Apdovanojimų vakare — aštrūs klausimai ministrui

Apdovanojimų vakare —  aštrūs klausimai ministrui

Apdovanojimų vakare — aštrūs klausimai ministrui

Šiauliuose viešėjęs kultūros ministras Arūnas Gelūnas akordeonistei Eglei Bartkevičiūtei įteikė UNESCO Šiaulių klubo nominaciją, skiriamą jauniems, talentingiems, perspektyviems jaunuoliams. Ministras susitikime atsakė į susirinkusiųjų klausimus. Daugiausia šurmulio sukėlė koplyčios prie Kryžių kalno tema.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Nominantė dovanojo kūrinį

Apdovanojimų vakare buvo paskelbti trys daugiausiai UNESCO klubo narių balsų surinkę nominantai: Martynas Petreikis (kandidatūrą teikė Lietuvos dailininkų sąjungos Šiaulių dailininkų skyrius), Deimantė Bačiulė (kandidatūrą teikė Šiaulių „Aušros“ muziejus) ir Eglė Bartkevičiūtė (kandidatūrą teikė Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų mokykla ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos kultūros skyrius).

E. Bartkevičiūtei nominacija bei 1000 litų premija skirta už kūrybinius ieškojimus bei asmeninį tobulėjimą. Eglės talentas — įvairialypis. Mergina groja akordeonu, fortepijonu, liaudies instrumentais, dainuoja, piešia.

„Labai vertinu garbingą apdovanojimą. Save mėgstu išreikšti muzika, o ne kalbėdama“, — sakė laureatė ir susirinkusiems akordeonu atliko nuotaikingą kūrinį.

Padėkota ir E. Bartkevičiūtės mokytojai Marytei Markevičienei. UNESCO Šiaulių klubo premija šios mokytojos auklėtinis įvertinamas ne pirmą kartą: nominaciją yra laimėjęs akordeonistas Tadas Motiečius.

UNESCO Šiaulių klubas nominaciją skiria šeštus metus iš eilės.

Koplyčia tebekelia diskusijas

Susitikime dalyvavęs A. Gelūnas ne tik kalbėjo apie kultūros dabartį ir ateitį, bet ir atsakė į šiauliečių klausimus.

„Žinojau, kad kultūra labai plati sąvoka, bet kad tokia — nesitikėjau“, — sakė 16 mėnesių ministro pareigas einantis A. Gelūnas.

Po Lietuvą keliaujantis ministras pastebi, kaip skirtingai savivaldybės žiūri į kultūrą. Vienur investuojama į šaligatvius, kelius, kitur — į sportą. Įstrigo susitikimas Utenos bibliotekoje, kur ministras neišgirdo tipiško skundo, kad nėra pinigų knygoms. Pasirodo, pusę sumos knygoms prideda savivaldybė.

Konfliktiškiausia zona, teigia ministras, — paveldo išsaugojimas. Kaip pavyzdį pateikė Jono Pauliaus II koplyčios prie Kryžių kalno likimą. Iš pradžių atrodęs paprastas klausimas persikėlė į aštrią diskusiją: medinė, betoninė konstrukcija ar popiežiaus ženklas?

„Nekalbu apie milžiniškus projektus, kaip Valdovų rūmai, kurie reikalauja iki šiol neregėtų investicijų. Čia — ne tik pinigų, statymo klausimas. Bet ir klausimas, kaip Lietuva turėtų elgtis su savo praeitimi. Atstatyti pilis, rūmus, ar ženklinti simboliškai? Daugybė diskusijų praeityje, bet šiandien tebeturime negęstantį konflikto židinį, politinį realybės šou, kuriame kiekvienas nori suvaidinti, pasirodyti teisuoliu“, — sakė ministras.

Ministro teirautasi, ar sprendimai prie Kryžių kalno palikti senąją koplyčią, statyti naująją bei pradėti Pastoracinio centro prie Šiaulių katedros statybą buvo jo tiesioginiai.

Apie Katedros užstatymą A. Gelūnas sakė girdįs pirmą kartą, žadėjo pasidomėti situacija.

„Aš, kaip valstybės ministerijos atstovas, pritariau koplyčios statymui ir laikinosios koplyčios nugriovimui. Bet vėliau, šnekėdamasis su daugybe žmonių, tarp jų — su profesoriumi Vytautu Landsbergiu, pridėjus pasiekusias žinias iš užsienio, supratau, kad laikinos koplyčios nugriovimas virstų didžiuliu, net tarptautiniu politiniu skandalu. Lenkijoje yra aktyvistų, kurie ruošia paskvilius, kuriuose būtų traktuojama, kad lietuviai negerbia Jono Pauliaus II palikimo“, — sakė ministras.

Šiauliečiai teiravosi, kada bus sutvarkytas monumentas, skirtas Saulės mūšiui.

„Suprantu, ką joniškiečiams, šiauliečiams reiškia ši vieta, bet pirmiausia — gyvų žmonių poreikiai. Esu labiau linkęs lėšas skirti rekonstruojamiems kultūros centrams ar bibliotekoms, nei paminklams“, — sakė A. Gelūnas.

POŽIŪRIS: Kultūros ministras Arūnas Gelūnas sako, kad kultūra kuria pridėtinę vertę, kultūros ženklai — miesto patrauklumą, o kultūros žmonės nėra tik prašytojai.

NOMINANTĖ: UNESCO Šiaulių klubo paskelbta nominantė Eglė Bartkevičiūtė vietoje laimėtojos kalbos grojo.

Jono TAMULIO nuotr.