Apie Kurtuvėnų kraštovaizdį pasakos milžinai

Apie Kurtuvėnų kraštovaizdį pasakos milžinai

Apie Kur­tu­vė­nų kraš­to­vaiz­dį pa­sa­kos mil­ži­nai

Va­kar Kur­tu­vė­nų dva­ro (Šiau­lių r.) ra­ti­nė­je ati­da­ry­ta Kur­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko lan­ky­to­jų cent­ro eks­po­zi­ci­ja „Kraš­to­vaiz­džio įvai­ro­vė“. Lan­ky­to­jams pri­sta­to­ma kraš­to­vaiz­džio są­ran­ga, įvai­ro­vė, kai­ta, gam­tos ir kul­tū­ros ver­ty­bės. Eks­po­zi­ci­jo­je yra žai­di­mų, dė­lio­nių, gal­vo­sū­kių, pa­žin­ti­nių fil­mu­kų.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Va­kar at­vy­ku­sius į Kur­tu­vos že­mę svei­ki­no Kur­tu­vė­nų folk­lo­ro an­samb­lis „Kur­tuo­ve“.

Eks­po­zi­ci­jos pri­sta­ty­me da­ly­va­vęs Vals­ty­bi­nės sau­go­mų te­ri­to­ri­jų tar­ny­bos di­rek­to­rius Al­ber­tas Sta­nis­lo­vai­tis su­skai­čia­vo, kad lan­ky­to­jų cent­rus šiuo me­tu tu­ri 34 par­kai, Kur­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko – nau­jau­sias. Ne­se­niai lan­ky­to­jų cent­ras du­ris at­vė­rė Pag­ra­man­čio re­gio­ni­nia­me par­ke.

Eks­po­zi­ci­ja „Kraš­to­vaiz­džio įvai­ro­vė“ iš­dės­ty­ta be­veik 400 kvad­ra­ti­nių met­rų pa­tal­po­je. Sa­lė­je mil­ži­nų si­lue­tai at­kar­to­ja ban­guo­jan­čius kal­nus ir miš­kus.

Eks­po­zi­ci­ja in­te­rak­ty­vi, lan­ky­to­jai ga­li iš smė­lio pil­ti spal­vo­tus kal­nus, įspaus­ti pa­vir­šiu­je at­spau­dą, pa­si­sup­ti ant „mil­ži­no aša­rų“, pa­klau­sy­ti pa­da­vi­mų.

Ša­lia eks­po­zi­ci­jos vei­kia in­for­ma­ci­nis cent­ras, ja­me ga­li­ma su­si­pa­žin­ti su pa­grin­di­niais par­ko lan­ko­mais ob­jek­tais, pa­žin­ti­niais ta­kais, įsi­gy­ti su­ve­ny­rų ir par­ko lan­ky­to­jo bi­lie­tą.

Pa­sak Kur­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko vyr. spe­cia­lis­to (kraš­tot­var­ki­nin­ko) Da­riaus Ra­man­čio­nio, min­tis apie eks­po­zi­ci­ją ki­lo dar prieš de­šimt­me­tį, kai bu­vo pa­siū­ly­ta at­sta­ty­ti ra­ti­nę ir joje įreng­ti lan­ky­to­jų cent­rą.

Pas­ta­to ar­cheo­lo­gi­niai ka­si­nė­ji­mai pra­si­dė­jo 2011 me­tais, po me­tų pa­reng­tas sta­ty­bos pro­jek­tas. Ra­ti­nė baig­ta sta­ty­ti 2014 me­tais. Pen­ke­rius me­tus pa­sta­tas vei­kė kaip sa­lė, bu­vo įreng­ta pa­tal­pa teik­ti in­for­ma­ci­ją lan­ky­to­jams.

„Il­gai gal­vo­jo­me, kaip eks­po­zi­ci­ja tu­rė­tų va­din­tis. Pra­di­nis va­rian­tas bu­vo „Ša­lia dva­ro“ – kaip dva­ras kei­tė kraš­to­vaiz­dį. Te­ma pa­si­ro­dė gal per siau­ra, pa­dis­ku­ta­vę nu­ta­rė­me pa­va­din­ti „Kraš­to­vaiz­džio įvai­ro­vė“, – sa­kė D. Ra­man­čio­nis.

Pa­sak Kur­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko di­rek­to­riaus Rim­vy­do Ta­mu­lai­čio, dva­ro že­mių te­ri­to­ri­ja XVIII am­žiu­je be­veik su­tam­pa su da­bar­ti­niu Kur­tu­vė­nų re­gio­ni­niu par­ku. Par­ko te­ri­to­ri­ja yra per 17 tūks­tan­čių hek­ta­rų.

Pag­rin­di­niai eks­po­zi­ci­jos ak­cen­tai – ap­tar­ti, kas yra kraš­to­vaiz­dis, pri­sta­ty­ti Kur­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko iš­skir­ti­nę ver­tę, gam­tos, kul­tū­ros pa­vel­dą, at­skleis­ti, kas su­da­ro kraš­to­vaiz­dį, pa­ro­dy­ti, kaip jis kin­ta is­to­ri­jos, die­nos, me­tų bė­gy­je. Su­pa­žin­di­na­ma ir su dva­si­niu kraš­to­vaiz­džio pa­vel­du, vie­to­var­džiais, le­gen­do­mis, tra­di­ci­jo­mis.

Ant pa­ky­los, už sim­bo­li­nių kal­ne­lių, įam­žin­ta try­li­ka as­me­ny­bių, su­si­ju­sių su Kur­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko te­ri­to­ri­ja, kraš­to­vaiz­džiu.

Pa­sak D. Ra­man­čio­nio, iš pra­džių bu­vo at­rink­ta dvy­li­ka žmo­nių. Ana­pi­lin išė­jus ar­cheo­lo­gei Bi­ru­tei Sa­lat­kie­nei, įam­žin­tas ir jos at­mi­ni­mas.

B. Sa­lat­kie­nė daug me­tų ati­da­vė Kur­tu­vė­nams, 16 me­tų vyk­dė ar­cheo­lo­gi­nius ty­ri­mus. Kur­tu­vė­nų dva­ro so­dy­ba ta­po vie­na iš la­biau­siai ar­cheo­lo­giš­kai iš­ty­ri­nė­tų Lie­tu­vo­je.

Eks­po­zi­ci­ja „Kraš­to­vaiz­džio įvai­ro­vė“ bu­vo įreng­ta per dve­jus me­tus. Jos ren­gė­jai – UAB „Bal­dų sis­te­mos“ ir MB „Me­nas ir jė­ga“.

Eks­po­zi­ci­jo­je iš­dės­ty­tos 25 te­mos. Pris­ta­ty­me da­ly­va­vu­siems ar­chi­tek­tams Dai­nai La­saus­kie­nei ir Gin­tau­tui Ba­ra­naus­kui bu­vo iš­šū­kis, kaip nu­ro­dy­tas te­mas su­tal­pin­ti į plokš­tu­mas, kaip pa­vaiz­duo­ti pa­sa­ko­ji­mus, kad lan­ky­to­jui bū­tų įdo­mu ne tik skai­ty­ti teks­tą, bet ir pa­mąs­ty­ti, pa­žais­ti, pa­dė­lio­ti.

„Pats tū­ris pa­dik­ta­vo eks­po­zi­ci­jos or­ga­ni­za­vi­mo prin­ci­pą. Gam­tos dau­giap­la­niš­ku­mas, dau­gy­bė skir­tin­gų vaiz­dų, tols­tan­tys, ban­guo­jan­tys miš­kai pa­siū­lė idė­ją, kad per mil­ži­nus, ku­rie mi­ni­mi kiek­vie­na­me pa­da­vi­me, per­teik­si­me gam­tos gro­žį. Ne­no­rė­jo­me tū­rio, no­rė­jo­me da­ry­ti plokš­tu­mą, kad at­si­spin­dė­tų ban­guo­jan­tys miš­kai. Kiek­vie­nam mil­ži­nui su­tei­kė­me ga­li­my­bę pa­sa­ko­ti apie ši­tą kraš­tą“, – sa­kė D. La­saus­kie­nė.

Kū­rė­ja eks­po­zi­ci­jai ap­žiū­rė­ti siū­lo skir­ti ne dau­giau kaip pus­va­lan­džio: lan­ky­to­jas tu­rė­tų su­si­do­mė­ti ir sku­bė­ti į gam­tą vis­ką pa­ma­ty­ti gy­vai.

Be­si­do­min­tiems iš­sa­mia in­for­ma­ci­ja yra pa­reng­tas 1,5 va­lan­dos truk­mės au­dio­gi­do pa­sa­ko­ji­mas.

Va­kar eks­po­zi­ci­jos lan­ky­to­jams bu­vo pa­siū­ly­ta pra­mo­ga – iš­siųs­ti ant­spau­duo­tus at­vir­laiš­kius iš nau­jo­jo Lan­ky­to­jų cent­ro.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Sa­lė­je mil­ži­nų si­lue­tai at­kar­to­ja ban­guo­jan­čius kal­nus ir miš­kus.

Kur­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko lan­ky­to­jų cent­ro eks­po­zi­ci­ja „Kraš­to­vaiz­džio įvai­ro­vė“ įkur­din­ta Kur­tu­vė­nų dva­ro ra­ti­nė­je.

Va­kar ofi­cia­liai pri­sta­ty­ta Kur­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko lan­ky­to­jų cent­ro eks­po­zi­ci­ja „Kraš­to­vaiz­džio įvai­ro­vė“.

Pa­sak Kur­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko vyr. spe­cia­lis­to (kraš­tot­var­ki­nin­ko) Da­riaus Ra­man­čio­nio, eks­po­zi­ci­jo­je bu­vo svar­bu pri­sta­ty­ti par­ko iš­skir­ti­nę ver­tę, gam­tos, kul­tū­ros pa­vel­dą, at­skleis­ti, kas su­da­ro kraš­to­vaiz­dį, pa­ro­dy­ti, kaip jis kin­ta is­to­ri­jos, die­nos, me­tų bė­gy­je, su­pa­žin­din­ti su dva­si­niu kraš­to­vaiz­džio pa­vel­du, vie­to­var­džiais, le­gen­do­mis, tra­di­ci­jo­mis.

Eks­po­zi­ci­jo­je pa­gerb­tos su Kur­tu­vė­nų re­gio­ni­niu par­ku su­si­ju­sios as­me­ny­bės.

Eks­po­zi­ci­jo­je ori­gi­na­liai ap­ta­ria­mos 25 te­mos.

Ar­chi­tek­tė Dai­na La­saus­kie­nė sa­ko, kad idė­ją eks­po­zi­ci­jai pa­dik­ta­vo Kur­tu­vė­nų gam­tos dau­giap­la­niš­ku­mas.