Per 7 dienas išsikraustyti iš Talkšos pakrantės. Ir taškas

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiauliečių pamėgtą vandenlenčių parką „Fox Spot“ išgelbėti nuo sunaikinimo gali tik teismas.
Šiauliečių, ypač jaunimo, pamėgtas Talkšos ežero pakrantėje įsikūręs vandenlenčių parkas su kavine „Fox Spot“ per 7 dienas turėtų išnykti. Šiaulių miesto savivaldybė surengė naują konkursą, jame kita įmonė pasiūlė didesnę rinkliavą už leidimą vykdyti veiklą. „Fox Spot“ duota savaitė išsimontuoti didžiulį vandenlenčių paleidimo agregatą, kavinę, kitą įrangą. Savivaldybės vadui deklaruojant didžiulę meilę jaunimui, naikinama pamėgta jaunimo traukos vieta ir žlugdomas jaunų žmonių verslas. Savivaldybės pozicija – viskas pagal teisės aktus.

Nusikėlimas įmonę sužlugdytų

Šiaulių miesto savivaldybės Ekonomikos ir investicijų skyrius paskelbė informaciją, kad šių metų vasario pabaigoje įvyko konkursas gauti leidimą teikti vandens pramogų paslaugas Talkšos ežero teritorijoje. Laimėtoju pripažinta MB „Grožis plius“. Pasirašius sutartį, konkurse nustatytomis sąlygomis laimėtojas penkerius metus galės teikti paslaugas vandens pramoginiais įrenginiais Talkšos ežero teritorijoje šalia Meškerių gatvės.

Tačiau ši sausa informacija greitai virto skandalu. Paaiškėjo, kad nuo 2014 metų veikiantis ir šiauliečių pamėgtas vandenlenčių parkas „Fox Spot“ per 7 dienas privalo palikti Talkšos pakrantę su visais savo įrenginiais ir kavinės pastatu.

UAB „Vadaba“, įrengusi vandenlenčių parką „Fox Spot“, pralaimėjo konkursą, nes pasiūlė mažesnį vietinės rinkliavos dydį už leidimo išdavimą paslaugų teikimo vietoje vienam mėnesiui.

Vandenlenčių parko „Fox Spot“ vadovė Viktorija Palaikienė nenori sutikti su tokia įvykių kryptimi ir ketina kreiptis į teismą. Kol teismas paskelbs sprendimą, prašys taikyti laikinąsias apsaugos priemones – sustabdyti įrangos nukėlimą.

Verslininkė atviravo, kad vandenlenčių paleidimo agregatas yra didelis, jį išmontuoti ir įveiklinti kitoje vietoje yra sunku ir brangu. Kavinę perkelti dar galima, tačiau ir ją perkeliant reikia nuardyti terasą, antrą namuko aukštą, ūkinius pastatus.

V. Palaikienė nesutinka, kad vienintelis konkurso kriterijus – rinkliavos dydis. Kiti dalyvauti tokiame konkurse gali neinvestavę nė cento – laimės, tuomet spręs, ką daryti. O „Fox Spot“ savininkai į paslaugų infrastruktūrą investavo apie 100 tūkstančių eurų. Nusikėlimas įmonei reiškia bankrotą. Ji užsidirbdavo tik šiltojo sezono metu, o išgyventi reikėdavo visus metus. Tai, ką uždirbo, dabar praras nukeldami savo infrastruktūrą.

„Kai 2014 metais pasirašėme sutartį, visi linksėjo galva ir sakė, čia viskas bus gerai, tegul dirba jaunimas. Kūrėmės plyname lauke. Nebuvo nieko. Sutartyje buvo numatyta, kad po 5 metų bendrovei bus suteikta pirmumo teisė ir bendrovės pasirinktam veiklos laikotarpiui. Šiame konkurse šitų dalykų nebebuvo“, – komentavo Viktorija.

Ji apgailestavo, kad neužginčijo konkurso sąlygų, nes neturėjo tokių konkursų patirties.

Verslininkė nesupranta, kodėl reikia juos išvaryti tam, kad galėtų kurtis kiti. Pakrantėje yra vietos, gali sutilpti keli paslaugų teikėjai, o dėl konkurencijos klientai tik laimės.

„Nei mes bankrutuojame, nei esame nemokūs, nei nusižengę“, – akcentavo direktorė.

Socialinių tinklų „Fox Spot“ paskyroje išplatintas pranešimas, kuriame rašoma, kad „Fox Spot“ visą gyvavimo laiką buvo ne tik pramogų vieta, bet ir bendraminčių bendruomenės centras, kuriame išpopuliarinta ši sporto šaka, organizuotos vaikų stovyklos, renginiai.

„Mums buvo didelis smūgis sužinoti, kad visa mūsų patirtis, investicijos, idėjos ir per ilgą laiką patikrintos pramogų verslo subtilybės atitenka kitiems vien todėl, kad įmonė pasiūlė šiek tiek didesnę žemės nuomos kainą. Ar mes atsisveikiname? Dar ne! Išbandysime viską, ką galime, kad ir toliau galėtume tęsti, ką pradėję. Mums tai – ne tik verslas, bet ir antri namai, kuriuose esame pasiilgę matyti jūsų visų pavargusias ir šlapias šypsenas, nulipus nuo vandenlentės“, – rašoma „Fox Spot“ fanams.

Verslininkams pikta, kad į jų sėkmingai įsuktą verslo vietą ateis nauja įmonė, kuri naudosis jų įdirbiu.

Konkursas įvyko – „Fox Spot“ lauk

„Fox Spot“ pradėjo veikti 2014 metais ir turėjo 5 metų sutartį su Šiaulių miesto savivaldybe. Buvo numatyta galimybė sutartį pratęsti dar 5 metams.

Ekonomikos ir investicijų skyriaus vedėja Aistė Petkuvienė atsiuntė informaciją, kurioje nurodoma, kad 2019 metais Savivaldybės administracijos direktoriaus sušauktame pasitarime su kompetentingų departamentų ir skyrių vadovais bei specialistais buvo nuspręsta nebepratęsti Kilnojamųjų vandens atrakcionų įrengimo ir eksploatavimo sutarties su UAB „Vadaba“.

Tokio sprendimo pagrindinis argumentas – Savivaldybė įgyvendino Europos Sąjungos (ES) finansuojamą projektą „Inžinerinių statinių paprastojo ir kapitalinio remonto, rekonstravimo ir statybos, bei želdinių tvarkymo ir kūrimo Talkšos ežero pakrantės teritorijoje, Žvyro g. 34, Elnio g. 17 ir gretimose nesuformuotų sklypų teritorijose“. Naują Paslaugų pramoginiais įrenginiais teikėjo parinkimo konkursą nuspręsta organizuoti po to, kai bus pasirašyta projekte numatytų rangos darbų sutartis. Tačiau tą laiką įmonei be sutarties buvo išduodamas leidimas ne tik veiklai, bet ir maitinimo paslaugoms teikti bei prekybai alumi, sidru poilsio ir turizmo sezonų laikotarpiui.

2020 metais Savivaldybės administracija surengė žadėtą konkursą, tačiau nesėkmingai. Jame dalyvavo tik UAB „Vadaba“, bet ir ji savo pasiūlymą atsiėmė dėl to, kad konkurso sąlygose buvo numatytas neproporcingai didelis rinkliavos dydis paslaugų teikimo teritorijoje.

2023 metų pradžioje paskelbtas naujas konkursas. Per tą laiką Savivaldybė pakeitė teisės aktus ir kelis kartus sumažino mėnesio rinkliavos dydį – iki 200 eurų per mėnesį. Konkurso dalyviai negalėjo siūlyti mažesnės sumos nei ši.

Konkurso pagrindinis pasiūlymų vertinimo kriterijus buvo didžiausias konkurso dalyvio pasiūlytas mokėti vietinės rinkliavos dydis. Deja, didesnį pasiūlė kita įmonė.

Savivaldybės atstovai negalėjo paaiškinti, ką konkurso laimėtojas veiks „Fox Spot“ veiklos vietoje, tik pabrėžė, kad jis atitiko visas konkurso sąlygas.

Reikalavimas per 7 dienas savo lėšomis pašalinti kioską, paviljoną, lauko kavinių įrangą yra įkaltas Prekybos ir paslaugų teikimo Šiaulių miesto viešosiose vietose taisyklėse. Esą verslininkai buvo iš anksto įspėti, kad nelaimėję konkurso privalės tai padaryti.

Į įmonės priekaištus, kad jie susikūrė visą reikalingą infrastruktūrą` vandens pramogoms vykdyti, Ekonomikos ir investicijų skyrius atsako: „Verslininkų įvardinta „mūsų vieta“ yra Savivaldybės teritorijos viešoji vieta, kurioje ES paramos projekto rangos darbai, gerinantys Talkšos ežero pakrantės infrastruktūrą, buvo vykdomi iki 2022 m. pradžios. Sutarties galiojimo laikotarpiu įmonės veiklai vykdyti reikalingas elektros įvadas neturėtų būti laikomas inžinerinės infrastruktūros elementu, o visa infrastruktūra buvo sukurta (atnaujinta) būtent projekto rangos darbų metu.“

Palaikymą išreiškė daugybė žmonių

Socialiniuose tinkluose „Fox Spot“ sulaukė tūkstančių šiauliečių palaikymo. Daugelis jų akcentuoja, kad vasaros sezono metu tai buvo viena populiariausių vietų šiauliečiams ir miesto svečiams. Šiauliečiai ragina verslininkus nepasiduoti ir kovoti už savo teises.

Žmonėms atrodo, kad Savivaldybė turėtų skatinti tokių verslų kūrimąsi ir išsilaikymą, norint pritraukti jaunų žmonių į miestą.

Žmonės prašo paaiškinti situaciją feisbuke mėgstantį reikštis Šiaulių merą Artūrą Visocką, tačiau jo dėmesio nesulaukė.

„Artūrai Visockai, tai ar vis dar yra tie protingumo principai Šiauliuose, apie kuriuos kalbate, ar po rinkimų jau baigėsi? „Foxas„️ turi tokį pat didelį šiauliečių palaikymą, kaip ir jūs. Pakrantėje pakankamai vietos dar keliems verslams ir būtų sąlygos sveikai konkurencijai, kodėl būtina griauti ir užimti tai, kas jau sukurta per daugelį metų, vietos aplinkui užtektų dar keliems norintiems“, – rašo miesto gyventojas.

Kiti priminė, kad meras tik prieš rinkimus bendravo su miesto žmonėmis, o dabar jam esą vienodai.

Viktorija Palaikienė sakė, kad jai labai svarbus žmonių palaikymas, pagalbos siūlymai. Tačiau konkursas jau įvykęs ir Savivaldybė į tai nebeatsižvelgs.