Vokiečių kapavietėje rastas prancūzas

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.
Ka­rių pa­lai­kų eks­hu­ma­vi­mas – kruopš­tus dar­bas.
Pa­juo­du­pio kai­mo priei­go­se (Šiau­lių r.) at­kas­ta di­džiau­sia Šiau­lių ra­jo­ne Ant­ro­jo pa­sau­li­nio ka­ro vo­kie­čių ka­pa­vie­tė, iš vi­so – 60 ka­rių. Šių ka­pi­nių paieš­kai pa­dė­jo ir ži­nia, kad ar­ti­mie­ji ieš­ko prie Ama­lių žu­vu­sio, Pa­juo­du­py­je pa­lai­do­to aš­tuo­nio­lik­me­čio pran­cū­zo ka­po. Ap­ti­kus ka­pi­nių vie­tą, ras­ti pran­cū­zo pa­lai­kai – tą pa­tvir­ti­no iš­li­kęs že­to­no nu­me­ris.
Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.
VšĮ Kul­tū­ros ver­ty­bių glo­bos tar­ny­bos eks­hu­muo­to­jas Man­tas Trin­kū­nas sa­ko, kad ka­riai bus iden­ti­fi­kuo­ti ir ga­lės at­gul­ti am­ži­no­jo poil­sio.

Dvi­gu­bai dau­giau

Šeš­ta­die­nį VšĮ "Kul­tū­ros ver­ty­bių glo­bos tar­ny­ba" ar­cheo­lo­gai ir sa­va­no­riai ka­sė pa­sku­ti­nės, penk­tos ei­lės, ka­pus lau­ke prie Pa­juo­du­pio kai­mo.

"Kad tai yra pa­sku­ti­niai pa­lai­do­ji­mai, pa­tvir­ti­na siau­res­nės, trum­pes­nės duo­bės: kas­ta pa­sku­bo­mis", – sa­ko Kul­tū­ros ver­ty­bių glo­bos tar­ny­bos eks­hu­ma­to­rius Man­tas Trin­kū­nas.

Šių ka­pi­nių bu­vo pra­dė­ta ieš­ko­ti praė­ju­siais me­tais. Iš par­tne­rių Vo­kie­ti­jo­je gau­tuo­se do­ku­men­tuo­se pa­žy­mė­ta, kad ka­pai nuo Pa­juo­du­pio yra už 200 met­rų. Liu­di­nin­kai mi­nė­jo, kad šio­je vie­to­je, apie 1960 me­tus vyk­dant me­lio­ra­ci­jos dar­bus, bu­vo už­ka­bin­tos ka­pi­nės, pa­vir­šiu­je ma­tė­si kau­lai.

"Liu­di­nin­kų ir mū­sų tu­ri­mos ži­nios su­ta­po", – sa­ko M. Trin­kū­nas. Bet ka­si­nė­ji­mo dar­bus te­ko ati­dė­ti, kol ūki­nin­kas lau­ke nuims der­lių.

Nus­ta­ty­ti, kur tiks­liai yra ka­pi­nės, pri­rei­kė še­šių die­nų. Tri­jų liu­di­nin­kų in­for­ma­ci­ja sky­rė­si. Pir­ma­sis liu­di­nin­kas nu­ve­dė į pa­miš­kę: maž­daug už ki­lo­met­ro nuo ka­pa­vie­tės. Ki­tas liu­di­nin­kas jau ro­dė ar­čiau, pa­klai­da bu­vo apie pus­ki­lo­met­ris.

Tre­čio­ji liu­di­nin­kė, užau­gu­si ne­to­lie­se, orien­ta­vo­si pa­gal iš­li­ku­sį eg­ly­nė­lį. Kryp­tį nu­ro­dė tei­sin­gą, tik ap­si­ri­ko ke­lio­mis de­šim­ti­mis met­rų. Ka­pa­vie­tę ap­tik­ti pa­dė­jo me­ta­lo de­tek­to­rius.

"Vo­kie­čių do­ku­men­tuo­se bu­vo nu­ro­dy­ti 33 ka­riai, bet ra­do­me 60. Gal­būt da­lis do­ku­men­tų din­go, gal­būt ne vi­si ka­riai bu­vo su­re­gist­ruo­ti, gal­būt pa­si­me­tė že­to­nai, nuo­ra­šai, – ver­si­jas ke­lia M. Trin­kū­nas. – Džiau­gia­mės, kad mums pa­vy­ko ras­ti daug dau­giau. Apie 70–80 pro­cen­tų už­kas­tų­jų tu­rė­jo že­to­nus. Ka­riai bus iden­ti­fi­kuo­ti ir ga­lės at­gul­ti am­ži­no­jo poil­sio."

Vie­nas iš ak­ty­viau­sių sa­va­no­rių, Šiau­lių ra­jo­no ta­ry­bos na­rys Ro­lan­das Ta­mo­šai­tis te­le­fo­no ek­ra­ne ro­do Pran­cū­zi­jos mies­te­lio Wint­zen­heim są­ra­šą su Ant­ra­ja­me pa­sau­li­nia­me ka­re žu­vu­sių 60-ies ka­rių pa­var­dė­mis.

Prie ka­rio Zind Fer­nand (1926 04 13–1944 09 12) nu­ro­do­ma pa­lai­do­ji­mo vie­ta Lie­tu­vo­je, Pa­juo­du­pio kai­me: ket­vir­ta ei­lė, penk­tas ka­pas. Pri­dė­ta ir jau­no ka­rio nuo­trau­ka.

Kad ka­pa­vie­tė­je yra pran­cū­zas, bu­vo nu­ro­dy­ta ir vo­kie­čių pa­teik­tuo­se do­ku­men­tuo­se.

"Pran­cū­zo ieš­ko­jo ar­ti­mie­ji – uni­ka­lus at­ve­jis. Kai ra­do­me šią ka­pa­vie­tę, ati­ti­ko vis­kas: ir pran­cū­zo ka­po vie­ta, ir že­to­no nu­me­ris", – sa­ko jau pen­ke­rius me­tus ar­cheo­lo­gams tal­ki­nan­tis Dai­nius Bui­vy­das.

Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė drau­gau­ja su Pran­cū­zi­jos mies­tu Port-sur-Sao­ne.

"Per Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ją krei­pė­mės į Port-sur-Sao­ne me­rą, kad su­si­siek­tų su mies­to, iš ku­rio ki­lęs ka­rys, ad­mi­nist­ra­ci­ja", – sa­ko R. Ta­mo­šai­tis. Ti­ki­ma­si, kad ši is­to­ri­ja tu­rės tę­si­nį.

At­gu­lė ir sep­ty­nio­lik­me­čiai

"1944 me­tais čia vis­kas bu­vo ki­taip. Ša­li­mais au­go ber­žy­nė­lis. Vo­kie­čiai ka­rius lai­do­da­vo prie ber­žy­nų, tad, ieš­ko­da­mi ka­pi­nių, į tai at­si­žvel­gia­me že­mė­la­piuo­se. Dar vie­na tai­syk­lė – ka­pi­nės prie ke­lių. Vo­kie­čiai lai­do­jo ma­to­mo­se vie­to­se, ti­kė­jo­si, kad grįš", – sa­ko M. Trin­kū­nas.

Sa­va­no­riai kvie­čia prie vie­no iš ką tik at­kas­tų ka­pų. Ka­rys tu­rė­jo ki­še­ni­nį laik­ro­dį, šu­kas, žai­di­mų kau­liu­ką, žieb­tu­vė­lį, ties juos­me­niu li­ko dė­tu­vės ir do­ku­men­tų frag­men­tai.

Ra­di­niai, sa­ko M. Trin­kū­nas, ka­pa­vie­tė­se įvai­rūs: šal­mai, pi­ni­gi­nės, mo­ne­tos, šaukš­tas, eki­puo­tės da­lys, pa­ka­bu­kai (vie­nas iš jų – šir­de­lė), žie­das, laik­ro­džiai, pieš­tu­kai, šu­kos, dir­žų sag­tys su tra­di­ci­niu už­ra­šu vo­kie­čių kal­ba "Die­vas su mu­mis"...

Ka­pa­vie­tė­se ma­ty­ti ba­tų, ko­ji­nių, pet­ne­šų li­ku­čių.

"Ma­no­me, kad ka­riai lai­do­ti iš mū­šio lau­ko, 70–80 pro­cen­tų su­ža­lo­ji­mų – gal­vos. Lai­do­ti su eki­puo­te", – sa­ko M. Trin­kū­nas.

Pa­gal tu­ri­mus duo­me­nis, žu­vę ka­riai bu­vo ve­ža­mi iš Ama­lių fron­to 1944 me­tų rugpjūtį–rugsėjį.

Pa­lai­kų pa­lai­do­ji­mo gy­lis – nuo 40 iki 80 cen­ti­met­rų. Ka­riai lai­do­ti be kars­tų. Pa­sak M. Trin­kū­no, pre­li­mi­na­riai ma­ty­ti, kad tai la­bai jau­no am­žiaus vy­rai, dau­gu­ma nuo 17 iki 21 me­tų. Tą pa­tvir­ti­na ir do­ku­men­tai.

Me­lio­ra­ci­ja Pa­juo­du­py­je su­dar­kė sep­ty­nis ka­pus. Me­lio­ra­to­riai že­mė­la­piuo­se ka­pa­vie­tės ne­bu­vo pa­žy­mė­ję. D. Bui­vy­das su M. Trin­kū­nu ap­lan­kė ne vie­ną me­lio­ra­to­rių, bet ži­nių iš jų ne­ga­vo.

Bus per­lai­do­ti

Pa­sak M. Trin­kū­no, iš­kas­tiems pa­lai­kams bus at­lie­ka­mi iš­sa­mūs ant­ro­po­lo­gi­niai ty­ri­mai: spe­cia­lis­tai nu­sta­tys tiks­lius su­žei­di­mus, am­žių, ly­tį.

Pa­lai­kai bus per­lai­do­ja­mi Kau­no Aukš­tų­jų Šan­čių vo­kie­čių ka­rių ka­pi­nė­se.

Svar­būs as­me­ni­niai daik­tai – žie­dai, že­to­nai, pa­ka­bu­kai – bus iš­siųs­ti į Vo­kie­ti­ją, ki­ti ra­di­niai – eki­puo­tės da­lys, sa­gos – pa­lai­do­ti su ka­riais.

Jei pa­vyks­ta nu­sta­ty­ti ta­pa­ty­bę, sa­ko M. Trin­kū­nas, in­for­ma­ci­ją apie iden­ti­fi­kuo­tus ka­rius Vo­kie­čių ka­rių ka­pų glo­bos tau­ti­nė są­jun­ga pa­tei­kia gi­mi­nai­čiams.

Ne­se­niai ar­cheo­lo­gai su sa­va­no­riais bai­gė dar­bus Tel­šių ra­jo­ne, Luo­kė­je. Pa­gal tu­ri­mus duo­me­nis, tu­rė­jo bū­ti pa­lai­do­ti 73 ka­riai, bet so­viet­me­čiu, sta­tant mo­kyk­los prie­sta­tą, ka­pi­nės bu­vo nu­šluo­tos: li­ko tik 10 ka­pų. Šie ka­riai bus lai­do­ja­mi Klai­pė­do­je.

Skai­čiuo­ja­ma, kad Lie­tu­vos te­ri­to­ri­jo­je dar gu­li apie 19 tūks­tan­čių vo­kie­čių ka­rių.

"Tik liu­di­nin­kų vis ma­žiau. Sten­gia­mės sku­bė­ti su jais su­si­tik­ti – ap­klaus­ti, už­ra­šy­ti jų ži­nias", – sa­ko M. Trin­kū­nas.

Tę­sia ty­ri­mus

Ty­ri­mams va­do­vau­jan­tis VšĮ "Kul­tū­ros ver­ty­bių glo­bos tar­ny­ba" ar­cheo­lo­gas Si­mo­nas Sprin­dys sa­ko, kad Šiau­lių ap­skri­ty­je dar nu­ma­ty­tos ka­rių ka­pų paieš­kos Kel­mės, Šiau­lių, Ak­me­nės ra­jo­nuo­se.

Pir­mo­je rug­sė­jo pu­sė­je pla­nuo­ja­mi dar­bai Gie­pai­čių kai­me (Ak­me­nės r.). Pa­gal vo­kie­čių pa­teik­tus duo­me­nis, tu­rė­tų bū­ti pa­lai­do­ti 38 ka­riai.

Ieš­ko­ma ir ka­pa­vie­čių Nar­čiuo­se, Kruo­piuo­se, Kly­ko­liuo­se – trūks­ta liu­di­nin­kų duo­me­nų.

Šie­met, skai­čiuo­ja S. Sprin­dys, jau bu­vo iš­kas­ta apie 180 ka­rių pa­lai­kų. Per li­ku­sius mė­ne­sius Ak­me­nės, Šiau­lių, Kel­mės ra­jo­nuo­se pla­nuo­ja­ma eks­hu­muo­ti apie 100 ka­rių.

Šių me­tų ge­gu­žės mė­ne­sį Kau­ne bu­vo per­lai­do­ta per 600 ka­rių, apie 400 iš jų bu­vo eks­hu­muo­ti Šiau­lių ap­skri­ty­je. Dar be­veik 100 ka­rių am­ži­no­jo poil­sio at­gu­lė Vil­niu­je.

Ma­no­me, kad ka­riai lai­do­ti iš mū­šio lau­ko, 70–80 pro­cen­tų su­ža­lo­ji­mų – gal­vos.