Iš Savivaldybės įmonės į UAB-ą

Iš Savivaldybės įmonės į UAB-ą

Iš Savivaldybės įmonės į UAB-ą

Nuo sausio 4-osios Savivaldybės įmonė „Kelmės vietinis ūkis“ tapo uždarąja akcine bendrove. Visas įmonės turtas paverstas akcijomis, kurios priklauso Savivaldybei. Akcijas, esant reikalui, galima parduoti.

Regina MUSNECKIENĖ

Kol kas visos akcijos Savivaldybės

UAB „Kelmės vietinis ūkis“ direktorius Vytautas Rupšys tvirtina, jog bendrovės įstatinis kapitalas 1 milijonas ir 700 tūkstančių litų. Bendrovė turi nemažai turto. Didžiulis Nepriklausomybės pradžioje parduotų, paskui vėl atpirktų laidojimo namų pastatas, patalpos S.Dariaus ir S.Girėno gatvės daugiabutyje, medinis buvusios meno mokyklos pastatas, šeši traktoriai, penkios šiukšliavežės, gamybiniai pastatai, tūkstančiai konteinerių ir kitokio turto.

Iki reorganizacijos Vietiniam ūkiui priklausė ir socialinis būstas. Dabar jis perduotas seniūnijoms. Bendrovė administruos tik Kelmės ir Tytuvėnų miestuose esantį socialinį būstą.

Kol kas visos akcijos priklauso Savivaldybei. Paklaustas, kokia prasmė Savivaldybės įmonę reorganizuoti į uždarąją akcinę bendrovę, Savivaldybės Ekonomikos ir investicijų skyriaus vedėjas Vytautas Vileikis tvirtina, jog bendrovė disponuos turtu, o jos vadovai turės prisiimti atsakomybę už veiklos rezultatus. Iki šiol atsakomybė tekdavo rajono Tarybai.

Privatizuoti neapsimokėtų

Vyriausybė, paskaičiavusi, jog savivaldybės įmonės, valdydamos didžiulius turtus, uždirba labai mažai pelno, rekomendavo jas privatizuoti. Gal ir Kelmėje vėl iš naujo bus privatizuojami laidojimo namai, šiukšliavežės, traktoriai, patalpos ir kitas bendrove tapusio Kelmės vietinio ūkio turtas?

Bendrovės direktorius Vytautas Rupšys tvirtina negirdėjęs net tokių šnekų. „Kad nėra ką privatizuoti,— “Kelmės kraštui“ sakė ir Ekonomikos bei investicijų skyriaus vedėjas Vytautas Vileikis. — Bendrovės teikiamos paslaugos nėra pelningos. Reikia žiūrėti tik kad neprisidarytų nuostolių.“

Devynerius metus Kelmės vietiniam ūkiui vadovaujantis Vytautas Rupšys tikina, jog tik vienais metais, kai Savivaldybė neatsiskaitė už įmonės atliktus darbus, įmonė patyrė nuostolių. Visais kitais metais turėdavo po 30, 50, 80 tūkstančių litų pelno. Didelio pelno iš gyventojams teikiamų paslaugų nesusikrausi. Visur fiksuoti mokesčiai. Pavyzdžiui, kad ir už šiukšlių išvežimą. Konkursas laimėtas fiksuota kaina, o kuras per tą laiką gerokai pabrango.

Šiuo metu įmonėje dirba 45 žmonės. Anksčiau darbuotojų buvo daugiau. Tačiau dėl krizės teko mažinti etatų. Bendrovės darbuotojų atlyginimo vidurkis — 1373 litai.

Sniegas padidino uždarbį

Šiemet bendrovės pajamas labai padidino gausus sniegas. Anot Vytauto Rupšio, kitomis žiemomis technika stovėdavo dyka. O šiemet net negalėjo imtis visų užsakymų ir prisiimtų laiku atlikti. „Reikėtų galingesnės sniego valymo technikos, — svarsto direktorius. — Prižiūrime viso Kelmės miesto gatves, dalį kelių ir gatvių Kukečių ir Tytuvėnų apylinkių seniūnijose.

Vien už gruodį Kelmės miesto seniūnijai pateikėme 30 tūkstančių litų sąskaitą, seniūnijos irgi turės sumokėti po kelis tūkstančius. Jeigu ir toliau bus tokios kaprizingos ir sniegingos žiemos, galėtume imti paskolą ir pirkti daugiau galingesnių traktorių. Tačiau sutartis tokiu atveju turėtume sudaryti bent penkeriems metams. Tuomet žinotume, kad technika atsipirks. Technikos turėdami pakankamai kelius nuvalytume greičiau ir kokybiškiau.„

Kitos paslaugos — ne tokios pelningos

Kelmės vietinio ūkio administruojami Laidojimo namai, pasak V.Rupšio, užimti tik 60 procentų. Tačiau nuostolio kol kas neneša. Vienąkart pardavusi, po to vėl atpirkusi laidojimo namus Savivaldybė, tikriausiai, nesiryžtų jų parduoti. Tai būtų precedentas privačioms bendrovėms dar labiau didinti jau ir taip nemažas savo paslaugų kainas.

Vietinis ūkis dar užsiima smulkiais statybos remonto darbais, administruoja daugiabučius namus. Ši paslauga, anot, V. Rupšio taip pat nesukrauna didelių pelnų. Ypač dabar, kai prasidėjo daugiabučių renovacija bendrovės darbuotojams tenka daug bendrauti su gyventojais, atlikti sudėtingą aiškinamąjį darbą, padėti surinkti reikiamus dokumentus, įkurti bendrijas, surinkti renovacijai skirtą gyventojų lėšų dalį. Mokestis už administravimą — fiksuotas.

Dėl kitų darbų bendrovė kaip ir iki šiol turės dalyvauti konkursuose. Laimėjusi konkursą ji teikia atliekų tvarkymo paslaugą Kelmės rajone. Ši paslauga sudaro 65 procentus visų bendrovės darbų apimties. Tačiau pabrangus kurui, darbai tampa vos ne nuostolingi.

Kol kas pagal sutartį leista maišyti visas surenkamas atliekas. Nuo kitų metų bus pastatyti atskiri konteineriai biodegraduojančioms atliekoms. Tuomet šiukšliavežės tuo pačiu maršrutu turės važiuoti po du kartus. Paslauga dar labiau pabrangs.

SIEKIAI: UAB „Kelmės vietinis ūkis“ direktorius Vytautas Rupšys sako, jog darbų sutartis reikėtų sudaryti bent penkeriems metams. Tuomet bendrovė galėtų imti paskolų ir nusipirkti galingesnės technikos, kad laiku ir kokybiškiau atliktų darbus.

 

SNIEGAS: Šią žiemą gausiai iškritęs sniegas davė nemažai pajamų Kelmės vietiniam ūkiui.

Autorės nuotr.