Aktoriaus virtuvė kvepia kalėdiniais kepiniais

Aktoriaus virtuvė kvepia kalėdiniais kepiniais

Aktoriaus virtuvė kvepia kalėdiniais kepiniais

Šiaulių dramos teatro aktorius Saulius Eduardas Pauliukonis prieš Kalėdas pluša virtuvėje. Aktorius šypsosi: šios Kalėdos ypatingos ir pirmosios jo dukrai Elzei Marijai.

Svajūnas SABALIAUSKAS

svajunas@skrastas.lt

Aktoriui vaikystės Kalėdos asocijuojasi su didele eglute. Sauliaus vaikystė prabėgo Vilniuje, jis gyveno šalia Lenino aikštės (dabar Lukiškių), o buto lubos — itin aukštos. Pasak aktoriaus, gal kokių penkių metrų aukšto.

Tad eglė būdavo didžiulė, kurią sunkiai su tėvu tempdavo rogutėmis. Eglė stovėdavo smėlyje, prilaistytame vandens ir namuose iki vasario 27 dienos — Sauliaus gimtadienio.

„Kalėdas švęsdavome labai tyliai, nes tais laikais švęsti nebuvo labai leidžiama: mano tėtis buvo Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto dekanas. Žinoma, Naujieji metai būdavo labai triukšmingi“, — šypsosi aktorius.

Namuose „šlyžikus“ kepdavo babytė. Ypač atmintin įstrigo babytės kepami kalėdiniai pyragai, bet jų receptų Saulius neužfiksavo.

„Nors patiekalų Kūčių stalui reikia dvylikos, bet ant mūsų stalo būdavo kokie dvidešimt septyni. O Kūčias taip ir atsimenu: pasninkas, pasninkas, o Kūčių vakarą visi persivalgo. Kalėdų dieną niekas valgyti nebenori“, — juokiasi aktorius.

Viena įdomiausių vaikystės atrakcijų — kuris paslėps dovaną po eglute, kad niekas nepamatytų. Tai buvo nelengva, nes Saulius augo su dviem vyresniosiomis seserimis.

Šiais metais aktoriui Kalėdos ypatingos, nes pirmą kartą jas švęs su dešimties mėnesių dukrele Elze Marija. Jau prieš dvi savaites buvo iškepti kalėdiniai meduoliai. Tai buvo padaryta, laikantis senovinių receptūrų, kuo ilgiau meduoliai stovi, tuo jie tampa minkštesniais.

Aktorius siūlo ir „Šiaulių krašto“ skaitytojams išsikepti meduolių ir kūčiukų patiems.

Kalėdiniai meduoliai

Pirmiausiai ant storesnio popieriaus lapo reikia nupiešti figūrėles, tokias, kokių meduolių norėsite.

Meduoliams reikės:

1 kilogramo miltų;

750 gramų medaus;

60 gramų sviesto;

150 gramų maltų riešutų;

10 gramų citrinos rūgšties;

2 kiaušinių;

2 šaukštų grietinės;

1 šaukštelio maltu gvazdikėlių;

Pusė šaukštelio cinamono; pusė šaukštelio sodos.

Ištirpinti sviestą ir medų viename dubenyje ir palikti ataušti. Sumaišyti miltus, riešutus, prieskonius ir kiaušinius. Vietoje sodos, galima dėti kepimo miltelius, tuomet nereikia grietinės. Viską gerai išmaišome ir paliekame per naktį.

Kitą dieną iškočioti tešlą centimetro storio sluoksniu, kuo ploniau, tuo kietesni meduoliai bus. Ant iškočiotos tešlos dedame išpjaustytas figūrėles, išpjaustome ir dedame į skardą, išklotą kepimo popieriumi. Kepti 200 laipsnių karščio orkaitėje 15 minučių.

Glajui reikės: 2— 3 kiaušinių baltymai; 600 gramų cukraus pudros.

Baltymus truputį paplakti, sudėti pudrą, gerai išmaišyti, kad išeitų vientisa masė. Padalinti šią masę į tiek dalių, kiek dažų turite ir paspalvinkite. Galima spalvinti ir kakavos milteliais. Iš kepimo popieriaus susukite tūtelę, į ją pridedate glajaus.

Piešti reikia tik ant atvėsusių meduolių. Puošti galima riešutais, saldainiukais, specialiais dekorais.

Kūčiukai

Reikės:

pusės kilogramų miltų;

ne pilnos stiklinės pieno arba vandens;

50 gramų aliejaus;

žiupsnelio druskos;

20 gramų mielių;

pusės stiklinės aguonų;

100 gramų cukraus.

2/3 miltų išsijojami į dubenėlį. Jų viduje padaroma duobutė, į kurią supilamos nedideliame cukraus kiekyje ištirpintos mielės, truputį pašildytas pienas arba vanduo.

Viskas išmaišoma, paviršius atsijojamas miltais ir uždengus drobele, pastatoma šiltai, kad pakiltų.

Į pakilusią tešlą supilamas aliejus, įberiamas cukrus, druska, įsijojami miltai ir viskas gerai išminkoma. Tešla minkoma apie 20 minučių. Jei tešla atrodo per minkšta, dar įsijojama miltų.

Minkoma, kol tešla nebelimpa prie rankų ir įgauna gražų blizgesį. Pridengus drobele, dar kartą kildinama. Iš pakilusios tešlos daromi 1 centimetro storio voleliai, kurie supjaustomi aštriu peiliu skersai.

Kad nesuliptų, kūčiukai pabarstomi miltais. Sudedami į miltais išbarstytą skardą ir kepami vidutinio karštumo orkaitėje, kol pagelsta. Kad gražiai apkeptų iš visų pusių, kepant pavartomi mediniu šaukštu. Iškepti kūčiukai, dar kurį laiką džiovinami orkaitėje, kad būtų skrudesni.

MINKYMAS: Saulius sako, kad kūčiukai minkomi tol, kol nebelipa prie rankų. 

MEDUOLIAI: Pasak Sauliaus Pauliukonio, meduoliai skanūs būna, kai nuo kepimo praeina dvi savaitės.

 

KEPIMAS: Kūčiukus reikia kepti vidutinės temperatūros orkaitėje, kol jie gražiai pagelsta.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.