Kaimo verslas: išgyvena tik parduotuvė

Kaimo verslas: išgyvena tik parduotuvė

Kaimo verslas: išgyvena tik parduotuvė

Prekybą, maitinimą, renginių organizavimą ir kitokius verslus išbandę Kukečių kaimo gyventojai Genovaitė ir Algirdas Butkai sako, jog šiuo metu kaime pasiteisina tik maisto ir kitų būtiniausių prekių parduotuvė. Iš jos jau keliolika metų verslu užsiimantys Butkai ir gyvena, nors apyvarta nėra didelė.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Gyvenimas ir verslas buvusioje kolūkio kontoroje

Prieš du dešimtmečius nupirkę didžiulį buvusios kontoros pastatą Genovaitė ir Algirdas Butkai palaipsniui čia perkėlė savo verslą ir gyvenimą. Įkūrė parduotuvę, kavinę, įrengė pokylių salę. Antrajame aukšte vietoj kabinetų atsirado būstai. Čia gyvena patys verslininkai ir dviejų jų dukrų šeimos, įsirengusios atskirus butus.

„Kolūkio kontorą nupirkau už 17 tūkstančių litų iš septyniasdešimties pajininkų, – pasakoja Algirdas Butkus. – Sumokėjome nedaug. Bet po to teko išleisti apie tris šimtus tūkstančių, kol išplėštas ir suniokotas patalpas sutvarkėme. Dar ir šiandien yra neišnaudoto ploto. Bet neapsimoka jo rengti. Kaimo verslas traukiasi. Jauni išvažiuoja, seni miršta. Nėra kam paslaugomis naudotis. Be to, Kukečiai – Kelmės priemiestis. Daugelis darbingo amžiaus žmonių važinėja į Kelmę dirbti. Ten ir apsiperka. Tad parduotuvės apyvarta – nestebuklinga.“

Darbo vietos sau ir kaimynams

Nedidelėje priemiesčio gyvenvietėje Butkai sukūrė keletą darbo vietų. Samdo porą pardavėjų, porą barmenių, buhalterę. Turi darbo patys ir jų šeimos nariai.

Nors nedarbas Kelmės rajone – didelis, pasak verslininkų, ne taip lengva rasti darbuotojų. Pavyzdžiui, šiuo metu reikėtų vienos barmenės. Tačiau tarp vietos gyventojų norinčių šio darbo neatsiranda. Siūlosi darbuotojos iš Kelmės. Tačiau neturinčios patirties.

„Apskritai, verslo sąlygos kasmet tik sunkėja, – pastebi Genovaitė Butkienė. – Daugėja popierizmo, o naudos mažėja. Apyvarta nuolat traukiasi. Kaimo žmonės neturi pinigų. Perka tik būtiniausius maisto produktus – duoną, dešras. Vyrai negaili pinigų alui.“

Keturiolika metų pašto viršininke dirbusi moteris sako nelabai norėjusi imtis verslo. Tačiau dabar nesigaili, nes nereikia baimintis prarasti darbo. Geriau ar kukliau šeima iš savo verslo vis tiek išgyvena.

Nuo šašlykų pakelėje iki parduotuvės

Genovaitė ir Algirdas Butkai prisimena net mėnesį ir dieną kada pradėjo verslą. 1992 – ieji rugpjūčio 26 -oji. Tuomet Kelmės priemiestyje, šalia kelio Ryga – Kaliningradas, įkūrė kavinę „Žibutė“. Lankytojus vaišindavo cepelinais. „Eilės stovėdavo lauke, – mena Algirdas. – Žmonės iš Kelmės važiuodavo pavalgyti. Sustodavo sunkvežimių vairuotojai.“

Tačiau sėkmė šypsojosi neilgai. Vieną rytą Butkai savo kavinę rado sudegusią. Ką daryti? Vaikai nedideli. Pradėtas statyti namas. „Paplentėje, ant degėsių krūvos kepdavome šašlykus,“ – apie rastą išeitį pasakoja Genovaitė.

Šiaip taip užbaigę namą Butkai verandoje įkūrė parduotuvikę. Nors tuo metu Kukečiuose dar gyvavo kooperatyvo parduotuvė ir keletas mažų komercinių parduotuvėlių, prekyba padėjo jiems atsistoti ant kojų.

Butkai turėjo ir autoparduotuvę. Vienu momentu net dvi. Veždavo prekes į kaimus. Tuo metu atokių kaimų gyventojai neblogai pirkdavo maisto produktus ir kitas būtiniausias prekes. Paskui pirkimas mažėjo, degalai brango. Teko atsisakyti išvežiojamosios prekybos.

Konkurencija reikalauja nuolat sukti galvą

Paaštrėjus konkurencijai, reikėjo sugalvoti ką nors naujo. Mat namas buvo nuošaly. Pirkėjai noriau traukdavo į gyvenvietės centrą.

Nupirko kolūkio administracinį pastatą. Suremontavę bandė rengti poilsio vakarus jaunimui. Kviesdavo net diskotekų vedėjus. Tačiau jaunimo privažiuodavo iš miestų, ėmė daužyti langus. Kurį laiką dar aikštelėje, prie buvusių kultūros namų, rengdavo diskotekas su gyva muzika.

Buvusių kultūros namų salėje Kukečių verslininkai rengdavo gedulingus pietus, šeimos šventes, pokylius. Tačiau šiuo verslu pradėjo užsiimti vis daugiau kelmiškių. Kelmėje bažnyčia ir kapinės. Po laidotuvių patogiau pietauti vietoje.

Be to, ir Kukečiuose įsikūrė dvi kaimo turizmo sodybos. Turi sales. Reikalui esant paruošia ir maistą.

Butkai šiuo metu savo kavinėje – bare nė negamina maisto. Konkurenciją atlaikė tik parduotuvė. Ji geroje vietoje, pačioje gyvenvietės centre. Konkurentai uždarė savo parduotuvėles ir parduotuves. Arba pradėjo verstis kitokia veikla.

PATIRTIS: Inžinieriaus mechaniko specialybę turintis Algirdas Butkus sako, jog verslo jį išmokė pats gyvenimas.

PRIEDAS: Genovaitė ir Algirdas Butkai stengiasi gyvenvietės žmonėms suteikti kuo daugiau papildomų paslaugų. Keičia dujų balionus. Tai savotiškas priedas šalia prekybos maisto produktais.

Autorės nuotr.