
Naujausios
Amerikos cento kūrėjo vardas grįžta į Šiaulius
Ketvirtadienį Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekoje vyko skulptoriaus litvako Victor David Brenner, kilusio iš Šiaulių, darbų pristatymas-diskusija, skirta jo 145-osioms gimimo metinėms. Pristatytos idėjos, kaip mieste įprasminti skulptoriaus atminimą.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Įamžinimo akcentai
Tarp renginio svečių ir pranešėjų buvo Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis, šio muziejaus Numizmatikos skyriaus vedėjas Ignas Narbutas, Vilniaus valstybinio Gaono muziejaus direktorius, rašytojas Markas Zingeris, rabinas iš Rygos Kalev Krelinas.
V. D. Brenner labiausiai išgarsėjo dėl 1907 metais sukurto prezidento Abraomo Linkolno atvaizdo, panaudoto vadinamajam Linkolno 1 centui, nukaldintam 1909 metais, minint JAV prezidento gimimo 100-ąsias metines. V. D. Brenner sukurtas A. Linkolno atvaizdas ant 1 JAV cento nominalo monetų kaldinamas iki šiol.
M. Zingerio pastebėjimu, jei praplėstume atmintį, apsiverstų formuluotė: ne ką mums davė Vakarų civilizacija, o ką mes davėme Vakarų civilizacijai. Jis priminė, kad V. D. Brenner sukurta 1 cento moneta yra Marse, tad galima teigti, jog pirmasis menininko kūrinys kitoje planetoje yra litvako šiauliečio.
Šiaulių universiteto profesorius, dailininkas Vaidotas Janulis pristatė dvikalbės atminimo lentos, skirtos V. D. Brenner, vizualizaciją. Šis skulptoriaus įamžinimas Šiauliuose galėtų atsirasti ant dabartinio Šiaulių banko pastato: 1921–1941 metais šiame pastate veikė Lietuvos žydų liaudies bankas.
Dizaineris, kraštotyrininkas Vilius Puronas bibliotekai padovanojo 1 cento skulptūros maketą. Dizaineris paragino bent įsivaizduoti, kokiu milžinišku skaičiumi yra tiražuota ši moneta, tad skulptūra būtų įdomi turistams ir „Šiauliai taptų pasaulio centru“. Jo teigimu, nužudyti šią idėją – „nusikaltimas galaktikai“. Vasaros pabaigoje skulptūra jau turėtų būti baigta.
Ekslibrisus, skirtus V. D. Brenner, sukūrė Šiaulių Jovaro progimnazijos dailės mokytoja Lolita Putramentienė-Braza.
Aukso fondas
Vienos dienos parodai originalius V. D. Brenner darbus paskolino Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus.
Į Lietuvą V. D. Brenner kūriniai pateko per JAV gyvenusį išeivijos lietuvį numizmatą ir kolekcininką Aleksandrą Mykolą Račkų (1893–1965), kuriam pavyko surinkti apie 30 geriausių skulptoriaus plakečių ir medalių rinkinį. Nuo 1936 metų V. D. Brenner kūriniai saugomi Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Numizmatikos skyriuje. A. M. Račkaus rinkinys pirmą kartą visuomenei buvo parodytas 1991 metais.
Pasak Numizmatikos skyriaus vedėjo I. Narbuto, muziejuje saugoma apie 20 medalių ir plakečių, rinkinys priklauso muziejaus aukso fondui. „Tai – dailininkas, reprezentuojantis Lietuvą pasaulyje. Šiandien jis laikomas pačiu įtakingiausiu Amerikos medalių kūrėju. Tarp Amerikos kolekcininkų jo kūryba labai populiari“, – sakė I. Narbutas.
Šiuo metu bibliotekos II aukšto galerijoje galima pamatyti V. D. Brenner plakečių ir medalių rinkinio reprodukcijų parodą.
Diskusijos moderatorius kultūrologas Jonas Nekrašius V. D. Brenner istorija susidomėjo prieš septynerius metus.
„Mane žavi menininkai, kurie moka atskleisti įvairių šalių kultūrą ir joje surasti savo terpę. Jis keliavo po Europą, parodose buvo kosmopolitas – platesnių pažiūrų menininkas“, – sakė kultūrologas.
J. Nekrašius po diskusijos įžvelgė „gražių tendencijų“, kad miestas atranda tai, ko trūko: „Meninės išminties, kad kūrėjas gali daugiau negu politikas.“ Jo teigimu, dabar svarbu sukurti filmą, televizijos laidą apie V. D. Brenner.
Pasak Amerikos skaityklos koordinatorės Romos Baristaitės, skaitykla skatina idėjas, susijusias su V. D. Brenner įamžinimu jo gimtajame mieste, bei galėtų prisidėti organizuojant istorinės medžiagos bei kūrybinio palikimo tyrimus, kuriuos reikėtų atlikti už Atlanto, pavyzdžiui, Niujorke.
Viktor David Brenner
Gimė 1871 metais birželio 12 dieną Šiauliuose, juvelyro ir antspaudų gamintojo šeimoje.
Paaugęs padėjo tėvui vykdyti nesudėtingus užsakymus. Tėvo padedamas, 1887 metais įsteigė graverio dirbtuvėlę Šiauliuose ir pradėjo dirbti savarankiškai.
1889 metais su tėvais persikėlė gyventi į Kauną, kur pagarsėjo kaip talentingas graviravimo meistras. 1890 metais emigravo į JAV. Mokėsi Cooper Union koledže, dirbo Niujorko metalinių ženklų ir medalionų dirbtuvėje.
Už kompozitoriaus L. van Bethoveno sukurtą medalį gavo finansinę paramą ir išvyko studijuoti į Paryžių. 1898–1900 metais mokėsi Juliano akademijoje pas įžymųjį Prancūzijos medalininką Luic Oscar Roty.
1900 metais dalyvavo Pasaulinėje parodoje Paryžiuje, kur jo kūryba įvertinta aukščiausiu apdovanojimu.
V. D. Brenner sukūrė daugiau nei 125 medalius, plaketes, įvairius portretus ir biustus.
Mirė 1924 metų balandžio 5 dieną. Palaidotas Mount Judah kapinėse Ridgewoode mieste, Niujorko valstijoje.
Parengta pagal Jono Nekrašiaus inf.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
MODERATORIUS: Diskusiją, skirtą Victor David Brenner 145-osioms gimimo metinėms, moderavo kultūrologas Jonas Nekrašius.
PRANEŠĖJAS: Nacionalinio Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejaus Numizmatikos skyriaus vedėjas Ignas Narbutas pristatė Victor David Brenner biografiją.
IDĖJA: Dizaineris Vilius Puronas į diskusiją atsinešė 1 cento skulptūros maketą.
MONETA: 1909 metų vieno cento moneta su A. Linkolno portretu ir V. D. Brenner parašu (vario lydinys, štampavimas).
KŪRYBA: Viršuje – 1909 metų vieno cento moneta su A. Linkolno portretu ir V. D. Brenner parašu (vario lydinys, štampavimas). Apačioje – A. Linkolno 100 metų jubiliejaus medalio averso kopija. 1908–1909 metai (švinas, varis, galvonoplastika).
PLAKETĖ: F. Nanseno lankymosi Niujorke proga sukurta plaketė (1897 m., varis liejyba).