Algimantas Čekuolis: nė vienos nuobodžios dienos

Algimantas Čekuolis: nė vienos nuobodžios dienos

SUSITIKIMAI

Algimantas Čekuolis: nė vienos nuobodžios dienos

Viešojoje P. Višinskio bibliotekoje įvyko susitikimas su žinomu publicistu, rašytoju, televizijos laidos vedėju, keliautoju Algimantu Čekuoliu. Vakaras neprailgo, nes svečias įdomus, o gausi publika buvo smalsi ir aktyvi.

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Gal seniausias

A. Čekuolis prisipažino, kad jam 77 metai. Jis nežinąs, ar pasaulio televizijose dirba vyresnių už jį. Žino vieną laidų vedėją, susiraukšlėjusiu kaip obuoliukas veidu, bet jam „tik“ 73-eji.

Publicistas sako, kad jo pagrindinė misija Lietuvos televizijoje — griauti melagingus mitus, ieškoti nenuvalkiotų temų. „Gal niekur pasaulyje nėra televizijos, kur vienas sėdėtų 25 minutes ekrane ir tarabanytų. Nevyksta joks veiksmas, nekilnoja kojų šokoladinės mergaitės. Nori nenori — reikia įdomios temos“. A. Čekuolis prisipažino, kad jo laidos pusiau tiesioginės, pusiau įrašytos ir po to atitinkamai sukomponuotos.

„Iki šiol mano gyvenime nebuvo nė vienos nuobodžios dienos“, — neslėpdamas pasididžiavimo pasigyrė aštrialiežuvis žurnalistas. “Žiūrovui yra įdomu tai, kas svarbu. Mano temos — tai kas darosi pasaulyje“.

Kai preina meilė

Pasak publicisto, labai gajus mitas apie šeimą, kur jos galva yra vyras, o kaklas žmona. Ilgus amžius vyras nebuvo šeimos galva, žmona buvo ir galva, ir kaklas, nes vyrai tik medžiojo.

Kalbėti apie šeimą, meilę, A. Čekuolis televizijoje negalįs, nes nei girdi, nei mato žmonių reakcijos. Todėl salėje jis norėjo apie tai plačiau pakalbėti, ir kiekvieną kartą naudojasi tokia proga.

Meilė praeina po ketverių metų. Šeimą ištinka krizė. „Bet ne visos šeimos per ją subyra. Kai pasibaigia poros meilė, atsiranda meilė vaikams, kuri persikelia į meilę vaikaičiams. Jeigu to neįvyksta, prasideda draskymasis, jis einą pas ją, ji — pas jį“.

Ar yra išeitis? Pasaulis margas. Arabas iki vestuvių negali pamatyti savo nuotakos, ir apie jokią meilę kalbėti nėra ko. Bet arabų pasaulyje išsiskiria tik vienas procentas šeimų, Indijoje — tik pusė procento. „Vadinasi, mūsų gyvenimo būdas, mūsų supratimas nėra vienintelis teisingas“, — sako A. Čekuolis.

Irakas

„Kas galėjo įsivaizduoti, kad Irako kare amerikiečiai bus tokie idiotai? Nugriauna Huseino statulą ir pakelia ne Irako vėliavą, bet savo “žvaigždėtą matracą“. Ar tai išvaduotojai? O po to stebisi, kad juos traiško“.

Pasak apžvalgininko, tik dabar amerikiečiai pradeda ateiti į protą, nes daugiau bendrauja su vietiniais vadukais. Pradžioje JAV atrodė, kad viską padarys pinigai.

Problemą, kodėl amerikiečiams taip nesiseka Irake, A. Čekuolis aiškina tuo, kad kariauja samdiniai, kurie kovoja ne už idėją, bet už būsimas lengvatas po karo. Į kariuomenę eina tie, kurie niekur kitur neranda sau vietos. O vadai bet kokiomis priemonėmis siekia ne pergalės, o kad kariai nežūtų — toks uždavinys karininkams.

Klausimai ir atsakymai

A. Čekuolis pajuto, kad gal ne viskas, apie ką jis kalba, publikai įdomu ir paprašė klausti. Klausimų būta įvairių: apie mėgstamiausias vaikystės knygas, apie keliones, net Antarktidos ir Arktikos dalybas tarp galingųjų valstybių, klimato kaitą.

— Ką pasakytumėte apie Lietuvos popkultūrą?

— Jeigu ji yra, vadinasi, reikalinga. Mano skonis sustojo ties bitlais ir ABBA. Bet jeigu jaunimui patinka kitkas, gerai. Popsas leidžia žmogui pačiam tarsi dalyvauti scenoje.

— Ar pritariate jaunimo emigracijai?

— Ne Vyriausybė turi padaryti, kad jos nebūtų, o mes patys.

— Kokios tautybės žmonės pasaulyje valdo 80 procentų kapitalo? Ir ką daryti?

— Klausimas nepadorus. Jūsų amžiuje reikėtų būti protingesniam. Taip, kapitalą valdo žydai. Reikia, kad mūsų berniukai ne varles paupiais mušinėtų, bet mokytųsi. Suversti kaltę kitiems — niekur nevedantis kelias. „Visų žmonių pirštai lenkti į save. Reikia sugebėjimų ir pastangų juos atlenkti. O bankus teks socializuoti“.

— Kaip labiau patinka keliauti — vienam ar su žmona?

— Aišku su žmona, vien su lagaminu neįdomu.

— Kokia didžiausia jūsų pagauta žuvis?

— 23 kilogramų menkė. Ne Lietuvoje.

VEIDAI: Algimantas Čekuolis prisipažino, kad salėje nori kalbėti apie tai, ko negali televizijoje, kai nemato žmonių veidų.

AMŽIUS: Pasiklausyti žinomo publicisto ir apžvalgininko Algimanto Čekuolio susirinko įvairiaus amžiaus šiauliečių.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.