Amfiteatro erdvė — visuomenės poreikiams

Amfiteatro erdvė —  visuomenės poreikiams

NUOMONĖ

Amfiteatro erdvė — visuomenės poreikiams

Valentinas MAZURONIS, Seimo narys, vienas iš architektų, projektavusių Šiaulių Vilniaus gatvės bulvaro dalį su amfiteatru.

— Aamfiteatras gali tapti bulvaro širdimi. Miesto valdžia šią erdvę rengiasi atiduoti privačiai bendrovei pagal koncesijos sutartį. Kyla klausimas, ar toji erdvė bus išsaugota?

Sprendimas bulvare turėti amfiteatrą — erdvę visuomenės poreikiams — buvo ir yra geras. Amfiteatras yra saugotinas, miestui reikalingas ir visai gatvei suteikiantis savitumo.

Bet ši erdvė, kokia yra dabar, nėra gera. Ji pasidarė sambūrio vieta, kurioje ir alus viešai geriamas. Gera idėja — amfiteatrą pertvarkyti, rekonstruoti. Nebijočiau į šią vietą pritraukti privatų kapitalą.

Bet yra vienas labai svarbus momentas. Jeigu miesto valdžia neturės, o, mano žiniomis, kol kas neturi, aiškios koncepcijos, pozicijos, kas čia turi būti išsaugota ir įrengta bendram interesui, o kas atiduota privačiam, rezultatas bus prastas — šita erdvė iš Šiaulių miesto gyventojų bus paprasčiausiai pavogta.

Kaip dabar vyksta procesas? Įrašomas žodis — koncesija, kurios prasmės iki galo aiškiai niekas nesuvokia.

Gali čia būti dengta įstiklinta erdvė, visuomenei prieinama. Svarstymai kelti amfiteatrą į kažkokius aukštus — nesąmonė. Šioje vietoje turi vykti visuomeninis gyvenimas: parodos, koncertai, akcijos, susirinkimai. Ji turi būti neatsiejama gatvės dalis. Ir lygiagrečiai gali būti užstatoma — iki tokio aukštingumo, kokio yra Vilniaus gatvės gyvenamieji namai. Galimi tokie sprendimai.

Bet neramina, jeigu bus tik pasirašoma koncesija ir atiduota iniciatyva privačiam verslui. Verslininkai visada yra aktyvūs, turi interesą ir jį gina. O valdininkai, kurie derasi dėl visuomenės ir miesto interesų, paparstai ženkliai mažiau aktyvūs ir veikiami įvairių įtakų.

Miesto Taryba, prieš priimdama sprendimą, turėtų žinoti ir viešai pasakyti, kokia nauda bus miestui ir kas bus leidžiama verslui. Kuris neabejotinai turėtų būti atrenkamas viešo konkurso keliu.

Kviesčiau politikus susidėlioti taškus ir visiems paaiškinti — ką jie rengiasi daryti? Ar iš tiesų rekonstruoti amfiteatrą, padaryti jį gražesnį, šaunesnį, patrauklesnį gyventojams, ar prisidengiant sunkiai suprantamu žodžiu — šiuo atveju koncesija — nemokamai atiduoti valstybinę žemę.

Redakcijos archyvo nuotr.