Absolventai plūsta į Darbo biržą

Absolventai plūsta į Darbo biržą

Absolventai plūsta į Darbo biržą

Šiaulių darbo biržoje per keletą pastarųjų savaičių užsiregistravo beveik 400 universitetus, kolegijas, profesines mokyklas baigusių absolventų. Tokios grėsmingos situacijos dėl jaunimo įdarbinimo Darbo biržos specialistai nepamena.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Nenutrūkstama grandinė

Vakar į Šiaulių darbo biržos Jaunimo darbo centrą nenutrūkstama grandine ėjo šiemet diplomus gavę absolventai. Per 10 minučių suskaičiavome tris naujai atėjusius absolventus.

Vilija Podvisockaitė šiemet Šiaulių universitete baigė anglų ir rusų kalbų studijas. „Penkerius metus mokiausi universitete vertėjos ir mokytojos specialybių ir šiandien esu niekam nereikalinga. Bandžiau ieškoti darbo pati, per pažįstamus, siuntinėjau CV į mokyklas, vertimo biurus. Atsakymas — šiuo metu nereikia. Stodama maniau, kad dar nebaigusi mokslų jau gausiu darbo, o dabar situacija žiauriai pasikeitė. Labai liūdna“, — su apmaudu sakė dvidešimt ketverių metų Vilija.

Ji pasakojo, kad keliems bendrakursiams pavyko įsidarbinti tik su pažįstamų pagalba, bet ne Šiauliuose. Viena mergina radusi darbą Trakuose, kita — Vilniuje.

Vilija galvoja apie tai, kad reikėtų kurti savo vertimų biurą, šiemet ji stoja į dalykinio vertimo magistro studijas Šiaulių universitete. „Reikia ieškoti išeičių, nes per Darbo biržą neturiu didelių vilčių gauti darbo“, — sakė aukštojo mokslo diplomą šiemet gavusi Vilija.

Devyniolikmetis Nerijus Karpinas varto Darbo biržos pasiūlymų segtuvą. Jis šiemet Šiaulių profesinio rengimo centre įgijo apdailininko specialybę.

„Bandžiau kreiptis į įmones, ieškojau darbo per pažįstamus. Beliko Jaunimo darbo centras“, — sakė Nerijus. Prieš trejus metus stodamas į apdailininko specialybę manė lengvai rasiąs darbo, nes tuo metu tokia specialybė buvo labai paklausi. “Žinojau, kad apdailininkų labai reikėjo, todėl ir pasirinkau tokią specialybę“, — pasakojo Nerijus. Vaikinas nelinksmai sako galvojantis ir apie emigraciją, jeigu Lietuvoje nepavyks gauti darbo.

Eimantas Ralys Šiaulių statybininkų mokykloje įgijo statybininko specialybę. „Kai stojau, statybininkams ir darbo daug buvo, ir atlyginimas geras, o dabar tenka į Darbo biržą eiti. Keliose įmonėse reikėjo statybininkų, bet tik su patirtimi, o iš kur aš tos patirties gausiu ką tik baigęs mokyklą“, — sakė Eimantas.

Remigijus Adomaitis šiemet įgijo statybininko — apdailininko specialybę Radviliškyje, Lietuvos reabilitacinio profesinio rengimo centre. „Niekada netikėjau, kad negausiu darbo pagal specialybę kai stojau, niekas nežinojo, kad taip atsitiks ir teks kreiptis į Darbo biržą“, — sakė Remigijus.

Per kelias savaites — metų rekordas

Šiaulių darbo biržos direktorė Genovaitė Kuprevičienė skaičiuoja, kad per paskutiniąją birželio ir pirmąją liepos savaitę į Darbo biržą kreipėsi beveik 400 absolventų, neradusių darbo. Direktorės teigimu, ankstesniais metais per visus metus Šiaulių darbo birža užregistruodavo vidutiniškai tik po 600 absolventų.

„Iki vasaros pabaigos gali atsitikti ir taip, kad jų skaičius pasieks ir tūkstantį, — prognozavo G. Kuprevičienė. — Neseniai visa grupė virėjų, matematikų atėjo į Darbo biržą“.

Buvo dienų, kai į Darbo biržą kreipėsi net šimtas absolventų iš karto. Absolventų registracija vyksta Jaunimo darbo centre, kuris ne visada spėja registruoti per dieną atėjusius ir duoda talonus kitai dienai.

„Eina iš visur — iš kolegijų, universiteto, profesinio rengimo centrų“, — vardijo Šiaulių darbo biržos direktorė G. Kuprevičienė.

Nereikalingiausi — mokytojai

Virėjams, konditeriams Darbo birža dar gali pasiūlyti darbo bent trims mėnesiams mokant už darbą minimumą iš Darbo biržos biudžeto.

„Tačiau nežinau, kur reikės dėti vadybininkus, mokytojus. Vadybininkų gal tik apie dešimt procentų įdarbinsime. Gal pavyks darbo suteikti ir administratoriams. Net ir turėjusių darbą pedagogų esame užregistravę nemažai, o ką tik baigusiems neturėsime ko pasiūlyti, ypač pradinių klasių mokytojams“, — sakė direktorė G. Kuprevičienė.

Šiuo metu Šiaulių darbo biržoje absolventų su aukštuoju inžineriniu išsilavinimu užregistruota per 30. Darbo ieško beveik 40 kūno kultūros mokytojų, specialiųjų bei socialinių pedagogų. Socialinių mokslų specialistų su aukštuoju išsilavinimu užregistruota per 40. Darbo biržoje užsiregistravo ir per 10 filologų. Darbo ieško ir keturi teisės specialistai su aukštuoju išsilavinimu.

„Pirmą kartą turime užsiregistravusių net 16 ekonomistų, kuriems neturime pasiūlyti darbo. Visada ši specialybė būdavo paklausi“, — stebėjosi direktorė G. Kuprevičienė.

Darbo biržoje darbo ieško 15 jaunesniųjų sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų, baigusių kolegijas, per 30 jaunesniųjų verslo paslaugų administravimo darbuotojų.

Apdailininkų registruota nedaug, tačiau darbo neranda per 40 suvirintojo bei automobilių remontininko specialybes įsigijusių šiemet absolventų.

Darbo nesuranda ir per 20 virėjų, padavėjų ir barmenų.

„Pardavėją, ieškantį darbo, kol kas turime tik vieną. Vadinasi, ši profesija paklausi“, — komentavo G. Kuprevičienė.

Per kelias savaites Šiaulių darbo birža įdarbino tik 30 absolventų. Dar 10 absolventų rengiami dokumentai įdarbinti.

Nedarbas dar augs

G. Kuprevičienės teigimu, birželį Šiaulių mieste ir rajone nedarbo lygis buvo 8,8 procento, arba viena dešimtąja procento daugiau, lyginant su geguže.

Šiuo metu Šiaulių darbo biržoje registruoti 12,8 tūkstančio ieškančių darbo, iš jų — 10,5 tūkstančio bedarbių. Per birželį įdarbinta beveik 600 bedarbių, iš jų beveik 300 žmonių Darbo birža nusiuntė mokytis arba dirbti viešųjų darbų. Per birželį Šiaulių darbo birža registravo 700 laisvų darbo vietų.

Tačiau per dieną be absolventų birža registruoja po 60 — 70 bedarbių. „Vasarą tai per didelis skaičius“, — vertino G. Kuprevičienė.

Iš viso per birželį Darbo biržoje užsiregistravo daugiau nei 1600 bedarbių, o išėjo iš Darbo biržos beveik 1000. „Vieniems jų surastas darbas, kiti išvažiavo į užsienį, treti išėjo mokytis, dirbti viešųjų darbų“, — sakė G. Kuprevičienė.

Šiaulių darbo biržos direktorės teigimu, rugpjūčio antroje pusėje Darbo biržą užplūs ir neįstoję abiturientai — tada, prognozuojama, dar labiau pašoks nedarbo lygis Šiaulių mieste ir rajone.

Rajonuose absolventams darbo irgi nėra

Apskrities rajonų darbo biržos taip pat regitruoja šių metų absolventus per birželio mėnesį ir 10 liepos mėnesio dienų:

Akmenės darbo birža — 20 absolventų;

Joniškio darbo birža — 34 absolventai;

Kelmės darbo birža — 25 absolventai;

Pakruojo darbo birža — 35 absolventai;

Radviliškio darbo birža — 16 absolventų (iki birželio 1 dienos).

CITATA:

Nežinau, kur reikės dėti vadybininkus, mokytojus.

PAIEŠKOS: Šiaulių jaunimo darbo centre šiuo metu registruoti beveik 400 darbo ieškančių jau specialybes įgijusių absolventų.

NEDARBAS: Šiaulių darbo biržos direktorė Genovaitė Kuprevičienė stebisi, kad šią vasarą, kaip niekada, darbo biržą šturmuoja absolventai.

 

UNIVERSITETAS: Vilija Podvisockaitė, penkerius metus studijavusi Šiaulių universitete, neranda nei vertėjos, nei mokytojos darbo.

STATYBA: Statybininkų specialybes įsigiję Eimantas Ralys (kairėje) ir Remigijus Adomaitis nesitikėjo stodami mokytis, kad baigę bus niekam nereikalingi.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.