Apskrities merai prašo gelbėti ŠRATC'ą

Redakcijos archyvo nuotr.

Šiaulių miesto savivaldybė paskelbė, kad Šiaulių regiono merai raštu kreipėsi į Ministrą pirmininką Saulių Skvernelį, prašydami išspręsti susidariusią sudėtingą situaciją Šiaulių regione dėl neatsakingo valstybės institucijų darbo bei prarastų 3 765 060 eurų Europos Sąjungos paramos lėšų. Jas reikalaujama grąžinti iš VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC). Į šį raštą gautas atsakymas, kad situaciją pavesta išnagrinėti Aplinkos ir Finansų ministerijoms.

Ši istorija prasidėjo dar 2010 metais, kuomet ŠRATC pateikė paraišką gauti Europos Sąjungos fondų finansavimą projekto „Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra, sukuriant biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo infrastruktūrą ir/ar atliekų naudojimo energijai gauti pajėgumus“ įgyvendinimui. Jau rašėme, kad tų pačių metų gruodžio 15 dieną finansavimas buvo skirtas, o gruodžio 30 dieną pasirašyta finansavimo sutartis. Bendra projekto vertė siekė beveik 54,487 milijono litų (15, 780 milijono eurų). Tais pačiais metais kaip piniginį užstatą tiesioginiu mokėjimo pavedimu Aplinkos projektų valdymo agentūra pervedė į SNORO banko sąskaitą per 4 milijonu avanso. SNPRO bankui žlugus, ŠRATC neteko pinigų ir nebegalėjo įgyvendinti projekto. Projektas buvo nutrauktas.

ŠRATC yra viešoji pelno nesiekianti įstaiga, kurios pagrindinė veikla – komunalinių atliekų tvarkymas, kuri vykdoma išimtinai iš lėšų, kurios surenkamos iš gyventojų, o taip pat iš savivaldybių biudžeto. Gautos pajamos turi padengti būtinąsias su komunalinių atliekų tvarkymu susijusias sąnaudas, reikalingas šiai paslaugai teikti.

Beveik keturių milijonų eurų, kurie nebuvo panaudoti ŠRATC veikloje ir prarasti dėl neteisėtų institucijų veiksmų, išieškojimas iš ŠRATC sukeltų neprognozuojamas pasekmes Šiaulių regiono komunalinių atliekų tvarkymui. ŠRATC neturint lėšų, sustotų atliekų priėmimas bei tvarkymas mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiuose, užsidarytų atliekų priėmimo punktai, didelio gabarito atliekų priėmimo ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės, dėl atliekų neišvežimo, atliekų tvarkymas pagal teisės aktų nustatytus reikalavimus būtų neįmanomas, t. y. atliekų tvarkymas kitais būdais nei šalinimas sąvartyne būtų neįmanomas (atliekos deginimui nebūtų priimamos dėl neatsiskaitymo). Nutraukus paslaugas bei neatsiskaičius su tiekėjais, skolos būtų išieškomos teismine tvarka, kas galėtų privesti ŠRATC prie greito bankroto. Tokiu atveju atliekų surinkimo ir utilizavimo procesai Šiaulių regione sutriktų, kiltų ekologinė krizė, nesant galimybės utilizuoti atliekų visose Šiaulių regiono savivaldybėse.

ŠRATC dalininkės – Šiaulių regiono savivaldybės, siekdamos išsaugoti ŠRATC veiklą ir užtikrinti nepertraukiamą atliekų surinkimą ir utilizavimą regione turėtų iš savivaldybių biudžetų grąžinti ŠRATC skolą valstybei, didinti rinkliavos mokestį regiono gyventojams, o nesant pakankamai lėšų spręsti dėl ŠRATC likvidavimo. Primenama, jog rinkliava ir taip buvo didinta 2019 metais. Galimybės ŠRATC skolą dengti iš Šiaulių regiono savivaldybių biudžeto, taip pat nėra, kadangi lėšos, suformuotuose savivaldybių biudžetuose, ir taip yra nepakankamos būtiniesiems gyventojų poreikiams tenkinti.

Apskrities rajonų merai tikisi, kad situacija bus detaliai išanalizuota ir priimtas reikalingas sprendimas.