Apkapotos Spaudos ąžuolo šaknys menui netiko

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Ąžuolo šaknų iškasimo darbus sustabdė Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus atstovai.
Antroji 2024 metų kovo savaitė į Šiaulių miesto istoriją įsirašė niūriu įvykiu – Prisikėlimo aikštėje nupjauti du brandūs klevai ir nurėžtas istorinis Spaudos ąžuolas, sodintas 1929 metais iškilių tarpukario asmenybių, kūrusių Lietuvos valstybę ir Šiaulių miestą. Prisikėlimo aikštė dar labiau nupilkėjo betono spalva. Netikėtai pradėtus ąžuolo šaknies iškasimo darbus, užfiksavę pažeidimus, sustabdė paveldosaugininkai. Galiausiai paaiškėjo, kad ąžuolo šaknys yra taip apkapotos, kad nebetinka net architektūriniam-meniniam projektui.

Kasimo darbai sustabdyti

Brandžių medžių nupjovimas Prisikėlimo aikštėje sukėlė didžiulę šiauliečių pasipiktinimų bangą. Priminsime, kad Spaudos ąžuolas ir du klevai buvo nupjauti, nes vykdant Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos darbus buvo pažeistos jų šaknys ir jie neberodė gyvybės ženklų.

Šiaulių miesto savivaldybės valdžia guodė miestiečius, kad iš nupjauto nudžiūvusio istorinio Spaudos ąžuolo menininkas Adomas Žudys sukurs meninį akcentą, kuris bus eksponuojamas viešai, tik dar neskelbiama – kur.

Dar didesnę euforiją savivaldybininkams ir miesto valdantiesiems kėlė tai, kad ąžuolo šaknys turėjo keliauti į vieną svarbiausių architektūros renginių pasaulyje ir tapti Lietuvos paviljono ,,Medžių architektūra: iš vietos šaknų virsta“ ekspozicijos Venecijoje dalimi, kuri veiks 2025 metais.

Deja, šis burbulas sprogo. Ketvirtadienį Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus specialistai ąžuolo šaknies kasimo darbus sustabdė. Dabar ši kasimo vieta aptverta metalinėmis tvoromis – nauja aikštės „puošmena“.

Kultūros paveldo departamento (KPD) Šiaulių skyriaus vedėja Vita Martinaitienė informavo, kad pranešimą apie kasinėjimus Prisikėlimo aikštėje gavo ketvirtadienį apie 16.30 valandą.

„Kultūros paveldo teritorijoje, vykdant kasinėjimo darbus, tai yra kultūrinių sluoksnių judinimo darbus, juos turi prižiūrėti atestuoti archeologai. Kadangi šiuo atveju atestuotų archeologų priežiūra nebuvo suorganizuota, teko darbus sustabdyti, kol toks specialistas atsiras“, – komentavo vedėja.

Paveldosaugininkai, atvykę į kasinėjimo vietą, užfiksavo pažeidimo faktą. Toliau šis pažeidimas nagrinėjamas administracine tvarka. Paprašyta pateikti paaiškinimus ir dokumentus iš trijų šiame procese dalyvavusių šalių. Įvertinus visą medžiagą bus priimti sprendimai. Gali būti net skirta administracinė bauda. Tik klausimas – kam.

Spaudos ąžuolo šaknys Venecijos bienalės nepasieks

Šiaulių miesto savivaldybės atstovai aiškina, kad Administracija buvo atsakinga tik už ąžuolo nupjovimą ir išvežimą. Ąžuolo šaknis perdavė Lietuvos architektų sąjungai, kuri ir organizavo jų išrovimą.

Lietuvos paviljono Venecijos architektūros bienalėje kuratorius ir vadovas architektas Gintaras Balčytis pasakojo, kad sužinojus, jog tą ąžuolą dėl tam tikrų aplinkybių ruošiamasi nupjauti, pagalvojo, kad tos šaknys būtų labai tinkamos minėtam projektui. Kreipėsi į Savivaldybę leidimo tas šaknis išsikasti. Sutikimą gavo.

„Bediskutuojant su Savivaldybės atstovais, kadangi buvo išduoti leidimai medžiui pjauti, niekam net nekilo mintis, kad gali reikėti dar kažkokių papildomų leidimų žemei kasti. Vietoje to nukirsto ąžuolo yra planuojama pasodinti naują, tai vienaip ar kitaip tie žemės darbai turi būti atlikti, virš žemės medžiai neauga“, – sakė G. Balčytis.

Įvykus viešajam pirkimui medžio pjovimo darbams, architektai susitarė su tuo pačiu konkurso laimėtoju, kad jiems tas šaknis išraus.

„Buvo sutarta, kad pirmiausia jie mums padarys tokį bandomą kasimą toje vietoje, kad mes galėtume įsivertinti, kokio lygio tos šaknys. Jos gal visiškai neatitiks mūsų vizijos. Nuėmus paviršinį sluoksnį pasimatė, kad tos šaknys jau gerokai nukirstos“, – atskleidė architektas.

Projekto ,,Medžių architektūra: iš vietos šaknų virsta“ vykdytojai, įvertinę, kad derinimai ir archeologo paieškos ilgai užtruks, o svarbiausia, kad šaknys gerokai apkapotos ir nebeatitinka kūrėjų vizijos, kurią tikėjosi įgyvendinti, atsisakė sumanymo panaudoti šiaulietiško Spaudos ąžuolo požeminę dalį savo projekte.

„Todėl ir galvojome, kad pirma truputį pakapstysime, nes tas ąžuolas ne iš dyko stovėjimo nudžiūvo. Įsitikinę, kad tos šaknys apkarpytos ir mums nebetiks, ieškosime kito sprendimo ir Šiauliuose darbų nebetęsime“, – aiškino G. Balčytis.

Jis informavo, kad darbus atlikusi bendrovė iškastą vietą užlygins, o toliau Savivaldybė turės spręsti, kaip su tomis šaknimis tvarkytis.

Šaknis išgręš

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus Aplinkos ir miesto tvarkymo poskyrio vedėja Toma Vilutienė pranešė, kad tiek ąžuolo, tiek klevų šaknys bus pašalintos frezavimo būdu – išgręžus likusias medžio dalis ir šaknis.

Klausimas dėl archeologų priežiūros, anot vedėjos, dar spręsis. Dar bus aiškinamasi, ar reikia atlikti kažkokias papildomas procedūras.

Į išfrezuotas vietas bus pasodinti nauji medeliai.