Alkoholikas sūnus grasina užmušti tėvus

Alkoholikas sūnus grasina užmušti tėvus

Alkoholikas sūnus grasina užmušti tėvus

Išlaužtos namų durys. Mėlynėmis nusėtos suspardyto tėvo kojos. Sumušta motina — ir nuolatiniai grasinimai abu nužudyti. Šiaulių rajono Kairių miestelio gyventojai kartu gyvenantį sūnų norėtų gydyti nuo alkoholizmo, bet prievarta to padaryti negali: tam reikia paties alkoholiko sutikimo.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Geria kiekvieną dieną

Penkiasdešimt šešerių tvarkingai apsirengęs vyriškis (pavardė redakcijai žinoma) nedrąsiai pravėrė redakcijos duris. Ieško pagalbos, ar išklausysim?

Žmogus dėl skaudžių gyvenimo detalių nenorėjo būti atpažintas. Pavadinome jį Jonu. Kreiptis į redakciją paragino kaimynas, šalimais nebeapsikentęs nuolatinio triukšmo ir smurto.

Jono problema — jo sūnus, kuriam dabar trisdešimt dveji. Dviejų kambarių bute gyvena su tėvais, niekur nedirba. Tėvas sako: geria kiekvieną dieną. Pinigų gėrimui prasimano, epizodiškai uždarbiaudamas, arba reikalauja iš gimdytojų. Jei šie neduoda — tėvus muša.

Jonas pasilenkęs atraitoja kelnes — blauzdos nusėtos didelėmis mėlynėmis. Pernai, girto sūnaus suspardytas, praskelta galva gulėjo ligoninėje: „Pasistatė prie sienos: duok pinigų.“ Daktarai pasakę, kad mėlynės nebeišsivaikščios.

Pagyvenusio žmogaus balsas virpa. Nusisuka ir šluostosi akis.

Košmaras Jono ir jo žmonos namuose prasidėjo seniai, kai sūnus baigė devynias klases. Tiesa, trumpam buvo išvykęs į Klaipėdą dirbti, bet po pusės metų darbą prarado. Nuo to laiko gyvena pas tėvus.

Vairuotoju dirbęs Jonas tikina, kad jų šeimoje būdavo išgeriama tiktai per šventes, o sūnaus niekada prie stalo nesodinę.

„Nuo šešiolikos metų prasidėjo, kai tiktai atsitraukė nuo mūsų. Nu jau kiekvieną dieną geria. Trumpą laiką padirba, gauna kelis litus ir tuoj bėga pirkti. Grįžęs reikalauja dar, nedavei — gausi į galvą. Matyt, jo smegenys neatsigauna,“ — redakcijoje svarstė tėvas.

Tarybiniais laikais abu su žmona dirbę, šeimoje pinigų netrūkę, sūnus buvęs viskuo aprūpintas. „O va dėmesio galėjo ir trūkti“, — nenoromis pripažindamas auklėjimo spragas, trūkteli pečiais Jonas.

Grasina, kad užmuš

Neaišku kokį alkoholį geriančio sūnaus smurto ir agresijos protrūkiai šeimoje dažnėja: neseniai motina buvo nuo galvos apipilta dideliu kiekiu šalto vandens, dar anksčiau nustumta nuo laiptų. Kartais sūnus tėvų į namus neįleidžia — duris užsiremia iš vidaus, todėl tenka nakvoti pas kaimynus, kurie agresyvaus girtuoklio privengia.

Jonas įsitikinęs: vieną dieną sūnus jį ir motiną užmuš. Tuo nuolatos grasina.

„Akys pabalsta, tuoj ieško priekabių. Pakviečiam policiją, atvažiuoja, išsiveža, palaiko ir vėl paleidžia. Jie niekuo daugiau padėti negali. Sako, galime nuvežti keturis kilometrus, paleisime, kol grįš, išblaivės. Dar pataria gydyti nuo alkoholizmo, bet sūnus gydytis kategoriškai atsisako. O policija neturi teisės prievarta jo išvežti, įstatymai neleidžia. Visi mums sako: jūsų vaikas — jūsų problema,“ — guodėsi nuolatinės įtampos nukamuotas tėvas.

Kaip būtų, Jonui gaila sūnaus. Tėvai nesikreipė į policiją dėl grasinimų nužudyti. Sakė, supranta, kad sūnus yra ligonis.

„Išvežtų per prievartą, gal dar padėtų. Dabar laukiame blogiausio“, — atsiduso Jonas.

Girtuoklių grasinimai — nerimti?

„Šiaulių kraštas“ kreipėsi į Šiaulių rajono Kairių policijos nuovadą.

Kalbantis su pareigūnais, Jono papasakota istorija įgijo naujų spalvų. „Problema ta, kad toje šeimoje tėvas taip pat nevengia stikliuko“, — “Šiaulių kraštui“ sakė Arnoldas Šimkus, Šiaulių rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio vyriausiasis tyrėjas.

Pasak inspektoriaus, kartu su motina bandyta įkalbinti Jono sūnų gydytis, bet šis to daryti nesutinka. Be jo sutikimo policija neturi teisės priversti alkoholiką gydytis.

„Tai labai opi ir aktuali mūsų visuomenės problema. Pagyvenę, senyvo amžiaus tėvai labai vargsta su savo keturiasdešimtmečio sulaukusiais vaikais, kurie juos terorizuoja. Gyvena pas tėvus, girtauja, o tėvai kenčia“, — remdamasis savo profesine patirtimi, kalbėjo A. Šimkus.

Anot pareigūno, tarybiniais laikais alkoholikai būdavo gydomi priverstinai. Kita vertus, tyrėjas abejoja, ar priverstinis gydymas gali duoti apčiuopiamos naudos?

Dėl alkoholiko grasinimų nužudyti gyventojai raginami kreiptis į policiją, tačiau dažniausiai pareigūnai tegali smurtautoją įspėti. „Smurtaujantys girtuokliai išvežami, išblaivinami, o išblaivėję dievagojasi norėję tiktai pagąsdinti. Bylai užvesti reikia realaus grasinimo pagrindo“, — aiškino tyrėjas A. Šimkus.

Citata: Jonas įsitikinęs: vieną dieną sūnus jį ir motiną užmuš. Tuo nuolatos grasina.

BAIMĖ: Pasakodamas apie kartu gyvenančio sūnaus grasinimus abu su motina nužudyti, Jonas šluostėsi ašaras.

TERORAS: Jonas parodė kojas, kurias girtas sūnus suspardė, reikalaudamas pinigų. Mėlynės nebeišnyksta pusę metų.

 

Jono TAMULIO nuotr.