos vis dar nesugrąžintos į miesto biudžetą?“

R. Janušonienė informavo, kad kreipėsi į Savivaldybės vadovus, prašydama pateikti detalias ataskaitas apie projekto „Senjorų dienos namai „Tik TU“ finansavimą ir įgyvendinimą, Savivaldybės kontrolės mechanizmus ir paaiškinti dėl lėšų grąžinimo į miesto biudžetą, projektui nepasiekus tikslų.

„Tačiau jei Antikorupcijos komisija ir Kontrolės komitetas nesureaguos, ketinu kreiptis į STT ir prokuratūrą. Šiame projekte įžvelgiu rimtą interesų konfliktą, kurį būtina ištirti iš esmės. Savivaldybės administracijos atsakomybės trūkumas ir netinkamas lėšų naudojimas yra ne kas kita kaip žingsnis link korupcijos, o tokio piktnaudžiavimo toleruoti negalima“, – teigė politikė.

Jei veikla nevyksta, pinigai turėtų būti grąžinti

Pakalbinome ir kitą esamą ir kartu būsimą šiauliečių išrinktą Seimo narį Domą Griškevičių, kuris prieš darbą Parlamente buvo miesto vicemeras ir tos pačios mero komandos narys.

„Man atrodo, kad pinigai buvo skirti patalpoms remontuoti, kuriose būtų veikęs Senjorų dienos namai. Jeigu Senjorų dienos namai nevykdo veiklos, jos nėra, mano suvokimu, reikėtų rašyti situacijos paaiškinimą ar Administracijai, ar Tarybai ir prašyti papildomo laiko tai veiklai pradėti arba sugrąžinti pinigus. Projektas juk buvo ne sienų remontui, o veiklai, jei veikla nevyksta, nesuvokiama, kaip gali būti neprašoma sugrąžinti pinigų, kai yra nepasiekti projekto tikslai.

Norisi tikėti, kad situacija išsispręs. Kitu atveju yra Kontrolės komitetas, ir jis turi vertinti situaciją. Tam ir yra šis komitetas, kuris gali vertinti ir Administracijos darbą“, – komentavo Seimo narys.

Jo manymu, čia kalbama ne apie tai, remonto darbai atlikti ar ne, bet ar skirtas finansavimas pasiekė tikslą. Jei kituose projektuose Administracija prašo sugrąžinti lėšas, tokia pati pozicija turėtų būti ir šiuo atveju.

Situaciją svarstys Kontrolės komitetas

Šiaulių miesto tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Zakiras Medžidovas pranešė, kad paprašė Savivaldybės administracijos papildomų dokumentų apie lėšų skyrimą projektui „Senjorų dienos namai „Tik TU“. Gavęs dokumentus kvies komiteto posėdį, kuriame bus svarstoma ši situacija.